Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / POVAZSKA.SME.SK: V centre mesta rastie čierna stavba

POVAZSKA.SME.SK: V centre mesta rastie čierna stavba

Autor: redakcia Poslední změna: Čtvrtek 19.11.2009 13:51
[2009-11-17] Na pozemku poslanca a člena stavebnej komisie Františka Matušíka v centre mesta rastie stavba bez stavebného povolenia. K porušeniu zákona došlo aj podľa názoru Krajského úradu. Samotný poslanec sa bráni, že nevie, kto je realizátorom stavby na jeho pozemku, hoci nedávno so svojou manželkou podával žiadosť o územné rozhodnutie na túto stavbu. Podľa krajského stavebného úradu k odstráneniu čiernej stavby nedôjde, nakoľko stavba nie je v rozpore s verejným záujmom. Nie je známe, či už bola podaná žiadosť o dodatočné stavebné povolenie. Občan Remiš, s ktorým je František Matušík v dlhodobom spore, upozorňuje na morálny rozmer kauzy. Stavebný zákon porušuje človek, ktorý by mal ísť príkladom, pretože je vo viacerých verejných funkciách. Podrobnosti prináša článok Bernadetty Pitoňákovej na stránke POVAZSKA.SME.SK.
Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke
http://povazska.sme.sk/c/5108081/v-centre-mesta-rastie-cierna-stavba.html

V centre mesta rastie čierna stavba

Priamo v centre mesta vyrastá nelegálna stavba. Na mestskom zastupiteľstve účastník územného konania žiadal vysvetlenie od poslanca Františka Matušíka, či bude pokračovať v čiernej stavbe. Poslanec je aj člen stavebnej komisie. Tvrdí, že on čiernu stavbu nerealizuje.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Stavba v centre mesta pri budove Diamonu, v tesnej blízkosti súkromnej prevádzky poslanca zastupiteľstva Františka Matušíka, je nelegálnou stavbou.
Územné rozhodnutie bolo vydané na manželov Matušíkovcov. Poslanec tvrdí, že on investorom nie je. K podrobnostiam sa vyjadriť odmietol. Stavebný úrad v Považskej Bystrici aj Krajský stavebný úrad v Trenčíne zhodne konštatujú, že ide o nelegálnu stavbu.

Upozornil na problém

Na nelegálnu stavbu upozornil na mestskom zastupiteľstve jeden z účastníkov územného konania Jozef Remiš.

„Manželia Matušíkovci sú navrhovatelia v rámci územného konania. Dali sme naň nejaké námietky a mesto určilo termín na stretnutie, aby mohli pripomienkovať aj ďalšie dotknuté osoby. A vidíte, ešte ani územné rozhodnutie nenadobudlo právoplatnosť a už stavba stojí," sťažuje sa Remiš.

Ako dotknutí dali Remišovci podnet na stavebný úrad. „Mesto vykonalo štátny inšpekčný dohľad a zistilo, že sa stavia bez stavebného povolenia," dodáva Remiš.

Nelegálna stavba

Mesto potvrdilo, že ide o „čiernu" stavbu.

„Konanie o územnom rozhodnutí na spojovací kŕčok pri budove Diamonu, kde bolo upozornenie, že sa realizuje stavba bez povolenia, už bolo. Ide o jeho prestavbu a prístavbu na budovu s polyfunkčnou funkciou. Územné rozhodnutie však nenadobudlo právoplatnosť, lebo v lehote sa odvolali účastníci konania. Bolo doručené aj s odvolaním na krajský stavebný úrad. Úrad dostal tiež oznámenie, že sa tu vykonávajú stavebné práce, na ktoré nie je stavebné povolenie," hovorí o genéze prípadu Pavol Appel zo stavebného úradu v Považskej Bystrici.

Stavebný úrad urobil štátny stavebný dohľad. „Na činnosti, ktoré sa tam vykonávajú, je potrebné stavebné povolenie. Stavebník ho nemá, realizuje sa teda „čierna" stavba. Stavebníkov, ktorých sme identifikovali v územnom rozhodnutí, sme vyzvali na zastavenie stavby," dodáva Appel.

Priestupkové konanie bolo pred dvoma týždňami a právoplatnosť nadobudne pätnásť dní od doručenia, teda tento týždeň.
„Až po uplynutí lehoty sa budeme môcť k tomu oficiálne vyjadriť," konštatuje Appel.

Potvrdenie krajského úradu

Výstavba pri budove Diamonu sa robí ako nelegálna stavba aj podľa Krajského stavebného úradu v Trenčíne. „Došlo k porušeniu ustanovení stavebného zákona. Stavbu môže totiž stavebník uskutočňovať len na základe stavebného povolenia či splnenia si ohlasovacej povinnosti," konštatoval Ľubomír Pavlík z krajského úradu.

