Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Hospodárske noviny | Nad domom mám diaľnicu, vláda môj hlas nedostane

Hospodárske noviny | Nad domom mám diaľnicu, vláda môj hlas nedostane

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 12.06.2010 17:05
[2010-06-12 ] Obyvatelia Považskej Bystrice dnes volia v tieni svojej novej atrakcie – obrovského diaľničného mostu, ktorý tu behom kampane otvárali ministri vládneho Smeru.

Autor: Vladimír Šnídl

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke 

http://hnonline.sk/slovensko/c1-44214960-nad-domom-mam-dialnicu-vlada-moj-hlas-nedostane

Nad domom mám diaľnicu, vláda môj hlas nedostane
Obyvatelia Považskej Bystrice dnes volia v tieni svojej novej atrakcie – obrovského diaľničného mostu, ktorý tu behom kampane otvárali ministri vládneho Smeru.

Len máloktoré mesto si vo volebnej kampani užilo takú publicitu, ako Považská Bystrica. Pred dvoma týždňami tu premiér Robert Fico slávnostne otvoril nový diaľničný most. A zvyšok Slovenska mohol odvtedy dennodenne počúvať rozhlasové spoty o tom, ako ministerstvo dopravy zabezpečilo mestu „spokojnejší život“.  

Na Bystričana Jána Panáka má táto propagácia jediný efekt – utvrdzuje ho v tom, prečo naďalej nevoliť strany vládnej koalície. „Z tých rozhlasových spotov mi je zle. Môj spokojný život výstavbou mostu naopak skončil,“ tvrdí. 
 

Ján Panák s desiatkami svojich susedov má k diaľnici hodne čo povedať – nový most sa týči necelých tridsať metrov na ich domami. „Pred tým som zvykol tráviť voľný čas v záhradke za domom, teraz som v nej desať minút a už ma z toho hluku bolí hlava. A to nehovorím o otrasoch, výfukových plynoch, alebo tieni z tej konštrukcie, kvôli ktorej nám sem zasvieti slnko tak na hodinu denne,“ rozpráva. 

Za tento „adrenalín“ sa štyridsaťročný Ján Panák dočkal jediného odškodnenia – štát mu zaplatil výmenu plastových okien. Aj preto bol dnes voliť jednu z neparlamentných strán.  
 

Nový most priťahuje 

Svojou averziou voči novej dominante však Panák patrí skôr k výnimkám. Väčšina obyvateľov most privítala. Výrazne totiž pomohol odbremeniť premávku v centre mesta. „Kamióny, ktoré dosiaľ jazdili cez Bystricu teraz jazdia ponad Bystricu. Na to, že sa pôvodne uvažovalo vystavať tunel, už nikto nemyslí. Ľudia sú radi, že sa tá situácia konečne nejak vyriešila,“ hovorí miestny aktivista a učiteľ dejepisu Juraj Smatana.

Záujem či dokonca hrdosť Bystričanov na nový most ukázal i nedávny otvárací ceremoniál, ktorého sa okrem ministrov Smeru a skupiny Elán zúčastnilo dvadsať tisíc ľudí. „Taký dav tu do ulíc nevyšiel ani behom novembra 1989. Nemálo obyvateľov skutočne môže mať pocit, že pre nich vláda niečo urobila, i keď o moste sa paradoxne rozhodlo ešte behom predchádzajúcich kabinetov,“ dodáva Smatana. 

„Veď u nás nič iné nie je“ 

Príkladom náklonnosti k diaľnici je aj šesťdesiatročná miestna rodáčka Emília. „Vďaka mostu teraz nemám problém prejsť cez hlavnú cestu, keď idem do kostola. Za Dzurindu by sa to nikdy nepostavilo,“ tvrdí hrdá volička Smeru.

A podobne hovoria i ďalší, ktorých redaktor HN odchytil pred volebnými miestnosťami. „Nám sa ten most páči a práve vďaka vláde sa postavil tak rýchlo. Veď u nás okrem neho už nič iné k videniu nie je,“ zhoduje sa starší manželský pár Jozef a Helena krátko potom, ako do urny hodili lístok Smeru. 

