Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Platenie mýta sa dotkne aj MHD v Považskej Bystrici

Platenie mýta sa dotkne aj MHD v Považskej Bystrici

Autor: redakcia Poslední změna: Pondělí 11.01.2010 20:30
[2010-01-11] Podľa riaditeľa MDS Jozefa Keruľa jazdia dve linky MHD aj mimo intravilánu, avšak je problematické zistiť, ktoré konkrétne úseky majú byť spoplatnené. Hovorca mesta Považská Bystrica Filip Oubrecht informoval, že primátor Miroslav Adame už podal podnet na ZMOS, aby boli vozidlá MHD od mýta oslobodené. Vyjadrenia ministerstva dopravy a firmy Sky Toll zatiaľ nie sú konkrétne. Podrobnosti nájdete v článku Bernadetty Pitoňákovej na stránke POVAZSKA.SME.SK:
Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke
http://povazska.sme.sk/c/5186346/platenie-myta-sa-dotkne-aj-mestskej-hromadnej-dopravy.html

Platenie mýta sa dotkne aj mestskej hromadnej dopravy

Zavedenie platenia mýta na cestách prvej triedy postihne pravdepodobne aj Mestskú dopravnú spoločnosť  v Považskej Bystrici. Minimálne pre autobusy na dvoch linkách by mala spoločnosť zakúpiť palubné jednotky na meranie mýta.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V rámci mýtneho systému sú spoplatnené aj niektoré kilometre na ceste I/67, ktorá prechádza stredom mesta. Ktoré konkrétne úseky to sú, je však problematické zistiť. Nedá sa to vyčítať z mapy spoplatnených úsekov, ani prílohy vo vyhláške ministerstva dopravy. Nie je preto jasné, či musia mať mestské autobusy palubné jednotky.

Zodpovednosť ministerstva

Firma SkyToll, ktorá je zodpovedná za zavedenie mýta, tvrdí, že problém musí riešiť ministerstvo dopravy, ktoré vymedzovalo spoplatnené úseky. Mestská dopravná spoločnosť palubné jednotky na meranie mýta zatiaľ kúpené nemá. Zabezpečiť ich bude musieť minimálne do autobusov, ktoré jazdia na Kunovec a do Považskej Teplej.

Mýto pre autobusy na dvoch linkách

Riaditeľ Mestskej dopravnej spoločnosti Jozef Keruľ hovorí, že linky jazdia aj mimo intravilánu.

„Do autobusov, ktoré jazdia na linkách trinásť a päť, do Kunovca a Považskej Teplej, budeme musieť palubné jednotky pravdepodobne zabezpečiť. Zatiaľ neboli problémy počas prázdnin. Od pondelka však budú autobusy jazdiť naplno a treba to riešiť," povedal Keruľ.

Dodal, že je problematické zistiť, ktoré konkrétne úseky sú na ceste prvej triedy cez mesto spoplatnené. Autobusy nejazdia po celom úseku cesty. Označovanie nespoplatnených úsekov na cestách prvej triedy na základe vyhlášky ministerstva dopravy nemusí byť. Situácia je teda iná ako na diaľniciach a rýchlostných cestách. Ani podľa toho nemohla teda MDS zistiť, kde musí mýto platiť a kde nie.

Dotkne sa ich to

Z vyjadrení hovorcu mesta Filipa Oubrechta vyplynulo, že zavedenie mýta sa hromadnej autobusovej dopravy dotkne. MDS však bude mať zabezpečené všetky potrebné náležitosti v súvislosti so zavedením systému.

„Vozidlá mestskej hromadnej dopravy, ktoré premávajú do jednotlivých mestských častí v bezprostrednej blízkosti mesta by mali byť, podľa nášho názoru, od povinnosti uhrádzať mýto za užívanie ciest oslobodené.  Ide predsa o verejný záujem. Pre obyvateľov je dôležitý fakt, že sa v súčasnosti neuvažuje o zvýšení cestovného v súvislosti so zavedením mýta. V súvislosti s riešením tejto problematiky bol zo strany primátora mesta daný podnet na úrovni Združenia miest a obcí Slovenska, keďže ide o problematiku, ktorá sa dotkne mnohých samospráv. V prípade, že nebude možné riešiť túto záležitosť centrálne, zvážia sa všetky zákonné možnosti riešenia tejto problematiky v pôsobnosti mesta," dodal Oubrecht.

Viac pripomienok a prehodnotenie úsekov

Podľa telefonických vyjadrení hovorcu ministerstva dopravy Stanislava Jurikoviča by sa v intraviláne mesta cesta prvej triedy spoplatňovať nemala.

