Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / POVAZSKA.SME.SK: Kontrolór v Považskej dáva trestné oznámenie pre spreneveru

POVAZSKA.SME.SK: Kontrolór v Považskej dáva trestné oznámenie pre spreneveru

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 22.02.2014 15:57
[2010-08-31] Po previerke kontrolóra mesta je podozrenie, že Mestské športové kluby nepriznali príjem financií za prenájom ľadovej plochy na štadióne. Na konateľov bude podané trestné oznámenie. Jeden údajnú spreneveru odmieta a hovorí o zámernej diskreditácii, druhý sa k veci nevyjadruje. Nepriznanie príjmov vyplýva z výsledkov kontroly hlavného kontrolóra mesta Mariána Sičáka. Robil ju v júli aj auguste. Svoje zistenia klasifikuje ako spreneveru. Jaroslav Fábry, riaditeľ a konateľ spoločnosti machinácie s financiami odmieta, druhý konateľ Václav Glabazňa sa k veci nevyjadril.
http://povazska.sme.sk/c/5528686/kontrolor-v-povazskej-dava-trestne-oznamenie-pre-spreneveru.html

Kontrolór v Považskej dáva trestné oznámenie pre spreneveru

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Po previerke kontrolóra mesta je podozrenie, že Mestské športové kluby nepriznali príjem financií za prenájom ľadovej plochy na štadióne. Na konateľov bude podané trestné oznámenie. Jeden údajnú spreneveru odmieta a hovorí o zámernej diskreditácii, druhý sa k veci nevyjadruje.

Nepriznanie príjmov vyplýva z výsledkov kontroly hlavného kontrolóra mesta Mariána Sičáka. Robil ju v júli aj auguste. Svoje zistenia klasifikuje ako spreneveru.

Jaroslav Fábry, riaditeľ a konateľ spoločnosti machinácie s financiami odmieta, druhý konateľ Václav Glabazňa sa k veci nevyjadril. V súvislosti s kontrolou v MŠK  dávali na zastupiteľstve interpeláciu aj poslanci.

Môže toho byť aj viac

Kontrolór mesta Marián Sičák tvrdí, že v MŠK došlo k sprenevere. „Z bločkov predložených od jedného subjektu, ktorý si prenajímal plochu, ani jeden nebol zúčtovaný v účtovníctve spoločnosti. Takisto za prenájom ľadovej plochy nebola žiadna platba zúčtovaná v hotovosti," hovorí Sičák.

Podľa neho je predpoklad, že toho môže byť aj viac. Dlhodobejšie si plochu prenajíma asi deväť subjektov. „Dá sa to klasifikovať ako sprenevera. Ide o sumu asi 4600 eur. Bude na orgánoch činných v trestnom konaní, aby zistili, či rozsah škody je väčší alebo nie," vyjadril sa Sičák.

Vyjadrenie mesta

Informácie o kontrole potvrdilo aj mesto. Podľa vyjadrenia hovorcu Filipa Oubrechta išlo o následnú finančnú kontrolu v spoločnosti. Kontrolór ju začal 20. júla a ukončil 10. augusta 2010.

„Kontrolou tržieb za prenájom ľadovej plochy na základe predložených príjmových pokladničných dokladov bolo zistené, že v účtovníctve spoločnosti nie sú zúčtované príjmové pokladničné doklady za rok 2007 v celkovej hodnote 995,82 eur, za rok 2008 v celkovej hodnote 995,82 eur, za rok 2009 v celkovej hodnote 1700 eur a za rok 2010 v celkovej hodnote 1100 eur. Celkovo teda ide o sumu 4791,64 eur. Okrem toho neboli zúčtované žiadne pokladničné doklady za prenájom ľadovej plochy v hotovosti," uvádza sa v stanovisku mesta.

Podnet na políciu

V zmysle spoločenskej zmluvy sú podľa kontrolóra zodpovední obaja konatelia spoločnosti - riaditeľ MŠK Jaroslav Fábry i jeho zástupca Václav Glabazňa. V súvislosti so zisteniami bude na oboch podané  trestné oznámenie.

