Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / POVAZSKA.SME.SK - Na štadióne stále chýba zariadenie na varovanie pred únikom čpavku

POVAZSKA.SME.SK - Na štadióne stále chýba zariadenie na varovanie pred únikom čpavku

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 29.08.2009 20:35
Komplikácie pri výberovom konaní, nedostatok financií - dôsledkom je, že hokejisti nemajú kde trénovať. Problém podrobne mapuje článok Bernadetty Pitoňákovej na stránke POVAZSKA.SME.SK.
http://povazska.sme.sk/c/4992332/na-stadione-stale-chyba-zariadenia-na-varovanie-pred-unikom-cpavku.html

Na štadióne stále chýba zariadenia na varovanie pred únikom čpavku

Do konca septembra by malo byť na zimnom štadióne namontované nové zariadenie, ktoré má varovať pri úniku čpavku. Zatiaľ sa nič nerobí. Na štadióne sa nemrazí, hokejová mládež nemá kde trénovať. Podľa Mestských športových klubov (MŠK) tieto dve veci nesúvisia.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Finančné prostriedky na zabezpečenie nového signalizačného zariadenia na zimnom štadióne boli vyčlenené z rozpočtu mesta ešte v marci uznesením. Zatiaľ sa však nič nedeje.

V kolotoči problémov je ťažké zistiť, prečo sa na prácach pre čo najrýchlejšia zabezpečenie zariadenia už dávno nezačalo.

Víťaz nemohol robiť zákazku

Pri výberovom konaní na zabezpečovateľa prác, ktoré prebiehalo v réžii Mestských športových klubov, došlo ku podľa riaditeľa MŠK Jaroslava Fábryho ku komplikáciám.

„V máji bolo vypísané výberové konanie na zabezpečenie systému. Prihlásili sa tri firmy. Vyhral Rekont, ale nemohol túto zákazku robiť. Na štyroch štadiónoch, ktoré doteraz táto firma robila, nebol potrebný systém PAVIAN ako v Považskej Bystrici, a odrazu tu to bolo potrebné," hovorí Jaroslav Fabry, riaditeľ MŠK.

Podobne sa vyjadril aj Róbert Čelko z Rekontu. „Na obvodnom úrade nám povedali, že pre varovanie musí byť namontovaný systém PAVIAN. Bolo mi to proti srsti, lebo to akoby vám povedali, že keď si chcete kúpiť auto, musí to byť škodovka, nie iné. Povedal som, že toto nemontujeme a skončili sme," povedal.

Vyjadrenie obvodného úradu

Miroslav Ružôň z odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Považskej Bystrici popiera, že by trvali na nejakom konkrétnom systéme.

„Netrvali sme na nijakom konkrétnom systéme. Pokiaľ je niekto schopný zabezpečiť systém, ktorý po namontovaní bude spĺňať podmienky legislatívy, nevidíme žiaden problém. Keď som sa pána Čelka pýtal konkrétne na zabezpečenie varovania pri výpadku elektrickej energie z nejakého záložného zdroja elektriny, nedostal som odpoveď. Toto pritom musí byť zabezpečené na 72 hodín. Takže už len v tomto jednom by nebola, čo sa týka technických podmienok, splnená zákonná požiadavka," hovorí Ružôň.

Nepopiera, že ak by bola namontovaná siréna PAVIAN, technický problém by bol vyriešený.

Nové konanie nebolo

MŠK už po probléme, ktorý nastal pri výberovom konaní, nové nevypisovali. Vyberalo sa z ďalších dvoch firiem, ktoré prejavili záujem. „Jedna mala veľmi dlhé dodacie lehoty, a tak sme nakoniec vybrali firmu Slov-chlad," dodáva Václav Glabazňa z MŠK.

Termíny nepustia

Autonómny zabezpečovací systém varovania by mal byť vybudovaný do 30. septembra. Na rokovaniach s obvodným úradom sa MŠK podľa Ružôňa zaviazali, že pokiaľ nebude systém vybudovaný, nebudú prevádzkovať zimný štadión. Projekt na zabezpečenie varovného systému, ktorý má ísť následne na posúdenia do Bratislavy, na obvodnom úrade zatiaľ nemajú.

„Zmluva s dodávateľom je už podpísaná, k tomuto termínu sa zaviazal zariadenie vybudovať. Potom prídu na kontrolu z civilnej obrany. O tom, či bude zimný štadión prevádzkovaný, rozhodujú financie, nie záležitosti okolo zabezpečenia varovacích zariadení," hovorí Fábry.

Vyjadrenie viceprimátora

Z mesta sa nám podarilo získať len vyjadrenie od viceprimátora Ľubomíra Kuboviča.

„Podmienkou Obvodného úradu v Považskej Bystrici pre zabezpečenie sezóny 2009/2010 na zimnom štadióne bolo vybudovanie varovného signalizačného zariadenia obyvateľstva na prípadný úniku čpavku. Preto bolo prijaté aj uznesenie mestského zastupiteľstva, ktoré zaviazalo Mestské športové kluby vypísať súťaž na dodávateľa predmetnej signalizácie. Žiaľ, víťaz súťaže nedokázal vo finálnej fáze deklarovať realizáciu prác," hovorí o situácii Kubovič.

Dodáva, že po probléme, ktorý sa vyskytol s víťazom súťaže, boli prijaté nové ponuky. Na realizáciu prác bola vybraná iná firma. „Došlo aj ku korektnej dohode s obvodným úradom, samozrejme, s rešpektovaním príslušného zákona, pri koordinácií prác a uvedenia ľadovej plochy do prevádzky," dopĺňa Kubovič.