Poslanec sa bráni

Konkrétnejšie sa o realizácii „čiernej stavby" v blízkosti svojej prevádzky s nami poslanec Matušík rozprávať nechcel.

„Nerealizujem žiadnu čiernu stavbu a ako poslanec nechcem vstupovať do tohto konania, aby to nebolo brané, že ho ovplyvňujem. Nemôžem hovoriť, kto to stavia, lebo je to v stavebnom konaní a nechcem do toho vstupovať žiadnymi vyjadreniami," povedal Matušík.

K tomu, či vôbec vie, že sa niečo podobné stavia v tesnej blízkosti jeho prevádzky a či stavbu realizuje jeho manželka, odpovedal: „Ja nie som investor stavby a ani sa o to nestarám," dodal.

K tomu, či mu neprekáža, že v blízkosti objektu, ktorého je majiteľom, sa stavia „čierna" stavba sa nevyjadril. „Po stavebných konaniach sa rád vyjadrím, tam sa všetky dôkazy ukážu," povedal.

Územné rozhodnutie bolo podľa Matušíka podané a teraz je to v stavebnom konaní. „K územnému rozhodnutiu sme doložili všetky náležitosti, ja, aj manželka," vysvetľuje Matušík.

Čo bude ďalej?

Žiadosť o územné rozhodnutie dával pôvodne podľa Ľubomíra Pavlíka z Krajského stavebného úradu v Trenčíne František Matušík

„V origináli podanej žiadosti figuruje len jeho meno, ale ďalej aj meno jeho manželky. Pre územné rozhodnutie už je to však nepodstatné. Tým, že bolo so stavbou začaté, územné rozhodnutie bude musieť byť zrušené," hovorí Pavlík.

Pavlík tiež dodáva, aký bude ďalší postup: „Bude konanie o dodatočnom povolení stavby. Možno stavebný úrad v Považskej Bystrici už aj koná, to však zatiaľ nevieme. Dodatočné územné rozhodnutie sa podľa zákona vydať nedá, a tak je konanie vo veci územného rozhodnutia bezpredmetné," vysvetľuje. Mesto bude musieť podľa neho stavbu pravdepodobne legalizovať.

Odstrániť sa nedá

O odstránení tejto nelegálnej stavby sa dá uvažovať podľa Pavlíka len ťažko. „Stavba sa môže odstrániť len v tom prípade, ak je v rozpore s verejným záujmom. Táto stavba však v rozpore s verejným záujmom nie je, lebo to je dostavba polyfunkčného objektu do územia, ktoré už funguje takýmto spôsobom," uzatvára Pavlík.

Ide o morálku

Účastníci územného konania poukazujú na morálku poslanca, a zároveň člena stavebnej komisie.

„Prečo sme vystúpili na zastupiteľstve? Myslím si, že ľudia vo verejných funkciách a poslanci by mali ísť príkladom. Ide tu o morálne hľadisko veci. Samozrejme, právne hľadisko musí riešiť mestský úrad," vysvetľuje Remiš, prečo sa rozhodol vec riešiť verejným vystúpením na zasadnutí zastupiteľstva.

utorok 17. 11. 2009 6:51 | Bernadetta Pitoňáková
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Anonym píše:
Čtvrtek 19.11.2009 14:48
uz drbe!!!!!!!koho to stale zaujima spor matusika a remisa??ty si chory smatana,naco to sem vesias??to tam nemas co dat???slovensko-chille 1:2 v priatelskom zapase vcera v ziline,treba prebrat preco sme utreli..
Anonym píše:
Čtvrtek 19.11.2009 15:13
už trapné preberať spor medzi REMATOM
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 19.11.2009 16:45
Súčasť nášho webu je monitoring médií. Matušíkova kauza je síce trápna, ale dôležitá. Z jednej strany nerešpektovanie stavebného zákona verejne činnou osobou, ale z druhej strany cielená kompromitácia - pretože čiernych stavieb je v meste neúrekom, ale hovorí sa len o tejto.

Na preberanie medzištátnych športových zápasov je webových stránok dosť. S Považskou Bystricou to nesúvisí ani okrajovo. Tá pripomienka vyzerá ako typický výkop do autu.

