Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Do parlamentu bola predložená novela, umožňujúca samosprávam vyberať parkovné

Do parlamentu bola predložená novela, umožňujúca samosprávam vyberať parkovné

Autor: redakcia Poslední změna: Čtvrtek 03.09.2009 09:06
[2009-09-03] Novela bude pravdepodobne prijatá v decembri. Predložili ju poslanci SMER-SD Ján Richter a Peter Pelegrini na základe požiadaviek ZMOS-u a Únie miest a obcí Slovenska. Doterajšie zákony neumožňujú samosprávam vyberať poplatok za parkovanie na verejných priestranstvách. Viaceré samosprávy to rôznym spôsobom obchádzajú - napríklad Považská Bystrica previedla výber parkovného na Mestské športové kluby, ktoré spätne odvádzajú časť vybratých peňazí do mestskej kasy. Viac v článku Michala Piška v denníku SME:

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovnú správu v pôvodnom kontexte na stránke

http://natankuj.sme.sk/c/4998872/chaoticke-parkovne-sa-ma-skoncit.html

Chaotické parkovné sa má skončiť

Nová právna úprava by mala od decembra samospráve umožniť schváliť si nariadenie upravujúce spoplatnenie parkovania na mestských cestách v centrách.

BRATISLAVA. Mestá a obce by mali čoskoro opäť spoplatňovať parkovanie v centrách. Súčasné zákony im to neumožňujú, mnohé samosprávy to napriek tomu rôzne obchádzajú. Poslanci Smeru Ján Richter a Peter Pelegrini sa preto rozhodli vyhovieť požiadavkám Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska a predložili do parlamentu novú úpravu.

Tá by mala od decembra mestám a obciam umožniť schváliť si nariadenie upravujúce spoplatnenie parkovania na mestských cestách v centrách.

Netypickú daň zrušili

V norme by určili, ktorých komunikácií sa spoplatnenie bude týkať, podmienky i výšku úhrady. „Takto vymedzené úseky miestnych komunikácií musia byť označené zvislým a vodorovným dopravným značením. Výnos z úhrad za dočasné parkovanie motorových vozidiel je príjmom rozpočtu obce," píšu v návrhu poslanci.

Richter dodáva, že novelou sa snažia zaplátať medzeru, ktorá vznikla po zrušení dane za dočasné parkovanie motorového vozidla. Túto miestnu daň zrušil na podnet ministerstva financií parlament ešte koncom roku 2007. Išlo totiž o netypickú daň, keď sa malo zakúpením parkovacieho lístka začať daňové konanie. Daňovník a daňový úradník sa však pri ňom nestretli.

„Prax ukázala, že sa ustanovenia zákona obchádzali a platby za dočasné parkovanie vozidla vyberali rôzne spoločnosti a nie obce, čo bolo v rozpore so zákonom a takúto platbu nebolo potom možné zaradiť do systému daní," priznáva na svojej stránke ZMOS.

Mestá sa vynašli

Po zrušení dane tak mestá zrazu nemali na základe čoho parkovné vyberať. Vo viacerých mestách preto nasledovali protesty prokurátorov, ktorí na nezákonný stav upozorňovali. Mnohé mestá museli parkovné zrušiť. Viaceré sa však rýchlo vynašli a poplatky za parkovanie opäť zaviedli. Napríklad Bratislava alebo Prešov prenajali parkovacie miesta v centrách súkromným firmám a vodičov kasírujú tie. Iné, ako Nitra či Trenčín, na výber parkovného využívajú mestské firmy, ktoré sa o cesty starajú. Trnava alebo Košice zas spoplatnili vjazd do historickej časti mesta.

Všetky tieto mestá sa pohybujú na hrane zákona, myslí si poslanec Richter. Nevhodnosť riešenia priznávajú aj samosprávy.

„Nerieši to náš problém, aby si každý čo najrýchlejšie vybavil v centre čo potrebuje a parkovacie miesto uvoľnil. Teraz sa stáva, že vodič príde ráno do centra, zaplatí jedno euro za vjazd a ostane tam parkovať aj štyri dni," vraví hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič.
„Tým, že mnohé mestá túto agendu prepustili súkromným firmám, sa v nejednom prípade obrali o možnosť regulovať vývoj cien a statickú dopravu na území mesta," píše ZMOS.

