Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Ivan Rončák: Štyri mýty komunálnej politiky

Ivan Rončák: Štyri mýty komunálnej politiky

Autor: redakcia Poslední změna: Úterý 12.10.2010 22:54
Politológ Ivan Rončák žije neďaleko Banskej Bystrice, ale pri čítaní jeho úvahy o štyroch bludoch komunálnej politiky máte pocit, akoby komentoval súčasné dianie v Považskej Bystrici. Teda, až na toho poslanca, ktorý upratuje zabudnuté formičky na detskom pieskovisku, to pod Manínom naozaj nemáme.
Ivan Rončák: Štyri mýty komunálnej politiky

Ivan Rončák

http://komentare.sme.sk/c/5588987/styri-myty-lokalnej-politiky.html
Štyri mýty lokálnej politiky

Komunálnu politiku sprevádzajú mnohé mýty. Vytĺcť ich z hláv ľudí je ich takmer nemožné. Ale aspoň hovoriť o nich treba.

Mýtus číslo 1: Dobrý poslanec je ten, ktorý sa stará. Čiže chodí po volebnom obvode so zápisníkom a značí doň každú nesvietiacu lampu a vytlčenú dlažobnú kocku. Zúrivo potom s týmto zoznamom interpeluje primátora a má dobrý pocit, že je užitočný.

Poslanec-údržbár je snom občana-milión, lebo ten má záruku, že rozsypaný smetiak si niekto všimne a zabezpečí upratanie vysypaného obsahu. Poslanec-údržbár zamyká detské ihrisko a upratuje zabudnuté formičky od piesku (fakt sú takí ...), ale keď príde na rokovanie zastupiteľstva návrh na schválenie úveru obcou, bezradne krčí plecami. Nerozumie rozpočtu, nechápe, na čo sú dobré pravidlá prideľovania obecných bytov, zíva pri nekonečných debatách pri predaji obecného majetku.

Nič to, občan-milión vychovaný k totálnej nesamostatnosti poslanca-údržbára odmení opätovným zvolením. Lebo poslanec, ktorý chce jasné pravidlá prideľovania dotácií, čo najlepšiu cenu za predávaný majetok pri čo najväčšej transparentnosti a pýta sa, či napríklad cena tepla dodávaná do mestských bytov je naozaj najnižšia možná, je len večne ufrflaný táraj, ktorý pre občana milióna nič nerobí.
Zakódovaný klientelizmus

Mýtus číslo 2: Dobrý starosta je ten, ktorý pre obec vybaví. V postkomunistom človeku-milión je hlboko zakódovaný politický klientelizmus. Napriek finančnej decentralizácii existuje množstvo možností ako si kupovať politický vplyv - stačia dobré konexie na vyšších miestach. Strategický je post v župnom zastupiteľstve, ešte lepší v parlamente v Bratislave.

Ak sa nepodarí, postačí aj výlet do krajského mesta alebo do Bratislavy s demižónom a klobásami v kufri. Novej ceste, zatepleniu pre školu alebo kompostárni z envinrofondu nič nestojí v ceste. Aj grant na folklórny festival sa počíta.

Ten, kto odmieta demižónové metódy, snaží sa získať peniaze dobrými nápadmi a dobrými projektmi vo férovej súťaži, a preto nič nevybaví, je neschopný babrák. Nič nevybavil, nie je dôvod ho voliť. Občan-milión, naopak, úspešných starostov oceňuje a hrá ich hru - stačí pohľad na zloženie župných parlamentov: sedia v nich takmer všetci primátori a starostovia väčších obcí z kraja. Z vôle ľudu.
Kto s kým chodí do postele

Mýtus číslo 3: Miestna politika je o riešeniach, politická príslušnosť nezohráva úlohu. Potom je jedno, kto s kým lezie do postele. Divoké koalície typu SMK-KDH-SaS-Štb-KSS-SNS nie sú nikomu podozrivé. Skôr ako o pragmatickosti lokálnych riešení to však svedčí o vyprázdnenosti komunálnej politiky.

Ako sa takáto koalícia postaví k nápadu postaviť pamätník Alexandrovi Dubčekovi alebo T. G. Masarykovi? Podporí vznik obecného sociálneho podniku? Ako rozdelí dotácie základným školám? Dá rovnako na hlavu mestským, súkromným aj cirkevným?

