Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Generálny riaditeľ Lesov SR odvolal riaditeľa považskobystrického lesného závodu, vraj pre nekompetentnosť. Novým riaditeľom je Ing. Peter Chrúst

Generálny riaditeľ Lesov SR odvolal riaditeľa považskobystrického lesného závodu, vraj pre nekompetentnosť. Novým riaditeľom je Ing. Peter Chrúst

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 05.09.2009 17:16
[2009-08-27] Novodosadeným riaditeľom OZ Považská Bystrica je Ing. Peter Chrust, ktorý sa na túto funkciu vrátil z funkcie rozvojovo-technického riaditeľa v š. p. Lesy. Zmienka o formálnom dôvode odvolania starého riaditeľa sa nachádza napríklad v článku Vladimíra Turanského v Hospodárskych novinách, kde nájdete aj podrobnejší popis mocenských zmien v podniku, ktorý kontroluje približne 50% slovenských lesov.
Generálny riaditeľ Lesov SR odvolal riaditeľa považskobystrického lesného závodu, vraj pre nekompetentnosť. Novým riaditeľom je Ing. Peter Chrúst

Staronový riaditeľ odštepného lesného závodu Považská Bystrica Ing. Peter Chrúst. FOTO: SITA

Pokiaľ je to možné, prečítajte si článok v pôvodnom kontexte na stránke

http://hnonline.sk/c1-38156910-meciar-moze-v-statnych-lesoch-narazit-na-fica#

Ľudová strana-HZDS chce meniť vedenie štátnych lesov. Premiér Fico by však nebol proti, keby ich kontrolovala aj opozícia. 
Mečiar môže v štátnych Lesoch naraziť na Fica
 

V štátnom podniku Lesy SR sa schyľuje k personálnemu zemetraseniu. Spustiť by sa malo po odchode súčasného ministra Stanislava Becíka a nástupe nového, ktorého na základe koaličnej dohody vyberie Ľudová strana-HZDS. Aj keď tá doteraz otvorene nepovedala, prečo musí Becík z funkcie odísť, za hlavný dôvod sa považuje nezvládnutie personálnej situácie v Lesoch. Údajne v nich posilnil pozície Smeru-SD. 

Na pokyn premiéra Fica vymenil Becík nedávno celé vedenie štátneho podniku. Zmeny urobil po tom, ako časť zamestnancov obvinila pôvodný manažment z tunelovania a nevýhodne uzatvorených zmlúv. Na otázku, ako zareaguje, keď ľudovci začnú vyhadzovať z podniku jej nominantov, Fico nereagoval. 

Opozícia do Lesov? 
Zo svojich postov možno odídu všetci traja noví odborní riaditelia. „Terajšie nové vedenie sa považuje za dočasné,“ tvrdí totiž predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Poverený generálny riaditeľ Ján Beňa by mal mať svoj post istý len do výberového konania vypísaného ešte Becíkom, ktoré bude v septembri. „Na základe toho bude rozhodnuté o celom vedení štátnych lesov. Mali sme politickú zodpovednosť za lesy, ale z tridsiatich riaditeľov bolo len päť z ĽS-HZDS,“ dodal Mečiar. „Je to naslovovzatý odborník,“ hovorí však Becík o Beňovi. 

Zámery ľudovcov môže ešte skomplikovať Smer-SD. Premiér by totiž nebol proti tomu, keby v kontrolných orgánoch podniku mala zastúpenie aj opozícia. Preto by sa „nebránil zopakovaniu mechanizmu, ktorý sa podaril dosiahnuť pri Slovenskom pozemkovom fonde. Opozícii sme umožnili, aby vstúpila do kontrolných orgánov fondu,“ pripomenul. Opozičná SDKÚ-DS nedávno navrhla, aby hospodárenie v Lesoch SR pravidelne kontrovala skupina poslancov parlamentu zložená zo zástupcov koalície aj opozície. 

