Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / POVAZSKA.SME.SK: Linku ako „bič“ na úradníkov zatiaľ nikto nevyužil

POVAZSKA.SME.SK: Linku ako „bič“ na úradníkov zatiaľ nikto nevyužil

Autor: redakcia Poslední změna: Pátek 26.08.2011 00:08
[2011-08-22] Článok Detty Pitoňákovej o prvých dvoch mesiacoch fungovania protikorupčnej linky, prevádzkovanej mestským úradom.
http://povazska.sme.sk/c/6024256/linku-ako-bic-na-uradnikov-zatial-nikto-nevyuzil.html

Linku ako „bič“ na úradníkov zatiaľ nikto nevyužil

Protikorupčnú linku mesta Považská Bystrica zatiaľ ľudia nevyužili, na rozdiel od tých, ktoré zriadil úrad vlády a niektoré ministerstvá. Medzi samosprávami je to prvá lastovička.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Po približne dvoch mesiacoch fungovania neprišla na protikorupčnú linku mesta Považská Bystrica žiadna správa, nikto netelefonoval. Primátora to teší, je to podľa neho znak stransparentnenia práce úradu.

Poslanec Juraj Smatana si myslí, že linka funguje príliš krátko, preto zatiaľ nie sú žiadne podnety.

Bez podnetov

Hlavný kontrolór mesta Marián Sičák hovorí, že mesto dostatočne spropagovalo fungovanie linky, podnet však neevidujú.

„K dnešnému dňu na protikorupčnú linku nebola poslaná ani jedna správa, nemali sme ani telefonát. Informácie o linke boli uvedené na webe mesta, sú v mestských novinách a aj v miestnych televíziách,“ upresňuje Sičák.

Znak stransparentnenia práce

Primátora mesta Karola Janasa teší, že mesto neeviduje podnety. „Neprekvapilo ma, že nie sú, a zároveň potešilo. Je to znamenie, že trend, ktorý sme nastolili na mestskom úrade, čo sa týka transparentnosti, sa ukazuje ako dobrá páka aj na úradníkov, že sa snažia pracovať transparentne,“ hovorí primátor.

Treba dlhší čas

Poslanec zastupiteľstva Juraj Smatana si myslí, že linka musí fungovať dlhšie. „Protikorupčná linka je opatrenie, ktoré sa robí na dlhší čas. Nemožno teda očakávať, že budú každý týždeň dva alebo tri odkazy,“ hovorí Smatana. Neprekvapilo ho preto, že zatiaľ nebol žiadny podnet. „Nie preto, že by som si myslel, že v mestskom podniku a na mestskom úrade neexistuje žiadna korupcia. Skôr si myslím, že je zvláštna situácia, ak by sa niekto rozhodol dovnútra na korupciu upozorniť. Práve preto presadzujeme protikorupčné opatrenia, aby sa zhoršili podmienky pre ňu. Ale to, že je niekto ochotný ísť do nahlasovania korupcie, do sporu a vyšetrovania, to je pomerne zvláštna vec. Skôr by som možno očakával, že niekto linku zneužije na udanie svojho nepriateľa. To si viem predstaviť,“ tvrdí Smatana.

Fungovanie linky však Smatana kvituje. „Nepýta si jesť. Možno raz dôjde k situácii, keď tam niekto zavolá a bude z toho ro-zumný podnet,“ dodáva.

Kritické pripomienky

Aj Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play hodnotila v čase spustenia linku ako chvályhodný zámer. Už vtedy však upozornila, že nemusí vôbec nič znamenať. „Na Slovensku sa často stáva, že ľudia nemajú dôveru k orgánom verejnej správy. Takéto podania potom môžu končiť aj tým, že sa obrátia proti ľuďom,“ povedala.

Kriticky sa k prijímaniu podnetov na protikorupčnej linke vyjadril v minulosti aj Juraj Smatana. „Už keď protikorupčnú linku zakladali, upozornil som na to, že môže slúžiť len na kontrolu primátorových a viceprimátorových podriadených, pretože ľudia nebudú nahlasovať nejaké podozrenia z korupcie na primátora samotnému primátorovi. Po upozorneniach ju dali spravovať hlavnému kontrolórovi mesta,“ hovorí Smatana.

Dodáva, že dôveryhodnosť linky je teda na úrovni dôveryhodnosti kontrolóra mesta. Odporúčal tiež, aby sa ľudia v prípade vážnejších podozrení na korupciu obrátili na protikorupčnú linku úradu vlády. „Táto je priamo prepojená na úrad boja proti korupcii,“ hovorí Smatana.

Prečo urobili zmenu?

Primátor Karol Janas uznáva, že kontrola linky je teraz v právomoci hlavného kontrolóra, i keď zámer bol pôvodne iný. „To, kto bude kontrolovať linku, sme zvážili preto, lebo aj my podpisujeme množstvo zmlúv a hlavný kontrolór je nezávislý od úradu, aj vedenia mesta. Dali sme teda kontrolnú právomoc len jemu, aby on vedel skladať účty zastupiteľstvu. Platený je z mestských peňazí, ale zodpovedá sa mestskému zastupiteľstvu,“ vysvetľuje Janas.

Linka má význam aj podľa hlavného kontrolóra. „Je bič na úradníkov. Vedia, že musia robiť v súlade so zákonmi, internými smernicami a príkazmi primátora. Je to prevencia, ktorá má význam. Keby k niečomu došlo, okamžite by som informoval pána primátora, ktorý by už s touto informáciou robil tak, ako má robiť. To znamená, že by napríklad dal podanie na okresnú prokuratúru alebo podobne,“ hovorí Sičák. Doplnil, že ak nikto nezavolal, je to znak, že mesto robí transparentne.

Chcú ju zachovať

Primátor Janas chce fungovanie linky zachovať aj v budúcnosti. „Nie je to zbytočná investícia, navyše ide o vyložene zanedbateľnú sumu z hľadiska nákladov. Neplánujem ju zrušiť. Je to dobrá páka na úradníkov, ak by sa dopustili nejakého netransparentného konania,“ tvrdí Janas.

Zriadenie protikorupčnej linky v Považskej Bystrici bolo podľa medializovaných informácií prvou lastovičkou medzi samosprávami. Obyvatelia ju majú k dispozícii od 6. júna. Protikorupčné linky majú už aj úrad vlády a dve ministerstvá. Tieto hneď v začiatkoch fungovania zaznamenali niekoľko desiatok, či stoviek podnetov. Na ministerstvo školstva je možné poslať podnet mailom, telefonickú linku nemá.

pondelok 22. 8. 2011 7:28 | Detta Pitoňáková


Anonym píše:
Pondělí 29.08.2011 17:30
Primatora by malo napadnúť prečo nik nevyužil uvedenú linku!
 Ak si myslí, že všetko funguje na jednotku, je na obrovskom omyle!
Je to proste tým, že ľudia už rezignovali a majú vedenie mesta a aj poslancov na háku!
Pretože by bola ich energia zbytočna - nič by sa neudialo!
Nič sa nebuduje, proste skapal tu pes!
Anonym píše:
Pondělí 29.08.2011 20:58
Už vidím ako tam bude nahlasovať korupciu povedzme podriadený na svojho šéfa, keď ho v telefóne môžu spoznať po hlase.
Anonym píše:
Čtvrtek 22.09.2011 15:51
Sú to všetko korupčné svine vrátane prednostu mestského úradu, ktorý zarábal na predraženom budovaní osvetlenia v dedinách okolo PB. A takýto nám idú bľabotať o protikorupčných opatreniach. Zvrhnime zlodejov a podvodníkov .

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359