Služba alebo daň?

Návrh však môže naraziť aj na ďalší problém. Ústavný súd totiž ešte v roku 2000 vyhlásil, že vyberanie poplatku za parkovanie ako za službu bez poskytnutia protihodnoty vodičovi je protiústavné. Poslanci práve pre tento nález súdu parkovné premenovali na daň.

„O tieto plochy sa treba starať, vymedziť ich, čistiť ich, nie je to bez protihodnoty," presviedča podpredseda ZMOS­u a primátor Nitry Jozef Dvonč.

Richter tiež hovorí, že na rozpor s nálezom Ústavného súdu mysleli. Tým, že sa parkovné vloží priamo do zákona o pozemných komunikáciách, ktorý rieši aj spoplatňovanie diaľnic, bude vraj „toto riešenie právne čisté".

Ministerstvo dopravy takéto riešenie považuje iba o opätovné zavedenie zrušenej dane. „Navrhované opatrenie by preto malo jednoznačne patriť späť do zákona o miestnych daniach," napísala Jana Jaššová z ministerstva. Zároveň dodala, že ministerstvo pripravuje veľkú novelu zákona o pozemných komunikáciách, „ktorá sa problematikou zrejme bude zaoberať". Na vládu by sa mala dostať do konca roka.

streda 2. 9. 2009 | Michal Piško
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Anonym píše:
Čtvrtek 03.09.2009 23:55
ide to dole vodou,preco?a tak to vyzeralo nadejne,to je v prdeli s tou politikou a tymi co ju u nas diriguju,chcu dobre a robia to spatne,preco su vsetci tak chamtiví
Anonym píše:
Pátek 04.09.2009 00:42
Pretože žijeme v konzumnej spoločnosi a skutočné hodnoty idú bokom.
Vychováva nás stupidná reklama a ešte stupidnejšie seriály.
Nová generácia je podchytená už od kolísky.
Z ludí ktorí vytvorili hodnoty sa dnes smejeme.
A čo viac, rozpredali sme za halier pôdu a výrobné prostriedky.
Poľnohospodástvom sa nebudem ani zaoberať. Už neviem kto to povedal, ale utkvelo mi to v pamäti:
"Vychvávame armádu sebavedomých, arogantných idiotov, ochotných za VECI predať aj vlasnú mater."

Toto je Vážený moderné otroctvo, masy spútané reťazami vlastnej nevedomosti a slepoty.
el Salvadore
el Salvadore píše:
Pátek 04.09.2009 10:55
amen
Anonym píše:
Pátek 04.09.2009 14:56
Lepšie bolo,ked som mal určené,aké mam mať dlhé vlasy,v septembri sme sa neučili,zbierali sme socialistickým družstevníkom zemiaky,kam môžem ísť na dovolenku a všetko za mňa riadila naša strana,lebo ona vedela,čo je pre mňa najlepšie.Ešte mám odložený list,kde je napísané:Nie je v záujme ČSSR,aby ste vycestovali do vami požadovaného štátu.A ja som chcel ísť len do juhošky na dovolenku.Mohol by som písať hodinu,ale tebe to je zbytočné.Ty tiež patríš medzi červených?
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 04.09.2009 16:05
"Pretože žijeme v konzumnej spoločnosi a skutočné hodnoty idú bokom."

Kto komu bráni žiť skutočnými hodnotami?

"Vychováva nás stupidná reklama a ešte stupidnejšie seriály."

Neviem o televízore, ktorý by nemal vypínač.
Neviem o povinnosti vôbec vlastniť televízor.

"Nová generácia je podchytená už od kolísky."
Aj vaše deti? Čo ste proti tomu urobili?

"Z ludí ktorí vytvorili hodnoty sa dnes smejeme."
To by chcelo konkrétny príklad. Na smiech sú nám napríklad "budovatelia", ktorí naleteli frázam o raji na zemi, ktorý nám tu zabezpečia komunisti.

