Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / POVAZSKA.SME.SK: Hodnotia neverejnosť komisií ako zlú správu pre občanov.

POVAZSKA.SME.SK: Hodnotia neverejnosť komisií ako zlú správu pre občanov.

Autor: redakcia Poslední změna: Pátek 11.02.2011 11:50
[2011-02-11] K návrhu neverejnosti komisií, ktorý do mestskej rady predložil prednosta mestského úradu Milan Novák, sa kriticky vyjadril aj zástupca organizácie Transparency International Slovakia. Podrobnosti prináša stránka POVAZSKA.SME.SK:
POVAZSKA.SME.SK: Hodnotia neverejnosť komisií ako zlú správu pre občanov.

Ústretový krok urobil minulý rok v oblasti prístupu médií a verejnosti na rokovania komisie výstavby, dopravy a životného prostredia poslanec Juraj Pekár (druhý zľava). Foto: BERKO

http://povazska.sme.sk/c/5762084/hodnotia-neverejnost-komisii-ako-zlu-spravu-pre-obcanov.html

Hodnotia neverejnosť komisií ako zlú správu pre občanov

V Považskej Bystrici chystajú obmedziť prístup médií a verejnosti na zasadnutia komisií. Podľa neziskovej mimovládnej organizácie, ktorá hodnotila v oblasti transparentnosti mesto v minulosti kladne aj pre sprístupnenie komisií verejnosti, je to zlá správa.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Štatút mesta ani iné vnútroorganizačné normy doteraz neriešili verejnosť či neverejnosť rokovaní komisií mestského zastupiteľstva. Neupravuje to ani vyššia legislatíva.

V návrhu zásad pre zriaďovanie a činnosť komisií sa teraz objavilo, že ich rokovanie je neverejné. Je na mestskom zastupiteľstve, ako sa postaví k schváleniu neverejnosti rokovania komisií. Návrh je zatiaľ pripravený do mestskej rady.

Ústretovosť komisie

V minulosti bolo na predsedovi komisie a jej členoch, či im nebude prekážať prítomnosť médií a verejnosti pri rokovaní. Krok dopredu v tomto smere urobila ako prvá v minulom volebnom období v Považskej Bystrici komisia výstavby, dopravy a životného prostredia, kde bol predsedom poslanec Juraj Pekár (Smer-SD), terajší predseda teraz už len stavebnej komisie. Vďaka prítomnosti regionálnych médií na zasadnutiach komisií sa mohli občania dozvedieť o niektorých zámeroch už vopred a mohli mať lepší prehľad o dianí v meste, o tom, čo sa pripravuje.

Boli na rokovaniach viacerých komisií, len z rokovanie jednej finančnej komisie boli vylúčené.

Nový návrh

Do mestskej rady je v súčasnosti predložený návrh Zásad pre zriaďovanie a činnosť komisií Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici, kde sa v jednom z bodov uvádza: „Zasadnutia komisií sú neverejné. O prítomnosti verejnosti a médií na zasadnutiach rozhodujú členovia komisie svojím hlasovaním."

Iné vnútroorganizačné normy mesta to doteraz neriešili. V štatúte mesta sa len uvádza:  „Zásady rokovania a prijímania uznesení si komisia stanoví na svojom prvom zasadnutí." Problematiku prístupu verejnosti bližšie nerieši ani vyššia legislatíva.

Dobré hodnotenie a krok späť

V minulom roku uskutočnila nezisková organizácia Transparency International (TIS) rebríček hodnotenia Otvorená samospráva 2010. Merala sa v ňom úroveň transparentnosti, obsah a množstvo poskytovaných informácií, kvalitu protikorupčných mechanizmov a otvorenosť v informovaní samospráv.

Dobre bola hodnotená aj Považská Bystrica. Okrem iného aj v oblasti účasť verejnosti na rozhodovaní, kde bolo posudzovaným kritériom aj to, ako sprístupňuje samospráva verejnosti rokovania komisií a mestskej rady, vrátane práva vystúpiť na týchto zasadnutiach. Hodnotenie bolo vysoké.

TIS sa preto k návrhu zásad činnosti komisií, kde sa hovorí o neverejnosti rokovaní, stavia kriticky. „Je to zlá správa. Verejnosť má právo vidieť do kuchyne rozhodovania. Občania majú právo  vedieť, ako sa nakladá s ich daňami. A ak mesto nemá čo skrývať, neexistuje dôvod, aby zasadnutia komisií mestského zastupiteľstva boli neverejne," hovorí Ivan Rončák z Transparency International.

piatok 11. 2. 2011 8:21 | berko

 

