Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Okresný súd v Považskej Bystrici odmietol sprístupniť rozsudok vo veci Stacho vs. Klub Strážov, Krajský súd Trenčín rozsudok sprístupnil

Okresný súd v Považskej Bystrici odmietol sprístupniť rozsudok vo veci Stacho vs. Klub Strážov, Krajský súd Trenčín rozsudok sprístupnil

Autor: redakcia Poslední změna: Neděle 22.04.2012 23:43
[2012-04-21] O sprístupnenie rozsudku požiadala organizácia EISI - European Information Society Institute, ktorá považuje odsúdenie prevádzkovateľa webovej stránky PB.OTVORENE.SK na pokutu 5000 EUR za anonymné príspevky neznámych pisateľov za nesprávne. Okresný súd v Považskej Bystrici odmietol rozsudok sprístupniť. Právnici z EISI sa odvolali, Krajský súd v Trenčíne im dal za pravdu a rozsudok zverejnil.
Okresný súd v Považskej Bystrici odmietol sprístupniť rozsudok vo veci Stacho vs. Klub Strážov, Krajský súd Trenčín rozsudok sprístupnil

EISI - European Information Society Institute

European Information Society Institute je podľa ich webovej stránky občianske združenie, ktoré aktívne bojuje za ochranu práv a slobôd internetových užívateľov a poskytovateľov služieb. Vedie súdne spory a aktivizuje sa pred orgánmi verejnej moci, vykonáva výskum a zvyšuje všeobecné povedomie.

Právnikov EISI zaujala informácia o tom, že Okresný súd Považská Bystrica vo veci Stacho v Klub Strážov, o.z. rozhodol, že Klub strážov, ako prevádzkovateľ webovej stránky www.otvorene.sk je povinný, okrem iného, zaplatiť pánovi Stachovi 5.000,- EUR za anonymné komentáre tretích osôb. (Rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť, právna zástupkyňa Klubu Strážov sa odvolala a vecou sa bude zaoberať Krajský súd v Trenčíne.)

Preto organizácia EISI na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám podal žiadosť na Okresný súd v Považskej Bystrici, aby im sprístupnil znenie rozsudku.

Okresný súd Považská Bystrica vydal rozhodnutie, v ktorom odmietol sprístupniť rozsudok, s odôvodnením:"Z citovaného ustanovenia § 11 odsek 1 písmeno d) zákona o slobode informácií a z ustanovenia § 82a odsek 1 Zákona číslo 757/2004 Z. z. vyplýva, že súdy sú povinné zverejňovať len rozhodnutia vo veci samej (rozsudky), ktoré nadobudli právoplatnosť. Rozsudok vydaný v konaní Okresného súdu Považská Bystrica spisová značka 7C 96/2001 právoplatnosť nenadobudol, nakoľko jedným z účastníkov konania proti nemu v zákonom stanovenej lehote podal odvolanie, o ktorom bude rozhodovať Krajský súd v Trenčíne."

Organizácia EISI následne podala odvolanie na Krajský súd v Trenčíne, v ktorom argumentuje:"Podľa prvej vety §82a(5) zákona o slobode informácií "Súdy sprístupňujú verejnosti na základe žiadosti podľa osobitného zákona [Infozákon] všetky súdne rozhodnutia, vrátane neprávoplatných rozhodnutí a rozhodnutí, ktoré nie sú rozhodnutiami vo veci samej."

Následne dal Krajský súd v Trenčíne organizácii EISI za pravdu a požadovaný rozsudok jej sprístupnil.

 

(Pre neprávnikov: Okresný súd v Považskej Bystrici sa odvolával na tú časť infozákona, ktorá sa týka zverejňovania informácií, teda ich aktívneho umiestňovania na internete, avšak organizácia EISI nežiadala rozsudok zverejniť, ale sprístupniť - teda na základe žiadosti zaslať na jej e-mailovú adresu.)

