Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Karol Janas | Tvrdé útoky a osočovania sa budú zrejme stupňovať

Karol Janas | Tvrdé útoky a osočovania sa budú zrejme stupňovať

Autor: redakcia Poslední změna: Neděle 07.10.2012 17:23
[2012-10-07] Pred pár dňami Hospodárske noviny a Topky uverejnili správu o "rekordmanovi zo Smeru", ktorý zvláda osem funkcií. Následne bol v mestom vydávaných Považskobystrických novinkách uverejnený rozsiahly, takmer trojstranový rozhovor s primátorom Karolom Janasom pri príležitosti toho, že je "vo funkcii primátora už viac ako poldruha roka". Súčasne vyšiel tento materiál ako platená inzercia v MY - noviny Stredného Považia a v reklamných novinách ECHO. Keďže rozhovor obsahuje postoje súčasného primátora Považskej Bystrice k množstvu minulých i aktuálnych probémov, ale na internete nie je dostupný, redakcia PB.OTVORENE.SK ho spracovala do obrazovej i textovej formy.
Karol Janas | Tvrdé útoky a osočovania sa budú zrejme stupňovať

Fotografia rozhovoru v reklamných novinách ECHO

Sken článku z Považskobystrických noviniek v pôvodnom formátovaní si môžete stiahnuť vo formáte PDF.

Tvrdé útoky a osočovania sa budú zrejme stupňovať


Vo funkcii primátora je už viac ako poldruha roka. Pri tej príležitosti doc. Karol Janas poskytol rozhovor týždenníkom My Obzor a Považskobystrické novinky. Prisľúbil odpovedať na všetky otázky okrem osobných, no nakoniec sa nevyhol ani tým a ochotne na ne odpovedal.


Nové vedenie riadi mesto už viac ako poldruha roka. Prevzalo ho v nie najlepšom stave. Podarilo sa stabilizovať finančnú politiku?
Situácia po našom nástupe bola naozaj katastrofálna. Mesto stálo doslova pred nútenou správou. To už ale jeho obyvatelia vedia, netreba sa k tomu vracať. Rozvrat financií bol tak veľký, že náprava prichádzala pomaly. Denne sme riešili, ako sa z nelichotivej situácie dostať von. A keď sme si začiatkom tohto roka mysleli, že sme z najhoršieho vybŕdli, prišla zimná kalamita a začala padať veľká bytovka na Rozkvete. Dokázali sme zvládnuť aj to, len nám to opäť skomplikovalo finančnú situáciu.
V ťažkých chvíľach nám veľmi pomohli poslanci, ktorí sa mediálne nepriživovali na problémoch, ale dokázali podporiť každé rozumné riešenie. Dnes po roku a pol môžeme povedať, že mesto je finančne stabilizované, ale zďaleka nie dobre nastavené. Tá spúšť, čo tu ostala po minulých rokoch, sa bude naprávať možno desaťročia.
 

Sme za polovicou roka 2012, ktorý mal byť z pohľadu uťahovania opaskov a stabilizácie mesta lepší ako ten predchádzajúci. Je to naozaj tak?
Situácia sa jednoznačne zlepšuje zo dňa na deň. Rozhodujúce banky nám napríklad tento rok zdvihli ratingové hodnotenie o dva stupne z BD na BB a vyjadrujú sa optimisticky do budúcnosti. No nebude to ľahké. Opasky si neuťahujeme len my, ale celé Slovensko a celá Európa. Je naivné predpokladať, že keď všetky mestá a obce okolo nás padajú - nekosia trávu, takmer nerobia údržbu a likvidujú kultúru či šport, my jediní budeme žiariť. Chceme však pokračovať v stabilizácii finančnej situácie a definitívne odstrániť niektoré resty, ktoré naše mesto trápia dlhé roky. Roky 2013-2014 by sme už radi videli ako rozvojové aj s väčšími investíciami či už zo strany mesta alebo súkromného sektora.
 

Ako je to s prísunom peňazí? Hrozí ďalší výpadok financií od štátu cez fiškálnu decentralizáciu? Neohrozí to rozvojové plány vedenia mesta?
Situácia sa nezlepšuje, ale je stabilizovaná. Môžeme to porovnať s minulosťou. Tento a minulý rok sme dostávali od štátu cez fiškálnu decentralizáciu mesačne približne o 150 000 eur menej ako tomu bolo v rokoch 2007 alebo 2008. Situácia sa pravdepodobne nezlepší. Je to obrovský výpadok, ale musíme si s tým poradiť. Zbytočne by sme vyplakávali, jednoducho musíme urobiť také opatrenia, aby sme to zvládli a udržali služby mesta pre obyvateľov na súčasnej úrovni.


Ľudí najviac zaujímajú mestské investície. Aké boli najväčšie aktivity tento rok a kam ich chcete ešte smerovať?

Tento rok sme po postupnej stabilizácii začali aj s investičnými akciami mesta. Za pomoci eurofon-dov sme zrekonštruovali budovu Základnej umeleckej školy I. W. Kráľa. Kompletne sme opravili priestor centrálnej mestskej zóny. Oproti pôvodne vysúťaženej cene sme ušetrili takmer 10 tisíc eur. Za ušetrené prostriedky sme sa rozhodli opraviť zdevastované schodište na novom cintoríne. Ešte tento rok chceme vybudovať malé zberné dvory na Dedovci, v Považskej Teplej a Milochove a začať s prístavbou domu smútku v Šebešťanovej. Taktiež sme dokončili rozšírenie cintorína v Zemianskom Kvašove. Osobne sa veľmi teším, že sa nám podarilo za pomoci dopravného inšpektorátu dotiahnuť do konca projekt zjednosmernenia dopravy na Rozkvete. Výrazne to zlepšilo plynulosť dopravy na našom najväčšom sídlisku a pribudli aj nové parkovacie miesta. Do konca roka ešte plánujeme dokončiť 1. etapu výstavby Mariánskeho námestia pred kostolom. Veľké investície išli z rozpočtu mesta často v spolupráci s rodičovskými združeniami do základných a materských škôl. Okná sme aspoň čiastočne menili a opravovali na ZUŠ hudobný odbor, v základných školách Slovenských partizánov, Považské Podhradie a materskej škole v Považskej Teplej. V spolupráci s rímskokatolíckou farnosťou sme rekonštruovali Materskú školu v Orlovom, rekonštruujeme systémy kúrenia na základných školách Školská, Slovenských partizánov a na materskej škole na Dedovci. Momentálne pripravujeme veľkú rekonštrukciu strechy na ZŠ Stred.


Môžete konkretizovať, aké máte v oblasti investícií ciele na ďalšie roky?