„Dnešným dňom podáva hlavný kontrolór trestné oznámenie na konateľov MŠK. 7. septembra 2010 sa uskutoční valné zhromaždenie MŠK, ktoré sa bude zaoberať výsledkami vykonanej kontroly. Na toto zhromaždenie budú prizvaní i členovia dozornej rady Mestských športových klubov. Valným zhromaždením MŠK je primátor mesta Považská Bystrica Miroslav Adame," uvádza sa ďalej v stanovisku hovorcu Oubrechta.

Riaditeľ nesúhlasí

Riaditeľ a zároveň konateľ MŠK Jaroslav Fábry odmieta akékoľvek machinácie s finančnými prostriedkami a vyjadril sa tiež, že ide o dlhodobú diskreditačnú kampaň voči jeho osobe. "Peniaze za prenájom ľadovej plochy sú v trezore v sídle spoločnosti. Bol som od 13. júla po operácii práceneschopný. Nik sa v priebehu kontroly so mnou nespojil - ani primátor, ako môj nadriadený. Prvýkrát som videl až zápis z kontroly," vyjadril sa Fábry.

Václav Glabazňa sa  k prípadu nevyjadril, nechcel ani konkretizovať akú zodpovednosť mal v spoločnosti riaditeľ a jeho zástupca.  „Počkajte si, na budúci týždeň bude dozorná rada a valné zhromaždenie. Tu sa budú tieto veci riešiť, predbiehal by som udalosti," vyjadril sa Glabazňa.

Bývalý kandidát na primátora

Fábry kandidoval v komunálnych voľbách v roku 2006 na funkciu primátora Považskej Bystrice ako nezávislý kandidát. Niekoľko dní pred voľbami sa vzdal kandidatúry a verejne podporil kandidatúru súčasného primátora Miroslava Adameho. Fábry po voľbách zvíťazil vo výberovom konaní na post riaditeľa MŠK. MŠK je spoločnosť so stopercentnou účasťou mesta Považská Bystrica.

Interpelácie poslancov

V súvislosti s problémami v MŠK interpelovali na zastupiteľstve pred nejakým časom aj poslanci. Otázka s narábaním financií v spoločnosti ich začala zaujímať hlavne po verejnom vystúpení predstaviteľov hokejového klubu na zastupiteľstve, ktorí poukázali na určité nezrovnalosti. Prejednávala sa vtedy otázka ďalšieho fungovania zimného štadióna, mrazenia ľadovej plochy a technického stavu objektu.

„Mám predbežnú informáciu o nejakých zisteniach," vyjadril sa Jozef Keruľ. Karol Janas, ktorý tiež interpeloval v tejto veci, zatiaľ vyjadrenie nemá.

Súčasný stav v dozornej rade spoločnosti

Dozorná radaMŠK má momentálne troch členov. Sú v nej Pavol Jurčík a Stanislav Haviar, ktorí sú aj poslancami mestského zastupiteľstva. Tretím členom je Marek Briestenský. Ľubomír Kubovič už nie je členom.

„Vzdal som sa funkcie predsedu aj členstva hneď ako som bol odvolaný z funkcie druhého zástupcu primátora," tvrdí Kubovič. Členstvo zaniklo aj poslancovi Vladimírovi Bačíkovi, ktorý zomrel. Podľa Kuboviča by mal nového predsedu aj členov doplniť primátor.

"Pokiaľ ide o zloženie dozornej rady MŠK, podľa spoločenskej zmluvy je uvedené, že dozorná rada musí mať aspoň troch členov. O predsedovi dozornej rady spoločenská zmluva nehovorí," uvádza sa v stanovisku mesta.

Informácie o problémoch v MŠK mal Pavol Jurčík, vedel o nich aj bývalý člen Ľubomír Kubovič. So Stanislavom Haviarom sa nám skontaktovať nepodarilo a Marek Briestenský o situácii nevedel.

utorok 31. 8. 2010 16:38 | Detta Pitoňáková, TASR
© 2010 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.


« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359