Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Petícia považskobystrických obchodníkov proti poľským trhom, organizovaným mestskou organizáciou PX CENTRUM (DOPLNENÉ)

Petícia považskobystrických obchodníkov proti poľským trhom, organizovaným mestskou organizáciou PX CENTRUM (DOPLNENÉ)

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 14.04.2012 12:20
[2012-04-12] "Spotrebiteľský dopyt je len jeden a ak peniaze stiahnu Poliaci, zákazníci nenakúpia u domácich predajcov. Tento rok nám mesto zvýšilo daň z nehnuteľnosti o 33 percent. Ak zároveň umožnilo takúto konkurenciu, považujem to za ranu pod pás. To má byť podpora podnikateľov v meste?" pýta sa Tibor Janura, spolumajiteľ spoločnosti Tabat.

Prehľad mediálnych reakcií

Najpodrobnejší materiál priniesli tri články Detty Pitoňákovej (POVAZSKA.SME.SK)

Pokiaľ je to možné, prečítajte si ich v pôvodnom kontexte na stránke www.povazska.sme.sk

http://povazska.sme.sk/c/6333266/v-centre-mesta-sa-zacali-polske-trhy.html

V centre mesta sa začali poľské trhy

Zistiť na mestskom úrade, kto povolil organizovanie poľských trhov a aký bol zámer nebolo ľahké. Nakoniec sme sa dopracovali k tomu, že šlo o iniciatívu PX Centra, ktoré sa rozhodlo vyhovieť požiadavke obyvateľov.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Poľské trhy by mali byť naozaj pred kinom Mier. Nie je však isté, či akcia bude bývať pravidelne.

Všetko bude záležať od záujmu obyvateľov. Ten podľa riaditeľky PX Centra Anny Kardošovej o takúto akciu je a koná sa v ich réžii.

Odporučila nás inde

Aby sme zistili niečo bližšie o akcii, obrátili sme sa najprv na vedúcu odboru rozvoja mesta a služieb Táňu Kozárovú.

„Organizuje to nejaká česká firma. Viem o tom len veľmi okrajovo. Možno by bolo dobré obrátiť sa na vedúceho útvaru daní a poplatkov,“ informovala Kozárová. Dodala, že ak je to pred kinom, zmluvu o prenájme by mala firma uzavrieť s PX Centrom.

Bol prekvapený

Vedúci ekonomického odboru Anton Martaus bol z toho, že sa pripravuje podobná akcia, prekvapený. „Mesto žiadne povolenie nevydalo. Bol tu akurát nejaký pán, ktorý žiadal, aby sme mu povolili umiestniť reklamy. Skontaktujem sa s riaditeľkou PX Centra, ktorá je na nejakej akcii a bude mi môcť povedať niečo bližšie o hodinu,“ reagoval Martaus.

Na otázku, či môže PX Centrum povoliť takúto akciu, odpovedal, že je nepísané pravidlo, že aj keď je jarmok, tak si zabezpečuje akcie pred kinom Mier PX Centrum. Zaujímalo nás, kam potom idú poplatky za využívanie priestoru. „Čokoľvek sa predáva na cudzom pozemku, tak povolenie dáva mesto, ale nič neinkasujeme, lebo je to na cudzom prie- stranstve. Keď je to na našom pozemku, vyrúbime daň za užívanie verejného priestranstva,“ hovorí Martaus.

Pred kinom Mier ide tiež o mestský pozemok. „Daň sa neplatí, ak sa to chápe ako iná akcia, nejaká kultúrna,“ vysvetlil Martaus.

K tomu, o čo ide v tomto prípade, povedal, že nemá žiadnu bližšiu informáciu.

Vyjadrenie riaditeľky PX Centra

Skontaktovať sa nám nakoniec podarilo aj s Annou Kardošovou, riaditeľkou PX Centra. „Volal mi dnes už jeden správca budovy, kde sú obchody, ktoré si živnostníci prenajímajú. Vyčítal mi, že sem púšťam konkurenciu a miestni obchodníci musia platiť vysoké dane, za vývoz odpadu a podobne a ťažko prežívajú. Napadlo ma, že tak potom asi treba predovšetkým týmto ľuďom znížiť nájom. To je jedna stránka veci, prečo niekto ťažko prežíva. Ja som tu však na to, aby som zabezpečovala služby obyvateľstvu mesta a okolia. Do turistickej informačnej kancelárie nám chodia ľudia a vypytujú sa, kedy už budeme organizovať zájazdy do Poľska, aby mohli ísť na nákupy. Alebo chodia nakupovať individuálne. Keď je možnosť, že poľskí predajcovia prídu sem a ľudia môžu tovar kúpiť tu, budú odbremenení od nákladov na cestu do Poľska, tak som chcela vyhovieť,“ vysvetlila Kardošová.

Dodala, že v zámere nebol žiaden úmysel niekoho poškodiť. Vysvetlila ďalej, že počúva ľudí, ako sa všade, aj v centre mesta, predáva čínsky tovar. „Tak nech je aspoň nejaký protipól k tomu. Tvrdia, že tovar v Poľsku je aj lacnejší, aj kvalitnejší ako čínsky,“ doplnila.

Riaditeľka ďalej vysvetlila, že mesto prenechalo túto záležitosť PX Centru. „Ak to nebude dobré, zruší sa organizovanie niečoho podobného, ak to bude dobré a bude záujem, ponechá sa to. Poplatok za to, že budú môcť využívať priestor, budú platiť nám, rovnako aj za energie, ak budú nejaké potrebovať z kina Mier. Ešte platili mestu za letáky, ktoré si vo vlastnej réžii niekde umiestnili,“ upresňuje Kardošová.

Čo získajú a aké sú podmienky?

PX Centrum získa za trhy poplatok 100 eur za desať stánkov. Trhovníci si budú musieť ešte zaplatiť zvlášť energie, ak budú nejaké potrebovať z kina.

„Nie je pravda ani to, že trhovníci nebudú platiť za smeti. Musia si totiž objednať kontajner a priestor musí zostať čistý. Pán z firmy, ktorá to organizovala, povedal, že dajú dorobiť aj chýbajúce mreže pred kino Mier, aby sa tam niekto nezranil. Dostal presný rozpis, odkiaľ pokiaľ môžu byť stánky. Povedal, že ich bude do desať, viac nie. Uvidíme ako to pôjde prvýkrát. Nedovolíme ich na začiatok veľa," vysvetlila Kardošová

To, či budú mať poľskí trhovníci také pokladne ako vyžaduje legislatíva, alebo nie, na to sú podľa riaditeľky iné úrady, aby to kontrolovali. „Ak živnostenský alebo colný úrad nájde tovar, ktorý tu nemá byť, alebo nevyhovujúcu pokladňu, nech ich pokutuje,“ dodáva Kardošová.

Riaditeľka ešte dodala, že organizátor mal pravdepodobne dohodnutý aj nejaký iný priestor. „Povedal mi, že ak to nepovolím, pôjde inde. Asi mal niečo naťuknuté a my by sme prišli o tento príjem,“ tvrdí Kardošová.

streda 11. 4. 2012 8:48 | Detta Pitoňáková

 

Druhý článok, s reakciami domácich obchodníkov:
http://povazska.sme.sk/c/6333262/polske-trhy-domacich-obchodnikov-poskodia-spisali-peticiu.html

Poľské trhy domácich obchodníkov poškodia, spísali petíciu

Organizovanie poľských trhov vyvolalo medzi domácimi obchodníkmi vlnu nevôle. Organizujú aj petičnú akciu.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V meste by sa mali už od apríla pravidelne konať poľské trhy. Obchodníci z kamenných predajní sú nahnevaní. Viacerí tvrdia, že je to v dnešnej ťažkej finančnej situácii a pri množstve vysokých poplatkov posledný klinec do rakvy.

Poškodzuje to však nielen ich, ale aj mesto a obyvateľov.

Sú za konkurenciu, ale za rovnakých podmienok

Živnostníci, ktorí ponúkajú tovar v kamenných obchodoch v meste, sú nespokojní. „Ak tu majú byť pravidelne každý utorok poľské trhy, môžeme potom všetci zavrieť. Tržby máme nízke, nemajú nám už kde klesnúť, sme pomaly na nule, a toto bude koniec,“ tvrdí Ľubica Luhová, ktorá prevádzkuje obchod v Priore. Podľa nej miestnym nezostane priestor pre to, aby sa zamerali na niečo, čo bude ľuďom chýbať. „Poliaci budú schopní doviezť všetko, od nábytku až po semená fazule. Peňazí dnes ľudia zarobia málo a aj to málo, čo mohlo zostať tu, pôjde do Poľska,“ tvrdí. Hovorí, že požiadavka na usporadúvanie takýchto trhov bola aj v iných mestách, tie však s niečím podobným nesúhlasili.