To je asi ešte predčasné, všetko bude závisieť od financií. Prichádzame s unikátnym projektom investícií mestských prostriedkov. Nechceme vnucovať ľuďom akcie, ktoré nepotrebujú, a preto sme oslovili výbory mestských častí. Dostanú k dispozícii balík peňazí a sami si vyberú, čo pre nich mesto urobí. Prostriedky delíme tak, aby niečo urobilo v každej mestskej časti, na každom sídlisku. Financií nie je veľa, ale odstránime aspoň najväčšie problémy, ktoré trápia obyvateľov nášho mesta. No väčšinu budúcich investícií musíme nasmerovať do našich škôl a škôlok. Už takmer dvadsať rokov sa do nich nič neinvestovalo a doslova nám padajú na hlavu. Populárnejšie by samozrejme bolo stavať chodníky a parky, ale nemôžeme nechať naše deti sedieť v školách, do ktorých prší a učiť ich v triedach, kde je v zime 10 stupňov.
 

Čo považujete za dôležité zlepšiť v riadení samosprávy v ďalšom období?
Úloha primátora je špecifická. Mesto je najväčší zamestnávateľ v regióne. Keď zrátate zamestnancov úradu, Mestských športových klubov, PX Centra, Domu dôchodcov, Centra voľného času, materských a základných škôl, prídete takmer k 1200 zamestnancom. Mesto zabezpečuje rozsiahle služby od vývozu smetí cez zimnú a letnú údržbu, stavebné práce, kultúru, šport, sobáše, pohreby, údržbu komunikácií, výstavbu, medzinárodné vzťahy a prenesený výkon štátnej správy v stavebníctve, školstve a sociálnej oblasti. To nedokáže obsiahnuť žiaden odborník. Preto je úlohou primátora postaviť schopný tým vedúcich pracovníkov a vedieť ho manažovať tak, aby boli úlohy a termíny jasné a hlavne reálne.
 

Mestský úrad prešiel pod vašim vedením niekoľkými rekonštrukciami. Odišlo viacero vedúcich pracovníkov, ktorí ho riadili v minulosti. Ste spokojný s tímom, ktorý je okolo vás?
Z úradu odišli len tí, ktorí boli podozriví z nekorektných konaní v minulosti, nezvládli naše tempo práce, či sami hľadali uplatnenie mimo mestského úradu. Osobne si myslím, že momentálne je na meste najlepší odborný tím za posledných dvadsať rokov. Dôležité bolo, že sme pri jeho tvorení zásadne odmietli politické nominácie.

Úrad má novú prednostku...
Je vynikajúca odborníčka v stavebníctve, je organizačne zdatná. Roky pôsobila v praxi, takže pozná
Pokračovanie na 4. strane
Dokončenie z 3. strany
problematiku aj zvonka a nemá pochopenie pre rôzne finesy úradníkov. Aj ostatní najvyšší vedúci zamestnanci sú správni ľudia na svojich miestach. Sú svedomití, majú moju plnú dôveru, ktorú splácajú vždy precíznou a kvalitnou prácou. Verte, že sa veľmi dobre pracuje, ak máte okolo seba ľudí, ktorým môžete dôverovať a na ktorých sa môžete spoľahnúť.
 

Čo vás za posledné obdobie najviac sklamalo?
Úprimne? Mestská polícia. Po minulých rokoch si niektorí odvykli pracovať. Nie je ich veľa, ale kazia meno celému zboru. Nepomáhalo dohováranie ani postihy. Takmer nikto nechcel pracovať v ulici, všetci by najradšej sedeli za kamerami. Mnohí majú prácu na mestskej polícii len ako doplnok k dôchodkom či podnikaniu. Neverili by ste, s akými smiešnymi výhovorkami sme sa stretli. Na otázku, prečo ich kamery ani ľudia v meste nevidia, sme dostali odpovede ako - chodenie do práce cez garáže, zásahy v podchode či v tieni pri budovách, kam kamery nedovidia. No najhoršie bolo zúrivé vyberanie pokút pred nemocnicou s výhovorkou, že im to kázalo vedenie mesta. Chcem úplne jednoznačne povedať, že pred nemocnicou majú mestskí policajti príkaz vyberať pokuty len pri najťažších priestupkoch a inak majú priestupky riešiť dohovorom. No bola to z ich strany taká malá vojna a niektorí asi dúfali, že poštvú proti nám verejnosť a my ustúpime od požiadaviek na ich prácu. Dopadlo to tak, že dnes tí, ktorí špekulovali, musia odísť a vôbec nám za nimi nie je ľúto. Mestská polícia musí byť viditeľná, a hlavne musí ľuďom pomáhať. O chlapcov, ktorí sa štítia chytiť bezdomovca, či takých, ktorí si prácu mýlia s vozením sa v aute a vysedávaním na pumpách, jednoducho nemáme záujem.
 

Prejdime k inej problematike. Ako je na tom mesto s projektmi financovanými z fondov EÚ?
Posledné dva roky je čerpanie eurozdrojov veľmi komplikované. Slovenskom otriaslo mnoho škandálov a ministerstvá zadržiavajú zdroje. Dnes nie sú prakticky žiadne výzvy, do ktorých by sa dalo prihlásiť. Všetci sa už pripravujú na nové programové obdobie, ktoré začne po roku 2013. Je na nás, aby sme boli pripravení.
 

A čo tie projekty, ktoré chcelo naštartovať bývalé vedenie?
V stave čerpania fondov sme našli hotovú pohromu. Mesto mohlo získať viacero zdrojov, no nedokážeme ich čerpať pre zlyhania z minulosti. Môžem menovať jeden po druhom. Pri vodovode Podvažie podpísal bývalý primátor podľa právnej analýzy nevypovedateľnú zmluvu s firmou, pre ktorú ministerstvo odmieta poslať peniaze, nakoľko spochybnilo korektnosť verejného obstarávania. Pri rekonštrukcii IV. a V. ZŠ bývalému vedeniu zrušili takmer všetky verejné obstarávania pre chybné projekty a chyby pri obstarávaní. V projekte kanalizácie do Považskej Teplej ministerstvo neuznalo ako oprávnený náklad stavbu kanalizácie do Moštencov, lebo projekt bol zle nakreslený. Dnes od nás požaduje spoluúčasť 1,5 milióna eur, čo je úplne nereálne a snažíme sa o dohodu s Považskou vodárenskou spoločnosťou, aby prevzala túto stavbu, lebo mesto nie je schopné takýto obrovský náklad zaplatiť. Prakticky každý týždeň sme v Bratislave a snažíme sa zachrániť, čo sa dá. Naposledy sa to podarilo pri vodovode do Podvažia, kde sme vybavili odklad realizácie do roku 2014, čo nám dáva čas na hľadanie riešenia.