Komunálna politika je o ideových svetoch. Kto tvrdí opak, argumentačne kamufluje spájanie sa liberála s komunistom, aby mohli spolu rozkrádať obecný majetok. To je putom týchto podivných koalícií, nie pragmatický pohľad na komunálne problémy.
Samí dobrí ľudia

Mýtus číslo 4: Dobrý človek = dobrý poslanec. Preto máme obecné parlamenty plné učiteľov a lekárov, ktorí vo svojich profesiách páchajú len dobro. Občan-milión je neotrasiteľne presvedčený, že ten, kto vie dobre zoperovať žlčníkové kamene, rozumie aj verejnému obstarávaniu.

Naopak, ak nejaký poslanec tomu obstarávaniu rozumie a miestnemu mafiánskemu bratstvu stúpi na otlak, od občana-milióna sa vďaky nedočká. Viac ho voliť nebude, lebo určite to nie je dobrý človek. Všetko len kritizuje, do všetkého len rýpe. Fuj! Tiché rozkrádanie verejného majetku a verejných financií za bezvedomej asistencie usmievajúceho sa poslaneckého zboru dostalo zelenú.

Opakuje sa to každé štyri roky: v komunálnych voľbách nemáte koho voliť. Politické strany nechcú nezvoliteľných kandidátov - potrebujú poslancov-údržbárov, usmievajúcich sa lekárov a pragmatikov, ktorí dokážu vybaviť na vyšších miestach a spoja sa aj s čertom, aby zabezpečili strane podiel na koristi.

Voličom s poriadkom v hlave ostávajú ostrovčeky pozitívnej deviácie - tie sú však menšinovým žánrom a mýty v komunálnej politike sú nezdolateľné. A motyky vystrelia len zriedka.

(Autor je politológ)

pondelok 11. 10. 2010 22:00 | Ivan Rončák
 

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 12.10.2010 23:03
V regionálnej televízii momentálne môžeme sledovať trápny spor o to, kto u Slotu "vybavil" eurofondy pre školy. Ing. Harvánek naznačil, že to bol "v Žiline" vybavovať on, a poslankyňa SNS si len prisvojila zásluhy.

Okamžite nasledovala relácia s Jánom Slotom, ktorý zdôrazňuje, že eurofondy v skutočnosti "vybavila" jeho straníčka Belásová.

Je jasné, že generálny riaditeľ RAVENu ani poslankyňa NR SR nepísali školám projekty. Takže šlo o vybavenie protekcie u Jána Slotu v Žiline, pretože jeho strana kontrolovala eurofondy. Jasný klientelizmus. A oni sa tým ešte chvália v televízii a sľubujú si od toho ocenenie voličov!

