Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / POVAZSKA.SME.SK: Postavili chodník pri záchodoch, ale ľudia mali iné priority

POVAZSKA.SME.SK: Postavili chodník pri záchodoch, ale ľudia mali iné priority

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 05.12.2009 11:06
Pred niekoľkými týždňami publikoval občan Michal Bajzík na PB.OTVORENE.SK článok "Nepochopená stavba" o chodníku poza Dom služieb. Tento kamienok uvoľnil lavínu: dnes sa dozvedáme, mesto odôvodňuje túto stavbu požiadavkami občanov, avšak Výbor mestskej časti Stred o stavbe nebol informovaný, a mal úplne iné priority a požiadavky, napríklad nové parkovacie miesta na tržnici. Stavbu stavia iná firma, než ktorá vyhrala elektronickú aukciu. Na otázku či zmluva medzi mestom a firmou umožňuje subdodávateľstvo, mesto odpovedá vyhýbavo. Chodník má zabezpečiť napojenie na Mariánske námestie, neslávne známe predražovaním prác, na ktoré upozornil poslanec Matušík, alebo výrubom mohutných líp, ktorých drevo bolo odvezené nevedno kam. Podrobnejšie v článku Bernadetty Pitoňákovej na stránke POVAZSKA.SME.SK:
POVAZSKA.SME.SK: Postavili chodník pri záchodoch, ale ľudia mali iné priority

Foto: Bernadetta Pitoňáková, POVAZSKA.SME.SK

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke
http://povazska.sme.sk/c/5141106/postavili-chodnik-pri-zachodoch-ale-ludia-mali-ine-piority.html

Postavili chodník pri záchodoch, ale ľudia mali iné piority

Rozhodovanie o investíciách je neprehľadné, ľuďom chýba informovanosť z výborov. Tie sa sťažujú na komunikáciu s mestom a nezohľadňovanie požiadaviek občanov. Problém vznikol naposledy na sídlisku Stred pre výstavbu chodníka pri verejných WC.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vydláždené okolie žardiniér pri verejných záchodoch postavené len pred rokom firma rozkopala. Obyvatelia sa čudovali, čo sa deje, keď sa tu stavalo len nedávno. Podľa mesta to bolo pre stavbu chodníka, ktorý má zabezpečiť bezpečný prechod ľudí do kostola, čo v minulosti nebolo možné.

V návrhu rozpočtu na roky 2009 až 2011 sa investícia spomína ako rekonštrukcia chodníka pri verejných WC. Chodník však v týchto priestoroch nikdy nebol, jeho budovanie výbor mestskej časti nepožadoval. Mal iné priority, ktoré sa doteraz nerealizovali.

Kritika investície

Občanom vadí, že o zámere budovania chodníka v ich mestskej časti nebol vopred nikto poriadne informovaný. Majú výhrady aj voči zámeru.

„Vadí mi zámer, a myslím, že nie len mne. Problém majú autá, ktoré parkujú na platenom parkovisku pri Dome služieb. Súčasne môže vychádzať a vchádzať len jedno auto, a cez deň sa bežne stane, že autá, ktoré sa chcú dostať z cesty na parkovisko musia čakať na ceste, kým auto vychádzajúce z parkoviska sa z neho dostane. Ubudlo z parkovacej kapacity parkoviska pred vynovenými WC . Pokiaľ mi je známe, boli plány zrušiť väčšiu časť tržnice na Strede a prerobiť ju na parkovacie miesta. Táto vec mala byť zrealizovaná ešte do konca tohto roka," kriticky posúdil stavbu obyvateľ Michal Bajzík.

Prečo taký postup?

Bajzík tiež dodal, že by ho zaujímalo, prečo dostala prednosť realizácia nezmyselného chodníka, ktorý nebol predmetom spoločenskej objednávky, pred realizáciou nových parkovacích miest na mieste tržnice - čo by bolo oveľa potrebnejšie.