Iná živnostníčka Táňa Gaňová vysvetľuje, že v predajni veľké tržby nemá. „Nemôžem si dovoliť ani predavačku, sama si aj predávam, v sobotu si chodím pre tovar,“ dodáva.

Živnostníkov v kamenných obchodoch zaťažujú nájmy a rôzne iné poplatky, ktorých musia platiť zo zákona oveľa viac ako obchodníci, ktorí si rozložia stánky a zaplatia samospráve poplatky. „Nie sme proti tomu, aby tu predávali. Nech sa páči. Nech si prenajmú voľné priestory v meste, nech si ich mesačne platia a nech predávajú od rána do večera päť dní v týždni. Nie že prídu len občas na zárobky a potom idú preč,“ rozhorčovali sa. Tvrdia, že potom by všetci mohli predávať na trhoch. Kladú si však otázku, aká by bola kvalita predaja a tiež, ako by po čase vyzerali prázdne priestory v centre mesta. „To už sú serióznejší tí, ktorí majú čínske obchody v kamenných obchodoch a majú otvorené ako aj my,“ dodávajú ženy.

A čo kultúra predaja?

Marta Markovičová z kvetinárstva v Troch vežiach hovorí, že by sa malo viac prihliadať na domácich obchodníkov. „Ak sem pustia ďalších trhovníkov, kamenné obchody skončia. Som zvedavá, ako potom bude mesto vyzerať,“ rozhorčuje sa.

„Každý rok nám stúpajú náklady na prevádzku kamenných obchodov, aj samospráva nám dvíha dane z nehnuteľností. A toto je tiež pre nás vlastne poleno hodené pod nohy. S tým sa nemôžeme uspokojiť,“ hovorí ďalší podnikateľ Tibor Janura. Veľmi by ho zaujímalo, aké poplatky a dane odvádzajú títo obchodníci, komu a kto to kontroluje.

Nespokojná je aj Jozefa Kostková. „Prečo my máme v kamenných obchodoch, aby bola zabezpečená kultúra predaja a tiež aby mesto trochu žilo, i keď je to slabé, to pripúšťam, platiť nájmy, DPH štátu a iné dane, mať registračné pokladne, keď pre nich neplatí nič? Prečo máme mať dvojročné reklamačné záruky a pre nich zase neplatí nič. To si naozaj nevieme vážiť určitú kultúru predaja? Ako bude vyzerať centrum mesta?“ rozhorčuje sa. Dodáva, že ak domáci obchodníci skončia, ovplyvní to aj zamestnanosť v meste.

Mesto je už i tak veľká tržnica

Eva Bednárová z kvetinárstva tvrdí, že mesto už teraz vyzerá ako jedna veľká tržnica. „Potom sa mi stane, že sem príde žena a povie mi, že kvety majú na tržnici lacnejšie, aby som aj ja dala takú cenu. Je to dôchodkyňa, ktorá si neuvedomuje, že jej tovar často ani neblokujú, nemajú poriadne pokladnice, a že aj na jej dôchodok prispievajú kamenné obchody. So zamestnávaním ľudí je to rovnako. Na trhoch sa zamestnajú ľudia len na brigádu, často nie sú z nášho regiónu, takže aj zamestnanosť trhový predaj ovplyvňuje. Myslím si, že to nie je šťastný nápad,“ hodnotí situáciu pani Eva.

streda 11. 4. 2012 10:43 | Detta Pitoňáková

Tretí článok obsahuje názory kupujúcich:

http://povazska.sme.sk/c/6333495/obyvatelia-polske-trhy-vitaju-aj-zatracuju.html

 

Článok Milana Kráľa v denníku PRAVDA:

http://spravy.pravda.sk/sk_regiony.asp?r=sk_regiony&c=A120411_092207_sk_regiony_p23


Na Považí nechcú obchodníkov z Poľska
Milan Kráľ | 11. apríla 2012 12:00
V strede Považskej Bystrice v utorok rozložili svoje stánky obchodníci z Poľska. Uskutočnil sa tu prvý poľský trh, ktorý by sa mal opakovať každý utorok. Medzi domácimi podnikateľmi to vyvolalo pobúrenie a spísali protestnú petíciu. Mesto zatiaľ nevie, ako bude situáciu riešiť.

Poľskí obchodníci by chceli v Považskej Bystrici predávať každý utorok. Ponúkajú hlavne oblečenie, bytové doplnky a údené syry.
Autor: Milan Kráľ, Pravda
"Poľský trh sa uskutočnil prvýkrát, uvidíme, čo to prinesie. Vyhodnotíme túto akciu a podľa toho sa zariadime, je možné, že ďalšie organizovanie tejto akcie nepovolíme," povedal primátor Považskej Bystrice Karol Janas, ktorému bola petícia adresovaná.

Niekoľko desiatok považskobystrických obchodníkov v petícii protestuje proti organizovaniu poľských trhov v centre mesta pri kine Mier. Drobní podnikatelia upozorňujú, že nebudú môcť zaplatiť zvýšenú daň z nehnuteľnosti a poplatky za komunálny odpad, ak im mesto bude organizovaním poľských trhov zhoršovať podnikateľské prostredie, pretože tržby v maloobchode sú čoraz nižšie.

"Spotrebiteľský dopyt je len jeden a ak peniaze stiahnu Poliaci, zákazníci nenakúpia u domácich predajcov. Tento rok nám mesto zvýšilo daň z nehnuteľnosti o 33 percent. Ak zároveň umožnilo takúto konkurenciu, považujem to za ranu pod pás. To má byť podpora podnikateľov v meste?" pýta sa Tibor Janura, spolumajiteľ spoločnosti Tabat, ktorá v Považskej Bystrici prenajíma priestory pre drobných podnikateľov.

So žiadosťou zorganizovať poľské trhy sa na mesto obrátila česká spoločnosť Melka Truck. Jej konateľ Václav Melka tvrdí, že s týmto nápadom prišiel, keď zistil, aké vysoké ceny sú na Slovensku.

"Jazdím po celej únii a môžem povedať, že na drahotu je so Slovenskom porovnateľné Nemecko, lenže Nemci dostávajú štvornásobne vyššiu mzdu ako Slováci," povedal Melka. Tvrdí, že predaj na poľských trhoch sa bude riadiť predpismi platnými na Slovensku vrátane registračných pokladníc.

Podľa Anny Kardošovej, riaditeľky PX centra, mestskej organizácie, ktorá je spoluorganizátorom poľských trhov, táto akcia vychádza v ústrety obyvateľom mesta, ktorí sa pravidelne hlásia na nákupné zájazdy do Poľska. Je presvedčená, že poľský tovar je kvalitnejší ako čínsky, ktorý sa v meste predáva na každom kroku.

"Legislatívu tým neporušujeme, tak ako tu máme čínskych predajcov, môžeme tu mať aj poľských. Ak Poliakom neumožníme predávať na voľnom priestranstve, pôjdu do súkromných priestorov," dodala Anna Kardošová.

Eva Balážová, prezidentka Asociácie komunálnych ekonómov Slovenska, sa obáva, že rozhodovanie v tomto spore bude pre mesto ťažkou dilemou. Na jednej strane je samospráva povinná podľa zákona o obecnom zriadení vytvárať vhodné prostredie pre podnikateľov, ale na druhej strane musí vytvárať aj dobré podmienky pre obyvateľov.

"Obyvateľom poľské trhy vyhovujú, ale ak by si tým mesto malo zlikvidovať malých podnikateľov, čo je vlastne podnikateľské podhubie, nebola by to dobrá cesta. Poľskí predajcovia neplatia mestu dane z nehnuteľnosti, neplatia za vývoz odpadu, čo miestni podnikatelia platiť musia, a tak musia byť ceny ich tovaru vyššie. Iné východisko nevidím, len hľadať kompromis, neriešiť to nejakou hraničnou cestou," povedala Balážová.