Nie je to vyhováranie sa na bývalé vedenie? Váš predchodca sa často nelichotivo vyjadruje na adresu súčasného vedenia.
To snáď nemyslíte vážne?! Osobne vám poviem, že nikoho z nás už bývalé vedenie nezaujíma a najradšej by sme na tie roky zabudli. Vždy sa však dôrazne ohradíme, ak sa bude niekto snažiť hodiť svoje vlastné zlyhania na nás. No ak treba, rád obyvateľom nášho mesta pripomeniem minulé volebné obdobie. Začnem desaťhodinovými zastupiteľstvami plnými vzájomných urážok, ktoré nám robili hanbu po celom Slovensku. Pokračovať môžem škandalóznym podnikaním niektorých poslancov a verejne prezentovanými podozreniami pri mestských investíciách. Ako najjagavejší príklad môžem uviesť stavbu Mariánskeho námestia, kde po odchode bývalého vedenia zmizla aj firma staviteľa a dnes námestie musíme dokončovať za mestské peniaze. Alebo si spomeňme na prípad prenájmu marikovského poľovného revíru bez vedomia poslancov a mestskej rady. Ďalším zrkadlom práce bývalého vedenia je výstavba predvolebných chodníkov v Jelšovom, ktoré sa dnes rozpadajú či nikým neschválená cesta do Šurabovej k domu jedného vysokopostaveného mestského úradníka. A môžem pokračovať mnohými súdnymi spormi či miliónovými pokutami za verejné obstarávania. Hotovou perličkou je podpis zmluvy ešte ráno v deň môjho nástupu. Keďže sa tak udialo v rozpore s platnými predpismi, okamžite som ju zrušil a následne dohodol úplne iné, oveľa výhodnejšie podmienky. A netreba zabudnúť ani na posmešky obyvateľov mesta, ktorí sa dohadovali, kto že to mestský úrad riadi, viceprimátor, prednosta či niektorí podnikatelia? Verte, že nemám ani najmenšiu chuť sa k tomu obdobiu vracať.
 

Mesto sa stabilizuje, očakávali by sme pokoj. Namiesto toho sa objavujú čoraz silnejšie ataky na vašu osobu.
V prvom rade ich charakterizuje to, že sú anonymné a majú podobu mailov od neexistujúcich ľudí, či letákov roznášaných po nociach. Keďže sú v nich zväčša samé nezmysly, ani neviem, či stojí za to na ne reagovať. Veď človek so zdravým úsudkom len premýšľa, či sa nad tým smiať či plakať. Keďže som sa dozvedel, že niektorí podnikatelia už objednávajú bilboardy na jesennú a jarnú akciu proti vedeniu mesta, možno sa z nich dozvieme aj to, že sa po nociach stretávam s démonmi a čarodejnicami. (smiech)
 

Skúsme vážne. Na jar sa objavili letáky, ktoré vás obviňovali z mnohých prehreškov, ako napríklad predaj Povbytu či povolenie poľských trhov. Čo vy na to?
V našom meste sú podnikatelia, čo platia tímy ľudí, ktorí monitorujú mesto. Ak nič iné nenašli, tak je to pre nás výborné vysvedčenie. Naše vedenie Povbyt v žiadnom prípade nepredalo. Osemdesiat percent tohto podniku sa predalo ešte pred rokom 2006 za 27 miliónov korún a to väčšina z nás v politike nepôsobila. My sme predali zvyšných dvadsať percent za 19,5 milióna. A za týmto predajom si stojím ja aj väčšina poslancov. Zachránili sme tak posledné peniaze z tohto kedysi výnimočného mestského podniku. A to v čase, keď tam mesto už nemalo žiaden vplyv. Navyše spoločnosť, vlastniaca 80 percent avizovala, že navyšuje základné imanie a podiel mesta by následne padol na 1 percento. Predstava, že by sme tam ešte niekedy niečo vedeli presadiť, je komická. O korektnosti tohto predaja svedčí aj to, že všetko prebiehalo transparentne a pod kontrolou verejnosti. Nakoniec v prípade predaja osemdesiat percent z obdobia pred rokom 2006 padlo niekoľko trestných oznámení. V našom prípade ani jedno. To svedčí o všetkom. A poľské trhy sme po rokovaniach s miestnymi obchodníkmi zakázali po dvoch týždňoch.

Takže to je len búrka v pohári vody. Neobávate sa po predaji Povbytu zvýšenia cien tepla?
Samozrejme, že áno. Ale tomu by sme nedokázali zabrániť ani pred predajom. Ten, kto čo len trochu rozumie obchodnému zákonníku vie, že osemdesiatpercentný vlastník vždy prehlasuje dvadsaťpercentného a to už nehovorím o jednopercentnom. O cenách tepla ale rozhoduje nezávislý regulačný úrad a mesto ani väčšinový vlastník nedokáže jeho
rozhodnutia ovplyvniť. Ak sa chceme na niekoho sťažovať za drahé teplo, treba sa obrátiť na tých, ktorí predali tých osemdesiat percent. Vtedy mesto definitívne stratilo akýkoľvek vplyv na tvorbu cien.

Vyjadríte sa aj k letákovým útokom na vašu osobu, ktoré mesto zaplavili na jar?
Nie je príjemné prepierať svoj osobný život na verejnosti a ešte horšie je to s rodinnými príslušníkmi, ktorí s politikou nemajú nič spoločné. To je ale asi údel verejne činných osôb. V našom meste ma pozná takmer každý od detstva. Dostal som veľkú dôveru ľudí, takže nemám čo tajiť. Aj preto sa divím, že niekto vymýšľa také lži, ktoré sa dajú ľahko vyvrátiť. Napríklad moja manželka v Považskej Bystrici vôbec nepracuje a taktiež sa tu nechystá do žiadnej funkcie, ako tvrdili na letákoch Na internete sa dá ľahko zistiť, že pracuje mimo mesta. Taktiež nestaviam žiaden rodinný dom, aj to je úplný nezmysel. Je pravda, že naša rodina vlastní starší rodinný dom, postavený v roku 1968, teda viac ako štyridsaťročný a pomaly ho prerábame. Nikdy som to netajil a asi by som bol smiešny, keby som sa o to pokúšal. Autorom chcem odkázať len to, že netreba písať letáky a ako potkani ich po nociach roznášať po meste. Stačí prísť na mestské zastupiteľstvo a pred kamerami sa ma otvorene opýtať. Nemám ani najmenší problém kedykoľvek odpovedať.
 