„Vadí mi aj to, že o tomto zámere nebol vopred nikto informovaný - a nakoľko to ide z peňazí nás všetkých, bolo by minimálne na mieste informovať, na čo prispievame," dodal.  Podobné výhrady voči stavbe má viacero občanov. Sťažujú sa aj na zlé technické riešenie.

Zdôvodnenie mesta

Mesto zdôvodňuje opodstatnenosť investície požiadavkami „peších" občanov z mesta na bezpečný prechod do kostola, kde to v minulosti nebolo možné.

„Vjazd do parkoviska bol široký ako samotné parkovisko, nebol tam organizovaný spôsob vjazdu a výjazdu. Týmto spojením umožníme bezpečný prechod, ako aj spojenie dvoch oddychových častí od kina Mier k vznikajúcemu Mariánskemu námestiu. Vytvoríme zónu dlhú niekoľko sto metrov len s jediným prechodom cez komunikáciu. Touto stavbou sme zrušili asi 8 parkovacích miest, ktoré sa týkajú hlavne nájomníkov Domu služieb. Ešte tento rok po dohode z VMČ bude zrušená časť tržnice pre vytvorenie nových  parkovacích miest," vysvetľuje opodstatnenosť investície Peter Adam z majetkového útvaru mesta.

Investície a vyhýbavá odpoveď

Zaujímalo nás koľko sa na tejto akcii preinvestovalo z mestského rozpočtu.

„Celkové náklady na úpravu celého okolia ( odvodnenie, asfaltový koberec, chodník do podchodu, značenie....) sú vo výške asi 80 000 eur, no v rozpočte je suma 40 000 eur. Práce neboli ešte dokončené a odovzdané, no budú vo výške do 40 000 eur, v zmysle rozpočtu. Akcia bola schválená v kapitálovej časti na rok 2009 a v rozpočte je vyšpecifikovaná ako rekonštrukcia parkoviska a chodníka pri WC Stred vo výške 40-tisíc eur," poskytol informácie Adam.

Na priamu otázku či suma 40-tisíc eur je cena za chodník, ktorý sa vybudoval pri verejných WC a či nie je dosť vysoká sme dostali nasledovnú odpoveď: „Suma je za korzo spájajúce mestskú zónu s námestím pred  kostolom."

Žiadali sme predsa len ešte raz upresniť, čo sa realizovalo v sume 40-tisíc eur. Dostali sme vyhýbavú odpoveď: „Po prebratí prác vám môžeme predložiť zoznam vykonanej práce a dodaného materiálu, samozrejme, aj s cenou."

Inú vybrali, iná bola na stavbe

Realizátora prác hľadalo mesto v elektronickej aukcii. Prihlásilo sa do nej šesť firiem - Cestné stavby Žilina, Stavea, VinkStav, KT-stav, Perfekt DK, Krajči. „Zákazku vykonáva firma KRAJČI ako víťaz aukcie. Zmluvný vzťah ma vždy iba víťaz aukcie v zmysle zákona o verejnom obstarávaní" uviedol vedúci útvaru Adam.

Na stavbe sme však našli celkom inú firmu a pýtali sme preto, či vie mesto že má firma subdodávateľa a či má subdodávateľstvo v pravidlách aukcii ošetrené „Máme platnú zmluvu, iné veci, ktoré uvádzate mi nie sú známe," uviedol Adam.

 

Mali celkom iné priority

Zástupcovia výboru mestskej časti tvrdia, že požadovali pre občanov celkom iné priority. „Stavba chodníka pri verejných WC, nepatrila medzi požiadavky investičných akcií výboru a ani sme ju vedeniu mesta nenavrhovali. Pre rok 2009 sme mali úplne iné priority. Požadovali sme zvýšenie počtu parkovacích miest a revitalizáciu tržnice tak, aby v nej ostali tri-štyri stánky pre príležitostných predajcov zeleniny a zvyšok sme chceli premeniť na oddychovú zónu. Na okraji tržnice sme po konzultácii s občanmi, plánovali vytvoriť len jeden
pás parkovacích miest pre pozdĺžne parkovanie áut tak, aby nemuseli parkovať na priľahlej komunikácii, ktorá by sa tým stala prejazdnejšou. Taktiež si myslím, že na Strede je potrebné najskôr obnoviť rozpadávajúce sa chodníky v medziblokových priestoroch, prípadne na Železničnej ulici, kadiaľ vodia desiatky ľudí svoje deti do škôlky a až potom budovať nové
chodníky. A aj pri ich stavbe je potrebné komunikovať s VMČ, lebo tie zvyčajne vedia najlepšie, čo na ktorom sídlisku treba opraviť, či vybudovať," hovorí poslanec a člen výboru mestskej časti Karol Janas. Stotožňujú sa s ním aj ostatní členovia.