Už chápete, prečo sa Považská Bystrica bude musieť ešte roky mágať v bahne?
Anonym píše:
Středa 13.10.2010 06:41
Treba stale snivat hovedka.
Anonym píše:
Středa 13.10.2010 10:12
Ten Ing. s kúpeným titulom v živote nič nespraví pre mesto bez toho aby si prilepšil a dostal sa opäť nezákonným spôsobom k ďalším lesom aby mohol upotrebiť pletivo zo svojich Stavebnín a a cítil sa za plotom bezpečne, je to jeden semilný diktátor, ktorý sa nevie na obrazovke ani len ľuďom pozrieť do očí, mal by svoju energiu radšej využívať pre tú svoju firmu v ktorej sa robili a robia samé podvody a cez ktorú sa stavali domy pre určitých ľudí za peniaze, ktoré mali byť v diaľniciach, ale veď božie mlyny melú pomaly, ale isto...
Anonym píše:
Středa 13.10.2010 10:56
V prvopm rade ty meleš riadne z cesty ty dilinko :-)
V druhom rade keby kandidoval hneď ho volím z dôvodu, že zabránil vybudovaniu spalovne ktorá mala byť vo fabrike čo by znamenalo že by sa sem vozil odpad dokonca až z Rakúska.
V treťom rade dotuje dobrovoľne futbal vo výške asi sedem milionov ročne.
V štvrtom rade ty si nula a nulou zostaneš.
V piatom rade atď, atď.
Anonym píše:
Středa 13.10.2010 11:38
A ty si v ktorom rade stal ked rozdavali rozum ? Asi sa ti vela neuslo. Minus spalovni, mu nepridavaj, nie je to jeho aktivita. Dotacie na futbal si odpisuje z dani. A tych uplatkov co porozdaval sa ti ani nesniva. Za kazdym jeho obchodom je vyplatena provizia. Opytaj sa managerov v jeho firme ako to je, resp. nepytaj sa, za chvilu sa to dozvies. Generalny dodavatel stavebneho zeleza za Muftyho vlady, tym sa uz teraz nechvali asi vie preco.
Anonym píše:
Středa 13.10.2010 11:46
a akuze to kopeme diviziu v tom futbale_za tie prachy?
Anonym píše:
Středa 13.10.2010 11:59
No v prvom rade, viem o čom píšem !!!... ,a v tom piatom rade asi máš dosť ružové okuliare, cez ktoré pozeráš na zlodejov a klamárov, ktorý obchádzajú zákony ako on a okrádajú štát, a tak aj nás..
Anonym píše:
Čtvrtek 14.10.2010 06:38
Vačšiu blbost som nečítal.
Anonym píše:
Čtvrtek 14.10.2010 10:01
treba si polozit otazku preco az teraz vystupil v tv, co tym sleduje a co z toho ocakava a potom si urobite mienku o cloveku ktory sa nehanbi vystupit v tv so svojimi vyjadreniami, ktore nesu podozrenie zo spachania trestného cinu korupcie v suvislosti so ziskavanim eurofondov. kolko zaplatil pan zo ziliny za polovacky v trsti ? ten pan zo ziliny mal aj ministerstvo zivotneho prostredia pokial mu ho nezobrali. ten pan pohol rozhodnut o povoleni vybudovania obory v chko strazovske vrchy. teraz si urobte obraz o cloveku ktory vyhlasuje co pre nase mesto urobil.
Anonym píše:
Čtvrtek 14.10.2010 11:04
Tak to bolo trefné, týchto hajzlov treba dať zavrieť a nie im dávať priestor v TV, veď to je úbohé ako sa dokáže niekto pretvarovať a hrať na dobrodincov.
Anonym píše:
Čtvrtek 14.10.2010 14:03
Snáď niekto zavrie takého hajzla ako si ty, ktorý vo svojom živote nikdy nič nedosiahol, len kydá a špiní lebo iným závidí. Ale za to neobviňuj iných, úspešných, ale obviňuj seba zo svojej neschopnosti :-)
Anonym píše:
Pátek 15.10.2010 10:24
Tak píš sám za seba, čo si dosiahol, možno len pchať hlavu do zadnej časti, týmto zbohatlíkom, ktorých si tu zastávaš..nech sa darí
Anonym píše:
Neděle 07.11.2010 21:48
Tak pozor, Slota na poľovačke u neho nikdy nebol a aj keď mal MŽP pod palcom, toto s prideľovaním pozemkov na obory nemalo nič spoločné. To bola parketa ministerstva pôdohospodárstva a to mal pod palcom Mufty.
Anonym píše:
Čtvrtek 14.10.2010 11:02
No tak snívaj ďalej... snáď ti raz niekto oči otvorí?????
Anonym píše:
Neděle 07.11.2010 21:54
Takto to chodí všade, keď nevybavíš ty, vybaví druhý a ty máš hov... Veď tie eurofondy sa vybavili pre naše deti a pokiaľ viem, tak verejné obstarávanie na dodávateľa (tadiaľ putujú peniažky do súkromných kešení) mal pod palcom Primát so Standom a obstarávanie vyhral Standov brat
Anonym píše:
Neděle 07.11.2010 22:00
Takto to chodí všade, keď nevybavíš ty, vybaví druhý a ty máš hov... Veď tie eurofondy sa vybavili pre naše deti a pokiaľ viem, tak verejné obstarávanie na dodávateľa (tadiaľ putujú peniažky do súkromných kešení) mal pod palcom Primát so Standom a obstarávanie vyhral Standov brat
Anonym píše:
Neděle 17.10.2010 19:50
Ivan Rončák žije v Novej Černovej, čo je ulica Ružomberka.
Anonym píše:
Neděle 07.11.2010 22:36
ale funguje to tam zdá sa podobne ako v PB.

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359