Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Krajský súd zrušil pojednávanie v kauze falšovania verejnej listiny

Krajský súd zrušil pojednávanie v kauze falšovania verejnej listiny

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 20.11.2010 21:52
Považská Bystrica 19. novembra 2010 (agentúrna správa) - Verejné zasadnutie, na ktorom sa malo rozhodovať o odvolaní primátora Považskej Bystrice Miroslava A. a viceprimátora Stanislava H. v kauze falšovania verejnej listiny v pôvodne vytýčenom termíne (22. novembra), nebude. TASR o tom dnes informoval hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus. "Krajský súd zrušil termín verejného zasadnutia z dôvodu, že obžalovaný Stanislav H. doplnil svoj návrh na odňatie a prikázanie veci a spis bol teda opäť predložený Najvyššiemu súdu na rozhodnutie o tomto návrhu," informoval Tarabus. Ako dodal, z dôvodu podaného návrhu na odňatie a prikázanie veci bol spis už raz predložený Najvyššiemu súdu, avšak ten o návrhu nerozhodoval, pretože písomné podanie obhajcu obžalovaného Stanislava H. vyhodnotil ako zmätočné.

Ako dnes informoval hovorca mestského úradu v Považskej Bystrici Filip Oubrecht, krajský súd pre procesné pochybenia podľa zákona postúpil predpísanou formou spis na rozhodnutie Najvyššiemu súdu SR.
"Na základe sťažnosti ministrovi vnútra Ministerstvo vnútra SR, Prezídium Policajného zboru, Úrad boja proti korupcii odstúpili sťažnosť na Okresnú prokuratúru v Prievidzi. Tu prokurátorka Zuzana Zuzelková vyhodnotila argumenty sťažovateľov ako skutočnosti hraničiace s podozrením z trestnej činnosti vyšetrovateľov a postúpila sťažnosť na riešenie Vojenskej obvodnej prokuratúre v Bratislave," uviedol Oubrecht.
Informácie o procesnom pochybení trenčianskeho krajského súdu Tarabus dementoval. "Krajský súd v trestnej veci obžalovaných Miroslava A. a spol. nezistil žiadne procesné pochybenia," zdôraznil.
Okresný súd v Považskej Bystrici odsúdil 5. mája primátora mesta Miroslava A. a jeho zástupcu Stanislava H. za falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky v spolupáchateľstve. Uložil im finančnú pokutu vo výške 500 eur, prípadne trojmesačné väzenie a zákaz vykonávať funkcie v samospráve po dobu jedného roka.
Podľa obžaloby obvinení spoločným konaním podstatne pozmenili obsah verejnej listiny v úmysle, aby sa použila ako pravá. Spolu s primátorom a viceprimátorom obvinili aj poslanca mestského zastupiteľstva Marcela P. Všetci traja vinu odmietli s tvrdením, že nedošlo k porušeniu zákona. Okresný súd Marcela P. oslobodil.
 

Zdroj: http://www.slovacivosvete.sk/338/sprava-tasr.php?sprava=398804

Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 00:20
Tu prokurátorka Zuzana Zuzelková vyhodnotila argumenty sťažovateľov ako skutočnosti hraničiace s podozrením z trestnej činnosti vyšetrovateľov a postúpila sťažnosť na riešenie Vojenskej obvodnej prokuratúre v Bratislave," uviedol Oubrecht.

Však oni nakoniec budú nevinní a zavrú vyšetrovateľov!!!!!
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 07:39
Presne tak. Ak rodinná mafia pôsobí v celom kraji, treba ísť na vyššie miesta. Keď nesedí v base nikto za rozkradnuté mesto, za hru na slovíčka sa nezatvára určite.
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 12:38
Účelom trestného konania bolo :
-zbaviť sa dvoch najvážnejších kandidátov na post primátora
- zastaviť súdne spory, ktorých ukončenie rozhodnutím NS SR , bude mať za následok , likvidáciu firiem, do ktorých Lackovič pochybnými zmluvami , pripravil presun veľkej časti financií mestského rozpočtu .


Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 12:53
aj to, ale účelom bolo falšovanie, čiže sami pomohli tým čo ich chcú zosadiť, ale zabudli s kým sa bavia.
ten jeden pán si to vybavil rýchlo, asi známosti z minulosti, či z minulej práce
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 15:23
... nefalšovali ... , čo je však pozoruhodné táto skutočnosť ... vyplynula z výpovede zapisovateľky Žilinčíkovej, ktorá uviedla , že:
1- zápisnicu, ktorú pripravovala a spisovala bola len akýmsi ,,šmirákom“, na základe ktorého mala byť spísaná originálna zápisnica.
2- že v priebehu predmetného mestského zastupiteľstva došlo k odhlasovaniu zástupcu primátora a dočasne uvoľneného poslanca (čo je samozrejme nesporný fakt vyplývajúci z obrazovo-zvukového záznamu). Pri následnom spisovaní písomností viažucich sa na rokovanie mestského zastupiteľstva práve túto skutočnosť nevedela poznačiť
3 - v podkladoch, ktoré mala, najmä teda návrh na uznesenie od predsedu návrhovej komisie bol predmetný bod preškrtnutý

Týmto de facto priznala, že vyššie uvedené skutočnosti, hoci na zastupiteľstve prebehli, nezapísala do svojho „šmiráku“. Inak povedané jej „šmirák“, ktorý mal slúžiť ako „etalón“ k vypracovaniu originálnej zápisnice, nezodpovedal skutočnosti.
Klanu L.L. na hlavnom pojednávaní vybuchol svedok ...
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 18:19
Jeden klan LL sa pakoval a druhy klan Ha.v.rovská mafia bude tunelovať mesto ďalej.To je super výhra.
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 19:18
Bývalé vedenie mesta , skutočne zbavilo mesto väčšiny majetku, z ktorého mestá majú stabilizačné príjmy v rozpočte ...
35. 000. 000 – o ktorých tak, rád a často rozpráva, nie sú výsledkom hospodárenia mesta, ale financie rezervného fondu – príspevok od diaľničnej spoločnosti , účelovo viazané na opravu komunikácií . . . .
Súčasnému vedeniu , /alebo občanom ? / zanechal zaplatiť z 55.000.000 Sk . úveru čerpaného na za účelom rekonštrukcie plavárne 35.000.000 Sk a množstvo zmlúv , ktoré boli v rozpore so zákonom ... Treba konkrétne povedať , či skutočne sa neoprávnene obohacovali .... , či sa to páči alebo nie podľa analytikov monitorujúcich mestá a obce zastabilizovali mestský rozpočet ...

Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 18:41
Ale, ale pán súdruh ViceHavar, zase zavádzanie, polopravdy a klamstvá!
Pravda je taká, že to bola p. Žilinčíková, ktorá Vás upozornila na to, že šmírak uznesenia, ktorý jej doniesol poslanec Péli a ktorý ste spoločne zosmolili v primátorovej zasadačke, obsahovo nekorešponduje so skutočným priebehom zastupiteľstva. Nato ste ju poučili, že má sa držať Péliho Šmiráka, ktorý vypracoval, a predstavte si to, práve na základe vašich inštrukcií.
A práve to, že to Péli pred súdom priznal, že to takto prebehlo, a že potvrdil, že ste ho OKLAMALI, to mu zachránilo kožu!
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 19:36
Smola, nie som súdruh Haviar, patrím iba do skupiny novinárov, ktorí disponujú trestným spisom.
Pravda je taká, že nielen výpoveď pani Žilinčíkovej pred vyšerovateľom je rozdielna ako výpoveď pred súdom,
... sú situácie , keď človeku vypadne pôvodne pripravený text, a neúmyselne povie ako to vlastne bolo ....
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 04:02
OPAŤ KLAMEŠ!
Zhodou okolností patrím iba do skupiny novinárov, ktorí boli priamo na súde s obvinenými M.Adamem a St. Haviarom a disponujú priamo nahrávkou z tohto pojednávania.
Takže tieto báchorky môžeš naďalej šíriť iba tak po domovoch dôchodcov!
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 08:06
kua...kolko novinárov. A to vás na tej škole neučili podpisovať sa?
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 08:09
Tato teba též...?
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 09:15
V prvom rade nemusím klamať, pokiaľ viem ani jeden z nás, korí disponujeme trestným spisom ako aj nahrávkami z pojednávaní , nebol na pojednávaní . Som rád, že máš nahrávku z pojednávania, dúfam, že si ho vypočuješ .... čas záznamu 3:53 až 4: 46
Pani Žilinčíková priamo vo svojej výpovedi uviedla, že v priebehu predmetného mestského zastupiteľstva došlo k odhlasovaniu zástupcu primátora a dočasne uvoľneného poslanca (čo je samozrejme nesporný fakt vyplývajúci z obrazovo-zvukového záznamu). Pri následnom spisovaní písomností viažucich sa na rokovanie mestského zastupiteľstva práve túto skutočnosť nevedela poznačiť (viď. záznam z hlavného pojednávania, čas záznamu 3:53 až 3:55, taktiež 4:44 až 4:45). Taktiež uviedla, že v podkladoch, ktoré mala, najmä teda návrh na uznesenie od predsedu návrhovej komisie bol predmetný bod preškrtnutý (viď. záznam z hlavného pojednávania, čas záznamu 4:45 až 4:46).
Týmto de facto priznala, že vyššie uvedené skutočnosti, hoci na zastupiteľstve prebehli, nezapísala do svojho „šmiráku“. Inak povedané jej „šmirák“, ktorý mal slúžiť ako „etalón“ k vypracovaniu originálnej zápisnice, nezodpovedal skutočnosti.

