Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Okresný súd zamietol návrh na určenie neplatnosti zmluvy o predaji POVBYTu

Okresný súd zamietol návrh na určenie neplatnosti zmluvy o predaji POVBYTu

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 06.03.2010 12:44
[2010-03-06] Za bývalého primátora Lackoviča bolo predaných 80% mestského bytového podniku POVBYT. Po prehraných voľbách v roku 2006 sa zrazu medzi majiteľmi POVBYTu objavila jeho manželka Danka Lackovičová, ako aj manželka vtedajšieho šéfa HZDS Cingela. Títo obratom ruky predali svoje podiely firme GGE, patriacej miliardárovi Ivanovi Kmotríkovi. Nové vedenie mesta namietalo platnosť zmluvy o predaji na súde, a podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Pred niekoľkými dňami Okresný súd v Považskej Bystrici návrh zamietol.

Fakty z článku, ktorého plné znenie si môžete prečítať na stránke

http://povazska.sme.sk/c/5264889/v-spore-pre-udajny-nevyhodny-odpredaj-mestskeho-majetku-boli-neuspesni.html
 

 • Vedenie mesta na čele s primátorom Miroslavom Adamem, ktoré nastúpilo po voľbách v roku 2006, sa domáhalo na okresnom súde určenia neplatnosti zmluvy na odpredaj majetku spoločnosti POV BYT z roku 2004, keď bol primátorom Ľuboš Lackovič.
 • Zmluva, pri ktorej sa predal niekoľkomiliónový majetok údajne pod cenu, podľa Adameho odporuje dobrým mravom a neskôr rozšíril žalobu o to, že obchádza zákon o verejnom obstarávaní.
 • Právny zástupca POV BYT-u Pavol Loduha oponuje, že mesto neporušilo žiaden z vtedy platných zákonov, a s návrhom súhlasilo zastupiteľstvo.
 • Okresný súd sa nestotožnil s právnou argumentáciou mesta a návrh na určenie neplatnosti zmluvy zamietol.
 • Sudkyňa v odôvodnení rozsudku uviedla: „Pred uzatvorením zmluvy bolo mestské zastupiteľstvo riadne oboznámené so znaleckým posudkom aj s cenou, za ktorú mal byť majetok predaný. Nemalo námietky k cene, preto teraz nemožno tvrdiť, že kúpna zmluva z dôvodu nízkej ceny odporuje dobrým mravom a je v rozpore s poctivým obchodným stykom. Cena predmetu kúpy bola naviac uzatvorená v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi. Pre daný prípad neplatil zákaz dohodnúť neprimeranú cenu," uviedla okrem iného sudkyňa v odôvodnení rozsudku.
 • K výhrade, že znalecký posudok bol účelový, sudkyňa uviedla: „V čase, keď bol takýto posudok predložený poslancom zastupiteľstva, nič im nebránilo, aby ho namietali, aby si dali vypracovať nový." Tiež podľa nej išlo de facto o majetok, do ktorého muselo mesto neustále každý rok investovať nemalé finančné prostriedky, ako to bolo na súde preukázané a predajom sa v podstate zbavilo ťarchy.
 • Podľa sudkyne mesto v roku 2004 absolútne nič nerobilo, aby namietalo nevýhodnú cenu. Aj v roku 2007, keď boli žaloby podané, sa zaoberalo otázkou, že sa majetok previedol na ďalších spoločníkov. „To sú všetko veci, ktoré je potrebné riešiť v rámci príslušných ustanovení Obchodného zákonníka, čo sa týka postavenia minoritného spoločníka a iných vecí,"
 • Súd nebral do úvahy tvrdenia, že šlo o pripravenie si pôdy preto, aby mohli majetok POV BYT-u neskôr získať rodinní príslušníci bývalého primátora Ľuboša Lackoviča: „Posudzujem platnosť zmluvy v čase jej uzatvorenia, a vtedy takéto indície neexistovali. Jednoducho sa to predalo, mestské zastupiteľstvo to schválilo. Je to kolektívny orgán, reprezentujúci všetkých občanov mesta. To znamená, že schválením prejavilo vôľu predať, a teda niet možnosti teraz hovoriť o tom, že sa jedná o prevod, ktorý by bol v rozpore s dobrými mravmi."
 • Podľa súdu tiež nemusela byť vyhlásená verejná súťaž. Zákon o obstarávaní sa totiž podľa výroku sudkyne v čase uzatvárania nájomnej zmluvy týkal kontroly vynakladania finančných a rozpočtových prostriedkov, ktoré boli vydávané. V tomto prípade však mesto nevydávalo finančné prostriedky, ale ich získavalo.
 • Súd priznal trovy súdneho konania úspešnému účastníkovi.
 • Mesto sa môže proti rozhodnutiu okresného súdu do 15 dní odvolať na Krajský súd v Trenčíne, čo podľa stanoviska hovorcu mesta Filipa Oubrechta pravdepodobne urobí.
 • Súčasné vedenie mesta okrem žaloby podalo aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Pavol Kudlička, zástupca hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne: „Trestné stíhanie vo veci trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a trestného činu krivej výpovede a nepravdivého znaleckého posudku voči neznámemu páchateľovi bolo začaté 21.06.2007. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody až do desať rokov. Prípad je v štádiu šetrenia. Vyšetrovateľ čaká na súhlas Ministerstva spravodlivosti SR, aby mu mohol byť poskytnutý znalecký posudok, ktorý vypracoval Znalecký ústav v Bratislave."


