Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Nepopulárne opatrenia: zdražovanie MHD, zvyšovanie dane z nehnuteľností

Nepopulárne opatrenia: zdražovanie MHD, zvyšovanie dane z nehnuteľností

Autor: redakcia Poslední změna: Pondělí 02.08.2010 10:02
[2010-08-01] Vedúci útvaru financií Mesta Považská Bystrica Ing. Jozef Šebák na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva hovoril o tom, že samospráva dostala od štátu o viac ako jeden milión eur menej ako očakávala. Šebák poslancov upozornil, že by mali prijať menej populárne opatrenia, aby mesto mohlo dobre fungovať hlavne do budúcnosti.

Fakty z článku Detty Pitoňákovej na stránke

http://povazska.sme.sk/c/5487058/mesto-meska-s-platenim-faktur-nema-na-financovanie-skol.html
 

- Najväčším problémom hospodárenia v prvom polroku boli výpadky výnosov daní z príjmu fyzických osôb poukazovaných samosprávam zo strany štátu.
- Samospráva dostala od štátu o viac ako jeden milión eur menej ako očakávala. Mešká napríklad s platením faktúr.

- Celkovo štát dlhuje slovenským samosprávam 141 miliónov eur
 

- Jozef Šebák: „Všetky samosprávy pri tvorbe rozpočtov na rok 2010 vychádzali z východísk ministerstva financií, kde sa počas celého polroka ani len nešuchlo, ako dopadne vývoj rozpočtového hospodárenia v rámci štátu. Teraz vieme, že výpadok pre samosprávy činí 141 miliónov eur v rámci Slovenska. V konkrétnych podmienkach Považskej Bystrice to znamená, že oproti decembrovej rozpočtovanej sume 8,381 milióna eur, ktoré sme mali dostať od štátu, júnová prognóza hovorí do konca roka len o čiastke 7,340 milióna eur. To znamená, že je to menej zhruba o 1,04 milióna eur. V starej mene to znamená, že oproti pôvodným takmer 253 miliónom korún môžeme očakávať 221 miliónov."

Jozef Šebák očakáva zlepšenie v druhom polroku: „Dal tomu za pravdu aj júl. Výška rozdielu už bola v mesiaci júl nižšia o 26-tisíc eur, čo sa priblížilo k našim výpočtom, ktoré sme mali dostať v rámci fiškálnej decentralizácie od štátu v tomto mesiaci." „Je otázne, koľko zo 141 miliónov eur, ktoré pre samosprávy nárokuje ZMOS, sa bude môcť zo štátneho rozpočtu pre ne vyčleniť."

Mesto Považská Bystrica nie je schopné splácať včas všetky faktúry voči zmluvným partnerom. Jozef Šebák: 
„Momentálne nemáme uhradené faktúry za približne 500-tisíc eur. Ak nám však chýba suma vyše milión eur zo strany štátu, je to aritmeticky celkom pochopiteľný jav."
 

- Mesto rokuje s niektorými dodávateľmi prác a služieb, aby sa jeho finančné možnosti dostali do reality s objemom robených výkonov.

- Problém predstavuje aj financovanie základného školstva. Jozef Šebák: „Pokiaľ ide o školstvo, toto predstavuje veľmi významnú časť našich výdavkov. Aj tu sme odkázaní na financie od štátu. Čo sa týka originálnych kompetencií, doslova živoríme. Pokiaľ ide o prenesené kompetencie na základné školy, tam nám chýbalo na začiatku roka okolo 250-tisíc eur. Takmer stotisíc eur v rámci dohodovacieho konania mesto vyriešilo. Treba otvorene povedať, že naše školstvo je okolo 160-tisíc eur dlžné POV BYT-u za teplo."

Šebák poslancov upozornil, že by mali prijať menej populárne opatrenia, aby mesto mohlo dobre fungovať hlavne do budúcnosti. Zvážiť treba ceny za cestovné v mestskej doprave a rôzne zvýhodnenia, či výšku daní z nehnuteľností. Sadzby v Považskej Bystrici sú oproti iným porovnateľným samosprávam nastavené veľmi nízko. Tu však už ide nielen o ekonomické, ale aj politické rozhodnutie.
 