... občas si tie nahrávky pozorne vypočuj .... rehraj jKeď sa
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 14:48
účelom bolo obvinenie týchto dvoch zmätkov aspoň z niečoho, keď v iných veciach je spravodlivosť slepá.
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 15:29
Spravodlivý súdny proces je to, čo občanom garantuje Ústava SR, ...aj Haviarovi, aj Adamemu ...
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 17:23
Veď konkretizuj..., v akých iných veciach .... vieš o inom konaní voči Haviarovi alebo Adememu ?
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 17:41
Tak,tak Keci ,keci a nic konkretne a vsetci akoze Nezavisli a spol.su pokakani z toho,ze Adame a Haviar si dovolili znovu kandidovat...
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 18:25
Niet sa, čo diviť Janas a Kirsch nie sú pre Považskú Bystricu alternatívou .
Kirsch chce meniť organizačnú štruktúru mesta ... z televízneho prenosu občan zistí , že ju nepozná ....čo chce vlastne meniť ... z diskusie vyplynie navyše, že Mesto je pre neho španielskou dedinou ... Oveľa viac som sa pohoršil nad pozvánkou na oslavu sviatku Dňa boja za ľudské práva ... najskôr zdôrazní , že mesto tento sviatok doposiaľ potieralo a zároveň jedným dychom hovorí, že chce propagovať zdravý životný štýl .... je naozaj tak hlúpy, že sviatok, ktorý je akousi oslavou ľudských hodnôt a morálnych vlastností , zneužije na propagáciu zdravého životného štýlu . Niekedy je vhodnejšie nesláviť , ako zdehonestovať ... Pánovi Kirschovi pravdepodobne ľudské práva veľa nehovoria ....
Janas na úrade ... znamená krach mestských financií ....
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 09:18
Tvoje ľudské právo je písať tu, prípadne sedieť doma na riti, keď si mohol ísť plávať... Jediná akcia, pripomínajúca Deň študentstva, Boja za ľudské práva, slobodu a demokraciu (kľudne si vyber čo chceš) v meste PB bola plaváreň zdarma. Išlo o to, aby si bystričania voľný deň užili, strávili ho so svojimi rodinami, známymi. A to vyšlo. Prišlo ich viac, ako tisíc. Ty si kľudne mohol ísť na inú akciu, organizovanú niekým iným. Ale musel si zostať doma, lebo nikto iný Ti nič neponúkol.
Na plavárni určite išlo aj o to ukázať, koľko ľudí má skutočne záujem o plaváreň a že môže byť otvorená denne aj do večerných hodín. A nie zatvorená 5 mesiacov v roku. Snáď rodičia detí dokážu dokopať nové vedenie mesta, aby plaváreň nezatváralo.
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 14:42
1) som volič SAS
2) kirscha voliť nebudem, alebo na to absolutne nemá
3) na plavárni som nebol, mal som čas, plávať chodím
4) plávať chodím inde ako do PB, alebo plaváreň v PB je viac zavretá ako otvorená
5) aké nové vedenie? Pri moci budú tí istí ľudia, len sa poprehadzujú pešiaci!
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 16:37
Súhlasím s tebou.
Tiež nemám rád tieto umelo "dobročinné" akcie 2 týždne pred voľbami.
Ešte pivo a párok zadarmo a mohli mať aj vyššiu účasť.
A Kirscha, určite nie. Tu treba nezávislého človeka a nie Stachovho pajáca.
Anonym píše:
Úterý 23.11.2010 19:47
Nemusíš mať rád akcie pred voľbmi. Lenže iné nie sú.
Si zbytočne premúdrelý a vieš houby, len tu hráš mudrca. Kirsch nie je ani Stachov ani Harvánkov kôň. Je to kandidát úplne iných ľudí. Ale takých Ty nepoznáš, lebo sú slušní a úprimní. A nekydajú.
Anonym píše:
Úterý 23.11.2010 20:19
ty sas-kársky srandista...:D
Anonym píše:
Úterý 23.11.2010 19:30
dúfam, ani Janasa ....
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 17:50
Spravodlivost je len jedna a ver tomu na kazdeho raz dojde a preco im nadavas? velmi ti ublizili?...
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 22:03
