Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Diaľnica dávno dokončená, 340 vlastníkov stále nedostalo finančnú náhradu

Diaľnica dávno dokončená, 340 vlastníkov stále nedostalo finančnú náhradu

Autor: redakcia Poslední změna: Středa 08.06.2011 23:03
Stránka POVAZSKA.SME.SK uverejnila dva podrobné články o problémoch stoviek občanov, ktorým štát doteraz nevyplatil financie za vecné bremeno na ich pozemkoch. Na vine sú vraj zmuvy, nesprávne vypracované firmou GEOPLAN, ktorú si na tento účel najala Národná diaľničná spoločnosť.
http://povazska.sme.sk/c/5924416/o-vymozitelnosti-prav-na-slovensku-uz-vlastnici-pozemkov-pochybuju.html

O vymožiteľnosti práv na Slovensku už vlastníci pozemkov pochybujú

Diaľnicu stavbári dokončili aj v šibeničných termínoch, verejní činitelia pred voľbami prestrihli pásky, dopravné zápchy sú minulosťou. Vlastníci pozemkov, ktorých majetok výstavba diaľnice postihla, sa s úradmi a investorom naťahujú dodnes.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Majitelia pozemkov v blízkosti diaľnice, kde sa pre jej výstavbu museli prekladať inžinierske siete, dodnes čakajú na svoje peniaze. S investorom výstavby, Národnou diaľničnou spoločnosťou, majú síce podpísané zmluvy, Správa katastra v Považskej Bystrici však odmieta vecné bremená na pozemky zavkladovať. Tvrdí, že zmluvy sú zle vypracované.

Pre investora výstavby diaľnic robila majetkovo-právne vysporiadanie firma Geoplan. Ľudia sú nahnevaní a pýtajú sa, kto je zodpovedný za ťažkosti, ktoré im vznikli. Problémom sa zaoberá aj krajský súd.

Čas, peniaze a nervy

Majitelia pozemkov dodnes nemajú finančnú náhradu za zásah do ich súkromného vlastníctva.

„Som jeden z 340 vlastníkov, ktorí majú problémy s pozemkami, kam sa v súvislosti s výstavbou diaľnice prekladali siete, konkrétne plyn. Ešte v čase, keď bol riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti Igor Choma, sme podpísali zmluvy o vecných bremenách, no doteraz nemáme peniaze. Telefonujem neustále do firmy Geoplan, ktorá robila pre investora výkupy pozemkov, do Národnej diaľničnej spoločnosti, chodím na kataster. Stojí ma to veľa času, peňazí a hlavne nervov,“ sťažuje sa Stanislav Kallo z Považskej Bystrice.

Na jednej strane ochota a na tej druhej?

Pri výstavbe nerobili majitelia problémy. Chápali, že diaľnica je dôležitá stavba. Teraz, keď sa domáhajú svojich práv, majú problémy.

„Dobrovoľne sme podpísali a dali naše pozemky do užívania Národnej diaľničnej spoločnosti. Ako je na Slovensku tradične zvykom, máme problém s preplatením. Keď prišli papiere z NDS o podpísanie vecného bremena, dali sme overiť podpisy, a urobili sme všetko, čo bolo potrebné zo strany majiteľov pozemkov čo najrýchlejšie a bez zbytočných odkladov. Ani jeden zo spolumajiteľov nerobil konkrétne pri našom pozemku prieky. Zobrala som to z pozície občana ako normálnu vec, že treba pomôcť, nemusel na mňa nikto robiť ani nátlak. Je ale úplne prirodzené, že chcem za to svoje peniaze, ktoré mi boli zmluvou priznané,“ hovorí rozhorčene Jaroslava Kračková.

pozemkyDIALNICAvlastnici2.JPG

Spolu s pánom Kallom a ďalšími dvoma majiteľmi je jednou zo spoluvlastníkov pozemku, ktorý zdedili po rodine. Suma, ktorú týmto štyrom ľuďom investor nevyplatil, je niečo cez osemtisíc eur. Za všetky pozemky, kde sú podobné problémy, sa pohybuje údajne vo výške viac ako 400-tisíc eur. S majiteľmi pozemkov urobila síce NDS zmluvy, dostať sa k peniazom je však problém. „Vo februári 2010 sme podpísali zmluvu, ktorou nám boli priznané finančné náhrady, a tie sme mali dostať na účty do šesťdesiatich dní od zavkladovania do katastra,“ vysvetľuje Kračková.

Problém s vymáhaním práv

Do dnešného dňa sa majitelia pozemkov k peniazom nemôžu dostať.

