Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Podnet na odvolanie šéfredaktorky Považskobystrických noviniek

Podnet na odvolanie šéfredaktorky Považskobystrických noviniek

Autor: redakcia Poslední změna: Neděle 03.05.2009 12:39
[2006-05-05] Dokument

Adresát:

Mestské zastupiteľstvo
Považská Bystrica

Vec: podnet na odvolanie šéfredaktorky Považskobystrických noviniek

V Považskej Bystrici, 5. 5. 2006

Vážené panie poslankyne, páni poslanci!

Obraciame sa na vás, aby ste na svojom najbližšom zasadnutí iniciovali odvolanie šéfredaktorky Považskobystrických noviniek, Ing. Evy Šporíkovej, za vážne porušenie základných zásad novinárskej etiky.

Za hlavný dôvod pokladáme uverejnenie rozsiahleho rozhovoru s primátorom mesta Ľubošom Lackovičom dňa 2. mája 2006 pod titulkom „Udávať vlastný štát v zahraničí, to sa predsa nerobí“. Primátor Lackovič v tomto rozhovore menovite označuje ľudí, ktorí sa kvôli negatívnym dopadom plánovaného diaľničného variantu cez stred mesta obrátili na Krajský súd v Trenčíne so žalobou proti územnému rozhodnutiu, za škodcov mesta a udavačov.

Šéfredaktorka a súčasne autorka rozhovoru Ing. Eva Šporíková sa pred vydaním materiálu, závažne sa dotýkajúceho našej cti a dobrého mena našich organizácií, ani nepokúsila získať vyjadrenie druhej strany alebo si overiť publikované tvrdenia z nezávislého zdroja.

Súčasne žiadame o rovnaký priestor v mestskom týždenníku, aký dostal primátor, aby sme mohli spoluobčanom ponúknuť svoj pohľad na vec.

Rešpektujeme právo občana Lackoviča na vlastný názor, včítane nelichotivého názoru na naše osoby, aj jeho právo svoje predstavy slobodne publikovať. Ale musíme protestovať proti tomu, keď sa mestské noviny stávajú len primátorovou hlásnou trúbou, pomocou ktorej prekrikuje ľudí, ktorí sa s jeho názormi a postupmi nestotožňujú.

Vážené zastupiteľstvo,

Považskobystrické novinky sú týždenník, financovaný z rozpočtu mesta Považská Bystrica, pričom jeho štyria redaktori sú priamo zamestnancami Mestského úradu. Vy ako poslanci ste teda vlastne v pozícii „majiteľa“, alebo hlavného akcionára týchto novín. Uvedený rozhovor považujeme za zneužitie novín, vydávaných z mestských peňazí, na predvolebnú kampaň súčasného primátora Ľuboša Lackoviča, ktorý v súčasnosti kandiduje do NR SR. Nosnou líniou rozhovoru je budovanie obrazu nepriateľa – vykresľovanie občianskych aktivistov ako vinníkov dopravného kolapsu v meste, a teda zbavovanie sa Lackovičovho podielu zodpovednosti na tomto probléme.

Na vás poslancoch záleží, či budú mestské noviny nástrojom predvolebnej propagandy, alebo konečne začnú plniť hlavnú funkciu žurnalistiky – nezávislú a verejnú kontrolu vykonávania politickej moci. Ak toto redakcia Považskobystrických noviniek nedokáže, tak radšej nech nerobí noviny, ale iba vydáva vestník s úradnými oznamami.

Súčasne si vás dovoľujeme informovať, že v tejto veci podávame podnet aj na Tlačovú radu SR.


Ing. Jozef Babušík – petičný výbor ulice Sládkovičova, Nálepkova, Jesenského

Dušan Biňas, obyvateľ ulice Nálepkova

Daniel Palko, majiteľ prevádzky na Nálepkovej ulici

Ing. Ján Panák, petičný výbor ulíc Železničná, Hviezdoslavova, Štefánikova

Mgr. Juraj Smatana, konateľ občianskeho združenia Diaľnica a príroda

Ing. Pavol Pastorek, petičný výbor ulíc Železničná, Hviezdoslavova, Štefánikova

Ing. Melánia Rýpalová, petičný výbor ulíc Železničná, Hviezdoslavova, Štefánikova

Ing. Jaroslav Dunaj, konateľ občianskeho združenia Diaľnica a ľudia

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359