Naposledy koloval mestom mail, v ktorom boli vypočítané vaše funkcie a príjmy. Vyjadríte sa aj k tomu?
Čo povedať na hlúposti? Čítal som ten mail. Ak by bola čo len polovica z tej sumy pravdivá, asi by som bol hotový boháč. A to našťastie nie som a ani po tom netúžim. Nechcel by som žiť za trojmetrovým múrom ako niektorí miestni podnikatelia. Ale vyjadrím sa k tým najväčším absurdnostiam. Futbalový delegát nie som už od roku 2008, to by si autori mohli zistiť. Na futbal chodím už roky len ako divák. Na VÚC nie je žiaden plat, len náhrada paušálnych výdavkov slúžiaca na benzín a telefóny. Má ju každý poslanec a je niečo viac ako 400 eur.
V dozornej rade Považskej vodárenskej bol a bude každý primátor mesta, lebo naše mesto je tam najväčší akcionár. Podľa zákona nesmie mať primátor z dozorných rád žiaden príjem. Nemal ho Lackovič, Adame a nemám ho ani ja. Hneď po zvolení som v Považskej vodárenskej podpísal vzdanie sa akejkoľvek finančnej odmeny. V dozornej rade Mestských lesov som nikdy nebol, takže som za to nikdy nedostal ani cent. Plat vedúceho katedry je podľa tohto anonymu väčší ako plat dekana alebo rektora. Len pre zaujímavosť, žiaden docent ani vedúci katedry nikdy nezarábal tisíce eur. Veď preboha - sme v slovenskom školstve! Plat docenta je približne 800 eur v hrubom a príplatky vedúcich katedier sa pohybujú na úrovni 50 eur. Ale dúfam, že mi nechcete povedať, že takýmto absurdnostiam niekto verí?! Veď takto by sa dali tie zaručené informácie vyvracať jedna po druhej.
 

Ale prijali ste ponuku do Správnej rady Ústavu pamäti národa. Vraj naďalej učíte na dvoch vysokých školách. Dá sa to stihnúť?
Začnem od konca. Dúfam, že neveríte, že sa dá robiť robota primátora a zároveň učiť denne na dvoch vysokých školách? To ako by som mal byť ráno v Považskej Bystrici, na obed v Trenčíne, popoludní v Banskej Bystrici a večer v Bratislave? To je predsa úplný nezmysel a divím sa, že to môže niekto napísať a ešte dúfať, že tomu budú ľudia veriť. Moja jednoznačná priorita je naše mesto a funkcia primátora. Po meste chodím pešo. Kto chce, vidí ma, ako chodím každé ráno do práce na úrad, cez deň sa pohybujem po úrade, mestských stavbách či zariadeniach a večer idem domov. Cez víkendy sa zúčastňujem mestských kultúrnych a spoločenských aktivít. Tak kedy by som to asi stihol? Už v roku 2008, keď som nastúpil do verejnej funkcie prednostu obvodného úradu, som požiadal na univerzite o uvoľnenie pre výkon verejnej funkcie. Zákon to umožňuje preto, aby sa po skončení funkčného obdobia mal verejný funkcionár kam vrátiť. Po ten čas mu ostáva zachované pracovné miesto aj funkcie. A to je aj môj prípad. Ak raz z mesta odídem, vrátim sa natrvalo na univerzitu, do tej istej kancelárie, kde som predtým roky sedel. A som veľmi rád, že mi na univerzite vychádzajú v ústrety a naďalej so mnou počítajú. O to ľahšie sa mi vykonáva funkcia primátora. Veď nejeden primátor či starosta nenašiel po skončení svojho mandátu žiadnu prácu a skončili na úrade práce. Zatiaľ chodím učiť do Trenčína raz do týždňa podvečer od 16,00 do 20,00 aby som nevyšiel z cviku. Keďže sa venujem teórii a dejinám verejnej správy, verím, že je to pre študentov dobré prepojenie. Aj keď asi nie sú nadšení z podvečerných prednášok, no na univerzitách to nie je nič neobvyklé. A predstava, že by mi platili za to desaťtisíce eur, je úplne smiešna. Na banskobystrickej pobočke pražskej vysokej školy som prestal učiť už v roku 2010, ešte pred zvolením za primátora. Mimochodom, učilo sa po sobotách v Považskej Bystrici na obchodnej akadémii.
 

A čo vaša voľba do Ústavu pamäti národa? Budete túto funkciu stíhať?
Málokto vie, že ústav spravuje všetky materiály tajných služieb od roku 1938 do roku 1989. Správna rada má ako jednu z najdôležitejších úloh zabrániť ich zneužívaniu. Zasadanie je raz za mesiac, čo sa dá bez problémov stihnúť. Nakoniec, aj ostatní členovia správnej rady majú svoje vlastné zamestnanie. To, že ma tam navrhla strana SMER--SD a zvolili ma tam poslanci Národnej rady SR v tajnom hlasovaní, je veľký prejav dôvery, ktorý si vážim a dúfam, že ju nesklamem.
 

Viete odhadnúť, kto stojí za takýmito osobnými útokmi a prečo prišli už teraz, keď do najbližších volieb je ešte viac ako dva roky?
Neviem a úprimne ani sa tým nejako vážnejšie nezaoberám. Veď o primitívnosti takýchto letákov či anonymov a ich autorovi si každý môže urobiť svoj názor. Niekomu zrejme tečie do topánok a asi začíname na meste poriadne vadiť. Ale príčin môže byť viac. Nasadili sme tvrdý a nekompromisný boj proti korupčným praktikám. Odstránili sme z mesta ľudí, ktorí tam nepatrili. Odstavili sme záujmové skupiny z mestských lesov, zabránili sme likvidácii Mestskej dopravnej spoločnosti, v ktorej má mesto dodnes 34 percent a o ktorej sa jeden vplyvný miestny veľkopodnikateľ vyjadril, že ani neumrie, kým ju neovládne. Ako to dopadne po privatizácii mestského majetku, sme sa mohli presvedčiť už v minulosti. Preto jej likvidáciu jednoducho nedopustíme. A priateľov nemám ani medzi ľuďmi presadzujúcimi v našom meste projekt spaľovne za desiatky miliónov eur.
 

Projekt spaľovne ešte stále existuje? Neukončilo ho minulé volebné obdobie?
Samozrejme že existuje a tak ľahko ani neskončí, na to je v ňom príliš veľa peňazí. Možno si pamätáte, ako sa v minulom volebnom období isté záujmové skupiny pokúsili tento projekt presadiť. Prípadne ako nás bývalé vedenie presviedčalo, že budúcnosť je len v spaľovaní a aká skvelá spaľovňa je v centre Viedne. Vtedy len spojené úsilie všetkých politických strán v meste dokázalo zabrániť presadeniu tohto projektu. V našom prípade však lobisti za tento projekt narazili na rozhodný odpor vedenia mesta aj stavebného úradu. Odmietli sme o spaľovni čo i len rokovať a máme pre nich len jeden odkaz. Ak je tá spaľovňa taká bezpečná, ako ju predstavujete, postavte si ju v centre Bratislavy. Tam isto nebude nikomu prekážať a všetci Bratislavčania ich pochvália. My ju v Považskej Bystrici nechceme a ja urobím všetko, čo je v mojich silách, aby tu nebola. Som rodený Považskobystričan, žijú tu moje deti a kým budem primátorom, takýto projekt nikdy nedovolím.


