Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Považskobystrická energetika: Sledujeme aktivity investičnej skupiny Ivana Kmotríka

Považskobystrická energetika: Sledujeme aktivity investičnej skupiny Ivana Kmotríka

Autor: redakcia Poslední změna: Neděle 10.05.2009 13:54
[2009-04-14] Tohtotýždňové Považskobystrické novinky uverejnili tlačovú správu firmy GGE, ktorá súčasne ovláda POVBYT aj firmu PAROPLYN PB, pod ktorú patrí mestská tepláreň. Aktivity tejto skupiny smerujú k vytvoreniu nového centrálneho tepelného hospodárstva v meste, pričom sa plánuje spaľovanie biomasy aj odpadu.
Text tlačovej správy GGE:

POVBYT a ParoplynPB obyvateľom

Výhodnejšie ceny tepla ako pri výrobe a rozvode doterajším spôsobom môžu už v horizonte budúceho roku očakávať domácnosti a ďalší odberatelia cez distribútorskú firmu POV BYT, v ktorej má mesto Považská Bystrica zachovaný podiel. Do zefektívnenia rozvodov tepla firmou POV BYT totiž jej väčšinový vlastník spoločnosť GGE plánuje za päť rokov vložiť okolo desať miliónov eur (300 miliónov Sk). Pre vytvorenie okruhu okolo celého mesta sa už do konca roku 2010 do pieskových ložísk inštaluje približne 10-tisíc metrov horúcovodných rozvodov. Pokračovať bude ich pripájanie na domové odovzdávacie stanice. Investície pre túto etapu, získané z viacerých zdrojov, majú dosiahnuť 6,54 tisíc eur (200 miliónov Sk). Spoločnosť Paroplyn PB, ktorá už zastrešuje miestnu tepláreň, zasa v tejto lokalite rozbieha s nákladmi 90 miliónov eur (dve miliardy Sk) prípravu a výstavbu nového zdroja na výrobu elektriny (plánovaný výkon 60 megawattov) a tepla (40 megawattov) v paroplynovom cykle a z doplnkového zdroja (2 megawatty) na biomasu a odpad.
Vďaka uvedeným inováciám a novým technológiám bude teplo pre považskobystrické sídliská i ďalšie subjekty ako aj energie pre priemyselné podniky vyrábané s menšími nákladmi. Pri týchto výhodách i zvýšených výkonnostných parametroch nič nebráni tomu, aby sa časom na nové centrálne tepelné hospodárstvo s lepšími cenami napojili i ďalšie mestské, či súkromné objekty, ktoré zatiaľ využívajú nie tak efektívne samostatné zdroje.
Na prvom tohtoročnom stretnutí s predsedami spoločenstiev s domovými zástupcami Považskej Bystrice o tom informovali (na snímke) riaditeľ spoločnosti GGE-Therm Ing. Ján Zaťka, finančný riaditeľ GGE Ing. Pavol Bero a zástupcovia POV BYT-u: Alica Blažejová a jeho riaditeľ Ing. Zdenko Hejpetr.
Ako na tomto stretnutí okrem iného odznelo, obyvatelia Považskej Bystrice vítajú uvedené zámery, s ktorými sa oboznámili aj z celoslovenských médií. Zároveň ich predstavitelia prišli s viacerými námetmi týkajúcimi sa najmä správy bytov, čím sa po odčlenení od POV BYT-u komplexne pre viacero lokalít zaoberá novovytvorená spoločnosť GG-Therm.
Prítomní sa v odpovediach dozvedeli tiež ďalšie užitočné informácie – týkajúce sa napríklad zatepľovania a získavania naň i na ďalšie účelné vylepšovanie svojho bývania – finančných prostriedkov.
Text a foto hovorca GGE: Peter Kresánek

Text pod fotografiou:
Na prvom tohtoročnom stretnutí s predsedami spoločenstiev a domovými zástupcami Pov. Bystrice sa zúčastnili (na snímku zľava) riaditeľ spoločnosti GGE Therm Ing. Ján Zaťka, zástupca POV BYT-u Alica Blažejová, finančný riaditeľ GGE Ing. Pavol Bero a riaditeľ POV BYT-u Ing. Zdenko Hejpetr. Zástupkyňa ČSOB (v popredí) prítomných tiež oboznámila s ponukou výhodnejšej a efektívnejšej správy financií i s okolnosťami, pri ktorých spoločenstvá môžu získať úver bez uplatnenia zo strany banky na dom záložného práva.

