Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Dôležité zmeny v energetike Považskej Bystrice

Dôležité zmeny v energetike Považskej Bystrice

Autor: redakcia Poslední změna: Čtvrtek 08.11.2012 11:06
POV BYT s. r. o. a Tepláreň a. s., dve dcérske spoločnosti investičnej skupiny GGE patriacej miliardárovi Ivanovi Kmotríkovi, ohlasujú rozsiahle zmeny v tepelnom hospodárstve Považskej Bystrice. Utorkové Považskobystrické novinky uverejnili PR článok o týchto zámeroch, pod titulkom Modernizácia prinesie lacnejšie teplo.
Dôležité zmeny v energetike Považskej Bystrice

Umiestnenie paroplynovej elektrárne v Považskej Bystrici. Kliknutím zväčšíte.

Modernizácia prinesie lacnejšie teplo


 

Už v najbližších dňoch dcérske spoločnosti GGE POV BYT s.r.o a Tepláreň a. s. v súlade s koncepciou rozvoja tepelného hospodárstva mesta Považská Bystrica ohlásia investičný zámer modernizácie centrálneho zásobovania teplom v Považskej Bystrici. Cieľom investície je nielen stabilizovať a skvalitniť dodávku tepla, ale hlavne znížiť cenu a zvýšiť komfort pre konečného spotrebiteľa. Zniženie súčasných strát pri výrobe a distribúcii tepla a zabezpečenie spoľahlivosti a bezpečnosti dodávok tepla je tiež prioritou projektu.

Predbežné výpočty ukazujú na zníženie nákladov na teplo pre bytový sektor až o 120 EUR (3600 Sk) ročne, čo čo predstavuje 15% pokles oproti súčasným cenám tepla. Za zmienku stojí hlavne inštalácia kompaktných odovzdávacích staníc priamo do objektov spotreby, vďaka ktorým občan zaplatí iba to, čo v skutočnosti spotreboval, - konštatuje výkonný riaditeľ POV BYT s. r. o. Zdenko Hejpetr.


 

Štruktúra investície spočíva v modernizácii centrálneho zásobovania teplom (CTZ) a vo výstavbe zdroja pre výrobu tepla a energie. Modernizácia CTZ zahŕňa modernizáciu rozvodov a výstavbu kompaktných odovzdávacích staníc. Samotná realizácia sa začala modernizáciou rozvodov v novembri 2008 a končí plánovaným spustením paroplynového cyklu do prevádzky v decembri 2010. Predpokladaná výška investície by sa mala pohybovať okolo 70,9 mil. EUR, pričom zámerom investora je čerpať finančné zdroje z európskych fondov, čím sa otvárajú možnosti k zníženiu výdavkov na strane spotrebiteľa.


 

- Paroplynový cyklus je elektráreň, pracujúca v tepelnom cykle, kde popri výrobe elektriny vzniká tzv. odpadové teplo, ktorého využitie umožňuje kombinovanú výrobu elektriny a tepla. Tá je jednou z najefektívnejších možností využitia fosílnych palív v súčasnosti. Vďaka najnižším investičným a prevádzkovým nákladom, krátkej dobe výstavby a vysokej tepelnej účinnosti je paroplynový cyklus výrazne zvýhodnený oproti iným zdrojom na fosílne palivá. Preto je paroplynový cyklus investične zaujímavý, čo vedie k liberalizácii trhu a v konečnom dôsledku prijateľnejším cenám pre spotrebiteľa. Z histórie vieme, že koncept paroplynu je výsledkom snahy o ekologizáciu priemyselnej energetiky. A to sa stalo pre nás kľúčovým pri rozhodovaní o štruktúre investičného zámeru, - dodal generálny riaditeľ Teplárne a. s. Daniel Kvocera.
 


 

(r)
 

Považskobystrické novinky, 7. 7. 2009, str. 6, č. 28 ročník 13

Zvýraznené časti - PB.OTVORENE.SK
 

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 09.07.2009 01:13

až po uskutočnení budeme môcť porovnať cenu za jednotku s iným zdrojom v inom meste.Nikto ma nepresvedčí,že monopol je dobrý.Videl som v máji množstvo vyúčtovaní v rôznych panelákoch a zdá sa mi,že problém je skôr teplá voda,než kúrenie.Napr.1-izbový bytík 2 osoby-teplo 11000Sk;teplá voda 18000Sk.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 09.07.2009 11:50
Áno, to je to kľúčové slovo. MONOPOL. Môžu použiť tú najmodernejšiu a najúspornejšiu technológiu, ale pokiaľ na nich nebudú pôsobiť konkurenčné tlaky, zákonite budú šponovať cenu na maximum.

Preto považujem za dôležité udržať možnosť bez vážnejších problémov budovať malé domové kotolne.

Tiež nie je najšťastnejšie, keď je majiteľ bytov súčasne aj majiteľom teplárne - aj keby sa v meste objavila výhodnejšia tepláreň, nemala by šancu preniknúť do povbyťáckych rozvodov.

Škoda že ešte v meste nevznikla skupina, ktorá by sa venovala tejto problematike. Je to veľmi silná téma, žiaľ každý zatiaľ rieši len vlastný účet za teplo.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359