Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Neoverená správa: predseda Sedláček stiahol z programu bod o zrušení strojárskej priemyslovky v Považskej Bystrici

Neoverená správa: predseda Sedláček stiahol z programu bod o zrušení strojárskej priemyslovky v Považskej Bystrici

Autor: redakcia Poslední změna: Úterý 19.04.2011 08:53
[2011-04-19] Pred pár dňami prebehla diskusiou informácia, že Trenčiansky samosprávny kraj pripravuje zrušenie považskobystrickej priemyslovky a prevedenie jej žiakov a učiteľov do strojárskeho učilišťa. Včera sa konala porada poslancov s predsedom TSK Sedláčkom. Jej výsledkom je stiahnutie bodu č. 5 z programu rokovania TSK 27. apríla 2011.

Okrem tlaku poslancov (návrh sa týkal množstva škôl v celom kraji) mal určite svoj význam aj nesúhlas významných podnikateľov z regiónu, ktorí s priemyslovkou dlhodobo spolupracujú.

 

Znenie sporného bodu 5, ktorý bol údajne stiahnutý z rokovania:

 

Návrhy na optimalizáciu siete škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Predkladá: Ing. Buzalka – riaditeľ Úradu TSK
a) Návrh na vyradenie Jazykovej školy, Jesenského 259/6, Považská Bystrica zo siete škôl a školských zariadení SR a na zriadenie elokovaného pracoviska Jazykovej školy, Ul. 1.mája 2, Trenčín na ulici Jesenského 259/6, Považská Bystrica, detašovaných tried Jazykovej školy, Ul. 1.mája 2, Trenčín na Ul. 1. mája 905, Púchov a na ulici Matice slovenskej 16, Prievidza.
b) Návrh na vyradenie Školy v prírode Zliechov, Zliechov 47, Zliechov zo siete škôl a školských zariadení, stredísk praktického vyučovania a pracovísk praktického vyučovania SR.
c) Návrh na vyradenie Strednej umeleckej školy, Staničná 8, Trenčín, Športového gymnázia, Kožušnícka 2, Trenčín, Školského internátu, Staničná 6, Trenčín, Školskej jedálne, M. Rázusa 1, Trenčín ako súčasti Obchodnej akadémie Milana Hodžu, M. Rázusa 1, Trenčín zo siete škôl a školských zariadení SR a zaradenie Spojenej školy s organizačnými zložkami Stredná umelecká škola, Staničná 8,Trenčín a Športové gymnázium, Staničná 6, Trenčín do siete škôl a školských zariadení SR.
d) Návrh na vyradenie Strednej priemyselnej školy, Ul. SNP 413/8, Myjava, Strednej odbornej školy, Trokanova 3, Myjava, Strednej odbornej školy M. R. Štefánika, Cesta SNP 244/1, Brezová pod Bradlom zo siete škôl a školských zariadení SR a zaradenie Strednej odbornej školy M. R. Štefánika Ul. SNP 413/8, Myjava do siete škôl a školských zariadení SR.
e) Návrh na vyradenie Strednej odbornej školy, Bzinská 11, Nové Mesto nad Váhom a jej súčasti a Strednej odbornej školy, Jánošíkova 4, Nové Mesto nad Váhom a jej súčasti zo siete škôl a školských zariadení SR a návrh na zaradenie Školskej jedálne, Jánošíkova 4, Nové Mesto nad Váhom ako súčasť Strednej odbornej školy, Piešťanská 2262/80, Nové Mesto nad Váhom a Školského internátu, Športová 45, Nové Mesto nad Váhom ako súčasť Strednej odbornej školy, Piešťanská 2262/80, Nové Mesto nad Váhom do siete škôl a školských zariadení SR.
f) Návrh na vyradenie Strednej priemyselnej školy, Ul. slovenských partizánov 1132/52, Považská Bystrica zo siete škôl a školských zariadení SR.
g) Návrh na vyradenie Strednej odbornej školy, Vinohradnícka 8, Prievidza zo siete škôl a školských zariadení SR.
h) Návrh na vyradenie Strednej odbornej školy polytechnickej, Ul. Falešníka 6, Prievidza zo siete škôl a školských zariadení SR.
ch) Návrh na vyradenie Strednej odbornej školy, Rastislavova 332, Nováky a Gymnázia, Rastislavova 332, Nováky zo siete škôl a školských zariadení SR a návrh na zaradenie Spojenej školy, Chemikov 8, Nováky s organizačnými zložkami Stredná odborná škola, Chemikov 8, Nováky a Gymnázium, Chemikov 8, Nováky ako právneho nástupcu Strednej odbornej školy, Rastislavova 332, Nováky a Gymnázia, Rastislavova 332, Nováky do siete škôl a školských zariadení SR.
i) Návrh na vyradenie Strednej odbornej školy, Lipová 8, Handlová a jej súčasti a Gymnázia Ivana Bellu, Novomeského 15, Handlová zo siete škôl a školských zariadení SR a návrh na zaradenie Spojenej školy, Lipová 8, Handlová s organizačnými zložkami Stredná odborná škola, Lipová 8, Handlová a Gymnázium Ivana Bellu, Lipová 8, Handlová ako právneho nástupcu Strednej odbornej školy, Lipová 8, Handlová a Gymnázia Ivana Bellu, Novomeského 15, Handlová a jej súčasti do siete škôl a školských zariadení SR.


