Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Obyvatelia spod považskobystrickej diaľnice žiadajú odškodnenie a zisťujú, koľko stáli nákladné oslavy spustenia diaľnice

Obyvatelia spod považskobystrickej diaľnice žiadajú odškodnenie a zisťujú, koľko stáli nákladné oslavy spustenia diaľnice

Autor: redakcia Poslední změna: Středa 09.06.2010 12:07
[2010-06-03] Členovia občianskeho združenia Diaľnica a ľudia z Považskej Bystrice dnes podali žiadosť o informácie na Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií, ktoré spolufinancovalo propagáciu a otvárací ceremoniál diaľnice ponad Považskú Bystricu aj z eurofondov. Súčasne požadujú, aby sa ministerstvo a Národná diaľničná spoločnosť začali z vlastnej iniciatívy zaujímať o odškodnenie desiatok rodín, ktorých domy a byty sa ocitli v tesnej blízkosti mohutnej diaľničnej estakády.
Obyvatelia spod považskobystrickej diaľnice žiadajú odškodnenie a zisťujú, koľko stáli nákladné oslavy spustenia diaľnice

1.Pohľad do dvora jednej z bytoviek, Železničná ulica. FOTO ČTK, v prípade záujmu o publikovanie kontaktujte agentúru ČTK.

Juraj Smatana (člen občianskeho združenia Diaľnica a ľudia): „K žiadosti nás primäli doteraz nevídané a v čase krízy aj neprimerane nákladné oslavy, usporiadané niekoľko dní pred voľbami. Na otvorenie žiadneho diaľničného úseku nebolo investované do takej nákladnej propagácie, hudobného programu, bilbordov, CD nosičov roznášaných do všetkých schránok v meste, výstavby stanu pre VIP hostí, reklamných motokár jazdiacich po meste, a do večernej párty pre vybraných hostí a politikov. Podľa odhadu skúsenej reklamnej agentúry šlo o niekoľkomiliónovú kampaň. Časť tejto kampane hradili firmy, podieľajúce sa na výstavbe diaľnice, avšak viacero akcií bolo označených logom ministerstva dopravy a Operačného programu doprava. Podľa vyjadrení pracovníkov Európskej komisie sa mali pri takto nevhodne umiestnenom variante vykonať maximálne kompenzačné opatrenia pre postihnutých obyvateľov. Namiesto toho sa v Považskej Bystrici prelievali verejné financie cez reklamné agentúry a SBSky.“
 
Národná diaľničná spoločnosť vykúpila a asanovala len tie domy, ktoré sa nachádzali pod kolmým priemetom diaľnice. Ľudia bývajúci len niekoľko metrov od diaľničných pilierov opakovanie podávali žiadosti o presídlenie spod diaľnice, alebo aspoň o vyplatenie majetkovej ujmy, pretože ich nehnuteľnosti sa stali prakticky nepredajnými a kvalita života v nich výrazne poklesla. Žiadna takáto požiadavka však dodnes nebola splnená.
 
Ján Panák (obyvateľ bytovky nachádzajúcej sa v tesnej blízkosti diaľnice a člen občianskeho združenia Diaľnica a ľudia): „Rozhodnutie investovať do nákladných osláv, namiesto vykompenzovania majetkovej ujmy občanom, považujem ja aj moji susedia za neetické, rozporuplné, v protiklade s prioritami Európskej komisie. Žiadam kompetentných funkcionárov, aby bezodkladne začali rokovania s poškodenými občanmi  o presídlení, vykúpení našich domov, alebo o vyplatení odškodnenia.“ 
 
Z uvedených dôvodov členovia občianskeho združenia Diaľnica a ľudia dnes podali žiadosť o informácie, v ktorej požadujú ministerstvo dopravy o zverejnenie objednávok a faktúr, súvisiacich s nákladnými oslavami a PR kampaňou, ktorá sprevádzala otvorenie diaľničného úseku Sverepec – Vrtižer. Odpoveď by podľa zákona mali dostať do 8 dní.
Fotografie:
 

 cd-front.jpg

cd-back.jpg

Rub a líc CD nosiča s výberovkou slovenských hitov. CD bolo zdarma roznášané do poštových schránok v Považskej Bystrici.

