Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Do 2 týždňov sa má začať búranie kongresovej haly

Do 2 týždňov sa má začať búranie kongresovej haly

Autor: redakcia Poslední změna: Úterý 17.06.2014 17:14
[2014-06-17] Jedna "považskobystrická pamätihodnosť" čoskoro zmizne z povrchu zemského: Firma Kongres, ktorá vlastní objekt haly, oznámila skorý začiatok búracích prác. Podrobnosti prináša POVAZSKA.SME.SK
Do 2 týždňov sa má začať búranie kongresovej haly

Interiér kongresovej haly - stav v roku 2006. FOTO: Juraj Smatana

Pokiaľ ste nikdy nenavštívili vnútro objektu, môžete si prezrieť rozsiahlu fotogalériu:

http://povazska-bystrica.otvorene.sk/fotogalerie/kongresovka#/1

 

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke

http://povazska.sme.sk/c/7240496/pripravuju-buranie-objektu-ktory-spati-mesto.html

Pripravujú búranie objektu, ktorý špatí mesto

V okolí objektu, ktorý špatí už roky jednu z mestských štvrtí Považskej Bystrice, bolo dnes trochu rušnejšie ako zvyčajne. Do dvoch týždňov by sa malo začať s prácami na odstránení objektu.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pôvodný majiteľ nedostavanej kongresovej haly v Strojárenskej štvrti, bývalé Považské strojárne, nejavili o budovu po roku 1989 záujem. Chátrala. Nehnuteľnosti, budova aj s pozemkami pod ňou a v širšom okolí, menili majiteľov. V roku 2007 ich odkúpilo mesto, ktoré potom vyhlásilo verejnú obchodnú súťaž na predaj. Prihlásila sa do nej jediná firma - Kongres, ktorá sa stala aj víťazom. Majiteľom sa stala firma pred vyše šiestimi rokmi. Prezentovala vtedy zámer prestavby na polyfunkčnú budovu.

Dlho sa nič nedialo. Po problémoch s bezdomovcami a mladými ľuďmi, ktorých lákal opustený objekt, dal majiteľ neskôr aspoň zahatať prístup. Zámer asanácie a revitalizácie objektu dostáva dnes už reálnejšie kontúry.

Čo pripravujú?

Podľa Milana Mayera, zástupcu firmy Kongres, ktorá je majiteľom objektu nedostavanej kongresovej haly, začnú s búracími prácami čoskoro. „Budúci týždeň objekt oplotíme a ďalší týždeň budú prichádzať pracovníci a mechanizmy, ktoré začnú s búracími prácami,“ konkretizoval Mayer.

Dodal, že od zámerov urobiť niečo s objektom neupustili. „V roku 2009 však prišla kríza, ktorá zabrzdila niektorých našich spoluinvestorov v tomto zámere. Naťahuje sa to už dosť dlho, platíme zbytočne poplatky, stoja v tom peniaze. Aj mesto nás tlačilo do toho, aby sme s budovou niečo urobili. Rozhodli sme sa po dohode s nimi, že pristúpime k búracím prácam a dohodneme sa, čo bude ďalej,“ doplnil ešte Mayer.

Statický posudok a práce

Firma má na objekt vypracovaný aj statický posudok. „Čo sa týka samotnej kostry, je dostatočne pevná. Horšie je to s výplňami, ktoré zvetrávajú a niektoré sú životu či zdraviu nebezpečné. Preto je aj budova označená zákazom vstupu. Postupne, ako budeme odhaľovať kostru, uvidíme, ako budeme postupovať ďalej,“ dodal Mayer.

Na otázku, či existuje nejaký projekt pre technologický postup búracích prác odpovedal: „Všetky bezpečnostné opatrenia aj podmienky, ktoré sú dohodnuté s mestom, sa budeme snažiť dodržať.“ Práce chcú robiť tak, aby čo najmenej ovplyvnili život obyvateľov v blízkosti objektu. Mayer si však myslí, že aj obyvatelia si vydýchnu, keď im zmizne budova spred domov.

Konkrétnejšie sa vyjadril v súvislosti s asanačnými prácami napríklad k drvičke odpadu. „Uvidíme, či bude možné umiestniť ju priamo tu. Ak by to bolo príliš hlučné a veľmi by sme obťažovali život obyvateľov, budeme pravdepodobne odpad odvážať preč na ďalšie spracovanie.“

K tomu, akú komunikáciu budú využívať na príchod nákladných áut, sa ešte nevedel konkrétnejšie vyjadriť. „Záležať to bude od firmy, ktorá bude budovu likvidovať. Samozrejme, budeme dbať na to, aby sme sa dohodli aj s mestom aj s mestskou časťou, aby to fyzicky neovplyvňovalo ich život,“ uviedol Mayer.

Búracie práce by mali vyjsť odhadom na 332-tisíc eur. „Zatiaľ sa na sume nič nemení, ale sú už nové technológie a mechanizmy, takže dúfam, že to bude lacnejšie, aby sme mohli ďalšie financie potom použiť do revitalizácie,“ povedal Mayer. Objekt aj s pozemkami kúpila firma Kongres s.r.o. za 4 milióny slovenských korún, teda približne 133-tisíc eur.

Problémy v lokalite

Náčelník mestskej polície Juraj Lieskovský hovorí, že v súvislosti s objektom museli riešiť problémy každodenne. „Bolo to hlavne v súvislosti s neprispôsobivými obyvateľmi, ktorí sa v lokalite vyskytovali. Mali pod prístreškami spravené dočasné príbytky, obťažovali ľudí, pýtali od nich peniaze a tí sa stretávali aj  slovnými útokmi," hodnotí Lieskovský. Odstránenie nedostavaného objektu, ktorý už veľmi poznačil zub času, označil za pozitívum. „Skupina ľudí, ktorí sa tu združovali, tak odíde a obyvatelia budú mať lepší život v lokalite.“

Ľudia bez domova nachádzali útočisko aj vo vnútri objektu. Neskôr už mali sťažený prístup, lebo majiteľ vstupy zahatal.

utorok 17. 6. 2014 14:32 | Deta Pitoňáková

Anonym píše:
Úterý 17.06.2014 17:30
Pán náčelník mestskej polície si jednu vec neuvedomuje. Že "neprispôsobiví obyvatelia" po zbúraní haly neodídu. Oni sa len o kúsok presunú. Na železničnú stanicu, na autobusovú stanicu, do parku, alebo niekomu do pivnice.
Anonym píše:
Úterý 17.06.2014 23:59
treba ich na vianoce pustit ku sebe domov...
Filip Zvědělík, občan mesta
Filip Zvědělík, občan mesta píše:
Čtvrtek 19.06.2014 20:52
Myšlienka kongresového centra pre Strojárenskú štvrť je dobrý myšlienka. Mohla by sa v ňom nachádzať napr. posilňovňa, detské stredisko, miestnosti pre klub dôchodcov, príp. obchody. Strojárenská štvrť je na okraji záujmu súčasného vedenia mesta.
Anonym píše:
Pondělí 23.06.2014 21:06
Taj ju kúpte a zrealizujte svoje myšlienky !

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359