Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Prebieha niekoľkodňový výpadok dodávky tepla a teplej vody na sídliskách v Považskej Bystrici, ktoré sú závislé na teplárni GGE. (AKTUALIZOVANÉ)

Prebieha niekoľkodňový výpadok dodávky tepla a teplej vody na sídliskách v Považskej Bystrici, ktoré sú závislé na teplárni GGE. (AKTUALIZOVANÉ)

Autor: redakcia Poslední změna: Pondělí 27.10.2014 16:49
[2014-10-27] Už niekoľko dní trvá nepríjemný problém: vypadávanie dodávky tepla a teplej vody v bytovkách, kde teplo dodáva firma Teplo GGE. Pripomeňme si, čo sa v minulosti dialo s majetkom, ktorý pôvodne patril mestu, prečo bol predaný a či cena bola primeraná. AKTUALIZOVANÉ: pracovníkom GGE sa po troch dňoch (porucha bola zistená v sobotu) podarilo lokalizovať miesto, kde teplá voda uniká z potrubia a v súčasnosti už prebiehajú výkopové a opravárske práce na ulici Okružnej, v blízkosti reštaurácie MONA. (informácia od čitateľov, doplnená agentúrnou správou TASR a fotografiou od nášho čitateľa).
Prebieha niekoľkodňový výpadok dodávky tepla a teplej vody na sídliskách v Považskej Bystrici, ktoré sú závislé na teplárni GGE. (AKTUALIZOVANÉ)

pondelok 16:00: Rúry sú už pozvárané. Foto: RH. Kliknutím obrázok zväčšíte.

Prehľad informácií na internete
TASR, dnes 27. 10. 2014 o 13:30 hod: 

Väčšina obyvateľov P. Bystrice je už tri dni bez kúrenia a teplej vody

TASR, dnes 13:30

Dôvodom je porucha rozvodov. Dve základné a niektoré stredné školy v meste poslali dnes ráno svojich žiakov domov.

Považská Bystrica 27. októbra (TASR) – Väčšina obyvateľov 40-tisícovej Považskej Bystrice je už tretí deň bez tepla a teplej vody. Porucha rozvodov spoločnosti Teplo Grafobal Group Energy (GGE) odstavila od vykurovania všetky sídliská mesta s výnimkou časti Strojárenskej štvrte a všetky inštitúcie napojené na centrálny zdroj tepla. Dve základné a niektoré stredné školy v meste poslali dnes ráno svojich žiakov domov.Zistiť miesto úniku bol problém 

Podľa technického riaditeľa spoločnosti Teplo GGE Vladimíra Gajdoša únik vody na horúcovodnom potrubí diagnostikovali v sobotu (25. 10.) napoludnie. Zistiť miesto úniku však bolo podľa neho pri tak veľkej sústave obrovským problémom. „Až v nedeľu (26. 10.) nadránom o tretej hodine sme po tlakových skúškach získali hrubú črtu, kde sa porucha nachádza. Dokonca sme tam zavolali aj prútikára, aby nám potvrdil miesto úniku. Ten potvrdil rovnaké miesto, a tak sme tam nasadili techniku,“ priblížil Gajdoš.

Miesto poruchy našli dnes

Ako dodal, po niekoľkých hodinách kopania a búrania betónu zistili, že miesto je identifikované nesprávne. Miesto poruchy tak našli až dnes krátko pred desiatou hodinou dopoludnia. „Aby toho nebolo málo, presne v mieste poruchy križuje horúcovodné potrubie rozvod pitnej vody, ktorý sme počas prác porušili. Vodovodné potrubie nebolo nikde zaznačené. Vieme, kde je porucha a už sa pracuje na jej odstránení,“ doplnil Gajdoš s tým, že nechce predbiehať, no myslí si, že porucha by mohla byť odstránená už dnes. Kúrenie a teplá voda boli odstavené v Považskej Bystrici už v strede minulého týždňa, podľa Gajdoša sa na starom potrubí dajú podobné udalosti očakávať. V budúcom roku chce spoločnosť investovať okolo milión eur do nových rozvodov.