Predovšetkým odborníci 
Na otázku, či priebeh výberového konania na generálneho riaditeľa Lesov nebude politicky ovplyvňované, člen grémia ĽS-HZDS Milan Urbáni povedal, že strana „nezasahuje politicky do žiadneho“. Politické ovplyvňovanie nepripúšťa ani poslanec Národnej rady za Smer-SD Tibor Lebocký. Vylúčiť sa to však podľa neho nedá, lebo „v každej komunite sú jedinci, ktorí zlyhávajú“. Lebocký je presvedčený, že Lesy SR sú dnes pod drobnohľadom verejnosti, takže „nikto si nedovolí zasahovať do výberového konania“. 

Pri výbere odborných riaditeľov sa podľa Beňu nezohľadňovala len ich odbornosť, ale aj „pozitívne charakterové vlastnosti“. Teda aj „lojalita k podniku, priamosť, čestnosť, ako aj ochota zdravo riskovať“. Beňa odmieta „reči o tom, že ľudovci uvoľnili v podniku miesta pre smerákov“. Pripomína, že v bývalom – päťčlennom vedení podniku mala HZDS dvoch zástupcov a teraz sú zo štyroch členov vedenia tiež dvaja. Svojich námestníkov dal do funkcie ako odborníkov. Ich politické „pozadie“ neskúmal. „Nebol na mňa vyvíjaný žiadny tlak zo strany ĽS-HZDS, ale ani Smeru-SD,“ povedal Beňa. Okrem odborných riaditeľov vymenil Beňa aj dvoch riaditeľov odštepných lesných závodov – v Považskej Bystrici a v závode lesnej techniky. „Museli odísť pre nekompetentnosť,“ vysvetlil. 

Konsolidácia sa už začala 
Odborných riaditeľov podniku Lebocký pozná a „všetkých uznáva“. Podľa neho ich Becík s Beňom vyberali veľmi zodpovedne. Sú „schopní riešiť problémy veľmi operatívne“, povedal. Aj Mečiar si želá, aby lesy boli spravované „pružne a ekonomicky správne“. Podľa neho by sa podnik mohol skonsolidovať do konca roka. 

Beňa tvrdí, že konsolidácia sa už začala. Podarilo sa mu napríklad znížiť stratu podniku. Do zlej situácie sa dostal v prvom polroku. Ceny dreva totiž klesli priemerne z 51 na 36 eur za kubický meter. V posledných týždňoch však začali rásť a zvýšili sa od niekoľkých centov po tri až štyri eurá za kubík. 
Autor: Vladimír Turanský, Hospodárske noviny, 27. 8. 2009 

