Stanovisko občianskeho združenia Klub Strážov k návrhu revitalizačných úprav vodného toku Domanižanka
2. Podporujeme snahu autoriek projektu čo najmenej zasahovať do oblasti ústia Domanižanky do Váhu (lokalita Vŕbie). Toto územie je z prírodovedeckého hľadiska veľmi cenné a odporúčame realizovať len zásahy, rešpektujúce prírodný charakter územia. Toto územie by rozhodne nemalo byť zastavané, za najvhodnejšie by sme považovali vyhlásenie stavebnej uzávery. Akékoľvek zásahy do tejto oblasti by mali smerovať len k posilneniu možnosti tichej rekreácie v prírode (lavičky, koše, riadené ohniská, náučné tabule, citlivo situované chodníky alebo cyklotrasy).
3. Podporujeme požiadavku autoriek projektu na zvýšenie prietoku v koryte Domanižanky. Súčasný odber vody pre potreby akciovej spoločnosti občianskeho združenia Slovenský rybársky zväz – Rada Žilina, prevádzkujúceho chov rybárskej násady, považujeme za neprimerane vysoký. Mesto Považská Bystrica by malo iniciovať rokovanie so zástupcami tejto akciovej spoločnosti tohoto občianskeho združenia o znížení odberu vody z Domanižanky. (Podľa údajov, prezentovaných na pracovnom stretnutí, v extrémnych prípadoch dochádza až k odberu 90% prietoku, pričom tento odber zasahuje až 75% dĺžky riešeného toku Domanižanky.)
4. Požadujeme, aby Mesto Považská Bystrica nevydalo súhlas s požiadavkou investora zásobovať pripravované Family Centrum pri hypermarkete TESCO zo súčasnej pešej zóny. Dopravné nároky obchodov nie je možné riešiť na úkor priechodnosti chodníkov a cyklotrás.
5. Požadujeme minimalizáciu zásahov do existujúcej zelene. V prípade orechovej aleje, ktorú si vysadili obyvatelia Nábrežnej ulice, kde autorky štúdie odporúčajú zmenu druhovej skladby, navrhujeme citlivú postupnú obnovu, vždy po dožití konkrétneho krátkovekého orecha.
6. Podporujeme predstavu autoriek projektu oddeliť navrhované cyklotrasy, vedúce pozdĺž toku Domanižanky, od peších trás nielen značením, ale aj architektonicky (zatrávnené pásy, oddeľovacie pruhy z dreva atď.)
7. Odporúčame, aby plánované terasy boli najmä zatrávnené, z prírodných materiálov. Terasy by sa nemali budovať na úkor existujúcich trávnatých brehov, ale prioritne by sa mali rozoberať existujúce brehové múry a opevnenia.
8. Na prezentácii počas pracovného stretnutia k projektu zaznelo konštatovanie, že niektoré lávky, vedúce cez Domanižanku, nespĺňajú súčasné bezpečnostné požiadavky. Odporúčame, aby tieto lávky boli zachované alebo nahradené, k likvidácii by malo dochádzať až tesne pred ich nahradením. Na nevyhovujúce lávky odporúčame umiestniť výstražné tabule „lávka nezodpovedá bezpečnostným požiadavkam, vstup na vlastné riziko“.
9. Požadujeme, aby už v tejto fáze rozpracovania projektu prebehli stretnutia s dotknutými výbormi mestských častí (VMČ), kde by sa mohli občania, ale aj poslanci oboznámiť s projektom a podať k nemu svoje pripomienky a návrhy, kým je ešte možné ich do projektu zapracovať. Z projektu, prezentovaného na pracovnom stretnutí, je zrejmá profesionalita autoriek, praktické skúsenosti nadobudnuté s podobným projektom v meste Piešťany a citlivé pochopenie riešeného úseku Domanižanky. Sme presvedčení, že včasnou informovanosťou je možné získať na podporu tohoto projektu aj širokú verejnosť. To môže byť kľúčové, keď sa budú riešiť problémy s plánovanými objektmi, ktoré predpokladajú zásahy do koryta Domanižanky, najmä jeho prekrytie.
10. Vzhľadom na význam riešenej zóny i na potrebu ochrániť takýto nádejný projekt v jeho celistvosti požadujeme, aby na základe štúdie „Revitalizácia Domanižanky“ dalo Mesto vypracovať územný plán zóny „Povodie Domanižanky“. Takýto priemet štúdie do záväznej časti územnoplánovacej dokumentácie považujeme za zvlášť dôležitý, aby sa v dlhodobom časovom horizonte zabezpečila integrita projektu.
V Považskej Bystrici dňa 14. augusta 2008.
Mgr. Juraj Smatana, konateľ Klubu Strážov
Tak keď už ty Ďuri píšeš, že "je zrejmá profesionalita autoriek", tak to sa snáď blýska na lepšie časy. Ešte som ale zvedavý, ako sa zachová vedenie mesta, keď dostane na stôl sumu potrebnú na realizáciu projektu. Aby z toho nakoniec neboli polovičné riešenia v snahe ušetriť... "načo kamenný chodníček, keď tam možem naliať betón za tretinovú cenu"... Mashin