Anonym píše:
Pátek 13.04.2012 06:14
Niekto z PXcentra to rieši po svojom dovlečie Poliakov. Nebolo by vhodnejšie zniženie DPH na potraviny ved niekto je v strane Smer a je blísky PX centru.
Prečo PX centrum nezvolalo Slovenské trhy , môžme to nazvat zahraničný lobing cez PX centrum? Je? ulohov PX centra pomahat zahraničnej ekonomike. Nemalo by sa PX centrum vzdat takých kontraproduktývnich čiností ako organizácie polských trhov v PB.
Anonym píše:
Pátek 13.04.2012 06:51
Podľa Anny Kardošovej, riaditeľky PX centra, mestskej organizácie, ktorá je spoluorganizátorom poľských trhov, táto akcia vychádza v ústrety obyvateľom mesta... ehm, hlavne sebe. Veď sadarmo ani sliepka nehrabe.
Anonym píše:
Sobota 14.04.2012 18:10
Tomu sa povie kultúra po Kardošovsky. Čo už, keď slepica sa stane riaditeľkou pre kultúru.
Anonym píše:
Pátek 20.04.2012 17:34
Tomu sa hovorí KAPITALIZMUS len môj záujem, bez ohľado na ostatných!!!
Anonym píše:
Pátek 20.04.2012 20:36
To nie je kapitalizmus. To je len kapitálna blbosť kultúrnej referentky
Anonym píše:
Neděle 22.04.2012 21:46
Zaujímavé, že tu našim podnikateľom neprekážajú Vietnamci, Čiňania a iné Aázijské kmene ale Poliaci áno. Čo si mám o tom myslieť?
Anonym píše:
Pátek 13.04.2012 07:53
Pravda je že štát dal vysoku DPH a to spôsobuje že polsko je lacnejšie tam je hlavná príčina neni idealne ked je rovnaká dan obzvlašt v období krízi to je chyba.
Anonym píše:
Pátek 13.04.2012 07:58
A venovat sa kulture nie trhom z Polska.
Anonym píše:
Pátek 13.04.2012 07:27
polske trhy su vyborna vec. Je to sice taka handrkovacka s lacnym textilom a druhotriednym tovarom, ale keby Nowy Targ rozmyslal tiez tak, tak by ho nepoznal kazdy slovak.
Anonym píše:
Pátek 13.04.2012 07:55
Da sa to riešiť veľmi jednoducho. Poplatok za stánok podľa dostupných informácií bol 10 eur. Nech poliaci predávajú kľudne len raz za týždeň. Príde, zaplatí 100 možno 150 eur za predajné miesto ako miestnu daň a predávaj koľko chceš. Možno to zlikviduje miestnych predajcov. Ale to už je zákon trhu. Ten poliak to tiež nakupuje niekde vo veľkosklade. Tak majitelia obchodov pátrajte kde, za koľko nakupujú a snažte sa nakúpiť aj vy a ešte za nižšiu cenu. Keď budete mať ten istý tovar za rovnakú cenu ako oni, tak sem ani neprídu. Netreba niekomu zabrániť aby sem išiel predávať. Ale treba nastaviť polatok tak, aby bol korektný. Keď to na kamenný obchod pripadá v poplatkoch na mesiac cca 100 eur, tak keď chceš predávať len občasne, tak poplatok nastaviť tak, že za jeden raz zaplatíš povedzme 80% mesačných nákladov. Ak kamenný budú zvýhodnení tým, že za to čo držia celý mesiac prevádzky majú svojim spôsobom zvýhodnenú cenu poplatkov. Poliak keď príde raz za týždeň tak do mesiaca zaplatí 320 eur na poplatkoch. Miestny to drží v kamennej predajni, tak má poplatky 100 eur. A je to vybavené. Toto je na obhajobu miestnych predajcov. Ale každá minca má dve strany. Majitelia predajní sa snažia do problému s poplatkami započítavať aj nájomné. Ale to už je voči Poliakom nefér. Nájomné si riešte s majiteľmi nehnuteľností. Postavte im podmienky. Ak neurobíš také nájomné aby to vyhovovalo obidvom stranám, tak budem predávať len raz za týždeň ako poliaci. Kúpim si tam aj ja stánok a ty si daj svoje priestory zarámovať. Lebo to je len neschopnosť miestnych drobných predajcov vyrokovať si podmienky pre seba čo najlepšie. Nestačí podnikať len tým, že otvorím obchod a celý deň tam strávim doslova čučaním a snažím sa predať hlavne to čo mám na sklade. Mám dvoch dodávateľov a nechce sa mi na tom nič meniť. Podľa mňa tí majitelia tých obchodov by v tom Targu na tom trhu mali byť minimálne raz za dva mesiace v rámci pracovnej cesty. Chodiť a sledovať čo letí, za aké ceny a čo ľudia pýtajú. Mať prehľad a prispôsobiť sa dopytu trhu.Úprimne si povedzme koľkí to tak robia. Nestačí sa len sťažovať a čakať že to niekto za mňa vyrieši. Dajte sa dokopy, rokujte s majiteľmi budov o znížení nájomného, nakupujte od dodávateľov centrálne, viacerí v kope aby ste mali väčšiu objednávku a tým rokovali s dodávateľmi o nižších cenách. Ale hlavne musíte stále hľadať nových dodávateľov a nie len čakať v obchode kedy tam niekto príde s nejakou ponukou. Aj v Targu fungujú trhy a kamenné obchody. Tak to tam treba poobzerať ako je to tam a ak to je dobré tak z toho niečo skopírovať aj na naše podmienky. Netreba len kričať. Treba sa zdvihnúť a ísť do sveta a chodiť s otvorenými očami.
Anonym píše:
Pátek 13.04.2012 08:00
Takto zarobí mesto a nie štat a občan kupi lacno je to možné riešenie ale či tie penize mesto dobre rozdelí to je druhá vec.
Anonym píše:
Pátek 13.04.2012 10:20
Dobre napísané. Konkurenciu treba. Veď to chceli - trh všetko vyrieši.A aha aký poplach. Mesto zachráň ma.
Anonym píše:
Pátek 13.04.2012 11:20
Nech tým malým bystrickym predajcom znížia nájom! Potom budú konkurencie schopní, ak nebudú chcieť zbohatnúť do roka a do dňa.Veľkí podnikatelia prenajímajú svoje priestory za nekresťanské peniaze, zarábajú na týchto malých - a kto to má zaplatiť? Predsa zákazníci-obyvatelia mesta ! Nájmy sú ozaj vysoké na Považskú Bystricu.
Anonym píše:
Pátek 13.04.2012 14:26
Nájom v PB je vyšší ako v Žiline. Bývala tlačiareň berie za 70 m2 takmer 1000 eur/ mesiac + energie. Nájomci sú v tomto meste neskutočne nenažratí, neinvestujú do údržby, opráv, ich snaha je čo najviac zarobiť. Svetlá výnimka je len Brell. No riešiť to poľským trhom?Celá PB je "zasratá" čínskymi obchodmi a pod podvratným tovarom. Mesto nemá kultúru, ducha, budúcnosť. Začarovaný kruh, či zdierajúcimi nájomcami, mesotom, ktoré robí nerozumné rozhodnutia a či občanmi, ktorí kúpia všetko čo najlacnejšie.Čo po kvalite,čo po hygiene a lietajúcich muchách na syre.....Toto mesto je mestom minulosti.
Anonym píše:
Sobota 14.04.2012 07:28
Mesto nemá kultúru, ducha, budúcnosť. Začarovaný kruh, či zdierajúcimi nájomcami, mesotom, ktoré robí nerozumné rozhodnutia a či občanmi, ktorí kúpia všetko čo najlacnejšie.Čo po kvalite,čo po hygiene a lietajúcich muchách na syre.....Toto mesto je mestom minulosti.
Toto mesto tvoria predsa ľudia. A to sú VOLIči. Títo VOLIči si VOLia poslancov a hlavného VOLA. Čo chceš, mesto je v takom stave, ako si to VOLIči želali. Lackovič, Adame, Janas, Haviar, Kubovič, Matušík, Kardošovci, Martauzovci a iné predajné tupé, ale prešibané kreatúry je vizitka... stačí ti? Im určite nejde o mesto.
Anonym píše:
Středa 18.04.2012 12:24
ano, konkurenciu treba. len sa tam skus postavit ako bystricky obchodnik a uvidis ako ta odtial pozenu, tie trhy su len pre poliakov
Anonym píše:
Sobota 14.04.2012 06:04
si ty za hovado
Anonym píše:
Sobota 14.04.2012 19:36
Ten prispievateľ nad tebov Vám tupovoličom len šplechol pravdu do očí a preto je hovado?Veď keď taký Netušík sa Vám smeje do očí a tvrdí vám že nevie kto stavia čiernu stavbu na jeho pozemku a vy ho nenakopete do r...ale znovu zvolíte aby ďalej rozhodoval o vašom majetku a bohatol z neho tak iné meno ako tupovoliči si nezaslúžite.Keď PX Centrum nemiesto starostlivosti o kultúru organizuje kšefty s Poliakmi,štartér Netušík rozhoduje o riaditeľovi Mestských lesov,pod nosom Vám predajú zbytok PovBytu,Smatana sa stará o kôrovca v Tatrách a pred Spolákom spúšť nevidí,riešime zhnité stromy plné olova pri Šebešťanovej ale nepozametané mesto neriešime a že dýchame posypovú soľ Vám nevadí tak čo ste?
Hlavne že primátor má plat ako primátor Košíc ale šak kej si zalúži nach má.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 14.04.2012 23:48
Reagujem na výrok "Smatana sa stará o kôrovca v Tatrách a pred Spolákom spúšť nevidí". Už som to tu vysvetľoval, ale nie každý sleduje všetky diskusie.
Takže: proti projektu zrušenia parčíka pred Spolákom som vystupoval a hlasoval vtedy, keď sa o tom rozhodovalo - cca pred dvomi rokmi. Na stavebnej komisii som bol veľkou väčšinou prehlasovaný.
A prečo sa v Tatrách "dá"? Pretože to je chránené územie, a podľa zákona o ochrane prírody má občianske združenie právo byť zúčastnenou osobou v konaniach týkajúcich sa zásahov do chránených území. Toto právo účinne využívame a vďaka tomu mohlo dôjsť k obnove Tichej a Kôprovej doliny - viď napríklad tieto fotografie - dnes to tam vyzerá ešte lepšie: http://www.ekoforum.sk/[…]/lz-vlk-prekvapenie-v-tichej-a-koprovej-doline