Pri zosumarizovaní všetkých technických faktorov by sa s mrazením ľadovej plochy mohlo podľa viceprimátora začať po ukončení povinných revízií strojných zariadení certifikovanou spoločnosťou.

Kedy bude rekonštrukcia?

Vybudovanie signalizačného zariadenia je však len zlomok problému považskobystrického zimného štadióna. Ten akútne potrebuje kompletnú rekonštrukciu. V rozpočte bude ťažké nájsť v súčasnej situácii zdroje a odpoveď z úradu vlády, na ktoré sa vedenie mesta obrátilo so žiadosťou o podporu, zatiaľ mesto nemá. Problematické je tiež získať financie v rámci eurofondov.

Hokejisti majú problém

Zlá situácia na štadióne sa bytostne v súčasnosti dotýka hlavne mládeže, ktorá trénuje v hokejovom klube. Na ľad sa zatiaľ nedostali. Niektorí uvažujú o prestupe do iných klubov. Muži doteraz trénovali inde, čo bude ďalej nikto nevie.

 

piatok 28. 8. 2009 7:30 | Bernadeta Pitoňáková
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 
 
Súvisiace články:
Anonym píše:
Sobota 29.08.2009 22:28
jedna vec je siréna a druhá je, že 98% ľudí by nevedelo, že čo to húka. Pred rokom bola porucha, že miesto stáleho 2 min. tónu išiel 2 min. kolísavý a všetci nakupovali pokojne ďalej.
Anonym píše:
Neděle 30.08.2009 15:51
bolo by dobre,spolocnyni silami to dat naporiadok,vsetci poslanci by mali dat zelenu!!!!ako?tak ako hovorili jední,ci druhí pred volbami o sporte!!!!!nie aby ich zaujimalo iba kto dostane aku zakazku..ked moze Hant podporit hadzanu,preco sa ine firmy co v meste stavaju,nepodporia sport??!taky sadestav?babusik?stabel? ci ich fakt zaujimaju len peniaze pre seba??ved to vsetci vidia,nech mesto da takym,co prispeju a darmozracov kopnu do zadku!!!!UZ NEBUDTE PAZRAVI!!!!
Anonym píše:
Neděle 30.08.2009 15:59
neplač, ty si koľko dal?
Anonym píše:
Pondělí 31.08.2009 00:07
Tiež som toho názoru,že treba podporiť šport,ale nevidím to tiež ružovo pri takej zostave poslancov a Ty si nemysli že p.Štábel Ti dá nejakú korunu,jeho nezaujíma šport!vraj vyrastal na družstve,také,aké má pred barákom,tak vermi,že šport je preňho španielská dedina.Sadestav?to vážne neprispieva pri jeho zákazkach?,tak to je smutné.
Anonym píše:
Středa 02.09.2009 18:51
Milý zlatý na sponzorov typu sadestav babušík štabel atd zabudni tí sú tam nato aby čo najviac nakradli kým sú ešte títo boľševickí gašpari pri kormidle.
Anonym píše:
Čtvrtek 03.09.2009 12:14
Ej verú, za toľké peňáze čo koštuval doteraz buzerpľac pred kostolom by sa dal zasponzoruvac aj nový futbalový štadión a nie ľen pár drobných na hokej.
Anonym píše:
Pondělí 31.08.2009 13:58
všetci tunelári a korupčníci, vyzývame vás, dajte podiel zo svojho lupu na šport!

my sme totiž takí sprostí, že by sme ušetrené peniaze na šport nevedeli dať priamo, preto ich potrebujeme preliať cez predražené zákazky vašej firmy!

kto kradne a neprispieva na šport, kradne dvakrát!Anonym píše:
Pondělí 31.08.2009 19:19
Všetky tri nemocnice patriace pod trenčiansky samosprávny kraj sa zúčastnili výberového konania na rýchle záchranné služby pre roky 2010 až 2O13. Nemocnice v Myjave a Prievidzi zvíťazili a sú na najbližšie 4 roky za vodou, pretože peniaze, ktoré získajú zo záchraniek ich dostanú zo straty. Považskobystrická nemocnica bola opäť neúspešná a pri terajšej úrovni zadĺženia bude mať veľké problémy s prežitím.
Anonym píše:
Pondělí 31.08.2009 22:16
Tieto tendre sú lobistickou záležitosťou. Žial. Toto ale taktiež ukázalo, aké "postavenie" majú naši politrukovskí sráči v meste, na okrese, či v nemocnici. Treba zmenu. Ale OZAJSTNÚ!
Anonym píše:
Středa 02.09.2009 12:42
hovorí o situácii Kubovič.

Dodáva, že po probléme, ktorý sa vyskytol s víťazom súťaže, boli prijaté nové ponuky. Na realizáciu prác bola vybraná iná firma.
 Realita je taká, že prvá firma nedala dohodnutý bakšiš a tak ju vykopli-pardón vyskytol sa problém. Druhú, ktorá už buje "ochotnejšia" už v termíne vybrac nescihli.bodka
Anonym píše:
Čtvrtek 03.09.2009 00:25
to vazne sa robia taketo prehmaty,ved sa slubovalo ze sa proti tomu bude bojovat..
Anonym píše:
Čtvrtek 03.09.2009 01:11
slubovat slubovali, ale potom sa rozkradli rychlejsie ako lackovic
Anonym píše:
Čtvrtek 03.09.2009 07:16
...ehm..., ako som sa staral o seba predtým, ehm,.., tak sa o seba postarám aj po zvolení,...ehm... Ale na trochu lepšej úrovni.....Ehm...

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359