 

koncert-elan-s-logom-opd.JPG
Záber z koncertu, označeného logami stavebných firiem, ale aj logom Operačného programu doprava. Koncert, ktorého náklady sú odhadované cez 1 milión SKK, bol dostupný zdarma. Foto Juraj Smatana, voľné použitie.

 

reklamna-motokara.JPG

Jedna z reklamných motokár. Vzadu mala namontovaný plagát pozývajúci na slávnostné otvorenie diaľnice. Foto Juraj Smatana, voľné použitie.

 

vip-stan-nocny-raut.JPG
VIP stan s nočným rautom pre vybraných hostí. Stan bol postavený na diaľničnom odpočívadle nad mestom, okolie bolo verejnosti uzavreté príslušníkmi SBSiek. Foto Juraj Smatana, voľné použitie.

 

 

 

Anonym píše:
Středa 09.06.2010 12:59
Ešte dobre, že ste to stihli podať do volieb. Možno vám bude musieť odpovedať nový minister , najlepšie zo SAS, že? Vašu náplň "práce", verím, že aj s duševným uspokojením, vám treba závidieť.
Anonym píše:
Středa 09.06.2010 13:38
oslavy boli prehnané... a to poriadne! A Ty si vypatlaný. Tiež poriadne.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 09.06.2010 14:08
Načasovanie? Nebolo to časované k voľbám, ale k spusteniu diaľnice. Pretože do spustenia diaľnice, akonáhle sme spomenuli odškodnenie, hneď začal krik "diaľnicu treba dokončiť" (ako keby odškodnenie ľudí bránilo dokončeniu diaľnice).

Náplň práce? Vy si myslíte, že mi niekto zaplatí za čas, ktorý tomu venujem? Živí ma môj učiteľský plat.

Duševné uspokojenie? Bude, keď tí ľudia dostanú možnosť presťahovať sa do náhradných domov, alebo dostanú spravodlivé finančné odškodnenie.

SAS? Zatiaľ zareagovali najpohotovejšie, vyjadrením dvoch členov republikovej rady. Podobne MOST/OKS, počas návštevy v Považskej Bystrici. Ostatné politické strany asi čakajú, kým budú tejto zrejmej nespravodlivosti plné médiá.

Anonym píše:
Pondělí 21.06.2010 22:17
to si mal vtedy trepať v 1996...si mal plnu hubu životného prostredia...vtedy bolo treba vyjednávať...
Anonym píše:
Pondělí 21.06.2010 22:53
s kým a o čom vyjednávať, v 1996? vtedy sa vyberali varianty, s odškodňovaním by ťa všetci poslali do kelu
Anonym píše:
Středa 09.06.2010 14:22
postavenie stejdžu plus honorár pre kapelu - teda tri milióny slovenských korún.
Anonym píše:
Středa 09.06.2010 14:23
Myslím si že diaľnica by rovnako fungovala, aj keby Jožo Ráž falošne neodkričal Kaskadér, Kaskadér.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.06.2010 02:58
už keď robili koncert Elanu tí chalani na zimáku tak som niekde započul, že Elan bere za koncert 2,5 miliona. Tak neverim, že od takych štedrych sponzorov ako je NDS, Doprastav a anonymny - nami všetkymi plateny Operačny program doprava- zobral menej. Koncert bol fajn mimochodom. Ale isto by inak dokazali zúžitkovať tie peniaze ľudia, ktorým ide dialnica ponad hlavu. To by som ten koncert oželel.
Anonym píše:
Středa 09.06.2010 17:16
Nie ste fitneska, ktorá dostala peniaze 17 tis. € na nechty a vlasty + 10 tis. € na letenky,...

máte smolu

« leden 2020 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359