Je typické, že ľudia sa zaujímajú o osud parku až vtedy, keď vrčí motorová píla. A očakávajú, že sa tam bude niekto "pripútavať" ku stromom. Áno, absolvoval som aj blokádu ťažby, ale tá slúžila na presadenie práva (čo potvrdili aj následné úradné konania). Blokáda proti platnému výrubovému povoleniu a na pozemku súkromného vlastníka - na to si nájdite niekoho iného. Ale radšej - voľte si do zastupiteľstva viac poslancov, ktorí nedovolia predávať pozemky alebo meniť územný plán v neprospech zelene!

Čo sa týka zametania mesta - mojím volebným obvodom sú Lány, predminulý víkend prebehlo čistenie, s celkom dobrým výsledkom. Pozrite si správu Ing. Bačíka z nášho výboru mestskej časti, uverejnenú v Lánovinách.
Anonym píše:
Pátek 13.04.2012 18:59
Zvadlik ,kde si ? Cakam ! Pis sem tvoje super reakcie a fenomenalne nazory. Tvoj V.B.
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Pátek 13.04.2012 20:33
Poľskí bratia, vitajte v Považskej Bystrici. Slobodný trh musí byť zaručený.
Anonym píše:
Sobota 14.04.2012 11:01
no konecne. kde sa tulas? napis to cislo telefonu. ohladom tvojho zaradenia na kandidatku kss. tvoj V.B.
Anonym píše:
Sobota 14.04.2012 10:01
Mňa by celkom zaujímalo, ako majú poľskí predajcovia riešené registračné pokladne
Anonym píše:
Sobota 14.04.2012 10:09
dajme si dve citácie zákona o DPH (to najskôr)
"
§ 5
 
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava (ďalej len „zahraničná osoba“), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len

a) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
b) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
c) tovar podľa § 13 ods. 1 písm. e) a f) a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a (§ 69 ods. 9),
d) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
e) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

(2) Daňový úrad Bratislava je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
"

a kto je zdaniteľná osoba podľa tohto zákona?
"
§ 3
Zdaniteľná osoba
 
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
"


Anonym píše:
Sobota 14.04.2012 10:45
citácia z jedného dokumentu Ministerstva financii http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576

"
Otázka č. 10

Je pravda, že povinnosť používania pokladnice sa vzťahuje len na podnikateľské subjekty?

 

Podľa § 1 ods. 2 zákona o ERP povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje službu podľa prílohy č. 1 tohto zákona.

 

Z uvedeného vyplýva, že povinnosť používania pokladnice sa vzťahuje na podnikateľov, ktorí súčasne spĺňajú tieto podmienky:

· na základe oprávnenia na podnikanie (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) predávajú tovar alebo poskytujú službu podľa cit. vyhlášky alebo prílohy č. 1 cit. zákona,

· prijímajú úhradu v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť.

 

Od 30. decembra 2010 sa povinnosť používania pokladnice vzťahuje aj na zahraničnú fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na území Slovenskej republiky uskutočňuje predaj tovaru alebo poskytuje niektorú z vymedzených služieb. To znamená, že takýto podnikatelia musia aj v prípade príležitostných predajov, napr. vianočné trhy, jarmoky pokladnicu používať. "