Považská Bystrica patrila od začiatku deväťdesiatych rokov k baštám Vladimíra Mečiara. Trojnásobný expremiér tu ako v jednom z mála regiónov vyhral ešte aj v prezidentských voľbách 2004. So slabnutím HZDS sa však Považskobystričania preorientovali na Ficov Smer, ktorý tu v roku 2006 získal takmer tretinu hlasov. A nie je vylúčené, že aj vďaka novej diaľnici sa niečo podobné zopakuje i dnes.  

Anonym píše:
Sobota 12.06.2010 19:53
Vážena pani Emília.Som len o trochu mladší,ale mám radosť z Vás a Vám podobných.Celé desaťročia si vravím,nech Vás a podobných je aspoň 49%.Potom sa my,čo máme hlavy aj na rozmýšľanie budeme mať stále lepšie a lepšie.
Anonym píše:
Sobota 12.06.2010 21:03
Aj ja som len o trochu mladší od vás dvoch a tvrdím, nech je Vás stále menej a menej, lebo dúfam že mladá generácia už bude múdrejšia a Považská Bystrica nebude vždy baštou komunizmu, mečiarizmu a teraz smerákov. Veď tento most bol schválený za Dzurindu a Fico sa pri ňom iba zviezol a zviditeľnil pred voľbami. Za tie nakradnuté miliardy mohli odškodniť bystričanov od priehrady až po Mikšovú, stačilo by len z jednej rabovačky- predaj teplého vzduchu a pani sa mohla do kostola voziť hoci aj na pohyblivých schodoch ponad cestu.
Anonym píše:
Sobota 12.06.2010 21:13
Chlapče,lepšie si to prečítaj.To,že som starší,neznamená,že nie sme na jednej lodi.Ale nezabudni,takých ako pani Emília potrebujeme.Oni nás poháňajú vpred a ukazujú ľudskú hlúposť v plnej nahote.Preto tých 49%.
Anonym píše:
Neděle 13.06.2010 01:13
Je 01,19 pozerám štatistický úrad ako volila P.B. a neuveríš redbull 49%.
Anonym píše:
Neděle 13.06.2010 09:45
UF to bola volebná moc a Bystričani máme zopár poslancov v NRSR verme že serioznych !!!

BYSTRICA ĎAKUJE PRAVICOVÝM VOLIČOM !!!ĎAKUJEME výborne ste niektorí volili!!!!
Anonym píše:
Neděle 13.06.2010 10:53
Uvidíme, či tento zlepenec pravicových strán s odlišnými názormi vydrží celé 4 roky, naposledy /SDKU a KDH/ s biedou dovládli. Na druhej strane treba vládu, ktorá začne škrtať v rozpočte, ale rozumne.
Anonym píše:
Neděle 13.06.2010 11:24
Nejdem brániť FICA, lebo má tiež "za ušami". Ale na druhej strane na jedneho FICA nestačili/62poslancov/ 3 protivníci SDKÚ,KDH, MOST HÍD /57poslancov/ a budú musieť zobrať k sebe aj SaS, aby mali väčšinu v parlamente. Proste štyria na jedného. Ale FICO potreboval po ušoch, lebo sa vydal mečiarovskou cestou- samovládca...
Anonym píše:
Pondělí 14.06.2010 17:00
Hoviadka tešte sa bude ako v čechách. Spoplatní sa školstvo, zvýšia dane, zdražejú potraviny...... neva ako bonus budú svatí z KDH podporovať lesby a buzerantov z SaS popri tom spolu a svorne pofajčia trávu, hlavne že sme vyhrali. A marikovci? neplatič a hrobár bystrického hokeja Hladký spolu s šamanom Poliačkom ktorý ani v PB nebýva nám napľujú do xichtu. Ja som volil Kotlebu velká škoda neprešiel.
Anonym píše:
Pondělí 14.06.2010 17:13
Mňa velice teší pád BURANa a OŽRANa Sloptu a spolu s ním Milada Belásová ovládaná 2 roky v Leopoldove väzneným Jozefom Goralkom a jeho firmou Furmet Group.
Anonym píše:
Pondělí 14.06.2010 17:34
ty si volil Kotlebu a nehanbíš sa to priznať?

