Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / POVAZSKA.SME.SK: Lekáreň Anja v nemocnici skončila svoju činnosť

POVAZSKA.SME.SK: Lekáreň Anja v nemocnici skončila svoju činnosť

Autor: redakcia Poslední změna: Středa 09.02.2011 15:14
[2011-02-09] Článok Detty Pitoňákovej s vyjadreniami bývalej majiteľky lekárne, riaditeľa nemocnice a ministerstva zdravotníctva.
http://povazska.sme.sk/c/5758568/lekaren-anja-v-nemocnici-skoncila-svoju-cinnost.html

Lekáreň Anja v nemocnici skončila svoju činnosť

Najväčšia lekáreň, ktorá fungovala v považskobystrickej nemocnici a poskytovala aj niektoré špeciálne služby, je od začiatku februára zatvorená. Riaditeľ nemocnice vylučuje lobby.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pacienti čakali v lekárni Nový život, ktorá funguje neďaleko zatvorenej, v radoch, niektorí mali problém s výdajom liečiv.

Za zachovanie lekárne spisovali ľudia v minulosti petíciu. Trenčiansky samosprávny kraj majiteľke nájom predĺžil len na rok, na dlhšej dobe sa nedohodli. Činnosť lekárne v týchto priestoroch by sa mala zachovať, prevádzkovať ju už nemá súkromník, ale nemocnica.

Petícia, predĺžený nájom a neúspešné pokusy

Lekáreň je zatvorená od 1. februára tohto roka. Majiteľka tvrdí, že po petícii v roku 2009 sa podarilo dosiahnuť predĺženie nájmu na rok. Podpísalo sa vtedy pod ňu niekoľkotisíc ľudí.

Predĺženie chcela opätovne aj minulý rok, s predsedom samosprávneho kraja (TSK) sa jej však nepodarilo skontaktovať. „Po petícii v roku 2009 nám kraj tesne pred voľbami do vyšších územných celkov podpísal nájom na rok. Mala som prísľub, že po Vianociach môžem prísť a vstúpiť do rokovania s predsedom TSK pánom Sedláčkom. Od marca som sa hlásila opakovane až do mája, potom zase boli ďalšie voľby. V júli sa mi zdalo, že termín ukončenia sa približuje a treba niečo robiť, lebo som povinná dávať aj výpovede ľuďom dopredu," spomína si Anna Húdeková.

Opäť žiadosť o predĺženie a neúspech

Majiteľka dodáva, že sa obrátila na sekretárku, aby jej  poradila, čo má robiť, keď sa nemôže s predsedom stretnúť. Dostala vraj  odkaz, aby si poslala žiadosť o predĺženie nájmu. To podľa nej poslala, nič sa však dlhšie opäť nedialo. „Čakala som pätnásť dní, tridsať, dva mesiace. Nič nechodilo. Až 16. októbra som dostala výpoveď z nájmu. Aj zo strany riaditeľa nemocnice, aj z Trenčianskeho samosprávneho kraja. Chceli, aby som priestory vypratala ihneď, čo sa nedalo," hovorí Húdeková.

anja3.jpg

Nápis na dverách zatvorenej lekárne.

O vyprataní nakoniec rozhodoval súd a majiteľke dal čas do konca februára. Práve preto je momentálne lekáreň zatvorená. „Kraj zrušil dňom 31. januára 2011 povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni Anja. Povolenie bolo zrušené v nadväznosti na ukončenie nájomného vzťahu PharmDr. Anny Húdekovej k priestorom, v ktorých poskytovala lekárenskú starostlivosť, čím prestala spĺňať priestorové podmienky na zaobchádzanie s liekmi a zdravotníckymi pomôckami," vyjadrila sa Vlasta Henčelová, hovorkyňa TSK. Dodala, že do 28. februára 2011 je majiteľka lekárne oprávnená vykonávať len úkony súvisiace so skončením činnosti. Do konca februára by mala uvedené priestory lekárne definitívne opustiť. Minimálne na tento čas bude teda lekáreň zatvorená.