„Nikto z kompetentných nám nevie vysvetliť, kde je problém. Či je na vine NDS alebo kataster, alebo kto. Ako občania, ktorí sme pozemky dali v prospech stavby, slúžiacej širokej verejnosti, lebo diaľnica je veľmi dôležité dielo pre všetkých, nerobili sme prieky, nemuseli nás vyvlastňovať. Nakoniec máme problémy s preplatením. Ja mám šestinový podiel a je to suma okolo 1400 eur,“ hovorí Kračková.

Dodáva, že stratila dôveru v to, že sa na Slovensku môže obyčajný človek domôcť bez problémov svojich práv. „Pochopila som, že v tejto republike si môže dovoľovať každý všetko, zákony sú nanič. Je dvadsať rokov po roku 1989 a práva, ktoré máme ako súkromní vlastníci, sa opäť porušujú,“ kritizuje Kračková.

Postupoval by už inak

Stanislav Kallo tvrdí, že ak by mal ešte so štátom uzatvárať nejaké dohody ako súkromný vlastník, zariadil by sa inak.

„Boli sme vždy ústretoví. Odteraz, keby som niečo podpisoval, keby bola nejaká výstavba, diaľnica alebo niečo iné, som ochotný to robiť už len tak, že zmluvu podpíšem až po tom, keď mi niekto v tej istej chvíli položí na stôl peniaze. Ja im odovzdám zmluvu, oni mne peniaze a fajky zhasli. Nikto by ma už nevodil za nos s výhovorkami, že problém sa nemôže riešiť, lebo niekto maróduje a prebral to niekto iný, mám počkať, že sa zmenil riaditeľ, a ten nie je v problematike ešte zorientovaný a podobne. Z nás sa stali v podstate rukojemníci. Štátu sme vyšli v ústrety a máme poldruha roka len samé problémy,“ tvrdí Kallo.

Problémy boli podľa Kalla aj pri platení v súvislosti so zmluvami za prenájom a výkup. Aj tu si dával investor načas.

„Keď tu bol pred niekoľkými rokmi inžinier Choma na verejnom prerokovaní pred výstavbou diaľnice, ja už som peniaze za pozemky priamo pod diaľnicou v roku 2008 mal, ale iná majiteľka, ktorá mala všetko vybavované zároveň so mnou, ale neurgovala to, tak peniaze nemala. Povedali jej, že preto, lebo peniaze sa vyplácajú podľa abecedy. Zaujímavé bolo, že obaja sme mali priezvisko na K. Už vtedy počuli ľudia veľa výhovoriek. Teraz zase,“ vracia sa do minulosti Kallo.

Hnevá ho, že plynové potrubia sú položené, plyn ide do bývalých stojární a všade, kde potrebujú, ale vlastníci pozemkov peniaze nemajú.

Kto pochybil?

Kallo ďalej vysvetľuje, že správa katastra odmieta vecné bremená pre uložené rozvody plynu zavkladovať.

„Chodím na kataster. Tvrdia, že zmluvy nie sú v poriadku. Ja ako laik a majiteľ pozemkov sa pýtam, kto urobil chybu? NDS alebo advokáti a právnici, ktorí vyrobili zmluvy? Alebo je chyba na katastri? Všetci sa teraz vyhovárajú jeden na druhého,“ dodáva Kallo. Problematikou, ktorá vznikla v súvislosti s vyplácaním finančných náhrad za vecné bremená na pozemkoch súkromných vlastníkov, sa už zaoberá aj krajský súd. Kompetentní tvrdia, že ľudia o svoje peniaze neprídu. Kedy ich budú mať, nikto nevie.

pondelok 6. 6. 2011 12:02 | Detta Pitoňáková
 

 

http://povazska.sme.sk/c/5925040/urady-a-investor-dialnice-sa-dohaduju-ludia-peniaze-nemaju.html

Úrady a investor diaľnice sa dohadujú, ľudia peniaze nemajú

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) garantuje, že vlastníci pozemkov dotknutých výstavbou diaľnice neprídu o peniaze, ktoré majú dostať pre vecné bremená. Tie sú zriadené preto, lebo na ich parcely prekladali svoje siete plynári. Problém so zavkladovaním do katastra NDS podľa hovorcu rieši. Kataster zase tvrdí, že zmluvy sú zlé a vinník si nepriznal chybu.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Správa katastra tvrdí, že zmluvy, ktoré robila pre Národnú diaľničnú spoločnosť firma Geoplan, sú zlé. Investor výstavby diaľnice hovorí, že ľudia musia na peniaze čakať z titulu administratívnych úkonov, ktoré sú veľmi zložité.