Zvýraznené časti: redakcia PB.OTVORENE.SK
Forest
Forest píše:
Sobota 18.04.2009 02:48

Už som to tu kedysi písal.. ale napíšem znova: Asi dva roky do zadu si pamätám, ako v televízií pán Viceprimátor Haviar spomínal, že momentálna situácia v Považskej je neúnosná a veľmi nevýhodná pre obyvateľov, pretože máme dvoch dodávateľov tepla a tak sa môžu medzi sebou dohodnúť a budú zvyšovať ceny ako len budú chcieť. Treba tento stav od monopolizovať a urobiť ďalšie kotolne aby sme sa tak nemuseli spoliehať na jeden zdroj Tepla. Ani nie dva roky prejdu, a zrazu je tu kšeft za milión..

Zrazu máme odmonopolované 2 kotolne na 1 kotolnu. Skvelé skutočne bez komentára. Zrušili kotolnu pod Rozkvetom, Idú zrušiť kotolnu na SNP - pretože táto kotolna vraj bola neekonomická, pretože boli na potrubí, ktoré vedie od kotolne do bytov - cca 400 - 800metrov, veľké straty a úniky tepla. Áno takže je úplne logické a myslím, že nik na tejto stránke nepochybuje o tom, že oveľa menšie úniky a oveľa ekonomickejšie z hľadiska monopolov bude, keď sa bude vyrábať iba v jednej jedinej kotolni pre celú považskú. V kotolni ktorá tu slúži už viac než 50 rokov, v kotolni, ktorú už kedysi chceli zavrieť pre zlý stav, v kotolni, ktorá ekonomickejšie dodá teplo na SNP cca 5 kilometrov, ako kotolna ktorá je 500 metrov.

Neviem teda ako vy, ale mňa žiaden človek, nech je to aj najväčší vajčák z bratislavy nepresvedčí, že tu niečo bude pre bystričana výhodnejšie, keď sa všetky ostatné MLADŠIE kotolne pozatvárajú a nahradí sa to jednou starou troška poopravovanou.. tesne pred kolapsom. Fajn, urobili sa dajaké opravy, avšak pýtam sa.. kto nás potom vykúri, keď náhodou niečo prdne v tej kotolni.. a nebude môcť kúriť. Pýtam sa kto potom bude zohrievať naše byty v 42 tisícovom meste? Kto bude určovať cenu tepla.. keď tu nebude mať konkurencie.. ? Je vôbec niekto, alebo nájde sa vôbec niekto, kto si fakt zdravým rozumom dôjde k tomu, že to tu fakt bude prínosnejšie?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 18.04.2009 04:59

Ja to poviem stručne: Hastroš je škodná! A je tu ešte niekto, kto to nevie?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 18.04.2009 10:06

Chlapče, pán predposledný viceprimátor vo všetkom spomína a následne rýchlo ktohovie prečo dospomínava. V tomto prípade mu pamäť vymazalo zamestannie jeho dcéry ako hlavnej právničky pre vyššie spomenuté kotolne a zisk s.r.o.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 18.04.2009 10:55

napr: ako dať po ušoch lackovičovej PSS za "rekonštruovanú" plaváreň.......a dostala, ale ďalšiu zákazku na stavbu destského bazéna. pre(za)čo?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 18.04.2009 17:09

lebo ten psí kus urobil Novák

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 18.04.2009 20:01

aký psí kus? káplo železovi a káplo aj Lacovi oplatilo sa predsa

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 18.04.2009 14:51

počul som na streche čvirikať, že Hasťo a ohrdnutý bývalý prednosta sú si viac než blízky so štedro dotovanou smetiarskou firmou Meganvaste es er o.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 18.04.2009 15:03

Ja som tiež také počula... že Haviar a Staník sú bratanci. Ale či to je pravda alebo nie...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 18.04.2009 19:30

ano haviar je z pruziny a stanik z papradna

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 18.04.2009 19:09

viac ako blízky,to môže byť len spoločník.Tichý.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 19.04.2009 15:13

zase len samé reči a cena pre koncových odberateľov bude aká? tomu sa paštikár obratne vyhol.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 27.04.2009 08:12

