Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / POVBYT: vďaka modernizácii nemusíme zdražovať teplo

POVBYT: vďaka modernizácii nemusíme zdražovať teplo

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 24.09.2011 15:44
[2011-09-08] Spoločnosť GGE, patriaca Ivanovi Kmotríkovi, vydala tlačovú správu o tom, že tento rok nebude zvyšovať cenu tepla. Spoločnosti skupiny GGE prevádzkujú teplárne v Považskej Bystrici, Snine, Želiezovciach a v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves.

Podrobnosti prináša správa agentúry SITA.

ENERGETIKA: Nie všetkým domácnostiam zdražie teplo už v tomto roku

Dátum: 08.09.2011

Text:


 Zvyšovanie cien tepla by nemali pocítiť domácnosti v Považskej Bystrici, v Devínskej Novej Vsi, v Snine a v Želiezovciach.
 
BRATISLAVA 8. septembra (SITA) – Nie všetkým domácnostiam vzrastie cena tepla už počas tohto roka. Zvyšovanie cien tepla by nemali pocítiť domácnosti v Považskej Bystrici, v Devínskej Novej Vsi, v Snine a v Želiezovciach. V týchto mestách dodávajú teplo spoločnosti patriace do skupiny GGE. “Vďaka modernizáciám tepelných hospodárstiev v týchto mestách a mestskej časti, nemusíme zvyšovať od septembra ceny tepla,“ uviedol konateľ spoločnosti POV BYT Pavol Bero. Firma POV BYT dodáva teplo v Považskej Bystrici.
 

“Na všetkých našich tepelných hospodárstvach, ktoré prevádzkujeme, boli vykonané komplexné obnovy potrubí a odovzdávacích staníc. Tie priniesli úspory na údržbe, ako aj nižšie straty pri zásobovaní teplom,“ dodal generálny riaditeľ spoločnosti Tenergo Peter Horák. Podnik Tenergo dodáva teplo v Snine, Želiezovciach a v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves.


Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) za ostatný mesiac schválil zvyšovanie cien tepla pre 28 teplárenských spoločností. Tie tak môžu od septembra do konca tohto roku účtovať svojim zákazníkom vyššie ceny tepla. Teplári odôvodňovali potrebu zvýšenia cien tepla najmä zvýšením ceny zemného plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti, a to o 9,37 %. Na vyššie faktúry za teplo sa môžu “tešiť“ zákazníci teplárenských spoločností sídliacich napríklad v Martine, Poprade, Brezne či v Lučenci.


Spoločnosť GGE, ktorá je členom skupiny Grafobal Group, vznikla v roku 2007 a podniká ako strategická investičná spoločnosť v oblasti energetického priemyslu. Prostredníctvom svojich dcérskych spoločností podniká v oblasti energetiky, výroby a dodávky tepla a elektrickej energie, ako aj dodávky plynu. Venuje sa aj správcovskej činnosti bytov a nebytových priestorov, investovaniu v energetickom priemysle, projektovaniu, inžinieringu a realizácii energetických projektov a nakladaniu s odpadmi.

Médium:

SITA

Anonym píše:
Sobota 24.09.2011 16:06
Keď už sa píše takýto článok, tak by sa patrilo uviesť koľko sa v ktorom meste za teplo platí. Lebo aj tak môže byť, že nezdražujú, lebo sú už teraz drahší ako napríklad v Martine. Lebo nie je podstatné či nezdražujú, ale koľko človek platí.
Anonym píše:
Pondělí 26.09.2011 22:43
správny postreh.... plus aj fakt, že keď sa nezdražuje dnes čo bude o 3 mesiace. Čo mám ja info, tak celú tú investíciu zaplatíme my v podobe vyššej jednotkovej ceny, tak kde je pravda ?
Anonym píše:
Sobota 15.10.2011 20:48
A kto by ju podľa Vás mal platiť?
Ježiško?
Bóže to sú úvahy !!
Kublaj Chan
Kublaj Chan píše:
Pátek 04.11.2011 16:51
Dobrý deň.

 Myslím, že môj príspevok nevyvolá širší záujem zo strany kompetentných, nakoľko ho zverejňujem ako jednotlivec, ale začať sa nejako musí.

 Dňa 3.11.2011 v správach o 19:00 na TV Markíza bol odvysielaný príspevok o dodávke teplej vody v meste Považská Bystrica.

 Odznelo v ňom (aspoň pre mňa) niekoľko "zaujímavých" informácií, ktoré kompetentní považujú dokonca za normálne a bohužiaľ je to súlad so zákonom.