Vecou sa zaoberá aj Krajský súd v Trenčíne. Vlastníkom pozemkov nezostáva nič iné, len čakať, pokiaľ na svoje peniaze, pokiaľ si zodpovední problém nevyriešia.

Je to zložité

Investor výstavby diaľnice je povinný zabezpečiť majetkovo-právne vysporiadanie. „Doteraz sa vecné bremená takmer vôbec neriešili, je to požiadavka zo strany tretích subjektov, v tomto prípade napríklad plynárov. Ak ide inžinierska sieť po pozemku majiteľa, je potrebné to mať majetkovo-právne vysporiadané. My máme zabezpečiť to, aby vlastník pozemku strpel, že cez jeho pozemok ide inžinierska sieť a dostal za to náhradu. Istým spôsobom túto službu robíme pre tretí subjekt, v tomto prípade plynárov,“ hovorí o povinnosti investora Marcel Jánošík z NDS.

Vysporiadanie náhrad za vecné bremená pre prekladania sietí je podľa investora dosť zložitý problém. Ide o stovky vlastníkov. „Ak sme mali doteraz takýto problém, riešil sa tak, že s každým vlastníkom sa robila samostatná zmluva. Takéto zmluvy však odmieta kataster zapísať. Momentálne sa preto hľadajú riešenia,“ hovorí Jánošík.

Spis na súde

Marcel Jánošík ďalej upresňuje, že v januári 2011 bolo na správu katastra doručené odvolanie voči jednému z takýchto rozhodnutí, keď správa katastra zamietla uvedený vklad vecného bremena v prospech tretej osoby, kde bolo potrebné strpieť existenciu plynárenského zariadenia.

„Následne bol predmetný spis zaslaný Krajskému súd v Trenčíne, aby v konaní rozhodol. Ľudia o peniaze neprídu a mrzí nás, že z titulu administratívnych úkonov, ktoré sú veľmi zložité, budú musieť dlhšie čakať, kým sa dostanú k svojim peniazom. Samozrejme, NDS rokuje s príslušnými správami katastra aj s plynármi, akým spôsobom by sa to dalo riešiť, ale opakujem, že to nie je jednoduché,“ tvrdí Jánošík.

Zlé zmluvy

Správa katastra tvrdí, že zmluvy nie sú správne. „Zmluvy sú urobené zle, lebo na spoluvlastnícky podiel nemožno zriadiť vecné bremeno. Zmluvy sa preto zamietajú. Režim je v tomto prípade iný, ako keď sa vykupujú podiely. Každý vlastník môže svoj podiel prevádzať, ale pri zriadení vecného bremena je nevyhnutné, aby všetci vlastníci boli na jednej zmluve, ktorá je predložená katastru. My nedokážeme rozhodnúť o tom, že sa povoľuje vklad vecného bremena do katastra nehnuteľností len na nejaký podiel. To nejde,“ hovorí Pavel Bubeník, právnik zo Správy katastra v Považskej Bystrici.

Upresnenia z úradu v Bratislave

Magdaléna Pisková z kancelárie predsedu Úrad geodézie, kartografie a katastra SR uviedla, že Národná diaľničná spoločnosť predložila asi 360 zmlúv na zriadenie záložného práva s návrhmi na vklad. „Vzhľadom na to, že proti rozhodnutiu bolo podané odvolanie a o tomto odvolaní súd ešte nerozhodol, správa katastra zatiaľ nerozhodla ani o ďalších návrhoch na vklad,“ vysvetľuje Pisková. Dodáva, že z uvedeného dôvodu bola na Správe katastra Považská Bystrica vykonaná katastrálnou inšpekciou kontrola, z ktorej bol vyhotovený protokol pre nedodržanie zákonných lehôt. Vysvetľuje tiež, že k pochybeniu došlo pre neznalosť zákona. „ Národná diaľničná spoločnosť vyvinula tlak na kataster zrejme preto, nakoľko sa zaviazala vyplatiť vlastníkom pozemkov za zriadenie vecného bremena peňažné náhrady. Vlastníci sa dožadujú vyplatenia peňazí a je jednoduchšie označiť za vinníka kataster, než si priznať vinu, vyplývajúcu z neznalosti zákona zo strany „ spisovateľov“ záložných zmlúv. Máme za to, že v danom prípade vzniklo záložné právo zo zákona o energetike a malo byť do katastra nehnuteľností zapísané záznamom na základe návrhu,“ vysvetľuje Pisková.