Tak to ani netreba odpovedať na tie ostatné bludy, čo si sem vykydol.

Neuveriteľné kto všetko už má na Slovensku prístup k internetu.
Anonym píše:
Pondělí 14.06.2010 17:59
Škoda toho Kotlebu, chýbalo len 5%... (-:
A od neho si ako čo čakal? Holiča a posilovňu zdarma? Viesť štát sa nedá bejzbalkou! A všimni si, že ešte nikdy nebolo v NRSR tak málo maďarov - ešte včera 20, dnes len 8! Ale to Vy, čo strážite vchody do barov, vidíte až po pár týždňoch... Ak ste vôbec schopní si to všimnúť...
Anonym píše:
Pondělí 14.06.2010 19:35
Buzíci, lezby a marihuanoví vyfajčenci(SaS) netrepte pičoviny Kotleba mal ako jediný poriadny program na údržbu a prevádzku cigáňov.
Anonym píše:
Pondělí 14.06.2010 19:40
Kotleba mal o ciganoch iba jeden bod a to citujem: Odstránime nespravodlivé zvýhodňovanie nielen ciganskych parazitov pred slušnými ľuďmi.
Ak chceš niečo k cigánom prečítaj si: http://www.mogonov.sk/clanky/idu-volby a zaujal ma aj : http://www.mogonov.sk/clanky/je-po-volbach
Anonym píše:
Pondělí 14.06.2010 20:20
k teplým majú najbližšie práve kotlebovci

videl som to v blave na tom dúhovom pochode

medzi "dúhovými" bolo plno pekných báb, dvojíc, párikov aj s deťmi

a kotlebáci? takmer úplne homosexuálna skupina (samí nadržaní chalani, a len jedna z desiatich nejaká chudera v kanadách)