 Ale po poriadku:

 V tomto roku bola v PB zrealizovaná výmena teplovodných potrubí v súvislosti so zmenou zdroja tepla, ktorej výsledok má byť úspora finančných prostriedkov obyvateľov teplo odoberajúcich. Znie to fajn a ja tomu aj verím. O to viac, že úspora sa momentálne dosahuje skutočne úspornými opatreniami. Jedno z nich je očividne dodávka teplej vody do domácností len vo vymedzenom čase. Z druhého pohľadu je to však cieľavedomé podvodné "úsporne opatrenie", vďaka ktorému sa vyinkasované peniaze za teplú (nedodanú) vodu presúvajú do niekoho vrecka! Netvrdil by som to, ak by boli byty vybavené meračmi, ktoré by merali spotrebu "teplej" vody od vyhláškou určenej hranice (45 stupňov Celzia) a nie ihneď po pootočení kohútikom na teplú vodu.

 OSBD (a zrejme aj ministerstvo) považuje dodávky teplej vody mimo čas 5:00 - 23:00 za vyšší štandard, za ktorý si treba priplatiť. To je neuveriteľná nehoráznosť. Myslím, že za vyšší životný štandard sa dá skôr považovať to, že niekto si nastaví budík na 6:30 do 7:00 si vykoná v teplučkej vode rannú osobnú hygienu na 7:30 je v práci a celkom isto pred 23:00 už leží v posteli po večernej hygiene v teplej vode. Áno, sú takí ľudia. Väčšina zrejme na samotnom OSBD, v štátnej správe a podobne. Lenže ľudia, ktorí tvrdo pracujú vo výrobných firmách majú rozhodne iný životný režim, pri ktorom sa (akože) považuje za nadštandard to, že musí ráno vstať o 4:30, osprchovať sa v studenej vode, cestovať aj 40 km do práce, aby o 6:00 stál prezlečený pri výrobnej linke. Kompetentných "štandardných" ľudí - ktorí majú teplú vodu stále, keď práve nespia, chcem upozorniť, že existujú aj ľudia, ktorí pracujú aj do 22:00 vo firme a domov pod sprchu sa nemusia dostať pred 23:00. Z daní týchto "nadštandarných" ľudí sa platia zväčša tí "štandardní", ktorí teplú vodu majú stále (resp. keď nespia).

 Malé deti, novorodenci, ktorí majú v noci občas "nehodu" a treba im umyť (s prepáčením) ritku nás "nadštandardných" netrápia - tú trochu si samozrejme zohrejeme v kanvici...

 Zaujímavé je, že táto vyhláška určite nevstúpila do platnosti v októbri tohto roku. T.j. doteraz teplá voda bola k dispozícii tak, ako sa na civilizovanú spoločnosť v 21. storočí nášho letopočtu patrí. Niekto skrátka urobil totálne zlé, resp. špekulatívne, rozhodnutie - i keď v súlade s vyhláškou Ministerstva hospodárstva. Zlé v tom - že najtvrdšie pracujúci sú považovaní za nadštandard (tak nech majú k svojej hygiene studenú vodu) a špekulatívne v tom, že úspora bude vykázaná vďaka nedodávke teplej vody a navyše v tom, že sa umelo vyúčtuje ako teplá voda to, čo sa na ňu ani zďaleka nepodobá ale pretečie cez kohútik. Ráno a večer si totiž má "nadštandardný" človek možnosť vybrať jedine medzi ľadovou (modrý kohútik) a studenou (červený kohútik) – volí studenú.

 Áno - je tu možnosť (po desiatkach rokoch normálneho fungovania) - dať si to odhlasovať na schôdzi, kde musí súhlasiť nadpolovičná väčšina. Lenže nezamestnaní, dôchodcovia, invalidi, ženy na materskej, štátni úradníci a iný "štandard" - pracujúci od 8:00 – budú hlasovať za? Prečo by mali? Oni to predsa k štandardnému spôsobu svojho života nepotrebujú! (Nechcem sa nikoho dotknúť - ale spoliehať sa na súcit iných v dnešnej dobe je prinajmenšom naivné.)

 Tvrdo pracujúci človek sa môže ráno o 4:30 osprchovať v studenej vode - aspoň sa hneď preberie a vyraziť do tmavého, sychravého novembrového rána... Ale tešiť ho môže zase len to - že je to vlastne nadštandard oproti tým, čo ešte spinkajú v posteli a vstávajú až vtedy, keď tečie teplá voda...

Mimochodom, dnes (4.11.2011) o 5:15 netiekla teplá voda, ktorá by mala mať o tejto hodine už minimálne 45 stupňov Celzia, čím bola zo strany OSBD závažne porušená vyhláška Ministerstva hospodárstva o dodávke teplej vody konečnému spotrebiteľovi!!!

 Kedy začala tiecť neviem, lebo už som potom musel vyraziť za svojím "nadštandardným" spôsobom života... Vie sa na horeuvedené skutočnosti dať nejaká konkrétna a aj niečo riešiaca odpoveď?

 Myslím, že nie som prvý, kto sa na to pýta – súdiac podľa TV Markíza a s pravdepodobnosťou, blížiacou sa istote, nebudem posledný.
Anonym píše:
Pátek 04.11.2011 20:15
ja vstavam o 4:00 rano pred 5 hod mi odchadza bus a nese..ma to ze sa musim umyvat v studenej vode, ale tom ze mi ju uctuju ako teplu, ku.vy

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359