Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / František Kotala, bývalý zastupujúci riaditeľ považskobystrickej nemocnice, žiada na súde zrušenie svojej výpovede

František Kotala, bývalý zastupujúci riaditeľ považskobystrickej nemocnice, žiada na súde zrušenie svojej výpovede

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 12.09.2009 14:59
Kategorie: ,
[2009-09-11] Kotalova právna zástupkyňa Zuzana Krutá tvrdí, že výpoveď nebola prerokovaná s odbormi a organizačné zmeny v nemocnici boli účelové. Podrobne o spore informuje Bernadetta Pitoňáková na stránkach POVAZSKA.SME.SK:
František Kotala, bývalý zastupujúci riaditeľ považskobystrickej nemocnice, žiada na súde zrušenie svojej výpovede

Považskobystrická nemocnica s poliklinikou

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovnú správu v pôvodnom kontexte na stránke
http://povazska.sme.sk/c/5008113/byvaly-zastupujuci-riaditel-nemocnice-sa-domaha-zrusenia-vypovede-z-nadbytocnosti.html

Bývalý zastupujúci riaditeľ nemocnice sa domáha zrušenia výpovede z nadbytočnosti

Považskobystrická nemocnica má ďalší súdny spor. František Kotala, bývalý zastupujúci riaditeľ, sa s ňou súdi o neplatnosť výpovede z nadbytočnosti.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Františkovi Kotalovi sa nepozdáva, za akých okolností došlo k jeho prepusteniu po tom, ako prestal pôsobiť vo funkcii riaditeľa a zostal pracovať v nemocnici. Nemocnica ho prepustila z dôvodu nadbytočnosti. Bývalý zamestnanec výpoveď napadol a na okresnom súde sa domáha jej zrušenia.

Odporca nebol prítomný

Právna zástupkyňa prepusteného Františka Kotalu Zuzana Krutá navrhla, aby súd rozhodol, že výpoveď daná v marci tohto roku je neplatná. Na súde sa pojednávalo v neprítomnosti odporcu, ktorým je nemocnica a jej právneho zástupcu. Ten sa ospravedlnil z dôvodu čerpania dovolenky.

Neplatnosť zmluvy

V žalobe ide o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru, pri ktorom malo podľa právnej zástupkyne bývalého zamestnanca Františka Kotalu Zuzany Krutej dôjsť k viacerým pochybeniam.

Výpoveď z dôvodu nadbytočnosti bola podľa nej prerokovaná so zástupcami zamestnancov pred uskutočnením organizačnej zmeny, avšak nie v súlade so zákonom. „Zamestnávateľ je povinný prerokovať výpoveď z dôvodov, z ktorých bol rozviazaný pomer s navrhovateľom, so zástupcami odborov. Podľa zákonníka práce je to v prípade nemocnice s poliklinikou výbor základnej organizácie. Na stretnutí, na ktorom bola prerokovaná výpoveď, nebol prítomný celý výbor základnej organizácie odborov, ale iba predsedníčka a podpredseda základnej organizácie. Máme za to, že výpoveď daná navrhovateľovi nebola vo výbore prerokovaná, lebo zápisnica o prerokovaní neexistuje," vyjadrila sa na pojednávaní právna zástupkyňa.

Účelové organizačné zmeny

Poukázala aj na organizačné zmeny, ktoré nastali v nemocnici a  podľa nej boli účelové. „Po nahliadnutí do novej organizačnej štruktúry sme zistili, že skutočne nedošlo k zlúčeniu dvoch odborov, čo bolo avizované," uviedla okrem iného Krutá. Povedala, že v nemocnici boli vytvorené nové funkcie a jedna z nich mala byť podľa zákona ponúknutá prepustenému. „Nemocnica sa vo výpovedi, ktorú navrhovateľ obdržal v marci 2009, však vyjadrila, že nemá pre neho žiadne iné miesto," tvrdila Krutá.

Iné pochybenia

Ani žiadosť nemocnice, ktorú zaslala odborovej organizácii, nespĺňa podľa nej zákonné náležitosti. „Nebol v nej uvedený dôvod, pre ktorý sa plánuje rozviazať pracovný pomer. Máme za to, že žiadosť, ktorú zaslal odporca, mala mať náležitosti ako výpoveď alebo kópia výpovede mala byť k žiadosti priložená," uviedla okrem iného Krutá.

Bývalý zamestnanec preto chce, aby súd rozhodol, že výpoveď je neplatná. Jeho právna zástupkyňa tiež žiadala, aby mu nemocnica zaplatila náhradu mzdy i trovy konania. Opäť sa by sa malo pojednávať na okresnom súde v tejto veci ešte tento mesiac.

 

piatok 11. 9. 2009 7:34 | Bernadetta Pitoňáková
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 19:13
Krutá bola právny zástupca nemocnice v období, kedy bol riaditelom jej manžel - dr. Krutý. Kotala je bratom JUDr Krutej , ktorá si spravila vlastný kšeft v nemocnici - bola právny zástupca nemocnice aj Zdravotnej dopravy Púchov, ktorá neplatila za prenájom priestorov a sanitiek, dtto FUTURUM, lekáreň, RESCUE - súkromná záchranka a pod.
Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 19:29
a čo Jurčík a Ondičova? Tí nemajú svoj kšeft? Sú poslancami VUC-ky a zaroveň vysokopostavenými zamestnacami nemoznice ktorú VUC-ka vlastní a len dodávam hovno robia a berú 70 tisícové platy.
Anonym píše:
Sobota 12.09.2009 20:38
To nemyslíte vážne, že majú toľké platy. Treba im dať STOP vo voľbách do VUC, nech im spadne hrebienok. Treba voliť nezávislých kandidátov.
Anonym píše:
Neděle 13.09.2009 09:37
K tým voľbám je to síce sympatický nápad -o tých nezavislých kandidátoch, no 90 % ovci alebo teliec- myslím tým voličov okresu P.B aj tak pôjde za vodcami stáda. / Preto to pomenovanie vpredu /, a budú voliť podľa vodcov buď SMER alebo HZDS. Takže zbohom zdravý rozum a očakavaia na lepšie zmeny a časy !!!
Anonym píše:
Neděle 13.09.2009 11:12
Chyba výpočtov. 80% stáda vôbec nepôjde voliť. Zvyšok nebude väčšinu kandidátov ani poznať. Minule stačilo na zvolenie poslanca do VÚCky 1500 hlasov. Teraz to bude ešte menej, lebo vtedy bol Smer ešte ako-tak čistý, teraz budú ľudia ešte viac znechutení.
Myslím že to je nádejný projekt, Kde sa k tomu dá pridať?
Anonym píše:
Pondělí 14.09.2009 14:37
Nezabudnite na Slyšku, ktorý súhlasí so všetkým, čo mu prinesie osobný prospech aj za cenu straty pre nemocnicu. Pred 4 rokmi "predal" záchranku súkromnej firme RESCUE svojou nečinnosťou a teraz podobne nebol schopný získať späť záchranku pod nemocnicu. Ročne prichádza nemocnica o 40 - 50 000 EUR v čistom zisku z neprevádzkovanie záchraniek v PB a Púchove!!!

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359