Nie je príčinou útokov aj to, že ste očistili úrad od ľudí spätých s kauzami z minulosti?

Aj to je možné. Naše mesto slúžilo v minulosti mnohým doslova ako dojná krava. Možno si niekto myslel, že hneď po voľbách zrazíme podpätky a budeme poslúchať. No asi prišlo veľké sklamanie. Sme dostatočne sebavedomí na to, aby sme sa nechali zastrašiť. Dostali sme takú veľkú dôveru práve preto, lebo ľudia verili, že z úradu odstránime vplyvy ľudí zvonka. A verím, že v tom sa Považskobystričania nesklamali. Z mesta sme odstránili všetky vplyvné skupinky a dnes ho riadime slobodne a hlavne sami. A to napriek tomu, že sa k nám dostali vyhrážky typu ak nebudeme „poslúchať“ dopadneme ako môj predchodca. Že urobili všetko pre to, aby nám zničili dobré meno a kariéru. Že ovládajú poslancov a urobia nám na meste peklo. Našťastie to bolo len zbožné želanie. Drvivá väčšina poslancov ukázala, že má pevný charakter. Ale to, čo sa deje za posledné mesiace, má rovnaký scenár ako útoky na môjho predchodcu. Keďže na nás nedokážu narafičiť ani vymyslieť porušenie zákona, vymýšľajú sa hocijaké absurdnosti s cieľom zdiskreditovať nás a oslabiť našu dôveryhodnosť u ľudí. Verím, že tak, ako neuspeli u poslancov, narazia aj u Považskobystričanov. Úprimne poviem, že mi behá mráz po chrbte, ak nás o transparentnosti pri nakladaní s majetkom mesta chcú poučovať ľudia, ktorí kupovali lukratívne mestské pozemky meter po 4 eurá.


Ako myslíte to, že mesto bolo dojnou kravou?
Stačí, keď si naše mesto pozriete a porovnáte ho s okolitými mestami. Preinvestovalo sa tu oveľa viac peňazí, len to nikde nie je vidieť a za inými mestami viditeľne zaostávame. My, čo sme sa v minulosti porovnávali s Trenčínom či Žilinou, dnes ledva dosahujeme úroveň okolitých mestečiek. Je na nás, aby sme to zmenili a vrátili nášmu mestu jeho bývalé postavenie.
 

Naše mesto bolo kedysi veľmi bohaté. Ako je na tom s majetkom dnes?
Nie najlepšie. Veľká časť z mestského majetku zmenila majiteľa. Dnes už nevlastníme Mestské technické služby, Mestský bytový podnik, hotely Fim a Manín, orlovský futbalový areál či pozemky v centre okolo Troch veží. Mesto nevlastní ani pozemky medzi Hypernovou, starým cintorínom a Považanom, kde sa dodnes Považskobystričania márne dožadujú výstavby nového centra. Aj tie sú však už dávno predané. No treba povedať, že na mnohé z tohto majetku ostalo mestu predkupné právo. Práve to možno mnohých privatizérov mestského majetku dráždi, lebo ho nedokážu skutočne zužitkovať. Ja môžem všetkým garantovať, že my v prípade záujmu veľmi radi predkupné právo v budúcnosti využijeme a majetok mestu vrátime.


Máte povesť politika, ktorý sa vždy snaží o dohodu, no dnes volíte dosť ostré slová. Ako hodnotíte svoj vzťah k miestnym podnikateľom?
Oddeľme manažérov veľkých podnikov a podnikateľov, ktorí si poctivo vybudovali svoje firmy a živnosti od iných. Myslím si, že vzťah k nim je obojstranne veľmi korektný. Pravidelne sa stretávam s predstaviteľmi najväčších zamestnávateľov v meste a hľadáme možnosti, ako čo najlepšie spolupracovať. Stavebný úrad má prioritu v pomoci novým podnikateľským subjektom. Podnikateľom sme vyšli v ústrety pri tvorbe územného plánu, v súčasnosti pripravujeme príchod nového kórejského investora do priemyselného areálu. Veľmi dobre spolupracujeme aj so zahraničnými zamestnávateľmi, pôsobiacimi v našom meste. Osobitne sa stretávame so zástupcami živnostníkov a drobných podnikateľov.
 

Ako hodnotíte rozdrobenosť podnikateľského prostredia? Nekomplikuje to spoluprácu mesta s podnikateľmi?
Je veľmi dôležitý a na meste urobíme všetko preto, aby mohli tvoriť nové pracovné miesta. V našom meste pôsobí viacero podnikateľských združení a pracuje tu okresná pobočka Združenia podnikateľov Slovenska. Máme s nimi nadštandardné vzťahy, podobne aj s Obchodnou a priemyselnou komorou. Stačí si prečítať ich vyhlásenia, kde vyzdvihujú spoluprácu s mestom. Nakoniec pripravujeme memorandum o spolupráci, ktorá vytvorí dobrý základ pre zlepšovanie podnikateľského prostredia v meste.
 

Mestské združenie podnikateľov však opakovane kritizuje vaše kroky. Aká je spolupráca s ním?
Takmer žiadna, hoci spočiatku sme sa o spoluprácu snažili. Dnes je to pre nás len jedno z desiatok občianskych združení, pôsobiacich v našom meste. A nakoniec ani nevieme, koho vlastne reprezentuje. Združuje vraj o niečo viac ako sto z celkom takmer tri a pol tisíc mestských podnikateľských a živnostníckych subjektov. Podľa medializovaných informácií v ňom nie je takmer žiaden z najväčších zamestnávateľov v meste. Ale nikto im nebráni združovať sa a verejne vystupovať. Je to ich právo, my sa do nich nestaráme. Nepoznáme ani ich organizačnú štruktúru, z minulosti vieme len to, že ako predseda dozornej rady združenie kontroloval generálny riaditeľ Prima Zdroj Ing. M. Stacho. Na čele združenia je Ing. M. Sklenář, ktorého firma v minulosti figurovala na zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne. To len na okraj. Našimi partnermi sú a v budúcnosti budú okresná organizácia Zväzu podnikateľov Slovenska a Obchodná a priemyselná komora. Ale v miestnej televízii som dal verejnú ponuku Ing. Sklenářovi na verejný dialóg.