preto sa tak na teplých rozčuľujú, aby tomu sami v tých posilovňových sprchách nepodľahli
Anonym píše:
Pondělí 14.06.2010 22:33
Za najväčšiu hovadinu považujem vládnutie KDH spolu s rýchloskvasenými buzíkmi a narkomanmi z SaS. Týmto krokom stratí do budúcna KDH aj tých málo percent čo teraz získali.
Anonym píše:
Neděle 13.06.2010 13:30
Sa mi strašne páči, ako Fico hovorí o "pravicovom zlepenci", pričom on sám vládol so Slotom a Mečiarom, darebákmi nevídanými.
Anonym píše:
Neděle 13.06.2010 19:19
je pravda, že fico vládol s mečiarom, ale mečiara bojoval aj dzurindoš, je to jedna banda
Anonym píše:
Neděle 13.06.2010 13:07
Zmena je život, dúfam, že aj v PB Smeru odzvonilo.
Anonym píše:
Neděle 13.06.2010 14:24
Dúfaš márne.Pozri ako volila P.B.
Anonym píše:
Neděle 13.06.2010 14:30
Zabudnú na ROBA ked už nebude ROZKRADAŤ a čosi z toho DÁVAŤ SVOJIM!!!!
Anonym píše:
Sobota 12.06.2010 21:10
Tete milke sa dobre chvali, ked nebýva POD MOSTOM. Ked prechadzate popod toto betonove monstrum mate stiesneny pocit. jej chvala je podobna s tou, kde vam ktosi pochvali aky mate pekny namalovany panelak po zatepleni, ale zabudol ze splacat mesacne tisic korun ,za rok 12 tisic za 10 ROKOV 120 tisic... aby sa splacal 15 milionovy uver a preco no pre nic ako vlastnikov bytov, nikdy sa nam to na uspore energii nevrati, je tolen moda a lobing za nabalenie sa firiem. A lobisti to su ludia ktori za kazdy kšeft vezmu urcite percenta. Po tohtorocnom vyuctovani boli take iste preplatky alebo rovnako nizke ako v minulom roku ked panelak nebol este zatepleny. neviem ako moze platit zakon ktory vas prinuti prehlasovanim najomnikov aby ste splacali niekolkomilionovy uver a ked nedate na najom celu sumu lebo ste boli na pn a jednoducho vam to z vyplaty nevyslo tak sa vam do schranky hodi papier ako neplaticovi ze mate nedoplatok.jednoducho zakon prikazuje platit pozicku ktoru ste nechceli a ktoru vam odkleplo stado oviec ktore nema zdravy sedliacky rozum. zaver zateplovania je ci kurite alebo nie platite rovnako vela.
Anonym píše:
Neděle 13.06.2010 11:49
presne, pri terajsiych zimach to je zbytocne
Anonym píše:
Neděle 13.06.2010 19:03
Išiel so po prvý krát cez Váš most!! Užasne dielo !! Veľmi pekné a potrebné !! Snáaď už Vám v P.B. tie kuvičie hlasy prestanú kôli mostu kuvíkať !!
Anonym píše:
Neděle 13.06.2010 22:40
Čakal som, že tá "naša" diaľnica bude horšia príšera, ale musím uznať, že to vyzerá celkom dobre. Ale občanov postihnutých jej vybudovaním treba odškodniť, najlepšie by bolo postaviť im domy ako plnohodnotnú náhradu, a ich terajšie domy by mohli kúpiť nejaké firmičky na podnikanie.
Anonym píše:
Neděle 13.06.2010 18:51
Šestediatročná pani za svojho života by si mohla zadovážiť aspoň rádio a toto si občas aj vypočuť, nie iba dementnosti z ulice. Bol to ing. prokopovič, ktorý prehlásil - po tom čo Lackovič s partiou sabotoval výstavbu dialnice v P.B., že buď pôjde dialnice na piliere, alebo sa v P.B. nebude stavať žiadná - po tomto jeho výroku to Lackovič spustil, lebo vedel, že ho majú na háku a jeho sabotovanie je zbytočné. A pokiaľ viem ing. Prokopovič bol minister DZURINDOVEJ vlády a aj z DZURINDOVEJ strany SDKÚ !! Ak má niekto tú možnosť, tak nech to tej dementnej babke posunie !!! A že ju aj s jej Ficom pozdravujem !!
Anonym píše:
Úterý 15.06.2010 22:31
No a treba to pripomenuť aj tomu dementnému Panákovi...že ...
Anonym píše:
Úterý 15.06.2010 23:11
Ďiaľnica je moderná dominanta mesta. Sme a budeme len moderné mesto. S tým už nič nenarobíme. V zahraničí by sa toho chytili a využili to v prospech domácich ľudí. My len pindáme a veľké hovn.. máme a budeme mať s takýmto prístupom.
Anonym píše:
Středa 16.06.2010 07:18
"Ďiaľnica je moderná dominanta mesta. Sme a budeme len moderné mesto. S tým už nič nenarobíme. V zahraničí by sa toho chytili a využili to v prospech domácich ľudí."
To je veta ako vystrihnutá z prejavu súdruha spred roku 1989
 - to ako čo teraz máme si zohnať mávatka a transparenty a ísť pochodovať po diaľnici ako kedysi na 1. mája (dobrovolne nasilu)?
Alebo sa máme všetci presťahovať pod dialnicu a radovať sa organizovane z toho, že nám nad hlavami fičia autá?
Je vidieť, že "boľševik" sa za tých 40 rokov nezmazatelne zapísal do mozgov považskobystričanov.
Chcem vidieť takýchto chytrákov, čo by hovorili, keby im postavili dialnicu nad hlavou. Veď sa už zobuďte, tu ide len o to, či sú považskobystričania schopní podržať jeden druhého v hájení jeho práv pred "štátom", čo každému mimochodom garantuje ústava.
Po lopate: Stačí len váš morálny postoj, za ktorý vás dnes už nikto nezavrie do väzenia. Nemusíte medzi tými chudákmi hladať "triedneho nepriateľa".
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 16.06.2010 07:48
Presne tak!
Diaľnica už stojí a inde stáť nebude, už nezáleží na tom, že mohla ísť poza mesto.
Teraz by sme mali pomôcť tým ľuďom, ktorí na to najviac doplatili.