Iné záujmy či záchrana nemocnice

Anna Húdeková sa tiež vyjadrila, že sa neoficiálne dostala k informáciám, podľa ktorých má o podnikanie v lukratívnych priestoroch záujem iná súkromná osoba. Riaditeľ nemocnice tieto vyjadrenia popiera. „Celé toto sa robí preto, lebo sa snažíme vylepšiť finančnú situáciu nemocnice. Veríme, že činnosť tejto lekárne bude len prínosom pre finančný príjem nemocnice. Predpokladáme čistý zisk 20-tisíc eur mesačne," hovorí riaditeľ.

„Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici sa dlhodobo pripravovala na získanie povolenia na otvorenie vlastnej lekárne, zatiaľ v náhradných priestoroch.  Po uvoľnení sa presunie do priestorov bývalej lekárne Anja," vyjadrila sa za samosprávny kraj Vlasta Henčelová.

Vyjadrenie riaditeľa

Riaditeľ Jaroslav Michálek vylúčil možný konflikt záujmov v súvislosti s tým, čo sa deje s lekárňou Anja a tým, že v súčasnosti stále figuruje v obchodnom registri na webe ako konateľ v spoločnosti Techmac, ktorá prevádzkuje druhú lekáreň Nový život v nemocnici. „Už som sa vzdal postavenia konateľa v spoločnosti. Kedy to dá spoločnosť zapísať, neviem. Rozhodujú o tom viacerí, nie ja sám," tvrdí riaditeľ a dodáva, že o žiadny konflikt záujmov v tomto prípade nejde.

V lekárni Anja bolo zamestnaných 19 ľudí. „So zamestnancami už nemocnica rokovala o ich ďalšom zamestnávaní. Tí, ktorí budú chcieť u nás pracovať a budeme to aj potrebovať, tí prácu dostanú. Zachovajú si aj platy. Priestory budú majetkom TSK tak ako doteraz a lekáreň nebude prevádzkovať nikto iný, len nemocnica," tvrdí Michálek. Súkromného vlastníka riaditeľ vylúčil.

 

Vyjadrenie ministerstva zdravotníctva

O niektorých legislatívnych pravidlách fungovania verejných a nemocničných lekární a stave, na ktorý nás upozornili pacienti v súvislosti so zháňaním liekov sme sa zhovárali s Katarínou Zollerovou, hovorkyňou ministerstva zdravotníctva.

Môže nemocničná lekáreň poskytovať služby verejnej lekárne. Zákon to v minulosti neumožňoval. Došlo k nejakej zmene legislatívy v tomto smere, prípadne nie je k tomu vydaná nejaká špeciálna vyhláška či nariadenie ministerstva?

- Naďalej je platný stav, podľa ktorého nemocničná lekáreň nemôže vykonávať činnosť verejnej lekárne, to znamená, že nemôže vydávať lieky pacientom na základe lekárskeho predpisu. Zákon č. 140/1998 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach umožňuje, aby si nemocnica ako právnická osoba zriadila okrem nemocničnej lekárne aj verejnú lekáreň. V prípade zriadenia verejnej lekárne, sa verejná lekáreň musí nachádzať v iných priestoroch ako nemocničná lekáreň. Zákon č. 140/1998 Z. z. umožňuje, v prípade, že nemocnica si nezriadi nemocničnú lekáreň a zriadi si len verejnú lekáreň, aby verejná lekáreň zásobovala aj nemocnicu.

Chýbajú lekáreň sa prejavuje aj na dlhých radoch v druhej lekárni. Naviac, práve zrušená lekáreň bola v meste jedna z mála, ktorá poskytovala špeciálne lieky a liečivá pre kardiakov, diabetikov, ľudí s kožnými problémami, celiatikov, onkologických pacientov a pod., teda sortiment, ktorý iné lekárne väčšinou neobjednávali. Čo ak vznikne situácia, že lieky bude ťažké pozháňať? Ako sa má zachovať pacient?