Anonym píše:
Pondělí 02.08.2010 10:13
Tak to nás naozaj čaká predvolebné veselie:
- Primátor Adame hneď využil finančnú krízu a z "finančných dôvodov" odvolal druhého viceprimátora Kuboviča. Zhodou okolností práve Kubovič sa mal stať zastupujúcim primátorom, ak by krajský súd potvrdil rozsudok o zákaze verejnej činnosti pre Adameho a prvého zástupcu Haviara.
- Nebude na rozdávanie, opoziční kandidáti budú mať čo kritizovať a kandidáti pri moci môžu len sľubovať a vyhovárať sa a očierňovať protikandidátov.
- Stúpne dôležitosť "sponzorských peňazí" - miestni miliardári si za svoje euro budú môcť kúpiť viac poslancov ako doteraz.
- Zaujímavé je, že Šebák medzi možnosťami na úspory nespomenul napríklad financovanie DVOCH televízií z mestských peňazí.
- Najväčšou hrozbou je hasenie rozpočtovej diery rozpredajom posledného väčšieho mestského majetku: mestských lesov, pozemkov pred hotelom Manín, budovy vojenskej správy.
Anonym píše:
Pondělí 02.08.2010 11:37
Aj iné mestá nedostali od štátu peniaze, a nie sú až v takých problémoch ako zadlžená Bystrica.
Anonym píše:
Pondělí 02.08.2010 10:16
Že máme najdrahší buzerák pred kostolom,najdrahšie rampy v centre,najdrahšie detské ihriská...to je ako pochopiteľné ty POČTÁR ? A najlepšie platených agentov a VUML-istov.
Anonym píše:
Pondělí 02.08.2010 10:24
a dve televízie a majetok ktorý sa predáva miliardárom za babku, lebo "podpora športu"

mesto je na pokraji vytunelovania a nútenej správy
Anonym píše:
Pondělí 02.08.2010 10:33
Veru tak,Šebák si zaslúži primátorovu cenu za predstieranie blbosti.
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 17:58
sa čuduješ? ved nám vládli socialisti a v mestách ešte ostali.

ľudia majú ešte nejaké peniaze, tak ich terba od nich sociálne vybrať, postavíme im ihrisko za cenu 3
Peter Hlina
Peter Hlina píše:
Pondělí 02.08.2010 13:24
Rozpočet sa upravoval niekoľko krát,ale iba jemne.Keby naši poslanci a vedenie mesta používali svoj rozum a sledovali dianie na finančných trhoch na jeseň 2008, to znamená neverili redbullovi,že sa nás kríza nedotkne a prijali rozpočet tvrdo reštriktívny(nie kostolný buzerák a iné nezmysly za cca 37 mil.Sk)mohol byť rozpočet vyrovnaný,alebo len v miernom deficite.
V oktobri 2008 som na Dráhach pomáhal betonovať kamarátovi chodník a počúvali sme v rádiu,ako redbull vykrikoval na rok 2009 +5,5%.Ja som patykom do betonu napísal -3%.Pravdu mal redbull,ale nemal správne znamienko.
Tak,ako tento pako sa potom celý rok vyhováral na krízu,je pochopiteľné,že plateniu daní sa okrem zamestnancov snaží vyhnúť každý,kto len trochu môže s poukázaním veď kríza.To len naši radní si mysleli,že príjmy štátu z daní budú ok a oni môžu rozhadzovať na najdrahšie nefunkčné rampy v EU o ďalších tuneloch vieme všetci.
A mimochodom ten Šebák musí byť super ekonom,ked sa tam drží za každej politickej sebranky.
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 09:09
Veru drží sa za každej politickej sebranky... Ale prečo ? Veď mohli vymeniť v 2006 ale nemali za koho, mal to ist robit Martaus ale ten im povedal ze to nevie a nechce robit :)
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 11:38
A potom načo tam martaus šiel?
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 12:34
lebo sa vzdal kandidatury v prospech adameho a preto si mohol vybrať to čo chcel.jednoznačne mu išlo o prachy a nie o prácu v prospech občana.jeho terajší plat 2400E mu za tu námahu stál.má síce ekonomicku školu,pracoval vo vub -banke -no dtiaľ ho vyhodilipre branie uplatkov a poskytovanie nedobytných uverov spriazneným firmám.teraz sa nám smeje za naše peniaze.
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 13:00
ano je to pravda-vzdal sa kandidatury,pracoval vo vub ,vyhodili ho odtiaľ,anevie robiť učtovnictvo a rozbory.
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 11:55
Opäť sa chystajú veci bez rozmyslu a systémom záplata. Jediný nástroj, ktorý je vždy istý je zdražovanie. Tento nástroj je najjednoduchší a jeho alternatívou je racionalizácia. Ale tú treba vymyslieť, takže zdražovanie je lepšie. Lebo sa povie o koľko a zdraží sa, kdežto pri racionalizácii treba analyzopvať.A to stojí sily.
MDS nikdy nebude navrhovať racionalizačné opatrenia, lebo potrebuje voziť čo najviac a s čo najväčšou podporou mesta. A keďže mesto má filozofiu, že zaviaže MDS, aby zanalyzovala, tak MDS vždy "zanalyzuje" tak, aby čo najviac z toho vyťažila. A mesto to stačí, lebo vždy z toho vznikne zdražovanie, ktoré je takto legitímnym výsledkom analýzy.

Analýza určite nebude obsahovať možné dôvody prečo ľudia nechodia MHD a nebude tam určite tiež opatrenie na čiastočný návrat ľudí do autobusov.