Považská Bystrica je známa špinavými útokmi na miestnych politikov. Čím to je?
Je to fenomén posledných rokov. V Považskej Bystrici sme si už na špinavé kampane pomaly zvykli. Všetci máme ešte v živej pamäti nechutné fotomontáže poslanca Keruľa, ktoré šokovali mesto pred poslednými voľbami do VÚC. Pred komunálnymi voľbami sa zas viedla nechutná schránkovacia kampaň najskôr proti primátorovi Lackovičovi a o štyri roky proti Adamemu, ktorá bola podobná najhlbšiemu suterénu. Nakoniec aj časť kandidátov strany SMER - SD bola nehorázne ohovorená v tzv. Volebných novinách, ktorými bolo počas volebného moratória zaschránkované celé mesto. Zažili sme aj stupídnu laserovú šou počas koncertu skupiny Elán. Takže už si na to pomaly zvykáme. Sám som zvedavý, kam až sú títo ľudia schopní vo svojej nenávisti zájsť. Ale počítam, že s tým, ako sa budú znižovať ich šance na kšefty a s blížiacimi sa voľbami do VÚC sa špinavé útoky budú stupňovať. Nakoniec aj naša koalícia SMER - SD, KDH, SDKÚ je mnohým tŕňom v oku. V najťažších chvíľach pre naše mesto sme v záujme jeho finančnej záchrany dokázali zabudnúť na politické škriepky, naďalej korektne spolupracujeme a dodnes sú naše vzťahy nadštandardné. Jednoznačne sme zvíťazili vo voľbách, nastolili sme na úrade poriadok, čo nám porazení vo voľbách nikdy neodpustia a urobia všetko preto, aby našu koalíciu rozbili a aby nás akýmkoľvek spôsobom skompromitovali.
 

Ako sa s týmito útokmi vyrovnávate vy a vaša rodina?
Ja verím, že ľudia v našom meste sú už voči podobným útokom imúnni a majú vlastný rozum. Mne osobne sú tieto letáky a bilbordy smiešne. Zažil som schránkovanie a zosmiešňujúce bilbordy proti svojej osobe už pred komunálnymi voľbami. Nepríjemné je len to, že mám dve dcérky - školáčky a musím ich pripravovať na to, že prídu ešte špinavšie útoky na mňa a moju rodinu. Smutné bolo už to, že čítali tieto posledné letáky. Musia sa však obrniť a nevnímať takéto podprahové útoky. Sú ešte malé, ale verím, že to zvládnu. (r)


Sken článku z Považskobystrických noviniek v pôvodnom formátovaní si môžete stiahnuť vo formáte PDF.

Anonym píše:
Neděle 07.10.2012 17:26
Takéto litánie si neuverejňoval v mestskom plátku ani Lackovič, lebo bol na to príliš inteligentný, ani Adame, lebo by ich nedokázal zosmoliť.
Anonym píše:
Neděle 07.10.2012 17:31
Prečo tam Janas nespomína svoj úväzok v Nitre?

Voľný režim za dvoch
Ako Janas stíha viesť mesto a učiť na troch školách? „Má voľnejší režim, lebo práca na vysokej škole nespočíva len v tom, že niekto tu je osem a pol hodiny v práci,“ tvrdí jeho nadriadený, šéf Ústavu romologických štúdií v Nitre Rastislav Rosinský. Janas podľa neho učí aspoň desať hodín týždenne. Napriek tomu je Janas vedený na škole na stopercentný úväzok, čiže 37,5 hodiny týždenne. Ako je to možné? „Svojimi výkonmi dokáže tých sto percent na pracovisku vykryť,“ vysvetľuje Rosinský s tým, že ide o „prácu mimo pracoviska“ – najmä publikačné aktivity. Prečo škola napriek „voľnejšiemu režimu“ neznížila Janasovi úväzok?. „V tom období odišiel človek, ktorý zabezpečoval filozofiu a sociológiu a on po ňom prevzal aj ďalšie predmety, v podstate začal realizovať výuku za dvoch ľudí,“ uviedol Rosinský.