Ako informovala prednostka považskobystrického mestského úradu Tatiana Kozárová, Teplo GGE informovalo mesto o poruche v sobotu podvečer. „Dúfali sme, že porucha bude v nedeľu odstránená tak, aby mohli dnes všetci nastúpiť do zamestnania, do škôl a do škôlok. Bohužiaľ, nestalo sa tak. Nás to veľmi mrzí, no nenesieme na tom žiadnu vinu. Najhoršie je, že máme deti v školách a škôlkach, kde im nevieme zabezpečiť teplo,“skonštatovala Kozárová. 

Dve školy neučia

Podľa vedúceho odboru školstva MsÚ v Považskej Bystrici Jozefa Bielika, dve základné školy v meste dnes poslali deti domov, v ostatných ktoré sú napojené na centrálny tepelný zdroj, majú žiaci skrátené vyučovanie. Všetkých 17 materských škôl funguje bez prerušenia, v niektorých majú elektrické kúrenie, v iných si pomôžu alternatívnymi zdrojmi tepla. „O tom, ako sa bude pokračovať zajtra, dáme vedieť podľa informácií z GGE,“ dodal Bielik. 

Rozhorčení ľudia

Rozhorčenie nad situáciou neskrývajú dotknutí obyvatelia mesta, ktorých o odstávke podľa ich slov nikto neinformoval. „Mám doma imobilných rodičov a byť v zime s takýmito staršími ľuďmi bez toho, aby sme boli informovaní, je dosť komplikované. Musíme sa zabaliť do diek, v noci som musela rodičov niekoľkokrát kontrolovať,“povedala obyvateľka Považskej Bystrice.

POVAZSKA.SME.SK, sobota 25. 10. 2014: 
http://povazska.sme.sk/c/7458490/opat-netecie-tepla-voda-hladaju-poruchu.html

Opäť netečie teplá voda, hľadajú poruchu

V Považskej Bystrici na viacerých sídliskách opäť netečie teplá voda. Situácia sa tento mesiac opakovala niekoľkokrát. Upozornili nás na to aj čitatelia na našej facebookovej stránke.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Začiatkom týždňa sa obyvatelia mesta sťažovali, že na sídliskách netiekla teplá voda, ani sa nekúrilo. Poruchu odstránili v stredu ráno.

V sobotu sa situácia opakuje. Opäť netečie teplá voda, ani sa nekúri. Podľa Aleny Mašlániovej z Teplo GGE majú poruchu, hľadajú únik. „Čakám na informácie aj ja, sadám do auta a idem do Považskej Bystrice. Musí ísť zrejme o veľký únik, ktorý sme zatiaľ nenašli. Uvítali by sme, keby nám pomohli občania a nahlásili nám, ak zistili únik,“ doplnila.

Nedá sa preto ani povedať, kedy poruchu odstránia.

sobota 25. 10. 2014 15:21 | Redakcia


 Kontrolu nad teplárenstvom stratilo Mesto Považská Bystrica v roku 2012, kedy mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo predaj zvyškového podielu firme GGE: 

http://povazska.sme.sk/c/6187715/poslanec-smatana-ziadal-aby-si-mesto-ponechalo-moznost-kontroly-nad-teplom.html

Poslanec Smatana žiadal, aby si mesto ponechalo možnosť kontroly nad teplom

Považská Bystrica sa úplne vzdala kontroly nad teplom. Poslanci odsúhlasili prevod dvadsaťpercentného obchodného podielu mesta v spoločnosti POV BYT. Zvyšok vlastní firma GGE.

BRATISLAVA. Majoritný vlastník Grafobal Group Energy GGE) Ivana Kmotríka je blízko k tomu, aby úplne ovládol firmu POV BYT, ktorá je najvýznamnejším dodávateľom tepla v Považskej Bystrici. Poslanci zastupiteľstva absolútnou väčšinou hlasov odsúhlasili odpredať dvadsaťpercentný podiel v energetickej firme, ktorá má už teraz 80 percent.

Finančná komisia mesta predaj odporučila.

Pozmeňovací návrh

Proti odpredaju bol poslanec mestského zastupiteľstva Juraj Smatana, ktorý navrhol, aby si nechalo mesto aspoň minimálny podiel z momentálnych dvadsiatich percent. Jeho návrh poslanci nepodporili. „Ak si nenecháme nič, obávam sa, že stratíme možnosť kontroly nad hospodárením firmy, aj vyvíjať tlak na udržanie cien. Myslím si, že nie je dobré ponechať viac ako päťdesiat percent obyvateľov v rukách jednej súkromnej firmy, čo sa týka dodávky tepla. Ochrana cien za teplo zo strany úradu pre reguláciu nestačí, mesto by sa nemalo spoliehať len na to,“ myslí si Smatana.

