Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Okresný súd sídli v dezolátnych priestoroch, Púchov ponúka presídlenie

Okresný súd sídli v dezolátnych priestoroch, Púchov ponúka presídlenie

Autor: redakcia Poslední změna: Čtvrtek 11.06.2009 19:25 Copyright: SITA
Agentúra SITA dnes vydala informáciu o zúfalých pomeroch v budove Okresného súdu v Považskej Bystrici. Do budovy zateká, upcháva sa kanalizácia, steny obsahujú azbest, v miestnostiach je tma. Zabezpečenie nových priestorov by bolo údajne lacnejšie ako rekonštrukcia. Púchovský primátor Michalec hovorí, že mesto Púchov dokáže zabezpečiť potrebné priestory a pripomína, že okresný súd sídlil v Púchove aj v minulosti.
Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránkach SME:

http://trencin.sme.sk/c/4885812/sudcovia-sudia-v-zalostnych-priestoroch.html

Sudcovia súdia v žalostných priestoroch

V dezolátnych priestoroch sídli Okresný súd v Považskej Bystrici. Do budovy v centre mesta zo 70. rokov pri silných dažďoch zateká, upcháva sa kanalizácia a šíri sa smrad. Pri výstavbe zrejme použili azbest.

TRENČÍN. V zime sudcovia a ďalší zamestnanci mrznú a v letných mesiacoch je im zas extrémne teplo. Pri výstavbe budovy bol navyše pravdepodobne použitý azbest. V miestnostiach na prízemí je celý deň tma, sudcovia a zamestnanci súdu sú nútení pracovať pod starými žltými svietidlami.

Ak mesto nepodá súdu pomocnú ruku, je možné, že sa presťahuje do susedného Púchova, ktorý má o súd v meste veľký záujem. Miesto súdu určuje zákon o sídlach a obvodoch súdov, ktorý by musel v tom prípade pozmeniť parlament.

Budova, ktorá patrí Obvodnému úradu, potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu. Úrad na to peniaze nemá a priebežne opravuje najväčšie havárie. Predsedníčka súdu Helena Loduhová hovorí, že len základné opravy si vyžiadajú asi 700 tisíc eur, preto sa oplatí skôr nasťahovať do nových priestorov. Pomoc hľadala v meste, od ktorého vlani žiadala náhradné priestory, no primátor Miroslav Adame jej nevyhovel.

Loduhová pripomenula, že iné mestá podali pomocnú ruku, keď sa im vracali v minulosti zrušené súdy.  "Zabezpečenie nových priestorov je lacnejšie ako rekonštrukcia. Mesto Považská Bystrica od štátu v roku 2007 získalo sídlo bývalej vojenskej správy. Vo februári minulého roku som požiadala o pridelenie budovy okresnému súdu, aby aj Považská Bystrica mala dôstojné sídlo súdu," uviedla Loduhová.

Budova je blízko Obvodného úradu, podľa Loduhovej je jediná v centre mesta, ktorá by sa na presťahovanie
hodila. Primátor jej odpísal, že z budovy chcú mať kultúrne a vzdelávacie centrum a pripomenul, že o budovu vojenskej správy mohli požiadať prednostne pred mestom, ale neurobili tak. Loduhová sa bráni, že je predsedníčkou len dva roky.

Viceprimátor mesta Ľubomír Kubovič dnes hovorí, že je ešte možnosť dohody s ministerstvom spravodlivosti. "Nebránime sa tejto možnosti," povedal.  Ministerstvo spravodlivosti podľa hovorcu Michala Jurčiho bude mať k veci stanovisko až v piatok. Ak by aj mesto napokon niekoľko rokov opustenú budovu okresnému súdu prepustilo, ten by musel investovať.


Zo susedného Púchova sa ozvala ponuka, že súd by mohol sídliť tam. "Púchov má dlhodobý záujem o okresný súd, ktorý tu aj v minulosti sídlil. Máme alternatívy, čo sa týka priestoru aj potrieb súdu. Verím, že vytvoríme vhodné podmienky nielen sudcom, ale aj ostatným súdnym úradníkom, vrátane cestovania," povedal púchovský primátor Marián Michalec.

Na Okresnom súde v Považskej Bystrici pracuje jedenásť sudcov a vyše päťdesiatka ďalších zamestnancov.

štvrtok 11. 6. 2009 18:18 | Copyright © SITA 2009
Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 11.06.2009 19:29

ale nielen novú budovu treba, ale aj pár sudcov vymeniť

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 11.06.2009 19:58

cela budova obvodneho uradu je strasna, nerad tam chodim (uzucke chodby, azbest v stenach) brrr

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 11.06.2009 20:35

No zbohom. Považská chce zase svojim správaním ukázať, že nie je schopná riešiť problémy, len čakať na ich vyriešenie. Tak to je fakt super prísť o niekoľko kvalifikovaných odborných miest v okrese a meste....

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 12.06.2009 02:17

kazdy chce ujst z P.B.?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 12.06.2009 13:52

Prečo sa to neriešilo skôr? Až teraz zrazu. A okresný súd tam sídli už dlho, čože bývalý primátor L.L. nepomohol švagrinej Loduhovej? Čo sa spolu nerozprávali, či čo ?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 12.06.2009 13:58

Ešte potrebujú kopať do primátora Adameho, ktorý ani nevie z ktorej strany ho kto fackuje a nevie väčšinou ani prečo. Však predsedkyňa súdu je zodpovedá aj za to ako vyzerajú priestory a mala žiadať skôr o ľudskejšie priestory. Bohvie čo všetko ešte vyskúšajú na týchto neschopníkov na meste.

« leden 2021 »
leden
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359