http://hnonline.sk/slovensk[…]n-clovek-stiha-osem-funkcii
Anonym píše:
Pátek 19.10.2012 08:32
Anonym píše:
Neděle 07.10.2012 17:39
Janas dokola plače o chybách minulého vedenia. Ako keby nebol poslancom toho istého Smeru, ktorý aj vtedy vládol.
Anonym píše:
Neděle 07.10.2012 17:42
a zároven okresnym predsedom smeru, za vsetko dvíhal svoje hrabivé ruky
Komisár Alexej
Komisár Alexej píše:
Neděle 07.10.2012 19:22
Tieto "útoky" však majú reálny podklad. A vodu na mlyn novinárom dodáva priamo pán docent Janas, svojimi neuváženými rozhodnutiami.
Anonym píše:
Neděle 07.10.2012 21:26
Veru. Nikto ťa nebude milovať, keď ho vyrazíš z roboty a ešte že preto, lebo nič nerobíš.
Anonym píše:
Neděle 07.10.2012 21:52
...a prijmeš "špičkového odborníka", ktorý vôbec nie je politickou nomináciou...
... hovorím o pani Milade...
Anonym píše:
Neděle 07.10.2012 23:14
Asi pani Miladu musel prijať. Ak vedela o tejto veľkej Károľovej 8- násobnej schizofrénii.
Anonym píše:
Pondělí 08.10.2012 21:47
S pani Miladkou to už má premyslené, pred voľbami do VUC, bude podpísaná nová zmluva o koaličnej spolupráci so SNS. Samozrejme transparentne pre kamerami TV-podlažie.
Anonym píše:
Pondělí 08.10.2012 22:16
Karoľko je skratka politická prost...tka
Anonym píše:
Čtvrtek 11.10.2012 22:52
Trefné pomenovanie aj na hlave mu žiari lampašik.
Anonym píše:
Pátek 12.10.2012 17:04
To teda je riadna politická prosti**tka (kolaboroval s HZDS, KDH, SDKU a bude aj s SNS)
Anonym píše:
Pondělí 08.10.2012 16:39
Garanti odbornosti = „odborníci z HZDS“ z Janasovho košiara (Kozárová, Zboranová, Kulišíková, Bielik)
Anonym píše:
Pondělí 08.10.2012 20:06
To mu ale vlastný smeraci porataju
Anonym píše:
Pondělí 08.10.2012 20:37
Tešíme sa na pripravovanú členskú schôdzu strany SMER – SD, kde sa dozvedia o transparentnosti nášho okresného predsedu Janasa aj ostatní členovia. Servítok pred ústa si rozhodne nedám, lebo to čo sa deje v našom meste, by malo vedieť aj predsedníctvo strany.
Komisár Alexej
Komisár Alexej píše:
Pondělí 08.10.2012 21:21
Len, aby vás nevylúčili, demokrati. :D
Anonym píše:
Čtvrtek 11.10.2012 23:06
Kedy bude schôdza, lebo voľby budu až za 2 roky.
Anonym píše:
Pondělí 08.10.2012 21:19
Zlatý p.Ševčík, vráťte sa!
Anonym píše:
Pondělí 08.10.2012 23:15
Iste sa chcete aj Vy zapojiť do debaty, ale neprepadajte momentálnym náladám. Ak nie ste p.Ševčík, asi ste prepadli davej psychóze.
Anonym píše:
Úterý 09.10.2012 08:21
Ševčík, len nech zostane, tam kde je !
Jedna trubka za druhu ?!
Načo ???
Anonym píše:
Čtvrtek 11.10.2012 23:03
Ing. Jaroslav Ševčík bol vždý úprimný, čestný, zodpovedný a pracovitý, len jeho zásluhou bola vybudovaná Okresná organizácia strany SMER. Radoví členovia strany stale v dobrom spominajú. Len chamtivci a nenažranci ho vyštvali, aby vydlaždili cestu transparentnému primatovi.
Anonym píše:
Pátek 12.10.2012 16:58
Môžem iba potvrdiť, že Ing. Jaroslav Ševčík, bol vždy zodpovedný okresný funkcionar a predseda SMERU, len nenažranci Janco, Janas a ďalší, ho vyštvali z funkcie aj strany.
Anonym píše:
Sobota 20.10.2012 21:20
Tak tieto zhodnotenia Ing. Jarda Ševčíka mohol napísať len samotný Ševčík. Zasa ako obvykle klame a zavádza.Totiž na vtedajších členov Smeru určite nezanechal dojem slušného a čestného človeka. Čo sa týka tvrdeni že Janco ho vyštval zo strany tak to je klamstvo na n-tú. Janco bol práve Ševčíkov štekajúci pes pomáhajúci mu v svinstvách a Ševčík ho za odmenu urobil členom okresnej rady Smeru. Čo sa týka Janása ten za Ševčíka určite v Smere v Bystrici nebol a teda ho nemohol odtial vyštvať !! Dovolím si pripomenúť, že Ševčík bol z miesta predsedu okresnej organizácie odvolaný na príkaz samotného Fica, pretože Ševčík vo svojej bohorovnosti hrubo pourážal členov krajskej rady Smeru a títo o Ševčíkove odstránenie Fica požiadali.Konečne čo bol Ševčík za predsedu strany keď v amoku vyhádzal celú dokumentáciu okresnej organizácie na ulicu k smetiaku. Teda ešte raz drahý Ševčík, odpočívaj v politickom hrobe a nedúfaj v politické vskriesenie. Pamätníci tvojich chrapúnstiev a podrazov ešte stále v Bystrici sú a môžu ti kadečo pripomenúť, napr. dodnes nevyšetrené samovykradnutie kancelárie Smeru.
Anonym píše:
Sobota 20.10.2012 21:37
blbosti, blbosti, blbosti.
Ševčík ešte pol roka splácal požičané veci, ukradnuté z kancelárie Smeru.
Jeho hlavný hriech bol - tvrdý postup proti Lackovičovi.
A odstránili ho počas Ficovej neprítomnosti, nie s jeho súhlasom.
Anonym píše:
Neděle 21.10.2012 09:33
Jardo Ševčík prestaň už konečne vychvaľovať sám seba a bohapuste klamať. Dobre sa spláca keď sa niečo samoukradne. Ševčíkovi sa absolútne hodilo samovykradnutie kancelárie, pretože zmizol videozáznam z mimoriadneho snemu okresnej organizácie Smeru. Ten videozáznam bol nápadom Ševčíka a jeho lumpenkámošov Janca a Belása. Chcel ním zhovadiť svojich odporcov v okresnej organizácii a keďže nakoniec videozáznam ukazoval, čo je Ševčík za blb, tak musel zmiznúť. O jeho kópiu požiadali na mimoriadnom sneme totiž ostatní členovia . Tak musela byť kancelária Smeru do rána záhadne vykradnutá a videozáznam zmizol spolu s kamerou ,mimochodom požičanou od súč. poslanca Smatanu. Zaujímavé by bolo vedieť či kamera bola poistená a či poisťovňa preplatila poistnú udalosť. A stou ochotou Ševčíka niečo splácať to tiež nie je pravda. Žiadal Fica aby mu na tú akože krádež prispel a prefinancoval zmiznutú kameru. Ten ale mal informácie a Ševčíka poslal do prdele.
Anonym píše:
Neděle 21.10.2012 13:56
Ševčík by nebol o nič lepší ako Janás. Obaja majú so vstupom do politiky len jeden záujem - riadne sa za krátku dobu naúkor ostatných nabaliť a potom v pohode užívať ako zatial v Mogoňove všetci primátori. Našťastie aspoň Ševčík sa primátorom nestal a dúfam , že obyvatelia Mogoňova budú mať toľko zdravého rozumu a pudu sebazáchovy , že Ševčíka nikdy nezvolia !!!!!!
Anonym píše:
Neděle 21.10.2012 20:49
Janco, vitaj. Už sme si mysleli, že po tých výpraskoch, čo si dostal si emigroval aspoň na mars.
Anonym píše:
Neděle 21.10.2012 14:02
Jarko neklam, v Smere si behal za vekslákom Flašíkom a Beňovou ,aby ti pomohli s udržaním sa na mieste predsedu okresnej organizácie. Veď dobre vieš ako často si behal za Flašíkom na jeho chatu na Liptove.
Anonym píše:
Sobota 20.10.2012 21:31
Ševčík to ospevovanie samého seba si si mohol odpustiť!!!!Veď dobre vieme čo si za vtáčika .
Anonym píše:
Pondělí 08.10.2012 16:33
Chcem sa spýtať Janása, čo je pravdy na tom, že to Bystrice má byť presťahovaných cca 300 romales z Luníka 9 . Podĺa dostupných informácií by to malo byť do VVZ bývalých strojární. Neprekvapilo by ma to, keď aj Vy pán primátor sa venujete takej ch-u-jovine ako je Inštitút romológie. Ak má štát takým pochybným vedcom možnosť platiť za takú pochybnú vedu potom neviem kde skončíme !!!!
Komisár Alexej
Komisár Alexej píše:
Pondělí 08.10.2012 18:55
Primátorovi klesajú preferencie, noví voliči sú viac ako žiadúci.
Anonym píše:
Pondělí 08.10.2012 20:40
Oklamaní voliči rozhodne hlas vo voľbach neposkytnu !
Anonym píše:
Pondělí 08.10.2012 21:05
Lož a klamstvo primátora, lebo okná na Základnej umeleckej škole (ZUŠ) sa menili v roku 2009 a 2010 a rekonštrukcia ZUŠ IWK sa začala za predchádzajúceho vedenia.
Anonym píše:
Pondělí 08.10.2012 21:15
Pán primátor, keby sedel na úrade, tak by vedel, čo sa za jeho 20 mesačného bačovania urobilo. Zatiaľ sa iba chvastá tým, o čo sa nepričinil, lebo aj v Považskom Podhradí sa okna menili na Základnej škole aj materskej škôlke v roku 2009 a 2010.
Anonym píše:
Pondělí 08.10.2012 21:28
Primátor sa chváli iba tým, čo mu jeho "špičkoví odborníci" napíšu.
Anonym píše:
Úterý 09.10.2012 07:48
Janas, ty si taká klamárska chrapač. za dva roky si na meste nič nespravil, iba vyplakávaš aké su zlé financie,ako si to musel konsolidovať a ako ti všetci ubližujú. Potom si cez tie primitívne Novinky vyfotíš ako si natrel zábradlie na Rozkvete. Ty si naozal úplny debil. Ke´d si porovnám tvoje prísľuby na VMČ čo spravíš za 4 roky a čo si spravil, tak nič. Iba teplému kamošovi do Teplej. Dúfam že si Tvoje dcéry prečítaju aj tuto stránku čo si zač, nie len vychvaľovanie v Novinkách a regionálnych televíziach. A možno ťa ani nepoľutujú.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.10.2012 23:43
Prečo stále kritizujete pána primátora Doc. PhDr. PeadDr. Karola Janasa, PhD., veď už aj na porade nás upozornili, že to nie je pravda, sú to iba vymysli neuspokojených podnikateľov a ako svedectvo nám ukázali noviny.
Anonym píše:
Úterý 09.10.2012 21:21
Priatelia - bude dobre. V meste máme nového hráča. Plné mesto je Marcelka Hlavoňa a jeho developerských plánov. Všade kam príde tak hovorí, že jeho ústami hovorí Karol. A veľa ľudí tomu aj uverí - veď sú bratranci. Už si robia zálusk na parádnu stavbu pred hotelom Manín, nový Lidl, nový Kaufland... Karolko už zjavne pochopil, že tu dlho nebude. Len žiaľ za tú dobu, čo tu bude ešte bačovať poznačí toto mesto tak, že budeme nad tým všetci ešte dlho dlho plakať. Lackovič si dovolil zbúrať športovisko a postaviť na jeho mieste haraburdu s obchoďákom v strede mesta, predať pozemky svojim kamarátom Jágrikovi, Mitošinkovi - a o krematóriu ani nemusíme hovoriť. Ale v porovnaní s Karolkom to bol čistý amatér. Bude ako nebolo priatelia.
Anonym píše:
Úterý 09.10.2012 22:12
na ten park pred maninom si zuby brusil este haviar, ale to nejak nestihol