 

Anonym píše:
Sobota 06.03.2010 12:59
Treba vedieť, že rodinný klan Lackovičovcov - Loduhovcov má svojich členov na okresnom aj krajskom súde.

Viac o týchto prepojeniach nájdete v diskusii pod starším článkom:

http://povazska-bystrica.otvorene.sk/[…]/
Anonym píše:
Sobota 06.03.2010 13:42
Napíš to rovno:
predsedkyňou Okresného súdu v Považskej Bystrici, toho súdu ktorý rozhodol, že Lackovič nie je zlodej,
je JUDr. Loduhová, rodená Lackovičová,
manželka JUDr. Loduhu - obhajcu toho zlodeja
a zároveň sestra toho zlodeja.
Anonym píše:
Sobota 06.03.2010 13:57
JUDr. Pavel Loduha, manžel JUDr. Heleny Loduhovej, je spolumajiteľom firmy LB Real, a.s., v ktorej figurujú Ing. Jozef Bros a Vlasta Brosová.
A práve už nebohý Ing. Bros dostal tých 80% POVBYTu od Lackovičovho zastupiteľstva za smiešny peniaz.
Ešte si k tomu na tejto stránke dohľadajte Cingela (HZDS), Mitošinku (ktorý takto dostal centrum mesta), Konečného (ktorému Lackovičovci priklepli Tri veže), Michálka (ktorý vládne v Nemocnici) a bude vám jasné, kam tiekol mestský majetok pred 2006.

Keďže to už klalo oči, bystričania ich vo voľbách vykopali z úradu, lenže - nahradili ich smerákmi,
čo bolo z dažďa pod poriadne hrubú odkvapovú rúru.


Anonym píše:
Neděle 07.03.2010 22:40
Tak ing.Bros je mrtvy? To si tie miliony dlho neužil.Ako je to s tými mlynmi?
Anonym píše:
Pondělí 08.03.2010 07:32
Ing. Bros je mŕtvy? To ma v piatok pozdravil jeho duch? Aká je potom kvalita ostatných tvrdení?
Anonym píše:
Pondělí 08.03.2010 13:12
Kvalitu ostatných tvrdení si môžeš overiť v obchodnom registri, www.orsr.sk.
Je 100%.

A že Loduhová je Lackovičova sestra a Loduhova žena, to je jednoducho fakt.