Rozbité prístrešky, odchod autobusu aj o 7 minút skôr zo zastávky, komplikované trasy, príliš veľa výnimiek spojov, otrhané poriadky, prelepené poriadky taxikármi


Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 18:05
po socialistoch a ľudomiloch ako je vladko a robko nás nikdy nič nečaká, iba šetrenie, zdražovanie a +5 rokov do odchodu do dôchodku.

je zaujímavé, že po 8 rokoch dzurindu nebolo nič treba, po 12 rokoc vladka, bolo treba robiť opatrenia, robko to vzládol za 4 roky, vladko sa má čo ešte učiť a treza robiť obrovské opatrenia.
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 12:24
Neskutočné sa stalo skutočným !!!!!!!! Starý ujo nabral odvahu a Kuboviča v priebehu jednej minúty odvolal z funkcie.
ĎAKUJEME, ĎAKUJEME, ĎAKUJEME pán primátor...Len škoda, že ste tak neurobili už vtedy keď sa tu preberal nižšie opísaný škandál - mohlo sa ušetriť ešte viac peňazí.

Prístupová cesta do Jelšového, predtým jednosmerná teraz obojsmerná. V priebehu 11. a 12. mesiaca 2009 bola vykonaná rozsiahla investícia spočívajúca v rozšírení pôvodnej komunikácie v položení nového asfaltového koberca a vybudovaní dvoch parkovísk. Cela akcia by bola chvályhodná keby nebolo nasledovných maličkostí:

- výberové konanie ktoré ako predseda komisie riadil viceprimátor Kubovič bolo predražené minimálne o tri milióny korún čo je viac ako 100% z reálnej hodnoty.

- stavba bola vykonaná bez stavebného povolenia.

- parkoviska boli postavene na cudzích pozemkoch bez súhlasu majiteľa.

- koberec bol položený nekvalitne nakoľko neodteká voda.

- akcia bola doposiaľ neukončená, t.z. nedokončené parkoviská, chýbajúce deliace čiary, ale napriek tomu bola faktúra zaevidovaná a uhradená v rekordnom čase samozrejme v réžii viceprimátora Kuboviča.

- zhotoviteľ bol Cestne stavby Žilina.

Napísala nám naša veľmi dobré informovaná čitateľka Z.B., aby ste vedeli o tom, ako sa náš vydarený mestský úrad stará o zverené financie.

Zdroj pb-fakty.sk

Pán primátor, ak Vás súd oslobodí / a to Vám úprimne prajeme / mnohí vás budeme voliť !!!
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 12:27
zeby sa blizili volby ked sa stary ujo zacal cinit ? :)
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 12:28
A druhý viceprimát tam čo ešte robí ?
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 12:39
zrejme pôjdu jeden po druhom
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 12:54
zahladzuje po sebe branie uplatkov a falšovanie.
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 15:50
pozeral som ta3...napadlo ma, či sa tu už niečo mení k lepšiemu v tomto meste keď začínajú čistky...

...Revolution v kine Mier rozsiahla rekonštrukcia sociálnych zariadení, ktorá dosiahla výšku vtedajších 800 000,- Sk, ktoré hradilo mesto Považská Bystrica. Odhadovaná reálna suma tamojších sociálnych zariadení je 150 000,- Sk starej meny. Otázka znie, kam sa preinvestovalo ostávajúcich 650 000,- Sk???

To by sa ešte dalo charakterizovať ako veľmi chabo zakrytý podvod, keby nie je ďalšej pochybnej udalosti, ktorá celé fiasko navyše sprevádza. Uvedených 800 000,- Sk je podľa všetkého postupne odpočítavaných z nájmu kaviarne. Ulakomiť sa na peniaze občanov je v súčasnosti už bežne trpenou praktikou, avšak mať drzosť si tieto peniaze ešte raz otočiť na odpočte z nájmu už je pažravosťou toho najhrubšieho zrna. My sa pýtame: Kedy sa tu už konečne niečo začne robiť so zlodejmi v bielych golieroch?

Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 18:08
cestné stavby ZA majú riadne konexie, ich preferoval aj môj šef, všetko robili iba oni, samozrejme za cenu, že my s chlapmi by sme to spravili aj sami za polovicu a chodili by sme 2x do roka do dubaja na jachty
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 18:09
Ešte stále sa nevie prečo ho odvolali ???...ale nie, veď ja len srandujem - čítal som články vyššie...
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 23:40
No ale teraz tú cestu už nikto nikdy v živote nedokončí :(((
Anonym píše:
Středa 04.08.2010 07:09
Čo len teraz chúdačisko Luboško bude robiť?
Anonym píše:
Úterý 03.08.2010 17:56
robko sa činil a teraz potápa všetkých aj svojich poslancov, aj svojich voličov

tupovoliči budete chodiť peši a my ostatní budeme kvôli vám trpieť tiež
Anonym píše:
Čtvrtek 05.08.2010 22:19
tak toto je ten sociálny štandard, budeme platiť toľko, že z výplat nám nič neostane, zaplatím byt, žrádlo a o zvyšok ma okradne sociálny štát na svoje zlodejiny.

gratuľujem, ale toto sa nepodarilo ani mečiarovcov za 12 rokov, niekto objavil skratu a zvládol to za 4 roky

« duben 2019 »
duben
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359