Nie, neublížili, všetkých kandidátov poznám iba z ich vyjadrení publikovaných v médiách, z relácií odvysielaných v regionálnych televíziách ... pretože z môjho pohľadu , iba tak je možné udržať si odstup a triezvy pohľad na dianie ... iba môj vzťah k Sviatku boja za ľudské práva je iný ...
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 22:34
Poznat kandidatov len z medii a region.televizii to je strasne malo..skutocna zivotna realita je velmi kruta..
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 22:59
Garantujem ti, že nepoznám Bystričana, ktorý by mal podrobnejšiu chronológiu káuz, dokonca v hlave ako ja, ....od nástupu Lackoviča v 1994 cez všetky kauzy s ním súvisiace .... do roku 2006 až po súčasnosť.... otázne je, či je vôbec možné občanom PB pomôcť... oni naozaj potrebujú úplný rozvrat mestských financií, aby sa poučili ....
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 09:19
To máš teda v hlave pekný humus... (-:
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 09:26
... sú to iba informácie potrebné k práci, bez znalosti, ktorých nie je možné robiť, hodnotenia ani závery
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 22.11.2010 10:42
Považskobystričania hlavne potrebujú informácie, v stručnom a jasnom tvare, o týchto kauzách. Lebo ľudská pamäť je deravá a miestne médiá (česť výnimočným novinárom) občas bezzubé.
Rád by som uverejnil napríklad prehľad vecí od 1994. Stačí poslať :-)
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 11:27
....nemám problém to poslať ....
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 22.11.2010 14:04
Budem vám veľmi vďačný a teraz je na to najvyšší čas. Prosím na adresu smatana(zavináč)strazov(bodka)sk. Mám aj zverejnený mobil - 0907/034666.
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 11:03
...vyšetrovateľ vzniesol obvinenie na základe pokynu... , dozor nad zákonnosťou vykonával prokurátor ... súdil sudca, ktorý predsa na profesionálnaj úrovni ovláda tresný zákon ... ak nie vie čítať ...
... a je to o organizovanej skupine ...
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 18:40
Najväčší gól bude, keď sa stane Adame znova primátorom, alebo Stanislav Haviar a v decembri 2010, po voĺbách ich právoplatne odsúdia. Prídeme o primátora a budú znova voľby. To bude srandy
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 22:49
V decembri sa mozu akurat volit voly a Adame s Haviarom budu ziadat odskodne,mozno aj 1,6 miliona eu...
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 23:49
...stiahni všetky texty publikované v súvislosti s kauzou, všetky odvysielané reportáže, prirátaj päťnásobok ročného príjmu ... + náklady na právne zastupovanie , súčtom získaš približnú sumu zodpovedajúcu poškodeniu dobrého mena ....
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 23:44
zápisnicu z rokovania mestského zastupiteľstva nemožno označiť za verejnú listinu :
a)zápisnica z rokovania mestského zastupiteľstva je spisovaná, nie vydaná. Nie je spisovaná na základe zákona. Aj keď ju spisuje orgán obce v žiadnom právnom predpise upravujúcom postavenie a kompetencie obcí nie je za verejnú listinu označená,
b) zápisnica zachytáva skutočnosti, ktoré nastali v rámci rokovania mestského zastupiteľstva, na jej základe však žiadne práva a povinnosti nevznikajú – dokonca sa tak nestane ani uznesením mestského zastupiteľstva – primátor má sistačné právo, ktorým môže dosiahnuť opätovné rokovanie.
c) Zápisnica z rokovania mestského zastupiteľstva má iba informačný, štatistický a archívny význam, na jej základe nemôže mesto vstupovať do žiadnych právnych vzťahov a nemá právnu záväznosť iba usmerňovací charakter pre Mesto ako subjekt práva.