Ak je to naozaj tak, potom na riešenie stačí snáď aj oznámenie na daňový úrad
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 01:49
Je fajn, že študujete a poznáte zákony. Kedysi v roku 1995 som pri motoreste v Považskej Teplej objavil Poľku, ktorá tam na deke ponúkala (chacha nie seba...) rôzne kraviny ako ďalekohľad, rôzne kastróly, veď viete, čo v tom čase poliaci vozili. Požiadal som ju o povolenie na predaj a čuduj sa svete, skoro som bol zlynčovaný. Nie z poľskej strany, ale zo strany súdruhov obyvateľov Považskej Teplej. Čo Vy na to, pisatelia?
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 02:45
Tu ľudia nejde o daňový, ani obchodný aspekt. Tu ide o to, že organizácia zriadená a riadená mestom Považská Bystrica chce doviezť do mesta poľských obchodníkov s ich tovarom. To je skutočnosť, ktorá by v normálnom meste a pri normálnych obyvateľoch skončila referendom na odvolanie primátora a všetkých jeho spolupajtášov. Veď tento primátor je tu na to, aby vytváral pre obyvateľov mesta čo najlepšie podmienky na život a podnikanie, a nie aby sem dovážal on, alebo organizácie ním priamo riadené, rôznych kšeftárov, aby odčerpávali peniaze z tohoto regiónu. Peniaze, ktoré sú v tomto regióne, sa majú v tomto regióne aj minúť, aby slúžili k ďalšiemu rozvoju tohoto regiónu. Tých peňažných prostriedkov je tu totiž príliš málo, a organizovať ich vývoz môže iba úplný idiot. Možno, že primátor o tejto iniciatíve nevedel, ale to ho neospravedlňuje, je zodpovedný za organizácie, ktoré riadi. Primátor sa má snažiť vytvárať podmienky pre domácich podnikateľov a nie dovážať ich konkurentov zo zahraničia, a to naviac za podmienok úplne jasne zvýhodňujúcich túto zahraničnú konkurenciu. Tie chabé protesty domácich podnikateľov považujem za úplne smiešne. Bojujte za svoje práva, ak ste si nevšimli, už sa to môže. A hlavne, informujte obyvateľov o situácii. Pretože väčšinou sa vedia veci formulovať tak, že tí podnikatelia sú zlodeji a čo vlastne chcú, nech sú radi, že ich tu trpíme. Neviem si predstaviť, že by mesto niekde v Čechách alebo dokonca v Poľsku takto "vychádzalo v ústrety občanom" Tam by vedenie mesta neprežilo ani najbližší týždeň.
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 08:35
Však ja nič, len tie zákony trhu, zákony trhu priatelia. V kamennom obchode kúpite bundičku za 150 € na poľskom trhu za 80 €. Tú istú! Prekvapenie? Čo myslíte, kde si ju občan rozhodne kúpi? Podnikať v dnešnej dobe je určite ťažké, ale keď ide niekto do toho, vie, že nie je ohraničený vesmírom a že tu existuje aj niekto iný kto ponúka taký alebo podobný tovar. A dnes si človek vyberie. A verte mi, že už dávno skončili doby, že si občan SR bude vyberať iba kvalitný tovar (čo teda ani predaj v kamennom obchode nemusí zaručiť - nehovoriac už o tovare v čínskych obchodoch bŕŕŕ...)že si radšej kúpi niečo oveľa lacnejšie aj keď jeho nakupovanie nebude najkonfortnejšie. A verte mi, že nehovorím iba o dôchodcoch, ale aj o takej predavačke, ktorá za svoj 6-hodinový pracovný úväzok berie 240 € mesačne apod.. apod...
A mimochodom v r.1989 sme štrngali kľúčmi za trhové hospodárstvo a otvorenie sa svetu, nuž dnes to tu máme a sme prekvapení!
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 10:12
a to by ma celkom zaujímalo, kam pôjdeš tú bundičku, čo kúpiš za 80 na trhu po mesiaci reklamovať, keď sa rozpadne šev.
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 12:44
Ty počúvaj keď si už tak sfleku tykáme - máš pravdu asi si to len tak celkom ľahko nebudem môcť reklamovať. To je ale riziko, ktorého sú si všetci takto nakupujúci vedomí. TEDA RIZIKO! Podnikanie je však tiež riziko, ale naši obchodníci kričia iba to, že musíme nakupovať iba u nich, lebo skrachujú. To je zasa ich riziko. Veď predsa ten voľný trh funguje a každý má právo výberu - podnikať s rizikom - nakupovať s rizikom. A skús reklamovať také tenisky u obchodníka v kamennom obchode, v prvom rade sa ťa opýta, či si v nich chodil.... atď moja kolegyňa konkrétne pracovala ako predavačka v obuvi, takže vieme ako sa také reklamácie vybavujú. Možno také skúsenosti nemáš, ja osobne mám takú jednu, ale nechcem zovšeobecňovať. A mimochodom mala som koženú budnu z Poľska 6 rokov ani jeden šev sa mi nerozpadol.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 15.04.2012 14:29
Áno, trh má byť slobodný - v rámci platných zákonov. Takže áno, právo obchodovať v Považskej Bystrici majú aj stánkoví predajcovia, a konkurovať si s kamennými obchodmi.
Problém je inde.
Problém je v tom, že mestom zriadená organizácia PX CENTRUM, fungujúca z mestského rozpočtu - teda aj z daní miestnych obchodníkov - im za ich vlastné peniaze organizuje konkurenciu.
Rozumné samosprávy si uvedomujú, že súčasťou dobre prosperujúceho mesta sú aj kamenné obchody, najmä v centre, hoci je v nich drahší tovar. A preto citlivo zvažujú, kam pustia trhy, a v akej vzdialenosti povolia hypermarkety. Pretože inak sa centrum mesta buď vyľudní, alebo premení na orientálny bazár.
Považskobystrickí obchodníci už dostali pár ťažkých rán v podobe hypermarketov a "čínskych" obchodov v centre, ktoré mesto povolilo. A teraz ešte mestom organizovaný poľský trh nie kdesi na futbalovom štadióne, ale v centre mesta... to naozaj "poteší".
Obchodníci by nemali zostať len pri petícii. To je pomerne slabý nástroj.