 

- Každá verejná lekáreň je povinná do 24 h zabezpečiť každý liek, ktorý je uvedený v kategorizačnom zozname liekov, inými slovami, ktoré sú plne alebo čiastočne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia. Ak verejná lekáreň túto požiadavku nespĺňa, môže jej byť zrušené povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni.

BERKO

 

 

streda 9. 2. 2011 13:59 | Detta Pitoňáková
 

Příbuzné položky
Kauza: lekáreň ANJA
Anonym píše:
Středa 09.02.2011 15:40
T. Cingel, L. Lackovič, J. Michálek, A. Ondičová - vaše HáZetDéeS
Anonym píše:
Čtvrtek 10.02.2011 07:57
Áno, to sú mená majiteľov lekárne, ktorí nechali zrušiť lekáreň konkurenčnú. Zistite si, kam chodia na dovolenky .... HZDS v PX straší aj zo záhrobia.
Anonym píše:
Středa 09.02.2011 16:05
Uz sa naozaj tesim na novu lekaren... Nemocnica zadlzena az po usi, a to chcu zachovat rovnaky sortiment, uroven sluzieb a este aj vysku platov zamestnancov? Ved ta Michalkova lekaren naproti ma, a vzdy mala, na sklade velke h**no a to je sukromna. Sa tam ledva da Celaskon kupit a aj to je tam este ofucana stara fuchtla, ktora vam zarucene zdvihne naladu svojou ochotou. Dufam, ze pan riaditel nema deti, lebo svojimi utopickymi recami a jednanim by im fakt daval dobry priklad.
Anonym píše:
Středa 09.02.2011 22:54
Stale tie iste dristy Mogoni..ked su volby mate to v pazi a potom sa cudujete koho vam dosadia z VUC do funkcii..V meste P.B.jak by dal 80 percent nevoli,zbytok si zvoli nezavislych HZDS a potom len Keci a Keci,tak uz prestante plakat, 4 roky aj tak prt zmenite...Apropo riaditel Nsp ma inac 2 celkom sikovne slecny...
Anonym píše:
Čtvrtek 10.02.2011 07:05
Ja by som povedal, ze vacsina navstevnikov tejto stranky nevoli HZDS, Smer ani ziadnych ich byvalych clenov. Aj preto funguje tato stranka, aby normalni ludia upozornili co sa deje v PB a snad presvedcili skalnych volicov istych stran aby zmenili nazor. Takze svoje nareky o zlej volbe si mozes strcit vies kam. Chod to radsej sirit pred urad prace a dochodcom na poste, a nie medzi ludi, ktori to uz davno vedia, hrdina.
Anonym píše:
Středa 09.02.2011 16:47
Je pre mna az neuveritelne, ze clovek ktory s odretymi usami skoncil ucnovku je riaditelom NsP. Ale podla toho to v NsP aj vyzera . Predchodovia pana riaditela podali tiez "excelentne" vykony ,co sa riadenia tejto nemocnice tyka ,ale on je kral. Nemozem si pomoct "postihnuta, retardovana opica s jednou rukou" by podla mna jeho funkciu zvladla minimalne o 1000 000% lepsie(aj keby bola ako on v gumakoch). Lenze ma smolu lebo nieje v spravnom hnuti.....
Anonym píše:
Středa 09.02.2011 18:37
Hoci by ma niekto aj násilim nútil aby som mal iný názor - v tomto prípade i za cenu " nasadenia vlastného živita "by som sa tomu násiliu nepodriadil!
Písateľ to vystihol s maximálnou presnosťou!
Ešte by som doplnil, že prečo zrovna v Pov. Bystrici je prevažná časť občanov tak retardovaná a stále verí sľubom o skvelejších zajtrajškoch a volia odpad politiky / HZDS a už aj Smer/!!
Mňa pri stretnutí na chodníku týchto lídrov mesta, ktorí tu všetko pre....li doslova napína, ešte by som bol asnáď opravnené postihnutý Mestskou políciou za znečisťovanie verejných priestranstiev!!
Hanba takejto bande, ľudia otvorte oči a konečne im to dajte pocítiť!!