Prekážalo mu, že firma nemá v obchodnom registri zverejnenú výročnú správu za rok 2010. „Nemali sme ani základnú informáciu o ziskoch, alebo prípadných stratách. Nevieme, či predávame podiel vo vysoko ziskovej firme, vyrovnanej alebo stratovej. Žiadal som preto, aby sa návrh stiahol z rokovania zastupiteľstva, aby sa znovu začalo rokovať a aby sme sa oboznámili s podkladmi. Odloženie by zvýšilo kvalitu rozhodovania poslancov,“ tvrdí Smatana.

Odloženie žiadal Smatana aj preto, lebo zástupca firmy Pavol Bero vysvetlil, že o zmene návrhu treba opätovne rokovať. „Nemám kompetenciu o tomto rozhodnúť,“ povedal Bero.

Hodnota majetku

Vedúci útvaru financií mesta Anton Martaus je spokojný s rozhodnutím zastupiteľstva. „Pre nás dvadsaťpercentný podiel v akejkoľvek spoločnosti nemá veľký význam, keďže nemôžeme reálne ovplyvňovať chod spoločnosti a vplývať na cenu tepla. Vznikla reálna ponuka, že môžeme získať 650-tisíc eur. Naše imanie, vzhľadom na súvahu firmy k 31. 12. 2010 a dvadsaťpercentný podiel, je 586-tisíc a zo znaleckého posudku 577-tisíc. Takže hodnota 650-tisíc je dobrá cena,“ tvrdí Martaus.

Dodáva, že nezverejnenie výročnej správy nepovažuje za problém. „My máme účtovnú súvahu, podľa ktorej sa dá zistiť vlastné imanie firmy. Výročná správa nie je zverejnená, lebo ešte nebolo valné zhromaždenie. Ale my ju máme,“ hovorí Martaus. Po odpredaní podielu už nebude mať podľa Martausa mesto možnosť požadovať výročné správy.

Riaditeľ POV BYTu Zdenko Hejpetr hovorí, že predaj akcií cenu tepla neovplyvní. „Aj doteraz GGE vlastnilo majoritný podiel. Pre cenotvorbu platia predpisy, ktoré vydáva Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.“

Upozornenie

Bývalý primátor Miroslav Adame upozornil poslancov, že predaj poškodí obyvateľov, pretože sa mesto zbaví vplyvu. „Šesťstopäťdesiattisíc eur za 20-percentný podiel mesta je, s prihliadnutím na podhodnotenú cenu určenú znaleckým posudkom z júna 2004, málo.“ Tvrdí, že dvadsať percent z vtedy určenej hodnoty je asi 832–tisíc eur.

Primátor Karol Janas hovorí, že už za Ľuboša Lackoviča (HZDS) predalo mesto väčšinový podiel za 900–tisíc eur. „To bolo hlboko pod cenou. V tom čase bola hodnota asi 4,5 milióna,“ povedal v minulosti bývalý viceprimátor Ľubomír Kubovič.

V roku 2006 sa v obchodnom registri objavili noví spolumajitelia, medzi nimi manželka exprimátora Lackoviča. Majoritný podiel odkúpila GGE začiatkom roka 2008. Cez akciovku Tepláreň vyrába teplo, cez POV BYT ho aj dodáva.

Požiadavka

Na zastupiteľstve Janas vysvetlil, že mesto nemá inú možnosť – ak podiel neodpredajú, GGE zvýši svoje imanie. Plánuje však poslať firme oficiálnu požiadavku. „Na základe diskusie, ktorá bola na zastupiteľstve, mesto dá oficiálnu požiadavku na majoritného vlastníka, či môže akceptovať to, že mestu zostane minimálny vklad v spoločnosti POV BYT,“ vyjadril sa primátor Janas.