Juraj Smatana
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 15:31
Pán Smatana, plne s Vami súhlasím. Naviac dodávam, že peniaze zarobené občanmi Pov. Bystrice by mali byť v čo najvyššej výške minuté v tomto regióne, jeho najbližšom okolí a na Slovensku. Samozrejme, v slovenských obchodoch a čo najviac za slovenské výrobky.
Ale na druhej strane tu máme podporu lacných ázijských obchodov, zvýhodňovanie zahraničných podnikateľov a investorov pred domácimi a zákony likvidujúce malé a stredné podnikanie vo všetkých oblastiach smerom od štátu. Sú to, podľa Vás, normálne veci?
S podporou domáceho podnikania súvisí aj výrazný rozdiel cien na Slovesku a v Poľsku. Nečudujte sa, Vy a ani ostatní prispievatelia, že našinci utekajú za lacnejšími nákupmi. Osobne som bol v Poľsku naposledy asi v roku 1984. Vôbec ma neláka robiť nákupy v Poľsku a dokonca ani v Rakúsku /vo Viedni/, čo zase veľmi radi ventulujú naše "celebrity" v stupídnej TV relácii Smotánka či v bulvároch.
Všetko, čo sa deje v našom meste je dôsledok príčin, ako sa tento štát riadil a riadi. Každý politik chcel riadiť a riadiť, až tento štát doriadili do takého stavu, ako je dnes. Považská Bystrica je toho dôkazom. Scválne som nepoužil slovo "mesto", lebo toto už mesto nie je!!! Tu zastal čas. Rozvoju mesta sa nikto od podstaty nevenoval a nevenuje. Okrem výstavby marketov, ktoré spomínate. Osobný záujem prevýšil záujem verejný. Bystrica zaostáva, to si musíme priznať.
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 18:01
Teda poďme k podstate problému. Ja neviem aká je štruktúra prispievateľov na túto stránku - t.j. nepoznám ich vek, vzdelanie, pohlavie, náboženskú príslušnosť/viem blbosť/... Ale verím, že to určite nie sú práve tí, ktorí na týchto trhoch nakupujú. Prepáčte p.Smatana, ale nie všetci ľudia sú právne gramotní, majú zákony SR v malíčku a vôbec vedia na akom princípe a pozadí fungujú poľské trhy v Považskej Bystrici. Prečo sa tu všetci hráme na tých najrozumnejších a najschopnejších posudzovať túto situáciu. Prečo sa konečne neznížime aj trochu dole a pozrime sa akí ľudia tam chodia. Jednoducho je draho. Ľudia majú málo peňazí a chodia tam, kde je lacno. Bodka. A sú niekomu vďační aj za ten orientálny bazár. A sú radi, že Poliaci prišli na Slovensko a ľudia už nemusia chodiť na nákupy do Poľska. A za akú cenu? Je im to v podstate jedno.
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 19:03
Presne v tom je podstata problému. Treba konkurenciu aj do Bystrice,ľudí na hranici chudoby je tu veľa. Ale keď tu sa patrí každú vec skritizovať - t.j. aj OK, že prídu občas Poliaci, ale keby boli inde. Tak ktoré sídlisko vyhrá? Rozkvet - bude to na Fera, Lány - to Smatana , štadión - to Janas. Asi to centrum je fajn pre všetkých, napokon aj pre podivnú petíciu. Sedieť a dvíhať ceny dokáže každý. Boja sa konkurencie, preto ich má zachraňovať mesto? Snáď opačne.
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 18:45
Máš absolutne pravdu.Moja priateľka pracovala u jednej poctivej podnikateľky v butiku v Tabate a jej obchodná politika bola priam geniálna.Doviezť z BA Zlatých pieskov čínsky brak,prihodiť 100%,po2týždňoch akcia 25%-no nekúp kvalitku s takou zľavou.Zisk 75%. A zákazník spokojný.Preto ja pani Kardošovej fandím a ďakujem za vydarenú akciu.Len tak ďalej pani riaditeľka,kašlať na kultúru tam je málo peňazí treba sa venovať takýmto kšeftom a nech hamížnikom v kameňákoch z čínskym šmejdom tečú slzy.A na reči neprajníkov sa vykašlite.My sprostí Mogoni Vám fandíme.
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 19:06
Zaujímavé, že kvôli desiatim stánkom sa 20 firiem bojí o kšeft a hovorí o likvidácii. Hypermarkety a obchodné centrá sú síce žráčom malých kamenných odbchodov, ale povedzme si otvorene - dá sa v Považskej nakúpiť (obliecť) moderne a za dobrú cenu ? Ponúkajú kamenné obchody v PB sortiment ako NEW YORKER, KENVELO, HUMANIC...? Koľko Považskobystričanov odchádza nakupovať inde (aj do TARGU) pretože v Považskej nekúpia to, čo potrebujú ? Ja vidím problém inde... Obchodníci zo Slovenska nakúpia v Polsku vec za 20€ a predávajú to tu za 35€. Prídu Poliaci a predávajú to isté za 25€...
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 20:03
Pán Juraj Smatana a akým právom organizujete Petropavlovské slávnosti na Lánskej za peniaze občanov mesta a trhovníci neplatili mestu ani groš??! Čakám na odpoveď. Bol som tam a tiež ste tam mali všehochuť...nebudem písať o úrovni predaja gulášu, hygienické povolenie...dávali ho akési študentky..kam išli peniaze z predaja? Pozvali ste trhovníkov po známosti, že? Nazval by som to podnikanie na čierno ! Napíše niekto na daňový úrad? To som zvedavý !
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 20:11
Ty tupec, ako súvisí tento Tvoj príspevok s témou? Zamysli sa nad tým, aj keď sa obávam, že máš mozog tak prebajpasovaný, že Ti vypluje opäť rovnaký výsledok ako predtým.
A na daňový úrad si už napísal?
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 20:39
Súvisí to s témou, pretože pán Juraj Smatana je mestský poslanec a mal by byť vzorom. Vodu káže a víno pije.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 16.04.2012 00:13
Aké "peniaze občanov mesta" šli na Petropavlovské slávnosti? Môžem vás ubezpečiť, že mestskí poslanci žiadnymi mestskými peniazmi nedisponujú.
Anonym píše:
Pondělí 16.04.2012 11:09
To chcete povedať, že ste nemali žiadné výdavky? Že mesto to nestálo ani halier? Tie stánky, pódium, bedne na ozvučovanie tam spadli sami a zadarmo? elektrika, upratanie priestorov? A kde teda skončili utŕžené peniaze trhovníkov, keď údajne neplatili nič, to ste si spravili zárobkový podnik? A mestskí poslanci disponujú mestskými peniazmi, svojimi rozhodnutiami a tiež schvaľovaním rozpočtu.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 16.04.2012 11:53
A odpovedali ste si sami. Na Petropavlovských slávnostiach bolo pódium, ozvučenie. Prečo asi? Pretože to nebol prioritne trh, ale kultúrna akcia. Vystúpenia dychovky, detského súboru, tanečného súboru, súťaže pre deti, atrakcie. A v stánkoch sa nepredávalo oblečenie, topánky alebo domáce spotrebiče, ale najmä produkty ľudových remeselníkov - výšivky, perníky, atď. Miestnym obchodníkom slávnosti konkurenciu nerobili, čo najlepšie vidieť nielen na tom, že proti Petropavlovským slávnostiam neurobili petíciu, ale aj na tom, že nám susedné obchody zdarma poskytli pripojenie k elektrine, ba dokonca aj cenu do tomboly. Petropavlovské slávnosti alebo Vianočné trhy totiž miestnym obchodníkom nekonkurujú, naopak, oživujú centrum mestskej časti a priťahujú do okolitých obchodov aj ľudí z iných častí mesta.
Ale aby som nehovoril len o Lánoch. Pozrite sa, každý je predsa spokojný, že mesto/PX centrum organizuje výročný považskobystrický jarmok. Naozaj nevidíte, alebo nechcete vidieť rozdiel medzi takýmito akciami a poľskými trhmi?
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 20:07
Je normálne, že každý občan nakupuje tam a u toho, kde sa rozhodne, kde je to podľa neho najvýhodnejšie. Sú to jeho peniaze, ktoré si zarobil (vo väčšine prípadov:-))a nakladá s nimi podľa svojho uváženia.
Ale nie je normálne, keď mestom zriadená a riadená organizácia zorganizuje dovoz stánkových predajcov z inej oblasti, v tomto prípade dokonca z iného štátu, čím priamo organizuje vývoz peňazí z tohoto regiónu a z tohoto štátu. Samozrejme že ide o sprostý populizmus - že oni zabezpečia ľuďom lacnejšie nákupy.
Keď si predstavím, že by mal Janásov starší brat Fico takto organizovať ekonomiku celého tohoto štátu, tak ma obchádzajú mdloby.
Janas a jeho pusipajtáši týmto dokazujú svoju neschopnosť riadiť toto mesto a bezbrehú tuposť. Ale obávam sa aj druhej stránky, že u istej časti obyvateľov týmto zabodujú. A pokiaľ Janas & Co kalkulovali s takýmto efektom, potom sú okrem neschopnosti riadiť mesto aj na totálnom morálnom dne.
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 20:37
Ďaľší tupec, prečítaj si najskôr čo sa píše hore. Predajcovia majú slovenské pokladnice a to znamená, že euráče zostávajú v SR, debilko. Práve Tí čo chodia kupovať do Poĺska, tak oberajú štát o dane
Anonym píše:
Pondělí 16.04.2012 07:32
Asi som naozaj tupec, lebo som si myslel, že Poliaci si utŕžené peniaze, ako hovoríš euráče, zoberú so sebou do Poľska. A oni koťuhy rafinované ich nechajú v SR. Som to ale debilko.
Anonym píše:
Pondělí 16.04.2012 10:54
Aj slovenskí predajcovia si nechajú predsa utržené peniaze pre seba, to je logické. Ale sa bavíme o zdanení týchto euráčov.Ćiže slovenská pokladnica znamená, že dane zostanú na Slovensku.
Anonym píše:
Pondělí 16.04.2012 13:46
Áno, ak mali Poliaci registračné pokladnice, tak DPHčka zostane na Slovensku. Ale: zisk utratia v Poľsku, a miestne dane neplatia žiadne (možno nejaký prenájom, ale to sú malé a jednorázové peniaze).
Takže Považská Bystrica utrie hubu. Taká ľúbivá populistická politika, pár ľudí si lacno nakúpi, PX centrum si prilepší v pokladnici a urobí čiarku za akciu, a aké to má dopady - koho to zaujíma?
Anonym píše:
Pondělí 16.04.2012 13:51
DPH zostane na Slovensku? To sú tí Poliaci u nás zaregistrovaní plátcovia DPH? O tom veľmi pochybujem. To by museli byť dobrovoľní plátcovia a takí idioti to asi nie sú. Budú predávať bez dane a na Slovensku zostane hovno. A daň z príjmov? Vykážu také náklady, že nezaplatia ani cent. Preboha ľudia, o čom sa nás to snažíte presvedčiť?
Anonym píše:
Středa 18.04.2012 15:59
Ježiš Mária, to čo toľko kriku kvoli pár stánkom, boli ste tam vôbec na tých trhoch? Ja áno a vďaka tomuto webu. Čakal som senzáciu, že tam bude ako v Poľsku stovky ľudí. Ale tu pár ĺudí niečo kupovalo a väčšina išla okolo, ani sa nezastavila a ako obyčajne pokračovala do Hypernovy.
Anonym píše:
Neděle 15.04.2012 23:34
„Ak sem pustia ďalších trhovníkov, kamenné obchody skončia. Som zvedavá, ako potom bude mesto vyzerať,“ Nic proti kvetinarstvu a jeho majitelke v troch veziach. Ale radsej polsky trh kazdu sobotu, ci kedy, ako tri veze kazdy den.
Majitel Tabatu mal protestovat ked Lackovic predaval pozemok moesta pre tri veze.
Anonym píše:
Pondělí 16.04.2012 10:50
Presne ste to vystihli. Súhlas
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 16.04.2012 12:03
Len si spomeňte, ako to prebiehalo. Keď sa za Lackoviča predávali pozemky v centre mesta, neexistovali prenosy zo zastupiteľstva do televízie, neexistovalo hlasovacie zariadenie, nedávali sa materiály na webovú stránku, a vtedajší poslanci dokonca hlasovaním zakázali fotografovať hlasovanie o predaji pozemkov. Takže majitelia iných obchodov si mohli akurát tak trhnúť nohou. Nehovoriac o tom, že na zastupiteľstvo bol predložený úplne iný architektonický návrh Troch veží.
Anonym píše:
Úterý 17.04.2012 12:05
...vtedajší poslanci dokonca hlasovaním zakázali fotografovať hlasovanie o predaji pozemkov. Takže majitelia iných obchodov si mohli akurát tak trhnúť nohou...
Keď tam mohol ísť niekto fotografovať, mohli tam ísť aj majitelia iných obchodov povedať si svoj názor. Alebo nemali na to vtedy svoj názor, resp. gule? Videl vôbec niekto niekedy na zastupiteľstve nejakého živnostníka alebo podnikateľa sa na niečo sťažovať? Nie, tak potom je všetko o.k. a nech držia aj nadalej hubu a krok.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 17.04.2012 23:30
Malý obchodník alebo živnostník má čo robiť, aby prežil, a nie chodiť po schôdzach a sledovať, čo naňho šijú. (V tej dobe neboli materiály k zastupiteľstvu na webe, takže nikto okrem poslancov nevedel, čo sa skrýva v bode "rôzne" alebo "požiadavky občanov a organizácií".