Organizácii EISI sa teda podarilo rozsudok získať, a po jeho preštudovaní právnik European Information Society Institute Vladimír Troják skonštatoval:

"Okresný súd Považská Bystrica vo veci Stacho v Klub Strážov, o.z. rozhodol, že Klub Strážov, ako prevádzkovateľ webovej stránky www.otvorene.sk je povinný, okrem iného, zaplatiť pánovi Stachovi 5.000,- EUR za anonymné komentáre tretích osôb. Sme presvedčení, že nesprávne. Tento spor je pre EISI obzvlášť zaujímavý, keďže sa týka zodpovednosti prevádzkovateľov webových stránok, oblasť, v ktorej sa EISI aktívne angažuje. Špecifickosťou tohto rozhodnutia je to, že sa súd vôbec nevysporiadal s tzv. "bezpečnými prístavmi", ktoré sú upravené v zákone o elektronickom obchode. Pre informáciu, bezpečné prístavy upravujú osobitné podmienky, za splnenia ktorých by prevádzkovatelia webových stránok nemali zodpovedať za komentáre tretích osôb. EISI sa rozhodlo, že v tejto veci súd upozorní na aplikáciu bezpečných prístavov a poukáže na rozhodovaciu prax zahraničných súdov v podobných sporoch."

Podrobnosti nájdete v článku na webovej stránke EISIONLINE.ORG.

Prehľad kauzy Stacho vs. Klub Strážov nájdete tu: http://povazska-bystrica.otvorene.sk/kauzy/zodpovednost-webu-za-anonymnu-diskusiu

Anonym píše:
Pondělí 23.04.2012 15:23
Dobre teda ak sa ukáže , že sudca -odborník z Bystrice rozhodol zle sú len dve možnosti:
 1, Nerozumie veci odborne a teda nemá čo robiť sudcu
 2, sudca bol niečim ovplyvnený a tiež teda nemá predpoklady na výkon sudcovského povolania.

Keďže neexistuje iná možnosť , maximálne kombinácia oboch, tak by som rád vedel či ten ďaleko nadštandartný plat dotyčný sudca berie oprávnene.
Anonym píše:
Pondělí 23.04.2012 20:21
No tak tento odborník z považskej bystrice je švagor novej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej:

http://www.sme.sk/c/6333490/sudcovia-stahuju-zaloby.html
Anonym píše:
Úterý 24.04.2012 16:00
Švagor, brat, strýco - skrátka sestry brata kôň.
A kde ešte nie je rodinkárstvo ???
Sme na Slovensku...
Anonym píše:
Úterý 24.04.2012 22:24
Že sa ten sudca nehanbí chodiť po Bystrici, je to strašná hanba.
Ja neznášam ľudí, ktorý priam smrdia korupciou, takých ľudí volám odpad a to by malo megawaste zastiahnúť.

Ale pre istotu píšem z verejného proxy :-DD
Anonym píše:
Úterý 24.04.2012 23:16
Len sa neboj a píš - na súd budú ťahať Klub Strážov.
anonym
anonym píše:
Pondělí 13.10.2014 08:02
Klientelizmus na súde v Považskej Bystrici pokračuje. Súd bude zase transparentnejš, ten istý sudca so svojou nadriadenou vybrali za svoju kolegiňu Stachovu dcéru. Riadenie súdu z určitých kruhov pokračuje.
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Čtvrtek 26.04.2012 01:30
Nepatrí sa kritizovať rozhodnutia súdov, a tak sa k danej záležitosti nevyjadrím. A to i napriek tomu, že by to možno bolo vhodné.
Anonym píše:
Čtvrtek 26.04.2012 07:50
Hlavne aby si sa neposral.
Anonym píše:
Úterý 01.05.2012 13:33
Filip, to čo bola za veta ??? Ak sudca vážne pochybí, ty sem dáš, že sa nepatrí to komentovať ?
Joj, neviem kto si, ale ak by som ťa mal v obvode, tak teba isto voliť nebudem !

Kokos, Fico aj Dzuro nakradnú miliony a potom asi tiež zavesíš koment, chlapci, nechajme ich tak, to sa nepatrí komentovať ????

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359