Anonym píše:
Sobota 05.09.2009 17:25
Ing. Adáska? Na webovej stránke lesov je uvedený ako považskobystrický riaditeľ Ing. Ján Kuric:
http://www.lesy.sk/showdoc.do?docid=185&id=8
Anonym píše:
Neděle 06.09.2009 20:23
Všetko do čoho zasahoval vždy Vladimir Hrubokrký bolo len a len na odbornej báze ... :-) , veď mu to dlhé roky žralo veľa občanov - pravých Slovákov a všetci ostatný boli zlí , no a takéto zistenie nás čaká o pár rokov pri Fickovi - bohužial ...
Anonym píše:
Neděle 06.09.2009 22:03
Na smeráckom opíjaši vraj suita predsedníctva vyhlásila,že väčšieho ko..ta ako prednostu MsU nevidela.Starý má začať konať,lebo pôjde predávať sieťovinu,vraj keď padol teraz prednosta v TN,prečo by nemohol v PB.
Anonym píše:
Neděle 06.09.2009 23:18
Tunajší Starý ujo už dávnejšie neriadi ani sám seba a súčasný prednosta zn. RAVEN nahradil vykopnutého prednostu zn. Janco už dost dávno.
Anonym píše:
Pondělí 07.09.2009 02:29
áno, nejde v ich kšeftoch, a má za chrbtom silného bossa, preto im vadí
Anonym píše:
Pondělí 07.09.2009 08:20
nejde v ich kšeftoch, ide v bossovych. Veď preto ho tam boss pichol, ak sa nemýlim... a niečo za to káplo aj Ujovi...
Anonym píše:
Pondělí 07.09.2009 11:22
Novák-zákazka výmena dlažby na schody pred ms úradom vybratá "renomovana" firma dlažba samozrejme z ravenu a výsledná cena? 800 tisíciek ešte raz na zdravie súdruhovia takto sa lieči kríza
Anonym píše:
Pondělí 07.09.2009 11:23
starému ujovi kápol dom a nejaký chechták k tomu a to že podpisuje, vykonáva a kváka iba to čo mu železný boss nariadi je stará známa vec už dávnejšie. Stačí sa pozrieť na známu mnohomiliónovú kauzu plaváreň v ktorej sa aktívne venovalo zopár ľudí. Boss nariadil a a vo veľmi krátkom čase sa dovenovalo. Všetko bolo upratané popod koberec a starému ujovi sa objavili na stavbe domiešavače zn. PSS.
Anonym píše:
Pondělí 07.09.2009 11:38
Laca uz nehaj tak robil podvody ale aj tito bolsevici nie su o nic lepsi sa pozri na sadestavov buzerplac pred kostolom kontroluje to na meste a z novinarov vobec niekto? co smatana pisal stalo to uz 20 melasov a hovno vidiet
Anonym píše:
Pondělí 07.09.2009 12:13
Laco mal už sedieť a týto s ním.A nie nechaj ho.Tam patria.Preto budem voliť Smatanu,aby tu raz bol poriadok!
Anonym píše:
Pondělí 07.09.2009 14:47
kontroluje to starý uj, zato dostal od sadestaváka opravu domčeka a zasponzorovanú dovolenku
Anonym píše:
Pondělí 07.09.2009 19:53
sadecký bol na dovolenke s adamom nie so starým ujom
Anonym píše:
Úterý 08.09.2009 15:29
Alečo? Hajzlom z mestského úradu sa rekonštruujú chatrče a platia dovolenky?
Anonym píše:
Úterý 08.09.2009 23:11
Šak téma je o dreve a iných kšeftoch Lesov SR a vy ste zas pri našich mestských úradníkoch. Jedni o voze, druhí o koze.
Anonym píše:
Úterý 08.09.2009 23:37
tak je - ani sa tu neobjavilo, kto je vlastne ten odvolaný riaditeľ lesov.
Anonym píše:
Úterý 08.09.2009 23:43
To sa dozvieš až keď čosi dovrže, niečo sa mu neprepečie, niekto ho bude potrebovať odvolať z funkcie, lebo bude nepohodlný. Potom už bude každý vedieť ako sa volá a koho ma za ženu, frejerku, kde ma chalupu a tak a iné a podobne.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.09.2009 21:22
tak ale toto je meský web a mna zaujíma čo sa deje v meste a nie v nejakých lesoch a hlavne to čo títo boľševickí hajzli zase nakradli a nakorumpovali
Anonym píše:
Čtvrtek 10.09.2009 21:38
Bacha, z tvojho sa kradne aj v tých lesoch. A tiež je dobré vedieť, prečo tie lesy okolo mesta vyzerajú ako po vojne. Prehnala sa nimi rabovačka.
Ešte by sa mal tento web pozrieť na mestské lesy, nielen na štátne. Maríkovskou dolinou chodí jedno auto naložené drevom za druhým, bolo by zaujímavé zistiť koľko z toho kvapne mestu a koľko odtečie do určených vreciek.
Anonym píše:
Neděle 13.09.2009 20:10
Celkom šikovná baba na tej fotke. Ktorá že to je ? Nemá niekto na ňu mobil ??

« leden 2021 »
leden
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359