Naviac, sťažovanie sa na zastupiteľstve alebo cez médiá nie je veľmi účinná metóda. Ľudia okolo biznisu to odjakživa riešili spôsobom, ktorému rozumejú najlepšie: investíciou do politickej zmeny. Tomu sa doteraz v regióne venovali len väčší hráči. Buď sa to strední a malí naučia tiež, alebo mnohí z nich skrachujú. Pretože v tomto mafiami pretkanom štáte sú oni tou hlavnou dojnou kravou na prevádzku štátu.

Toto prebieha v celej Európe, likvidácia strednej vrstvy. V Čechách sa to dostalo tak ďaleko, že drobní a strední podnikatelia hrozia, že tiež zmenia sídla firiem do daňových rajov. Dnes v dobe internetu to už nie je taký problém: http://www.blisty.cz/art/63044.html
Anonym píše:
Úterý 17.04.2012 14:17
Naši obchodníci by sa mali správať k svojim zákazníkom slušne a nezdierať! Nebolo by treba poľských obchodníkov a bolo by po probléme!
Anonym píše:
Úterý 17.04.2012 18:38
No ak sa boja toho, čo tam bolo dnes, tak to je s našimi "kamennými" a ich kamenými cenami vážne. Len tá petícia je na radu oborníka slabá, treba pritvrdiť. :-////
Anonym píše:
Středa 18.04.2012 09:44
Takže ako tu niektorí píšete, konkurenciu treba. len je tu jeden problém, že na tie trhy nemôžu naši obchodníci z mesta ísť predávať a nechať tak na zákazíka neh si vyberie. Trhy sú len pre šlachtu z Polska, Slováci nemôžu. Ďalej ste si mohli všimnúť ako fungujú s kasou. Kúpite si 5 kila jablk a máte si ísť pre bloček niekam k pódiu a tam Vám má niekto vydať bloček. neviem ako potom sa na konci trhov asi vyrovnajú a prídu na to, že kto kolko predal. Veď je to výsmech pre našich predajcov.
Anonym píše:
Středa 18.04.2012 10:00
ved to je jednoduche, treba dat 1 kasu na mestsky urad a ked si u niekoho kupi niekto tovar, tak si pojde pre blocek na urad. co sme horsi ako poliaci?
Anonym píše:
Středa 18.04.2012 11:32
ak to robia takto, ze blocek nevyda predajca ale si pren treba chodit k podiu, tak je to mestom organizovany cierny trh.
Anonym píše:
Středa 18.04.2012 15:35
Vymente tu zlodejku a teroristku svojich zamestnancov Kardošovu z PX centra,väcsiu podvodnicku som nevidel!!
Anonym píše:
Sobota 21.04.2012 15:15
Ak si si nevšimol Panáková sa už na jej miesto chystá. Mladý vozí Janása a tatino zmenil zmýšľanie z pravicového na ľavicové a na staré kolená vstúpil do SMERU. To je ale chameleón. No čo prachy sú prachy a život je taký, len charakter niektorí ľudia asi nemajú.
Anonym píše:
Neděle 22.04.2012 00:03
Vstúpil do Smeru? A to vieš odkiaľ, ako sa to dá zistiť?
Anonym píše:
Neděle 22.04.2012 11:52
Viem to od neho, lebo sa mi s tým sám chválil.
Anonym píše:
Neděle 22.04.2012 13:46
Poslanec taketo reči a podobne rozprava aj chlapom v rodnom VRTIžERY.
Anonym píše:
Pondělí 23.04.2012 15:14
Pokial sa nemýlim tak pán Panák kandidoval ako nezávislý. Teraz narýchlo vstúpil do Smeru a oklamal svojich voličov. Keby mal Panák aspoň zvyšok charakteru ,tak by sa po tomto vzdal mandátu .
Anonym píše:
Pondělí 23.04.2012 16:58
On sa nevzda, aky je bezcharakteny pri fudbale,taky je aj v politike.Mesky bača si to vyžaduje.
Anonym píše:
Pondělí 23.04.2012 20:13
Tak spíšme petíciu až ten farizej nemôže obchodovať so svojím mandátom a páli do psej riti.
Anonym píše:
Čtvrtek 26.04.2012 08:25
Martaus nič nevedel farizej kadehácky a Anča namiesto poriadnej kultúry organizuje trhy. Boha to je kultúra mesta. Ešte chýbalo poprechádzanie Janasa so Sopčákom a divadlo ako vyšité. Jedna čvarga zlodejská
Anonym píše:
Středa 18.04.2012 15:50
Organizátori sú Poliaci a kino mier im prenajíma priestory. Zodpovednost je na trhovníkoch. Veď im tam pošlite kontrolu, ked sa ich chcete zbaviť. Či simyslíte že túto stranku čítaju kontrolori.
Anonym píše:
Středa 18.04.2012 21:34
mám pocit, že niekde bolo povedané, že to organizuje nejaká česká firma
Anonym píše:
Čtvrtek 19.04.2012 19:58
Komu tieto poľské trhy vadia, nech na útorok kedy bývajú pozvu ŠOJKU z Prievidze/ tam má sídlo pre celý kraj/ a nech prídu skontrolovať či ich predaj je oprávnený a zákonný.
Mailovú adresu - kontakt si každý dokáže najsť v Googli.
Treba ich objednať s predstihom, najlepšie v nedeľu, aby v podnelok ráno sa rozhýbali a " naplánovali " si kontrolu.
Je to ešte taký socialistický úrad, kým sa rozhýbu, je po funuse!
Mám s nimi osobnú, bohužiaľ negatívnu skúsenosť!
Ale rozhodne by som tam chcel byť zamestnaný!
Brať plat za nič, to by ma bavilo! Sem tam možno nejaká pozornosť.... však obchodníci vedia svoje.
Anonym píše:
Pátek 20.04.2012 22:38
Ak mám dobré informácie, tak v Bytči už tieto trhy zakázali. Teraz to skúšajú v Bystrici. Tu sa zjavne radnica domácich podnikateľov nezastane
Anonym píše:
Sobota 21.04.2012 14:36
Treba urýchlene zapojiť do každej akcie PÁNA poslanca. Budú určite najpotrebnejšie, najčistejšie, najobľúbenejšie, najsprávnejšie......keby sa každý pozrel najkôr na seba a hlavne nevyjadroval SVOJ názor akože za veľkú masu ľudí.
Anonym píše:
Sobota 21.04.2012 22:21
Netáraj chujoviny, keďže PX centrum patrí mestu tak Poliaci museli nadviazať pri organizácii trhov koptakt s mestským úradom. Osobne to vidím tak , že primátor Janás niečo dostal a zasa predal záujmy jednej časti Bystrice . Konečne kedy Janás robil niečo iné a iné robiť ani nemieni. Chce sa za 4 roky dobre nabaliť, lebo dobre vie , že už tu primátorom nikdy nebude po tom čo so svojou smeráckou zberbou povystrájal. Zmizne podobne ako jeho smerácky predchodca Adame. Tento podarený doktorko tiež sa chcel starať o naše mesto ako o naše deti. Len neviem ako to viťúzisko jeden myslel. Tí smeráci sú asi jedna pakáž, keď stále robia to isté a mesto pod ich vedením ide dolu vodou.
Anonym píše:
Sobota 21.04.2012 23:58
Ľudia, ktorí nakupujú od Poliakov, neutrácaju eurá v obchode, ako vravíte v kamennom obchode. Tam je to pre nich drahé. Keď nebudú poľské trhy aspoň raz za čas, tak budú chodiť na nákupy do Poľska, ako aj chodia celé rodiny, alebo nakúpia v čínskych obchodoch v meste, v kulturáku. Takže nebuďte posratí milí podnikatelia, nechajte nech si chudák Slovák pomôže, veď tu zarábame 350 -400 euro. A okrem toho mnohí z Vás podnikateľov predávate poľský tovar a dosť predražene. A to Vám ho poliaci ešte aj dovezú do Považskej Bystrice. HAMBA VÁM !!! Viem, Vám je to mnohým jedno, koho zoderiete z kože !
Anonym píše:
Neděle 22.04.2012 12:04