Anonym píše:
Středa 09.02.2011 19:46
Keby Tí dementi z 3 či 4 poschodia NsP / vedenie / mali aspoň trošíčku rozumu v makovici, tak presvedčia personál z Anje aby za u nich zamestnal a mali by istotu, že ľúdia by sa tam vrátili, lebo tento personál by bol zárukou dobrej činosti lekárne pre pacienta.
No takýto nápad je nad ich sily! Dajte si tam SVOJÍCH, a ľúdia budú radšej chodiť do Tesca k Ščokinu a UNI banke !!
Anonym píše:
Středa 09.02.2011 21:03
Vy dementi precitajte si P.B.novinky c.6.co hovori riaditel..asi vas Mogonov vo verejnej lekarni nezamestna.Nerobte prosim Vas debilov ci uz z riaditela NsP alebo viceprimatora zato,ze zacinali s ucnovkou...
Anonym píše:
Čtvrtek 10.02.2011 07:13
komu vyhovuje ze takych slizkych retardov s pochybnymi skolami ako michalek alebo sopcak dosadili do vplyvnych funkcii? navonok barankovia vnutri obycajni hajzli
Anonym píše:
Čtvrtek 10.02.2011 15:21
Ale on s nou nielen zacinal ale mam pocit ze aj pokracuje.... Ale asi aj murar by bol mizerny. teraz co je horsie ,ze by mi po nom padol dom alebo ze zgegnem lebo zavru nemocnicu? A treba sa aj troska zamysliet ,ktory uspesny manazer alebo podnikatel(bez jasneho zameru zisku (z "vyhodnych" zmluv) alebo nasledneho zisku(z kupy budov a majetku ktory sa v exekuci bude rozdavat za facku)) by sa uchadzal o miesto v takejto institucii?
Anonym píše:
Středa 09.02.2011 23:11
Nemozem si pomoct,ale ked si pisal prispevok si mal Opicu asi ty..v Nsp to vyzera fajn,prid pozriet..pekne sestricky,doktorky tiez, studentky zdravotacky ani nehovorim,no a sexy lekarov tu najdes tiez dost..prid medzi nas,bude ti fajn uvidis...
Anonym píše:
Středa 09.02.2011 23:31
Aj keby som to pisal na mol ozraty stale by to na fakte ze NsP je v ... A nic na tom nezmeni ani X sexi zdravotakov. Som zvedavy ci si vsimnes sexi sestricku ked budes zomierat dade na chodbe lebo v povazskej nebude potrebne vybavenie aby ti mohli pomoct.Alebo si na nejaku sexi lekarku spomen na WeCkach z predminuleho storocia. popripade ked budes cestovat do Ilavy alebo Ziliny lebo v PB nemocnica vobec nebude . potom odpis a porozpravame sa ako fajn to v tej nasej NsP vyzera
Anonym píše:
Čtvrtek 10.02.2011 00:02
Mas pravdu Nsp je financne na tom v p...Neboj nikto nam ju ale nezoberie,zalezi len na tom komu bude patrit..lenze za vsetko nemozno vinit len riaditela,neni ziadny kral ako pisete,robi co moze, ale o financiach rozhoduju aj tak hlavne poistovne ...
Anonym píše:
Čtvrtek 10.02.2011 09:47
Riaditeľ robí čo môže? Možno áno - ale na riadenie proste nemá!!
Čo doposiaľ menovaný riaditeľ riadiľ vždy padlo !!
Či viete o nejakej firme , alebo prevádzeke, ktorú zhodnotil??
Jaa ani moji známi zo širokého okolia - nie!!
Anonym píše:
Čtvrtek 10.02.2011 10:14
No tak potom naco tam je teda riaditel? ked o financiach rozhoduju poistovne nech ju teda riadia, to uz je argument ako pod na mna (riaditel za to nemoze). a ak ste dobre citali spominal som aj jeho "excelentnych" predchodcov aby som mu nekrivdil ze ten dlh je iba jeho zasluha.Ano nemocnicu nam nik nezoberie budova tam ostane a mozno aj stromy a park ale to je tak vsetko. a ked to dakto kupi tak si moc dobre spocita co sa mu oplati a co nie.len ked sa obcas pozeram na kroky vedenia tak mam pocit ze prave o to im ide.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.02.2011 18:34
