Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Kto má poskytovať sociálne služby ľuďom, ktorí sa prisťahovali do Trenčianskeho kraja, a kto to zaplatí?

Kto má poskytovať sociálne služby ľuďom, ktorí sa prisťahovali do Trenčianskeho kraja, a kto to zaplatí?

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 05.09.2009 12:21
Poslanci trenčianskeho VÚC prijali nariadenie, že sociálne služby bude kraj poskytovať len občanom, ktorí v Trenčianskom kraji bývajú dlhšie ako rok. Odôvodnili to tým, že štát nedáva kraju dostatok financií. Krajská prokurátorka Mária Martáková proti rozhodnutiu poslancov podala protest s upozornením, že nariadenie diskriminuje občanov, ktorí žijú v našom kraji kratšie než rok. Poslanci jej protest "neprijali", pričom si od tohto kroku sľubujú rozpútanie verejnej diskusie o financovaní sociálnych služieb. Podrobnosti nájdete v článku Viery Žaludkovej na stránke POVAZSKA.SME.SK:

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke

http://povazska.sme.sk/c/4994395/krajski-poslanci-odmietli-protest-prokuratora.html

Krajskí poslanci odmietli protest prokurátora

Nariadenie o sociálnych službách, ktoré prijali poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja napadla prokuratúra. Podmienka trvalého pobytu jeden rok je podľa nej diskriminačná.

TRENČÍN. Nariadenie o poskytovaní sociálnych služieb, ktoré v apríli prijalo krajské zastupiteľstvo, krajská prokuratúra označila za nezákonné a nerešpektujúce zákon.

Poslanci sa s týmto stanoviskom nestotožnili a protest prokuratúry odmietli.

Zákon likviduje samosprávy

Poslanci protest krajskej prokuratúry neuznali. Jozef Trstenský poukázal na nevykonateľnosť zákona, od ktorého sa nariadenie odvíja. „Pre samosprávy je likvidačný," povedal. Podľa zákona je ťarcha financovania na samospráve. Podielové dane sú však v tomto roku nižšie ako v predchádzajúcich, čo najmä v prípade menších samospráv znamená finančné problémy. „Je mi ľúto, že nikto z prokuratúry zákon, ktorý vedie k likvidácii samosprávy, neskúma," dodal.

Protest je namieste, ale...

S jeho slovami súhlasil aj Marián Michalec, ktorý je okrem iného aj primátorom Púchova. Na margo protestu povedal, že si myslí, že je namieste. Kritizoval však znenie zákona, ktoré aj podľa neho je pre samosprávy likvidačné. Neprijatie protestu prokurátora je podľa neho šanca, ako dostať problematiku sociálnych služieb do širšej diskusie. „Ľahko sa robí niekomu sociálna politika, keď ju neplatí. Je pre mňa smiešne sledovať reportáže o potláčaní extrémistických zoskupení, keď najväčší extrémisti sedia vo vládnych skupinách," doplnil.

Diskriminácia obyvateľov

Prokurátorka Mária Martáková trvá na svojom. „V prvom rade protest nie je v žiadnom prípade nejakou objednávkou. Spočíval v troch rovinách. Najdôležitejšou z nich je podmienka trvalého pobytu v kraji najmenej jeden rok. Zo zákona je pritom jasná miestna príslušnosť samosprávneho kraja toho, kde má dotyčný občan trvalé bydlisko, keď si žiadosť podáva. Nariadenie diskriminuje občanov, ktorí žijú na území kraja menej ako rok. Kto im teda poskytne potom sociálnu pomoc?" trvá na svojom Martáková.

Trvajú na svojom stanovisku

Predseda samosprávneho kraja Pavol Sedláček taktiež trval na stanovisku, ktoré prijali poslanci. „Máme svoju právnu analýzu, ktorú sme predniesli a ja za ňou stojím." Za precedens postoj samosprávneho kraja nepovažuje. „Každopádne sa treba touto problematikou zaoberať a budem len rád, keď sa veci dajú na správnu mieru," vysvetlil.

Kauza nekončí

Prokurátorka hovorí, že neprijatím protestu sa prípad nekončí. „Teraz bude nasledovať podanie žaloby na krajský súd. Teda ak si poslanci myslia, že z toho bude celoslovenská diskusia, zrejme ich úmysel nebude vyslyšaný," dodala.

pondelok 31. 8. 2009 9:10 | Viera Žaludková
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

singular plural
singular plural píše:
Sobota 05.09.2009 15:37
ešte by ma zaujímalo, čo tým chcú dosiahnuť.
Anonym píše:
Sobota 05.09.2009 16:24
no viac penazi zo statneho chcu

a myslia si ze tymto cudnym sposobom to dosiahnu
singular plural
singular plural píše:
Sobota 05.09.2009 15:37
ešte by ma zaujímalo, čo tým chcú dosiahnuť.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359