Ty imbecil, zabudol si uviesť , že aj preto sú ceny na Slovensku také vysoké lebo sú tu najdrahšie pohonné hmoty , energie a dane pre štát a samosprávu, rôzne nezmyselné poplatky. Náklady na fungovanie štátu a samosprávy sú neúmerne vysoké k reálne vytváranému HDP.Aj obrovský plat tvojho zaiste milovaného, zdanlivo socialneho Janása spolu s jeho zlodejskou družinou ,predražené ivestície v meste , na ktorých sa nabalili smeráci sa prenesú do cien na trhu pokial ide o slovenských výrobcov a predajcov. Lenže to vo svojej tupej tekvici zaiste nechápeš. Naviac si uvedom, že keď sa sem všetko dovezie a domáca výroba bude zanikať vďaka nezmyselne vysokým poplatkom a daniam ,tak nebudeš mať za čo nakupovať, leda že by si predával svoju starú. Preber sa.
Anonym píše:
Neděle 22.04.2012 22:39
Zaujímavé, že tu našim podnikateľom neprekážajú Vietnamci, Čiňania a iné Aázijské kmene ale Poliaci áno. Čo si mám o tom myslieť?
Anonym píše:
Pondělí 23.04.2012 07:14
Ale ubezpečujem ťa , že prekážajú. Autor príspevku, na ktorý reaguješ má plnú pravdu.Celá táto verbeš tu nemá čo robiť. Choď skusiť otvoriť obchod v takom Kantone alebo Saigone. Za chvíľu budeš rád , keď si zachrániš holú kožu. To len banda neschopných volov, čo nás vedie nám vykladá o otváraní sa svetu. Všade inde si svojich chránia. Ubezpečujem ťa ,že nie som ani nájomca realít ani obchodník, len sledujem vývoj vo svete. Nakupovať výrazne nekvalitný tovar , niečo iné ako je deklarované na obale je možné len vďaka tomu, že domáce obyvateľstvo namiesto zamyslenia sa nad tým ,prečo sú veci tak ako, sú radšej šťastné letí nakúpiť často brak.
Zlegalizujú vám aj drogy len aby ste poslúchali a držali hubu. Robia to postupne aby vám mohli dať ešte vždy niečo po čom časť spoločnosti túži. Aj keď je to pre spoločnosť v celku škodlivé. Za čas budú povolené manželstvá buzerantov, dokonca si budú môcť adoptovať deti. Potom prídu iné scestnosti , len aby si chupač nevšímala , čo sa v skutočnosti deje a ako sa sľučka uťahuje. Ten akože predaj poľským predajcom je na jednej strane výhodou lacného nákupu, ale na strane druhej stále viac upadáme ako slovenská spoločnosť a meníme sa na stádo na signál nastupujúce do ryžáckych montovní- ináč postavených za vaše dane. To je absurdita čo, keď ryžáci za vaše prachy vás zdierajú pri páse a jednajú s vami ako so psami ? Potom odchod na podobné trhy ako bol tento , lacno nakúpiť nekvalitný tovar a odchod domov tráviť pri pozeraní kultúry a la "farma, mojsejovci" alebo iné podobné pakoviny. Nakoniec hurá k voľbám, kde banda chruňov s nacvičenými úsmevmi a nádhernými sľubmi pózuje na bilboardoch do odovzdania hlasov a potom ste pre nich menej ako hovná. Nepripomína ti to niečo v Považskej ?? Takže sa preber !!!!!!!!!!
Anonym píše:
Úterý 24.04.2012 17:02
Dnes som si prečítal článok v PB Novinkách kde Pani PX Centrum analyzovala priebeh polských trhov.Po druhom prečítaní(som trošku pomalší)som nadobudol presvedčenie že majitelia kamenných obchodov dali väčšie motivačné.
Viď dnešná návštevnosť a spokojnosť kupujúcich.
Anonym píše:
Úterý 24.04.2012 18:10
Inak, nazývate to všetci poľské trhy. Ale ako organizátor je označená česká firma. Registračka je jedna na všetky stánky, a to by ma zaujímalo, koľko ľudí si nechá vystaviť bloček.
Nabudúce to vyskúšam a nechám si nejaký bloček vystaviť, aby bolo jasné, či je to pokladňa registrovaná podľa našich predpisov.
Anonym píše:
Úterý 24.04.2012 19:06
Už sa nemusíš namáhať, dnes tu boli "trhy" naposledy. Mali smolu, neboli situované na Lánsku. Takže na kontrolu do kamenných a pozrieť odkiaľ je v nich tovar a za aké ceny. Škoda že už nebude s čím porovnávať. V PB sa nesmie nič robiť, ááááá ešte tak eko....a akcie na Lánoch. Odporúčam vždy všetko dať schváliť poslancovi-poslancom. Ináč, ďakujeme.A zase mal web úspech . Stačilo pár kamenných prispievateľov a urážok.
Anonym píše:
Úterý 24.04.2012 19:40
janas si tam dnes dával ten hygienický poľský syr a pozrite,nič mu nie je. Ostal krásny,múdry a inteligentný
Anonym píše:
Středa 25.04.2012 11:22
To zas Považská Bystrica má vyriešiť celoslovenský problém - organizované nákupy do Poľska, tzv.poľská turistika a opačne-predaj Poľských predajcov na Slovensku? Nech zakročí vláda a zakáže občanom SR nakupovať v Poľsku, alebo aj v okolitých krajinách- napr.aj pohonné hmoty a iné! A opačne, zakázať Poĺským predajcom predávať na Slovensku! Je predsa jasné, že tomu sa nezabráni, pokiaľ nebudú ceny tovarov aspoň porovnateľné u nás a v okolitých krajinách a neporastú mzdy našich občanov. Jedine, že by sme sa vrátili do socializmu a zakázali všetko, čo sa dá zakázať. To si všetci pamätáme, aspoň mi skôr narodení. Na druhej strane, mohlo mesto pomôcť aspoň nám, čo máme tých eur tak poskromne a ostatní, čo majú dostatok, sa aj tak hanbia nakupovať na trhoch. Je to pod ich úroveň. Zas doplatil len chudák na tlak PÁNOV PODNIKATEĽOV.
Anonym píše:
Středa 25.04.2012 11:22
To zas Považská Bystrica má vyriešiť celoslovenský problém - organizované nákupy do Poľska, tzv.poľská turistika a opačne-predaj Poľských predajcov na Slovensku? Nech zakročí vláda a zakáže občanom SR nakupovať v Poľsku, alebo aj v okolitých krajinách- napr.aj pohonné hmoty a iné! A opačne, zakázať Poĺským predajcom predávať na Slovensku! Je predsa jasné, že tomu sa nezabráni, pokiaľ nebudú ceny tovarov aspoň porovnateľné u nás a v okolitých krajinách a neporastú mzdy našich občanov. Jedine, že by sme sa vrátili do socializmu a zakázali všetko, čo sa dá zakázať. To si všetci pamätáme, aspoň mi skôr narodení. Na druhej strane, mohlo mesto pomôcť aspoň nám, čo máme tých eur tak poskromne a ostatní, čo majú dostatok, sa aj tak hanbia nakupovať na trhoch. Je to pod ich úroveň. Zas doplatil len chudák na tlak PÁNOV PODNIKATEĽOV.
Anonym píše:
Středa 25.04.2012 11:28
Niektorí páni podnikatelia by najradšej zrušili aj Hypernovu a Tesco, ale to asi dosť dobre nejde, že?
Anonym píše:
Středa 25.04.2012 17:35
Okrem Tesca a Hypernovy navrhujam zrušiť aj Lidl a Jednotu aby si páni podnikatelia zo Ščokina mohli mastiť vačky niekoľkonásobne predraženým tovarom z Polska alebo zo Zlatých pieskov.
Pani Lady PX sa veľmi rýchlo vzdala a ako písala minulý týždeň v Novinkách o vydarenej akcii a tento aj pomerne solídne podložila ,veľmi rýchlo podľahla kamenným obchodníkom.Mohla ešte pár týždňov vydržať a kameňáci zo Ščokina mohli pustiť viac prašuliek.
Najlepšie by bolo zavolať naspäť pani Panákovú ktorej je večná škoda pri umývaní rití starých rakúšanov pretože kultúre rozumie a nejde jej len o prachy ako Duu K.

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359