Anonym píše:
Pátek 11.02.2011 20:23
tak a moze sa zacat dokradat co ostalo po carovnom dedovi..... juch. chvilku sa hralo na fajn pristup , otvoreny , cestny a neviem aky ustretovy. ale uz schvalovanie platu ukazalo,ako to v skutocnosti bude a toto je dalsi bod , kto vie co nas este caka.
Anonym píše:
Pátek 11.02.2011 20:58
Verejné áno a výstup z nich. Ale kamery nie. Celé zasadanie sa nebude dať, zostrihané je tendenčné a poslanci bez rozdielu!! sa radi predvádzajú pred kamerami,o to dlhšie a hlavne zbytočné by boli zasadania.
Anonym píše:
Sobota 12.02.2011 07:43
súhlasím - verejné áno, kamery nie, ale po kazdom zasadnutí by sa mohol dat priestor dvom-trom z komisie na kameru zhodnotit zasadnutie...
Anonym píše:
Sobota 12.02.2011 08:16
dat priestor dvom-trom. Tým, ktorí Ratlkovi zabezpečujú krajšie zajtrajšky.
Anonym píše:
Sobota 12.02.2011 13:47
Stále má niekto ťažké rána. Máme dve televízie, pozvi si aj iné médiá. Nový čas, aj SME, to je jedno, aj tak nebudeš nikdy spokojný.
Anonym píše:
Sobota 12.02.2011 21:50
Niekomu zase asi zle trávi na obed.
Pokiaľ budú tieto 2 parazitické regionálne "TV" platené aj z mojich daní, naviac proti mojej vôli, nemám záujem aby preferovali vybraných vrtichvostov z posraneckej bandy!
Keď si to bude Ratlík financovať za svoje, nech si tam strká trebárs aj ten svoj prešpekulovaný ksichtík.
a Konečník detto.
Anonym píše:
Sobota 12.02.2011 22:14
Kedy je najbližšie zastupiteľstvo?
Reči sa hovoria že 18.2. (piatok), ale ofiacialne to nie je nikde.
Nejak sa Janasovi do zastupitelstiev moc nechce. radšej intriguje zo zákulisia, poza bučky.
Pred kamerami a verejnosťou to bude ťažšie. Očakávajme reštrikcie, obmedzenie diskusie, najmä pre verejnosť!!!
Anonym píše:
Neděle 13.02.2011 10:07
Napravo je pútač. Diskustné fórum. Konečne možnosť slušnej diskusie...A sme doma, t.j.v Bystrici. Každú tému ukončia hul.váti témou pre seba, stále sa opakujúcou. Nadávať, urážať.. Sem chodiť, je strata času. To sme si zase pokecali o téme.Škoda.
Anonym píše:
Neděle 13.02.2011 11:05
A ty si čím prispel k téme? Len si vynadal tým, čo nadávajú.

Zastupiteľstvo bude 18-ho, v piatok. Áno stále neoficiálna info.
redakcia
redakcia píše:
Neděle 13.02.2011 13:01
Je to zverejnené aj na mestskom webe:
http://www.povazska-bystric[…]le_action__0__id_info=22716
Anonym píše:
Neděle 13.02.2011 14:07
Bude v piatok 18.2.
http://www.povazska-bystrica.sk/?program=51
... a bude dôležité.

Okrem iného, bude sa schvalovať ďalšie zadlžovanie mesta,
budú sa schvaľovať členovia komisií... a mená sú to hodné povšimnutia.
Len tak, útžkovite:

Komisie

Pre financovanie a hospodárenie:
Predseda: Drevenáková
Poslanci: Karas, Sopčák, Keruľ, Martaus F., Kunovský, Karásek, Letko
Občania: Kašiak, Hanušovský, STACHO, Ďurkovský, Hladký, Podoliak, Fortuníková, Sčotka

Pre výstavbu:
Predseda: Pekár
Poslanci: Belásová, Panák, Matušík, Letko
Občania:

Pre Dopravu a ŽP:
Predseda: Kubovič
Poslanci:Smatana, Sopčák, Péli, Panák, Kardoš
Občania: Petrík,....

Sociálna
Predseda: Karásek
Poslanci:
Občania:

Pre vzdelávanie, kultúru a šport
Predseda: Martaus
Poslanci: Jurčík,...
Občania: Sklenář, Zvak,...
Anonym píše:
Neděle 13.02.2011 15:38
Holky, ja padám na riť.
2-oj ojrový Stachan - člen finančnej komisie!!!, plus Podoliak,
čierny stavbár Matušík, ktorý netuší, kto mu stavia čiernu stavbu na dvore - člen stavebnej komisie
Škrupinkár Zvak - člen pre vzdelávanie, kultúru a šport
Sociálny Nosič piluliek pre dôchodcov - Karásek - preceda komisie
Ochranca obory v Tŕsti - Petrík, člen komisie pre ŽP !!!
Donášač Vaneček - náčelník ms polície

Sodoma, gomora Mogoni!!!
Anonym píše:
Neděle 13.02.2011 20:31
a čo ste čakali?
logický dôsledok výsledku volieb + mentálnych daností aktérov.
Anonym píše:
Pondělí 14.02.2011 05:58
Fíha to som netušil že v PB sa chystá natáčanie rozprávky Alibaba a 40 zbojníkov-2. Myslím si že v PB je dosť postáv aj na sériu 3.
Anonym píše:
Pondělí 14.02.2011 20:53
Aký karoľ, taká družina
Bodka

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359