Chodník a Mariánske námestie

Či zostane na realizáciu ostatných požiadaviek na sídlisku Stred dostatok financií je otázne. Chodník mal zabezpečiť napojenie na Mariánske námestie. V súvislosti s výstavbou námestia pred kostolom sa však tiež vynára veľa otázok v súvislosti rozdelením zákazky, kde sa realizujú tie isté práce, na niekoľko častí, výrub mnohých stromov a ich odvoz nevedno kam, nekvalita prác pri rekonštrukcii chodníkov. Predražovanie prác pri tejto stavbe na základe rozboru jednotlivých faktúr ostro kritizoval na mestskom zastupiteľstve poslanec František Matušík.

 

sobota 5. 12. 2009 7:00 | Bernadetta Pitoňáková
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Anonym píše:
Sobota 05.12.2009 11:54
vy vy
Anonym píše:
Neděle 06.12.2009 23:48
nech sa zverejni zakazka pred kostolom,hlavne obcanom ukazat tie predrazene ceny prace a materialu.
Anonym píše:
Pondělí 07.12.2009 18:55
vyhral krajčí naoko ale inak to robil políček ach adam adam na kostole nakradnúť ti nestačilo?
Anonym píše:
Pondělí 07.12.2009 19:48
aki spinavci? kurvy zlodejske to su boha pol roka som nezamestnany kvoli krize nam zrusili prevadzku poriadnu stalu robotu sa mi nedari zohnat popri podpore driem ako brigadnik za smiesnych 250 eur aby deckam nechybalo pche ked vidim ako tie kurvy na meste kradnu miliony sa mi otvara nozik vo vrecku pche kurvy zlodejske
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 16:19
ouu,tak toto je už silná káva od súdruhov z mesta, takto kradnúť súdruzi, to aj Lackovič by bol učeň pri vás,taký kúsek a za milón dvesto? a námestie pred kostolom 12 miliónov? ojojój, to sa niekto napakoval poriadne
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 00:17
Nechápem, načo prišiel nový prednosta Novák na úrad, keď bývalý bol údajne nahov...a zákazky boli že vraj predražené a to podstatne. Tak víťazoslavne sa tváril na tých zastupiteľstvách a inteligentne odpovedal pánom poslancom - a on tam predtým nebol, tak nevie..ako sa veľa vecí zmení a výsledok? Ešte viac ako predtým! S novým primátorom sa isto objavia aj prešetrovačky týchto kauz, nech je to hocikto z budúcich kandidátov, lebo terajší to už má za pár.
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 14:28
Som nevedela o čom to pán Matušík rozprával o akých predražených sumách pri kostole a už viem, bola som si to pozrieť a hrozné šak sa tam všecko rozpadáva na tom námestí a aj ten chodník pri wc všade samé lístie a voda pre boha za milion dvesto v dnešnej dobe postavim malý dom a nie kúsek chodníka, hádam sa to došetrí takéto rozkrádanie. Eva
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 22:47
kto prvý podá trestné oznámenie?
Anonym píše:
Pátek 11.12.2009 13:42
takže zas sa niekto nabalil, ked si môže dovoliť vybrať subdodávateľa.
Proste to by som zakázal.
Mesto by malo robiť fiančnú analýzu objednanú u nezávislých ľudí, vždy iný losvaný.
Potom dať max. cenu a dať dražbu.
samozrejme nemožnosť mať subdodávateľov

PS: ľudia tam mali bezpečný prechod, keby zas niekto nekecal

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359