Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Hospodárske noviny: Peniaze na oslavy sa mali podľa aktivistov radšej použiť na odškodnenie obyvateľov.

Hospodárske noviny: Peniaze na oslavy sa mali podľa aktivistov radšej použiť na odškodnenie obyvateľov.

Autor: redakcia Poslední změna: Středa 09.06.2010 12:26
[2010-06-07] Roky žiadali odškodnenie za diaľničné piliere vedľa svojich domov. Namiesto toho dostali koncert Elánu. Členovia občianskeho združenia Diaľnica a ľudia z Považskej Bystrice preto teraz protestujú na ministerstve dopravy. Pýtajú sa, prečo je drahá ceremónia dôležitejšia ako záujmy ľudí, ktorých diaľnica poškodila.
Hospodárske noviny: Peniaze na oslavy sa mali podľa aktivistov radšej použiť na odškodnenie obyvateľov.

Dom pani Kalašovej na Železničnej ulici. FOTO: Rastislav Staník

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok Jána Kováča v pôvodnom kontexte na stránke

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-44108940-dialnicna-parada-bystricanov-rozculila

Peniaze na oslavy sa mali podľa aktivistov radšej použiť na odškodnenie obyvateľov.
Diaľničná paráda Bystričanov rozčúlila

Roky žiadali odškodnenie za diaľničné piliere vedľa svojich domov. Namiesto toho dostali koncert Elánu.

Členovia občianskeho združenia Diaľnica a ľudia z Považskej Bystrice preto teraz protestujú na ministerstve dopravy. Pýtajú sa, prečo je drahá ceremónia dôležitejšia ako záujmy ľudí, ktorých diaľnica poškodila. "K žiadosti nás primali doteraz nevídané a v čase krízy aj neprimerane nákladné oslavy, usporiadané niekoľko dní pred voľbami,“ povedal aktivista Juraj Smatana.

Úsek diaľnice, ktorého súčasťou je estakáda ponad mesto, slávnostne otvorili na konci mája.

Namiesto odškodnenia Elán
Rezort Ľubomíra Vážneho zrejme Smatanovi v odpovedi vysvetlí, že oslavy nefinancovali priamo oni, ale firmy, ktoré cestu stavali. "Čo sa týka materiálno-technického zabezpečenia, programu, ako aj finančného hľadiska, je to vecou dodávateľov stavby. Nič v daných dňoch nebolo hradené ani zo štátneho rozpočtu, ani z rozpočtu propagácie Operačného programu doprava,“ povedal hovorca ministerstva Stanislav Jurikovič.

Ceremóniu tak zatiahli stavebné firmy Doprastav, Váhostav, Skanska a Strabag. Aj ich peniaze však pochádzajú čiastočne od štátu, keďže preň stavajú cesty a železnice.
Podľa Smatanu mohli na túto otváraciu ceremóniu minúť najmenej dva milióny korún, teda 66-tisíc eur. Za takúto sumu mohla dostať náhradné bývanie jedna zo 14 rodín, ktoré proti diaľnici neúspešne protestovali aj na Najvyššom súde.

Platiť vraj mohol aj štát
Teraz sa chcú k svojim požiadavkám vrátiť, a to práve pre usporiadanie kampane, ktorá bola z ich pohľadu zbytočne nákladná. Argument, že štát akciu neplatil, neuznávajú. "Časť tejto kampane hradili firmy, podieľajúce sa na výstavbe diaľnice, avšak viacero akcií bolo označených logom ministerstva dopravy a Operačného programu doprava,“ hovorí Smatana, ktorý za týmto logom šípi aj peniaze štátu. Pre podozrenie, že nulová spoluúčasť štátu nie je úplne pravdivá, Smatana poslal rezortu žiadosť o poskytnutie informácií, na ktoré treba podľa zákona odpovedať do ôsmich dní. "Členovia občianskeho združenia Diaľnica a ľudia v piatok podali žiadosť o informácie, v ktorej požadujú ministerstvo dopravy o zverejnenie objednávok a faktúr, súvisiacich s nákladnými oslavami a PR kampaňou,“ hovorí Smatana, ktorý dúfa, že rezort nakoniec odškodňovať bude.

Národná diaľničná spoločnosť však takúto možnosť odmieta. Odvoláva sa napríklad na protihlukovú štúdiu, podľa ktorej ruch z diaľnice protestujúcich nezasiahne.

Kampaní je viac
Ďalšia šanca na zviditeľnenie rezortu dopravy prichádza aj tento piatok, teda jeden deň pred voľbami. Rezort by mal vtedy oficiálne rozbehnúť výstavbu diaľnice D1 medzi Martinom a Prešovom. Pre projekt verejno-súkromného partnerstva, ktorého súčasťou je 75 kilometrov, treba do konca tohto týždňa zabezpečiť súhlas Európskej komisie. Tá si ešte overuje, či diaľnica nie je v rozpore s environmentálnym právom únie. Vedie totiž cez vzácne chránené územia.


Ján Kováč, 00:00 7. 6. 2010  

Anonym píše:
Čtvrtek 10.06.2010 11:20

« leden 2021 »
leden
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359