Toto je dôsledok politickým nominacií na Slovensku!!
Bohužiaľ to zatiaľ ale robia všetky strany, take si zatiaľ asi nevyberieme !!
Anonym píše:
Čtvrtek 10.02.2011 20:34
Presne tak , kedysi tu bola jedna velka strana a ta kradla sama, teraz je tu (vo vlade 4,5,6 stran)a chcu si uchmatnut to co kedysi ta jedna, lenze kazda tolko co vtedy ta jedna. Boze chran aby sa nam sem vratila doba jednej strany ,ale to co sa deje teraz, az na slobodu slova ,volnejsie cestovanie ,pripadne vieru v co len chceme nejaka vyhra nieje. socialne istoty su na bode nula, vymozitelnost prava ani tam a co je najhorsie ludom uz to zacina byt pomaly jedno. A aby som sa vratil k podstate mojej reakcie , nemozeme sa cudovat ze do čela napriklad nemocnice dosadia borca co vie o zdravotnej starostlivosti prd o riadeni nemocnice este vacsi prd ale hlavne vie komu co dohodit a ze je zo spravnej strany.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.02.2011 12:10
Co chcete od hnutia, ktoreho okresny predseda, ked pride o flek starostu, sa necha zachranit zamestnanim v spitale v sklade MTZ ako skladnik?
Anonym píše:
Čtvrtek 10.02.2011 20:52
také ste zvolili, také máte, aký voliči, taký manažéri... aj tak je to na ovciach všetko, ale majú demokraciu :-)
Anonym píše:
Pátek 11.02.2011 20:46
ludia co tu nadavate. podakujte a budte radi ,ze bystricky spital este stoji./sice neviem zaco,ale stoji/. dakuvat mozeme nasim z hzds p. jurcik,p. ondicova p.riaditel jeho vysost p. michalek.mame ich radi za to ze sa o nas chudobu tak dobre staraju.
Anonym píše:
Pondělí 14.02.2011 18:24
To je pravda , že ešte stojí. Možno že ale len otázka času kedy definitívne padne. A toto vedenie mu len úspešne dni existencie skracuje. Vie o čom hovorím.
Anonym píše:
Pondělí 28.03.2011 22:38
Aka skoda, ze vsetky komentare sa zvrhli iba na kritiku byvaleho riaditela nemocnice, pripadne jeho politickych sukmenovcov.akoby nikoho z pisatelov nezaujimal osud Lekarne ANJA ani jej zamestnancov.Myslim, ze pre obyvatelov PB by malo byt dolezitejsie ci a ako bude lekaren fungovat, ako to, z akej strany je riaditel.Mimochodom, z akej strany je sucasny riaditel a ako to ovplyvni osud lekarne?
Anonym píše:
Úterý 29.03.2011 07:56
Nie je podstatne, z akej strany je novy riaditel. Podstatne je to, ze bude z farmaceutickej firmy, z ktorej prisiel, valit lieky do nemocnicnej verejnej lekarne a samozrejme aj do nemocnicnej internej lekarne. A kedze to nebude robit z dobrocinnosti, pri tom obrovskom objeme liekov a ich cene mu tazko ostane na platby do socialnej poistovne.
Anonym píše:
Středa 30.03.2011 19:16
Financovanie verejnej lekarne je nastavene tak,ze cim viac liekov sa v nej otoci, tym viac lekaren zarobi.Podstatne je to, aby sa zisk vyuzival rozumne a aby si niekto nemyslel. ze sa stane milionarom zvecera do rana. A trochu viac liekov by sa zislo aj ustavnej lekarni, ved je trapne, aby si leziaci pacient doniesol okrem toaletneho papiera, priboru aj vsetky zdravotne pomocky a lieky a to aj tie, ktore mu v nemocnici naordinuju.....

« září 2021 »
září
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359