Správa je zatiaľ neoverená z viacerých zdrojov.

Anonym píše:
Úterý 19.04.2011 13:52
Konečne niekto prišiel k rozumu, rušiť priemyslovku s najlepším technickým vybavením v meste a najväčším počtom žiakov nemá zmysel. Čo je to už len za logiku zbúrať budovy a na málo zeleni v PB postaviť obchodné centrum s parkoviskom. Je ich v centre mesta málo, alebo obchodné záujmy jednotlivých skupín sú dôležitejšie ako mládež z nášho mesta a okolia.
Anonym píše:
Úterý 19.04.2011 21:27
Važení,to je už rozhodnuté,dva krát dobre zaplatené Sedlačkovi a spol,proste je to ešte jediný lukratívny pozemok v Považskej Bystrici,ktorý treba do konca volebného obdobia predat,potom už Sedlačkovci nemaju šancu,ani ja ich volit nebudem,pridajte sa ku mne.
Anonym píše:
Úterý 19.04.2011 21:47
veď som ich ani nevolil
Anonym píše:
Středa 20.04.2011 11:51
to nie je dobré rozhodnutie to je len sedláčkova taktika
vyvolal veľký odpor po celom kraji
tak to stiahol
znova to vytiahne keď bude vhodný čas
napríklad cez prázdniny kedy sú učitelia aj žiaci mimo školy

Anonym píše:
Pátek 22.04.2011 11:33
Keby sa radšej dotyční mocipáni pozreli koľko tried otvára a koľko žiakov každoročne prijímajú gymnáziá a obchodné akadémie. nezáleží na výsledkoch, ani na známkach...hlavne, že gymnáziá a obchodné akadémie žijú a pracujú so slabými žiakmi, ktorí strácajú motiváciu byť lepšími už na základnej škole. kto bude na nás robiť, ke´d profesie necháme rušiť a likvidovať???
Anonym píše:
Úterý 26.04.2011 11:12
Úroveň v minulosti bola zabezpečená i tým, že na tieto školy sa robil VÝBER, dnes sa robí NÁBOR. To sú veľmi rozdielne pojmy!
Anonym píše:
Úterý 10.05.2011 22:26
Rozhodne netvrdím, že rušenie profesií je správne. Ale kto sa pozrie kritickým okom na našu priemyslovku, tak musí vidieť, že tá vypúšťa do sveta hlavne rôznych manažérov všeličoho. Štýl výučby na tejto škole je robený systémom “do všetkého trocha rypneme“. Tí žiaci poriadne nevedia ani ekonomiku, ani nemajú hlbšie znalosti o strojárskych profesiách a chode priemyslu. Či sa to niekomu páči alebo nie, tak po dokončení tejto školy nevedia nič konkrétne. Niečo konkrétne sa naučia až v prípade, že sa dostanú do práce, kde si ich zamestnávateľ musí najprv neuveriteľne dlho cvičiť, ak z nich niečo chce mať.
Takže podľa mňa sú samotní žiaci, ktorí vyjdú z priemyslovky dosť nepoužiteľní v praxi a asi z toho pramení aj snaha o zrušenie tejto školy.

P. S.: Vôbec sa mi nepáči, že na mieste priemyslovky by malo byť nejaké obchodné centrum alebo čo. To rozhodne nie je správne.
Anonym píše:
Úterý 10.05.2011 22:52
Ak je to tak, ako píšete, kto im robí učebné osnovy?
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 11.05.2011 23:23
Tu nejde o učebné osnovy - tie sú stanovené ministerstvom školstva. Ide skôr o školský vzdelávací program - aké odbory škola otvorí a koľko tried. A tam je jasný diktát trhu: môže priemyslovka otvoriť desať tried čojaviem obrábania kovov, keď sa tam žiaci neprihlásia.
Čo bráni zamestnávateľom podporovať na školách taký profil absolventa, aký potrebujú, a propagovať dobré uchytenie sa po skončení školy? Keby rodičia vedeli, že lepšiu šancu má absolvent strojárskej technológie ako absolvent nejakého IT, tak by takéto triedy neboli prázdne.

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359