dokedy si bystricania nechaju prznit mesto? za chvilu to bude len take nakopenie budov, z ktoreho kazdy uteka
Anonym píše:
Úterý 09.10.2012 22:20
Anonym píše:
Středa 10.10.2012 21:12
presne ten. Karolkov bratranec. Ten čo mu prestavuje chalupu...akurat, že sa na to poskladáme my všetci.
Anonym píše:
Středa 10.10.2012 22:19
Doc. Janas - Doc. Hlavoň.
Čo ich spája?
Anonym píše:
Čtvrtek 11.10.2012 20:39
Neviem čo ich spája teraz. Ale viem určite, čo ich bude spájať v budúcnosti - množstvo podvedených a nasraných bývalých kamarátov, obchodných partnerov, obyčajných ľudí... TO budú mať za pár rôčkov spoločné.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.10.2012 22:18
Spoločné kšefty a tunelovanie mesta.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.10.2012 22:37
Hlavoňko je pre Karoľka generalnym sponzorom rekonštrukcie rodinnej haciendy na Hlinikoch
Anonym píše:
Čtvrtek 11.10.2012 22:25
Karolko lobuje zakazky na TSK a Hlavoňko strieka vodorovné značenie na všetkych cestach Trenčianskeho kraja. Bohovský tunel a biznis z poslaneckého mandatu našho transparentného primáta.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.10.2012 22:29
Obaja transparentný nenažranci.
Komisár Alexej
Komisár Alexej píše:
Pondělí 08.10.2012 21:23
Nespokojné ovce sa zvyknú k svojmu bačovi vracať, keď im sľúbi trochu žvanca naviac.
Anonym píše:
Pondělí 08.10.2012 22:07
Primátorovi klesajú preferencie a vlastné ovce z košiara sa k bačovi otáčajú a-n-a-l-o-m.
Anonym píše:
Úterý 09.10.2012 07:46
Nie z Luníka ale z Púchova a časť už je v jednom paneláku na Rozkvete v PB
Anonym píše:
Úterý 09.10.2012 09:04
Súhlasím s tým že to, čo bol omajetkom mesta, treba znova vrátiť do vlastníctva mesta za rozumnú cenu. Znova vybudovať technicé služby, celkom vrátiť do réžie mesta odvoz odpadov aby sa nenabaľovali súkromné firmy s nejasným pozadím.
Anonym píše:
Úterý 09.10.2012 11:16
Karolko priprav sa caka ta prekvapenie vo stvrtok na zastupitelstve,aha nevies na co nevadi neboj ....
Anonym píše:
Úterý 09.10.2012 20:17
Po štvrtku - dajte vedieť čo sa tam dialo.
Ďakujem !
Anonym píše:
Pondělí 05.11.2012 09:49
Čo je pravdy na tom, že spaľovňu v PB odsúhlasili? Máte niekto info? Alebo je to len fáma?
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 05.11.2012 11:11
Odsúhlasená určite nie je. To by musela dostať stavebné povolenie a predtým by muselo prebehnúť posudzovanie s verejným prerokovaním.
Ale zrnko pravdy je v tom, že investor sa plánov na spaľovňu zatiaľ nevzdal, takže môže dôjsť k obnoveniu procesu získavania povolení.
Treba byť v strehu.
Anonym píše:
Pondělí 05.11.2012 21:24
Bu bu bu...to najlepšie zaberá.
Anonym píše:
Pondělí 05.11.2012 21:34
pan Smatana,alebo ak sa nájde ešte niekto s rovnou chrbticou z pánov poslancov ....skúste sa napriamo na MZ opýtať, či je pravdou, že spaľovna má stále platné stavebné povolenie, lebo údajne počas rekonštrukčných prác na teplárni zahájili aj rekonštrukciu spaľovne a teda tým povolenie neprepadlo ??? ak to je naozaj pravda tímto nenažrancom na meste by sme to mali zrátať...to moje deti budú dýchať taký bordel a žiť v susedstve regionálnej spaľovne ?
Anonym píše:
Úterý 06.11.2012 09:05
http://www.povazska-bystric[…]2514__id_zm=141899#m_192514

naši poslanci na čele s Janasom všetko posrali a zasrali, aj do slovne
Anonym píše:
Úterý 06.11.2012 13:52
Ešte jedna či dve poznámky - sú všetkty pozemky v danom areáli vysporiadané? Sú prívženci spaľovne a ich šedé eminencie vysporiadané s firmičkami v areáli a blízkom okolí?
Nájde sa niekto, kto má jasné a hlavne dokazteľné odpovede?

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359