Aký zázrak? Tunel. Údržba bývalého POV-BYTU sa stala samostatný subjekt, čiže na každú opravu si GGE Therm musí dať žiadosť. Peniažky sa budú prelievať z firmy do firmy toho istého majiteľa.Zaujímavé podnikanie na svojom piesočku.Každý podnikateľský subjekt potrebuje na seba zarobiť tak si pekne pridá marže a obyvatelia za teplo budú platiť jak mourovati a konkurencia nebude.Kde je tá výhoda???Budú sa vyhovárať ako im stúpli náklady.

A VO TOM TO JE.

Anonym píše:
Čtvrtek 06.05.2010 08:47
Viete o tom, že pán K....., alebo aj POV -BYT development, chce stavbu do ktorej vynaložil nemalé finančné prostriedky, zafinancovať jednoucho z našich daní? Ako? No jednoducho, namiesto drahých bytov, o ktoré nebol na Lánskej záujem, sa pri hlavnej ceste, bez zelene a bez výťahu zriadi Domov sociálnych služieb a čiastočne ho bude financovať mesto. O čo tu ide? O starých nevládnych dôchodcov, ktorí potrebujú pokoj, alebo o to, aby sa čo najskôr vrátili finančné náklady, ktoré pán K...do tejto stavby zainvestoval, a to za každú cenu?
Anonym píše:
Čtvrtek 06.05.2010 09:24
pán K... to kto má byť. To nevieš napísať celé meno? Medzi štatutármi firmy tam žiadny pán K nefiguruje.

http://orsr.sk/vypis.asp?ID=146742&SID=2&P=1
Anonym píše:
Pondělí 12.05.2014 13:59
Dávam do pozornosti nové aktivity ohľadom sprevádzkovania spaľovne v areáli strojární. Zámer je na posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Žeby paroplyn nesypal tak ako sa čakalo?... Dole je link:
http://www.enviroportal.sk/[…]ovazska-bystrica-zmena-stav
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 12.05.2014 15:44
Podľa enviroportála sa firma HELPEKO pokúsila zmeniť využitie stavby pred dokončením, ale Ministerstvo životného prostredia rozhodlo, že je to možné len po vykonaní celého procesu EIA:
Na základe vykonaného posúdenia Oznámenia o zmene navrhovanej činnosti „Ekologizácia spaľovne nebezpečného odpadu, Považská Bystrica. Zmena stavby pred dokončením“ a predložených odborných podkladov, ministerstvo vydáva podľa § 18 ods. 6) zákona pre navrhovateľa Helpeko, s.r.o., Považská Bystrica, nasledovné vyjadrenie:

U zmeny navrhovanej činnosti „Ekologizácia spaľovne nebezpečného odpadu, Považská Bystrica. Zmena stavby pred dokončením“ je potrebné podrobnejšie posúdiť možný nepriaznivý vplyv na životné prostredie, a preto je zmena predmetom povinného posudzovania podľa § 18 ods. 4) zákona.

    
        S pozdravom
                                                                                    RNDr. Gabriel Nižňanský
                                                                                            riaditeľ odboru