Predpokladám že sa zase ozval ten "fanúšik", ktorý minule razil tézu, že je v poriadku, keď dostane podnikateľ predraženú zákazku, pokiaľ zo zisku uleje pre šport. Tomu sa nečudujem, že už nechce rozmazávanie kauzy poslanca Matušíka. Ktorý je známy podporovateľ športu a svoj zmysel pre fair-play predviedol aj teraz vo voľbách :-)
Anonym píše:
Čtvrtek 19.11.2009 17:41
Hej,dobrý chalanisko je ten Ferko.Vraj podporuje aj slovenských hádzanárov.Tých čo hádžu do seba jedneho za druhým.Treba zriadiť volebnú miestnosť nabudúce rovno v tej peknej novej prístavbe.Tomu sa hovorí bezhotovostný styk.Zakrúžkuješ a on ti uleje.Ferka si nedáme.Lebo nazdravie.
Anonym píše:
Čtvrtek 19.11.2009 18:00
Ferko je nám príkladom aj v oblasti rasovej a etnickej znášanlivosti. Jemu vôbec nevadí, keď ho volia polonegramotní Rómovia, a na oplátku im dáva drobný príspevok na rozvoj menšinovej kultúry.

Je to náš športovec roka.

Treba mu vyrobiť dres s číslom 35 a nápisom
"športom k zdraviu - alkoholom k politickej funkcii".
Anonym píše:
Pátek 20.11.2009 11:08
Navrhujem FERKOVI MATUŠIKOVI udeliť titul ŠPORTOVEC A BARMAN ROKA. Ale nesmieme zabudnúť na jeho "KAUČA" ktorým je vraj Anton H.viar.Má predsa podiel na tom "úspechu".
Anonym píše:
Čtvrtek 19.11.2009 23:27
P. Smatana máte pravdu s tými čiernymi stavbami ale čo s nimi chcete robiť, keď vymožiteľnosť práva je mizerná a právo je určované v SNR. A kto tam sedí?! Tí čo nechcú vymožiteľnosť práva. Držim Vám palce, ale nie vo všetkých smeroch, ktorým sa vo veľkom rozumiete.
Anonym píše:
Pátek 20.11.2009 11:17
Konečne. Pán Smatana máte bod. Tu nejde ani tak o čiernu stavbu, ale o problém prečo sa medializuje práve Matušíková čierna stavba. Bolo by načase keby sa už poriadne vyjadril aj pán Matušík. Chápem ho, po nedávnych udalostiach čo sa udiali v PB má aj pán Matušík rešpekt ak nie strach, inak by si nenechal neustále kydat hnoj na svoju hlavu. Ten problém je oveľa hlbšie a to čo vyzerá ako utópia, že jeho tá krčma vlastne nie je, je v skutočnosti možno aj pravda. Dám takú paralelu. Krčma v kine mier takisto nie je mladého Kuboviča a je úplne kohosi iného. Stačí, že nesie 600.000 mesačne za smiešny resp. nulový prenájom. Ono ten problém čiernej stavby je úplne niekde inde, ALE niečo sa pos....lo a FErko je celkom dobrý terč do ktorého sa dobre triafa a keď sa k tomu pridajú jeho verní "fanúšikovia" Remiš a Sádecký je o zábavu postarané.
Anonym píše:
Neděle 22.11.2009 12:04
Byť v Matušíkovej koži tak túto "čiernu predvolebnú" kampaň by som tým "poctivým" smradom z mesta prekne vyúčtoval.Oni samozrejme nikdy nič na čierno nestavali -napr. tuším chodník k Tescu kedysi Jurčík spomínal a o predražených zákazkach ani nehovoriac- už viem prečo Ratlík pustil Matušíkove rozprávanie o predraženom námestí pri kostole až po volbách .Ferko ideš.
Anonym píše:
Čtvrtek 19.11.2009 15:32
Realizacia čiernych stavieb v okrese Považská Bystrica je veľmi populárna.
Koľko musi čakať radový občan na stavebné povolenie?
Prečo by poslanci a podnikatelia neviužily diery v zakone a nestavali na čierno.Dodatočne všetko vybavia a pokutu za čiernu stavbu zaplatia
s úsmevom na tváry.
Veď tých pár eur,ktoré mu da príslušný úrád, je prenho na smiech.

Len tak ďalej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Anonym píše:
Čtvrtek 19.11.2009 19:37
Remiš je teda moralista... aj s jeho synom a detmi....
Anonym píše:
Pátek 20.11.2009 22:22
NO LEBO FERKOV SYNATOR JE UZASTNY ALE .....
Anonym píše:
Sobota 21.11.2009 22:43
ferko je najlepší barman na svete! ,,a teď si vás koupím všechni,, trošku mu to nevyšlo. Je dobré, že jeho kauza ,,čierna stavba,, sa medializuje, veď je to predsa verejne činná osoba, resp.,mala by byť!!!!!!!!!!!!!a mala by sa zmedializovať aj jeho kauza- kupovanie hlasov u našich rómskych spoluobčanov a nielen tých!
Anonym píše:
Úterý 01.12.2009 00:53

« červenec 2020 »
červenec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359