Verím, že väčšina rozumných ľudí pochopí, že pomoc rodinám postihnutým diaľnicou je nielen prejavom solidarity, ale súčasne poistkou, aby sa niečo podobné nestalo aj nám.

Žiaľ občas sa stretávam s názormi typu "tam a tam majú ešte horšie podmienky, a nesťažujú sa". A počul som to aj z úst dosť vysoko postaveného človeka, ktorý má vplyv na riešenie dopravy v meste.

Nikdy nebola väčšia šanca dosiahnuť odškodnenie ľudí spod diaľnice, ako práve teraz!

Pár dní pred voľbami som sa v Považskej Bystrici zhodou okolností stretol so 4 kandidátmi do NR SR. Každý z nich sa oboznámil s problémom, pochopil, o čo v prípade odškodňovania ide, a sľúbil svoju podporu. A všetci štyria sa do NR SR dostali!
Sú to:

Ondrej Dostál (Most-Híd-OKS)
Martin Poliačik (SaS)
Pavol Hladký (SaS)
Peter Osuský (Most-Híd-OKS)

Je veľmi dôležité, keď má nejaká téma v parlamente svojho nositeľa. Súčasne prosím o pochopenie čitateľov pb.otvorene.sk - ešte nejaký čas tu bude pribúdať veľa článkov z iných médií, ktoré sa budú venovať odškodneniu, a zdanlivo len budú "omieľať" to isté. Je to nutné, aby sa z nášho problému stala všeobecne chápaná agenda. Iba takým spôsobom je možné prevážiť vplyvové skupiny, ktorým vyhovuje "budovanie" bez ohľadu na súkromný majetok.

Niektorí miestni politici sa teraz zameriavajú na krstenie mosta a získavanie ocenení pre "dominantu".
Určite je to bezproblémovejšie, ako hovoriť o živote ľudí v tieni tejto dominanty.
Ja, ďalší anonym :-)
Ja, ďalší anonym :-) píše:
Středa 16.06.2010 08:12
Žasnem ako tú ľudia bránia Ficka, veď ľudia sú bez práca (zvaľme to na krízu :-D :-D), prachy sa tlačia do lenivcov, čo sa im nechce robiť a keď ľud trápi 10 € tak Ficko kradne miliardi pre svoje firemne "pozadie" a ešte mu tľapká 46%. No čo dodať, veď ja dobre viem, že Slovenský národ sú ovce, ľahko ich opiť rožkom, vedel to už Cézar a jeho známe vládnutie "chlieb a hry" Fico to iba preberá. Len v Ríme zapichol Brutus Cézara a tu Ficko zapichol ešte aj SNSku, keď je maďarskou karou šlohol hlasy.

No nič to, obdobie temna skončilo. Diaľnica stojí to je dobre, nabalili sa na nej pekne, veď poznáme tie finty, že súťaž o projekt A vyhrá firma A, s nereálnymi najnižšími cenami... ale potom, čuduj sa svete, projekt A sa zmení, zľahčí a tie ceny už nie sú také nereálne, škoda tých ostatných konkurentov ale, čo o tejto "možnosti" následnej zmeny projektu nevedeli.

A ak by nejaký "straník" neveril, veď nech si vypýta projekt zo súťaže a potom z výstavby (ten mu pravý nikto nedá, len odborník to vie posúdiť). Rýchlo by si to overil, ale k údajom by sa nedostal, dostal by po papuli a bolo by :-).

Ľudí teraz štve pravica, bo budú musieť robiť a to naserie každého.

Diaľnica sa urobila, rýchlo a lacno (rýchlo až tak nie ale) a to že za tie isté prachy mohol stáť tunel, keby sa nekradlo, to je každému šuma fuk.

A to, že je to dominanta mesta nie je na oslavu, je to na plač. Veď otvorte oči a čítajte pozorne túto vetu:

"Považská Bystrica má konečne svoju dominantu mesta, diaľnicu nad centrom mesta"

Mám to fakt komentovať :-).Zákono

« leden 2021 »
leden
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359