 

Anonym píše:
Pondělí 27.10.2014 11:43
Dnes sa na školách neučí, lebo sa nekúri, v bytovkách sa tiež nekúri. Bravó pán Janas - a ďalej má odvahu kandidovať.
filmárik
filmárik píše:
Pondělí 27.10.2014 12:02
Náš pán primátor je s GGE zadobre! Máme jednu najvyšších cien za teplo, a on dokonca hrá v propagačnom videu spoločnosti! Je uvedený aj v titulkoch. Slušné! http://www.youtube.com/watc[…]Rk17eI&feature=youtu.be
Anonym píše:
Pondělí 27.10.2014 12:39
toto je dôsledok odpredaj povbytu Janasom.Za neschopnosť firmy urýchlene odstrániť poruchu mesto nič nezmôže, len pozatvárať školy. Fakt ubohé, sme teraz rukojemníkmi súkromenj firmy. Kompenzácie žiadne lebo načo, firma vie iba kasírovať drahé teplo. Za toto by si Janas aj tá banda úplatných poslancov čo odpredaj schálila zaslúžila nakopať.
Anonym píše:
Pondělí 27.10.2014 16:58
A kedy ich už nakopete?
filmuška
filmuška píše:
Pondělí 27.10.2014 14:03
Takto to vyzerá ked niekto trepe o tom čomu ani zamak nerozumie/šot o GGE/.Vivat primátor odbornik na energetiku.Jedna ostuda truhlikovska.Šak benefit sa mu hodil.
Anonym píše:
Pondělí 27.10.2014 14:36
Hanba. Janas chváli GGE, my máme najdrahšie teplo široko ďaleko. Vôbec mu nevadí, že tým legitimizuje jeden z najväčších lúpeží mestského majetku v dejinách mesta. HLavne, že s majstrami z GGE vysedáva na futbaloch po celom slovensku a europe... Hanba nad hanbu. Veď to je výsmech obyčajným pracujúcim ľuďom v tomto meste...
Anonym píše:
Pondělí 27.10.2014 14:43
Nedá sa dať toto video televízii? nech ľudia vidia akého kvalitného herca máme v našom meste?
Anonym píše:
Pondělí 27.10.2014 13:07
V tomto meste je vsetko postavene na hlavu. Odkedy sa kuri cez parovod, kurenie je slabe, v byte mavame zimu. Momentalen kurime elektrickym ohrievacom nakolko mame male deti. Rada by som vedela kto nam zaplati nedoplatok za elektrinu..
Anonym píše:
Pondělí 27.10.2014 13:47
Janas,tak to budeš musieť ísť na kriminálku vypovedať
Anonym píše:
Pondělí 27.10.2014 14:24
Preto sa chalan Karol tak bije za primátorstvo. Furt je ešte čo predávať!
Anonym píše:
Pondělí 27.10.2014 14:36
Jasné že Karoľ by rád znova primátorom, veď chystá zmluvu pre Megakšeft na sumu cca 7 mil. eur a to môže byť pekná provízia.A Karoľ je vysoko nad tých 10%.
Anonym píše:
Pondělí 27.10.2014 17:03
Celé slávne GGE!To sa nemôhli zhrabať a opraviť to cez víkend,keď to už vedeli už v sobotu? Dobre, že sa porucha nestala cez dušičky, to by sa to opravilo možno po týždni. Vyberať vysoké ceny za teplo, to im ide lepšie, ale keď treba zabrať špónu, tak to mali cez víkend na salame!
redakcia
redakcia píše:
Pondělí 27.10.2014 18:36
Hm, tak im nepraskajú len rúry, ale im aj od včera nefungujú webové stránky - http://www.gge.sk/
redakcia
redakcia píše:
Pondělí 27.10.2014 18:38
Ani táto nejde: http://www.teplaren.sk/
zaujemca o informacie
zaujemca o informacie píše:
Pondělí 27.10.2014 19:22
Co take zaujimave tam bolo, ze to teraz zmizlo. Moze to byt nahoda.
zaujemca o informacie
zaujemca o informacie píše:
Pondělí 27.10.2014 19:22
Co take zaujimave tam bolo, ze to teraz zmizlo. Moze to byt nahoda.
Anonym píše:
Čtvrtek 30.10.2014 09:13
Bolo to asi to propagačné video, kde Janas vychvaľuje firmu s tým, že keď sem GGE prišlo je pre Bystričanov " požehnanie" alebo zázrak, ako keď arab na púšti objaví vodu!
No a to sa pri vysokých cenách občanov P.B. za teplo a žalostnom stave vykurovania momentálne nedá obhájiť!
Tak to dali asi na pokyn Janasa preč!

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359