Niekto si poplietol Brosa s nebohou Brosovou, ostatné sedí.
Anonym píše:
Neděle 07.03.2010 16:57
poctivý obchodný styk a iné inštitúty obchodného práva platia len v právnom štáte, nie v absudistáne.Chudák sudkyňa, čo sa musela pod ten výplod súdu podpísať. Ale spávať bude lepšie, ako keby to neurobila, to vieme všetci, ktorých táto organizovaná "spoločenská smotánka PX" dostala od mocných Slovenska za protislužby.Kto vie, odkiaľ vlastne Loduha a spol. pricupital do bystrickej doliny? Vašúta nám dalo ONV,musíme byť skromní, jemu nebolo k sudcovaniu treba II.stupeň vzdelania, pre takých ... stačí i rýchlokurz/ asi 1,5 roka,čo bola "notárska rýchlokvaska".
Anonym píše:
Neděle 07.03.2010 17:07
kto im drží chrbát?,určite tiež a "odvádzajú" tým hore,ostáva im mizerných 20%, to zas nieje tak moc. V Púchove majú ďalšie ovečky, ale vplyvných u policajtov i prokuratúre a iste i v Štrasburgu. Tak brzdite, tu nepomože ani zmena systému na radnici a Slovensku.
Anonym píše:
Úterý 16.03.2010 16:11
Tak potom prečo, keď nehrozí zmena stavu, vedenie mesta nevyhodnotilo celú situáciu a bezhlavo sa súdi a tým ešte viac zadlžuje toto mesto
Anonym píše:
Neděle 07.03.2010 10:09
tak táto diskusia je iná haluz...........
Anonym píše:
Neděle 07.03.2010 11:08
vytiahni si hlavu z piesku !
Anonym píše:
Pondělí 08.03.2010 21:46
Tuna na tychto prispevkoch je skutocne vidiet aka societa obyva PB. Skutocne, dovolim si Vas osloviť Vazené sudružky a sudruhovia sedliaci, alebo ich priami potomkovia, Ak niekto je pri koryte tak tam nie je preto aby spasil svet, a nebodaj Vase mesto, taktiez nerobil vsetko preto aby sa k tomu korytu dostal, z dovodu ze by mal zaujem zmenit nieco na Vasich prijmoch alebo nebodaj na Vasom ponimani sveta. On- oni ci uz minuli alebo sucasni a taktiez buduci su pri tych korytach hlavne preto ze bud maju malo, alebo sa im mali. Teda Vazene sudruzky a sudruhovia sedliaci, preberte sa a zacnite sa uz spravat ako homo asticus, teda nestarat sa o to kto co varil a kde si kto uprdol ako je to na dedinach zvykom, ale starat sa o to aby ste si aj Vy urvali z toho kolaca a zbytocne nemutili vodu, v ktorej sa mozete v konecnom dosledku utopit :) Vas docasny spoluobcan teda Mogonovec
Anonym píše:
Pátek 12.03.2010 19:20
SAS je lepšia cesta ako HZDS a SNS. A dištancovala sa od SDKÚ, pokiaľ tam bude vo vedení Dzurinda, nie? Lebo ským by bola vo vláde? Jedine so Smerom asi potom.
Anonym píše:
Pátek 12.03.2010 22:51
Tak tomuto sa hovorí reakcia zakomplexovaného chudáka, ktorý sa naivne domnieva, že má nadhľad, ale v rámci svojej society podľa obsahu jeho príspevku asi veľa vody nenamútil. Tak sa nevyvyšuj, ty chudák, a skús sa presadiť v tomto "mogoňove" v reálnom živote. Potom nám napíš.
Anonym píše:
Sobota 13.03.2010 09:52
Nechápem Tvojej reakcii. Ja sa nepotrebujem presadzovať v živote, ja sa živím normálnou prácou. Na presadzovanie sú iní, ambiciozní. A v politike je mi sympatické SAS, potom dlho nič a SDKÚ, potom SMER , potom v diaľke ostatní

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359