„Podrobnejšie stanovisko pošleme v pondelok. Odbor dopravy ministerstva ho v piatok nestihol pripraviť. Na porade sme však preberali, že spoplatňovanie jednotlivých úsekov ciest prvej triedy, na ktorých sa vyskytli problémy, sa bude prehodnocovať," povedal Jurikovič a dodal, že podobných podnetov ako sa vyskytol v Považskej Bystrici majú viac. „Každopádne platí, že intravilán obce nie je spoplatnený," doplnil Jurikovič.

Lenka Lendacká, hovorkyňa firmy Sky Toll, sa k Považskej Bystrici vyjadriť nevedela. „Viem však, že v meste Košice nie sú cesty prvej triedy v intraviláne spoplatnené," uviedla Lendacká a dodala, že ide o veci, ktoré musí riešiť ministerstvo dopravy.

Problém pre posunutie intravilánu

Ako veľmi nejasná sa javí situácia s platením mýta pre autobusy mestskej hromadnej dopravy na ceste I/61 pre linku deväť, ktorá jazdí do Horného a Dolného Moštenca. Nie je jasné, či sú nejaké kilometre na úseku, kde autobusy jazdia od hlavnej križovatky až po odbočku do Moštenca, spoplatnené.

Stav komplikuje aj to, že v meste sa približne pred rokom posúval intravilán na ceste I/61 až za odbočku do mestských častí Horný a Dolný Moštenec.  Podklady pre spoplatňovanie úsekov v mýtnom systéme však ministerstvo dopravy zbieralo podľa jeho hovorcu Jurikoviča skôr, v roku 2007 a aktualizovalo ich v priebehu roka 2008. Či sa to zohľadnilo pri zostavovaní spoplatnených úsekov nedokázal konkretizovať. Ak nie, platenie mýta by sa mohlo týkať aj autobusov na ďalšej linke, okrem spomínanej päťky a trinástky.

pondelok 11. 1. 2010 8:12 | Bernadetta Pitoňáková
© 2010 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 

Čítajte viac:

http://povazska.sme.sk/clanok_tlac.asp?cl=5186346#ixzz0cKa23YQb

Anonym píše:
Úterý 12.01.2010 18:34
Presne na systeme vyberania myta na Slovensku vidiet rozumovu uroven slovakov,a hlavne elit ktore ich zastupuju.Tu uz naozaj niet co dodat k ministerstvu dopravy aj s jeho vedenim.DEBILY,DEBILY,DEBILY !!!! Chvalabohu za soferov co sa zapojili do protestov,inak by sa absolutne nic nezmenilo a nepohlo.Jedine tvrdou natlakovou akciou sa da v tomto posratom state nieco zmenit,bohuzial sa k vodicom nepripojili aj zeleznice alebo autobusova doprava na celom slovensku a potom by FICKO aj s pertiou musel uz konecne zavriet tu jeho velkoslubnu hubu a musel by sa inak spravat.Aj este raz vdaka tym odvaznym soferom co bojovali za svoje prava a tak isto aj za nase. Briestensky Pavol.
Anonym píše:
Úterý 12.01.2010 20:22
je to vec názoru, mne sa skôr zdá, že ty si debilný a nevidíš si ďalej od nosa a čo počuješ v médiach tak to opakuješ ako papagáj
Anonym píše:
Úterý 12.01.2010 21:13
sranda, chodia sem aj Ficovoliči
Anonym píše:
Úterý 12.01.2010 21:19
Istotne je ich tu ako nakakanych,to by si sa divil.Mnohym fickovcom to prave takto ako to funguje strasne vyhovuje.
Anonym píše:
Úterý 12.01.2010 21:17
Tak chod robit sofera a potom uvidis,ja to nerobim ale viem sa vzit do ich situacie.Ano myto treba platit,ale nech je vsetko zariadene tak ako ma byt a nie typicky slovenske-usili to horucou ihlou lebo tato vlada ohromne rychlo potrebuje prach,ktore tak velkodusne presustrovala.Tak ako nase vedenie mesta,ved nemali ani na novorocny ohnostroj,co je ostuda na okresne mesto,ale prachy na ich odmeny tie sa nasli. Briestensky Pavol.
Anonym píše:
Středa 13.01.2010 00:08
Tomu to nevysvetlíš, to je deboficovolič.Od februára budú na úradoch práce stoličky,tomu bude stačiť aby velebil svojho hranola.Tebe hovorí,že si debilný a on má IQ 190 (s celou rodinou)
Anonym píše:
Úterý 12.01.2010 22:00
Ešte, že na tom ministerstve nemajú Ťeba, to by už len dopadlo.

« červen 2021 »
červen
PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359