Máte informáciu, že by už firma predložila spracovanú dokumentáciu a tým začala proces posudzovania?
Lebo zatiaľ to vyzerá, že proces sa ešte nezačal. Na oficiálnych fórach (zastupiteľstvo, komisia pre životné prostredie) sa takáto informácia zatiaľ neobjavila.
Anonym píše:
Úterý 13.05.2014 09:02
Staník sa dlhodobo angažuje do otvorenia spaľovne.Za rok-dva bude skkládka vo Sverepci plná....
Anonym píše:
Úterý 13.05.2014 09:17
...a keďže sa Megawaste chystá za pomoci Janasa vyhrať obstarávanie na odvážanie odpadov aj na ďalšie desaťročie...
Anonym píše:
Úterý 13.05.2014 11:23
Megawast ma velikansku skladku v Lednickych Rovniach, načo by sa angažoval v spalovni. Spalovňu riešili ti isty ludia, čo sa motali okolo skladky nad Kalsovym - na Žďiari. A s tymi je dobry kamarat Petrík.
Anonym píše:
Úterý 13.05.2014 11:36
No,voziť odpad 30 km a platiť rôzne poplatky (uzatvorenie skládky, poplatok obci....) je isto nevýhodnejšie ako voziť odpad len do "strojárni" a ešte zarobiť na vyrobenom teple. Pri vyprodukovanom odpade cca 15 000 t/ročne je úspora min. 1 mil. eur ( poplatky 30 eur/t...t.j. 600 000 eur, odvoz 60 km x 6 t(1 kuka voz) x 1,5 eur/km....225 000 eur.
Staník je vysmiatý:-)
Anonym píše:
Úterý 13.05.2014 11:40
Nehovoriac o réžii na skládke, kompaktory, vrstvenie a pod. no hlavne zisk z tepla ( na výrobu 1 GJ v cene 23 eur je potrebné množstvo zemného plynu v hodnote 10 eur. Z 15 000 t odpadu je potencionálna energetická náhrada koľko? Šialená suma, no Janas ju má spočítanú veľmi dobre, hlavne percentuálne.
Anonym píše:
Úterý 13.05.2014 13:58
Pokial viem, tá spalovňa v strojárňach je na nebezpečný odpad, tak nerozumiem prečo to porovnávate so skládkou a komunálnym odpadom, ktorý sa tvorí v pb?! Vidím, že nenávisť je silnejšia ako zdravý rozum :-)
Anonym píše:
Středa 14.05.2014 15:07
Ajaj... a v spaľovni nebezp. odpadu sa snáď nedá spáliť aj bežný komunál?
Anonym píše:
Středa 14.05.2014 11:57
GGE ma problem s predajom zbytokového tepla z paroplynu tak je divne, že by si tvorilo ešte ďalší zdroj...
Anonym píše:
Středa 14.05.2014 15:16
Ste mimo. Tam vôbec ale vôbec nejde o zisk z tepla, získaného spaľovaním. Energetické zhodnocovanie má v skutočnosti iný význam. Zo štátov EÚ ako napr. Nemecko sa nemôže vyvážať odpad za účelom spaľovania alebo skládkovania na území iného štátu. Vyvážať sa môže len odpad na ENERGETICKÉ ZHODNOTENIE. Kapišto? V Nemecku a Rakúsku je pretlak komunál. odpadu. Taká spaľovňa rovno pod diaľnicou, kde to budú dýchať blbí Mogoni, to by bola zlatá baňa!
Anonym píše:
Úterý 13.05.2014 15:04
spaľovňa na nebezpečný odpad má legislatívne tvrdšie požiadavky ako spaľovňa na KO, preto nie je problém ho likvidovať aj takým zariadením.
Anonym píše:
Středa 14.05.2014 09:55
No ale ktorý idiot by likvidoval komunálny odpad za pár eur v drahom zariadení, keď by mohol likvidovať nebezpečný priemyselný odpad, za ktorý sa platia nehorázne peniaze... Toto je najväčší problém komentárov na tejto stránke...
Anonym píše:
Středa 14.05.2014 11:38
ktorý?No ten čo zarobí ťažké eura na predaji tepla, čiže GGE
Anonym píše:
Středa 14.05.2014 09:55
No ale ktorý idiot by likvidoval komunálny odpad za pár eur v drahom zariadení, keď by mohol likvidovať nebezpečný priemyselný odpad, za ktorý sa platia nehorázne peniaze... Toto je najväčší problém komentárov na tejto stránke...
Anonym píše:
Středa 14.05.2014 15:21
To je len salámová taktika. Postupne rozširovať činnosť. Treba ich poslať do kelu, Ladce majú voľnú kapacitu.
Anonym píše:
Středa 14.05.2014 11:37
lebo produkcia nebezpečného odpadu je oveľa menšia, je finančné náročná na prepravu,prípadné uskladnenie a energetické zhodnotenie na výrobu tepla je minimálne. Treba si pozrieť tabuľky tried nebezpečného odpadu a energetické zhodnotenie, ako aj množstvo "horľavého nebezpečného odpadu" v okrese PB.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359