,, Podľa Ústavy SR práva a povinnosti možno ukladať zákonom, na základe zákona, medzinárodnou zmluvou a v jednom prípade nariadením vlády (tzv. Aproximačné nariadenie vlády). Ak by teda zákonodarca predpokladal, že na základe zápisnice z rokovania zastupiteľstva budú vznikať práva a povinnosti jej normu by upravil zákonom.“ (prof. JUDr. Marian Vrabko, CSc., dekan PF UK)

Podľa komentára uvedeného v ustanovení § 352 ods. 1 Trestného zákona ,, Falšovaním verejnej listiny sa rozumie úplné vyhotovenie nepravej verejnej listiny, ktorá má vyvolať dojem, že bola vydaná príslušným orgánom predpísaným spôsobom
... a na NS SR v tom majú jasno ...
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 17:31
uvidime ako cela kauza nakoniec dopadne a kto sa bude smiat naposledy..konecne sa ludom otvaraju oci,ocom svedci vela prispevkov,ze za vsetkym zlom v P.B.nieje len stary ujo...
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 22:26
Celá kauza sa im vymkla spod kontroly , keď Adame podal podnet ministerstve vnútra ,a Haviar zmenil právneho zástupcu na ktorého nemajú dosah a podal námietku zaujatosti , .... A ako dopadne kauza ? Donedávna na prešľapy L.L doplácali výlučne občania PB . Na náhradu škody za toto konanie sa poskladajú daňoví poplatníci z celého Slovenska
.... Táto kauza onedlho preslávi trenčiansku justíciu v Gente /Belgicko/, na fakulte ľudských práv, istý slovenský študent si , tento spis vybral ako tému pre obhajobu doktorátu – porušovanie ľudských práv – politické kauzy súčasnosti ...
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 14:44
aj na vedenie smerákov doplatíme, dlhy, bankrot, nútená správa, toto všetko mestu hrozí
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 16:42
Je treba poukázať aj na iné veci ktoré sa v tomto meste dejú.
Ako je napr. Albánec žijúci na Rozkvete nad salašom prezývaný Jonus, ktorý cez víkend v nočnom podniku Bajkál rozbil pohár na hlave nevinnému človeku a v zápätí druhému poskákal po hlave. Podobné veci robí každý druhý týždeň. Pred pol rokom zbil bezdôvodne hokejistu Meszároša na diskotéke v Mone a polícia aj napriek upozorneniam s tým nič nerobí.
Idete sa slušne zabaviť, natrafíte na takéhoto zločinca a skončíte v bezvedomý.
Pán Smatana, myslíte že by bolo účinné napísať petíciu pánovi policajnému prezidentovi, že tu v našom meste polícia nekoná ???
Ďakujem za odpoveď.
Bežný občan.
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 16:56
Neotravuj Smatanu a píš rovno! Choď svedčiť a je po probléme.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 22.11.2010 16:58
Dobrý deň, o konkrétnom probléme s cudzím štátnym príslušníkom neviem, ale vo všeobecnosti:

Pokiaľ máte podozrenie, že policajti porušujú zákon, obráťte sa na Inšpekciu ministerstva vnútra. To je taká "polícia na policajtov".
Kontakty sú na tejto stránke MV SR:

http://www.minv.sk/?staznost-kontrola-inspekcia

Netreba písať petíciu, stačí obyčajná sťažnosť. Pokiaľ je viac svedkov, samozrejme môže byť aj viac podpisov.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 22.11.2010 17:07
Dá sa podať aj on-line:
http://www.minv.sk/?oznamen[…]avnom-konani-prislusnika-pz

Podľa mojich skúseností však policajti najčastejšie nekonajú kvôli tomu, že by sa báli alebo nechceli ísť do problémov, ale kvôli nastavenému systému ich hodnotenia. Jednoduchšie a výhodnejšie je vybaviť 10 "papierových" problémov, typicky nejakých neplatičov, ako sa naťahovať s mafiánom. Keď začnú policajtov odmeňovať nie za pekné štatistiky, ale podľa spoločenskej nebezpečnosti usvedčeného páchateľa, tak nastane zlepšenie.
Druhý faktor, ktorý policajtov demotivuje, je prokuratúra a súdy. Častokrát dostanú "pachoša" doslova na tácke, a pustia ho z nejakých procesných kľučiek, prešvihnutému termínu... Mám zopár priateľov v policajnom zbore, a vôbec im ich prácu nezávidím.

Schody sa zametajú zhora.
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 19:11
Zametaju sa z hora a to je presne to co tu chyba...co cakate ze sa zmeni ked aj na dopravnom je korupcia uz mnoho rokov,vie sa aj kto a kolko bere a nic sa nedeje. Alebo ked sa clovek zamzsli nad tym kolko dlho tu uradoval jeden nemenovany mafian a dva roky trvalo kym ho zavreli. Mesto bude este dlho terorizovane spominanym cudzincom...Inak pan Smatana poskztujete uzitocne informacie, spomeniem si na Vas pri volbach...
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 15:20
Anonym píše:
Úterý 22.02.2011 15:58
Exprimator Adame a exviceprimator S. Haviar su nevinni a bublina splasla, teraz si poziadaju o odskodne a bude vymalovane..A primator Janas nech vrati ukradnutu funkciu sefa okr.Smeru Adamemu ak je cestny chlap...

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359