"A čo viac, rozpredali sme za halier pôdu a výrobné prostriedky."
To je fakt. A rozpredávali to väčšinou pokračovatelia tých, ktorí tú pôdu a výrobné prostriedky znárodnili.

"Poľnohospodástvom sa nebudem ani zaoberať. Už neviem kto to povedal, ale utkvelo mi to v pamäti:
"Vychvávame armádu sebavedomých, arogantných idiotov, ochotných za VECI predať aj vlasnú mater.""

Ja v škole stretávam aj inú mládež. Samozrejme že ich bavia všetky tie lesklé čačky čo nám moderná civilizácia ponúka, a sú menej pripravení poradiť si s nedostatkom, avšak sú to podstatne lepší ľudia, než akých produkovalo komunistické školstvo. Sú vzdelanejší, rozhľadenejší, nečakajú že sa o nich režim postará, a slobodu berú ako prirodzenú vec. Sú vo svojom priemere lepší ako sme boli my v ich veku.

"Toto je Vážený moderné otroctvo, masy spútané reťazami vlastnej nevedomosti a slepoty."

A toto je samopotvrdzujúce sa proroctvo. Najlepší dôvod prečo kašlať na všetko a celé večery kukať na televízor: "Všetkým ide len o blahobyt, všetci sú sebci... tak prečo by som sa mal namáhať."


Anonym píše:
Pátek 04.09.2009 18:54
večný zápas dobra so zlom....V každom z nás.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 04.09.2009 19:03
Presne tak. Len podmienky sa menia. Nesporne k lepšiemu, pretože dnes zlo len zvádza, ešte pred pár rokmi hrozilo fyzickou likvidáciou.
Z Orwellovho "1984" sme sa posunuli smerom do Huxleyho "Nádherného nového sveta."
Anonym píše:
Sobota 05.09.2009 10:19
DVA ROKY SLEDUJEM POZORNE TÚTO STRÁNKU,HLAVNE SMATANOVE PRÍSPEVKY A VIDÍM HO AKO MÚDREHO,ROZHLADENÉHO A CITLIVÉHO ČLOVEKA SCHOPNÉHO VIESŤ LUDÍ DO ŤAŽKEJ BUDÚCNOSTI.TAK PREČO STE SI HO UŽ DÁVNO NEZVOLILI NAMIESTO TÝCH ČO VÁS STÁLE SERÚ MY JE ZÁHADOU.
Anonym píše:
Sobota 05.09.2009 11:11
väčšia časť voličskej vypatlanej populácie zatial nevie čo je to internet a tí potom volia, čo im kto nabuliká :()
Anonym píše:
Sobota 05.09.2009 13:22
Ty budeš asi tá elitná menšina? Napíš viac.
Anonym píše:
Sobota 05.09.2009 18:53
Nechce sa mi.
Anonym píše:
Sobota 05.09.2009 18:59
Ale predsa niečo ti poviem. Starý ujo je už definitívne mimo hry. Vrátane vuciek.
Anonym píše:
Sobota 05.09.2009 20:10
súhlas
Anonym píše:
Sobota 05.09.2009 20:44
dobrá správa pre Považskú!
Anonym píše:
Sobota 05.09.2009 15:15
Lebo aj morálka hrá prim, mať milenku v Blave, rozvádzať sa,to nepridá na popularite poslancom VUC čakateľom.
Anonym píše:
Sobota 05.09.2009 15:27
rozvod je určite lepšý ako zvady a milenka 100x lepšia ako onanovanie ale ak piješ asi ti to je jedno.
Anonym píše:
Sobota 05.09.2009 13:16
Pohľad na vec v kocke, iba konštatovania, samozrejme nie absolútne.
Vy tu z toho vyrábate sebareflexie, z ktorými čo? Akože sa majú zapáčiť?

Skôr ma oslovuje to trefné o večnom boji dobra zo zlom, to má ludský rozmer.
Však ked vidím že sa normálne debatuje, nesilím to premúdrelými elaborátmi.

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359