Vyjadrenie súdu

Krajský súd v Trenčíne informáciu o tom, že sa vecou zaoberá, potvrdil. „V predmetnej veci prijal krajský súd podnet na preskúmanie a následne bude rozhodovať mimo nariadenia pojednávania s ohľadom na to, že účastníci s tým súhlasia a v správnom súdnictve sa to pripúšťa,“ informoval Michal Turák, hovorca Krajského súdu v Trenčíne.

pondelok 6. 6. 2011 14:25 | Detta Pitoňáková
 

Anonym píše:
Úterý 14.06.2011 13:26
tu to máte, socialisti si nikdy nectili súkromné vlastníctvo nadobudnuté čestne.
Oni vedia iba toto čestne nadobudnuté súkromné vlastníctvo rozkradnúť a nadobudnúť nečestne
Filip A. M. Zvědělík
Filip A. M. Zvědělík píše:
Pátek 17.06.2011 22:07
Kto sa dnes nachádza na čele Národnej diaľničnej spoločnosti? Azda nominant strany Smer-SD? Kto dnes riadi ministerstvo dopravy a výstavby? Azda nominant strany Smer-SD? Smer-SD nemôže niesť zodpovednosť za to, že niektorým ľuďom ešte doposiaľ neboli vyplatené ich peniaze, na ktoré majú na základe platnej zmluvy nespochybniteľné právo. Za to, že sa tomu tak doposiaľ nestalo, však nesie plnú zodpovednosť súčasná pravicová vládna koalícia. Pre pravicovú vládnu koalíciu je očividne dôležitejšie kriminalizovanie parlamentnej opozície, hrubé porušovanie a bezočivé lámanie Ústavy Slovenskej republiky, ako to, aby za štát vyrovnala záväzky voči istej skupine občanov.
Anonym píše:
Sobota 18.06.2011 20:00
Idiot- nevieš čítať??
Hore sa píše, že zmluvy boli urobené za Chomu - čo je čelný prestaviteľ SMERU a monetálne Žilinský primátor a poslanec NRSR!
Tak čo do toho ťahaš terajšie vedenie ministerstva dopravy.
To sa teda asi majú poprerábať všetky zmluvy čo urobili umelci zo Smeru?
Veď ich musí byť na tisíce!!
Za čo pobrali veľke peniaze - platy a odmeny, keď to všetko tak doje...li a teraz obyčajný chudák sa ničoho nedomôže!!
Myslím, že to bol zámer, aby ušetrili na chudákoch a potom Fico mohol vykrikovať na tlačovkách ako lacno stavia, aby mu to tupovoliči žrali, rastli mu preferencie!!!
Filip A. M. Zvědělík
Filip A. M. Zvědělík píše:
Neděle 19.06.2011 10:12
Platnosť zmlúv však neskončila 8. júlom 2010. Ak nie sú dnes ustanovenia zmlúv zo strany ministerstva dopravy a výstavby, resp. zo strany Národnej diaľničnej spoločnosti plnené, Smer-SD za to nijakým spôsobom nenesie zodpovednosť. Smer-SD sa od júla 2010 nachádza v opozícii. Za spravovanie krajiny nesie zodpovednosť jedine pravicový zlepenec tvorený 6-timi programovo rôznorodými politickými subjektami, od ultrakonzervatívnych fundamentalistov až po ultraliberálov podporujúcich zákonnú legalizáciu drog a zákonné manželské zväzky medzi osobami rovnakého pohlavia. Ak si voči niektorým občanom štát nesplnili svoje záväzky, môže za to terajšia vládna garnitúra. Je povinnosťou štátu plniť si svoje záväzky voči svojmu obyvateľstvu. Ak to štát pod vedením pravicovej vlády nerobí, je nutné opýtať sa predstaviteľov štátu, z akého dôvodu tak nerobí.
Anonym píše:
Neděle 19.06.2011 11:45
Bože Zvededelík, ty si ale k+++t!
Človek nevie či ťa má ľutovať, alebo ti nadávať. Ale skôr si myslím, že to prvé! Veď aj ty si tvor boží!
Anonym píše:
Neděle 19.06.2011 17:11
Ešte raz milý František.
Chápem, že aj menej rozumovo " obdarovaný" ľudia sa chcú vyjadriť k určitým skutočnostiam.
No mali byť natoľko súdní, že by si mali o to viac rozmyslieť, na čo reagujú a ako sa vyjadruju, aby svoj handicap ešte viac neprezentovali!
V pôvodnom článku je JASNÉ napísané. V skratke, že zmluvy boli zle napísané!
S tým už veľa nenarobí nový " podľa Teba zlepenec"!
No je aj od Teba odvaha žiadať niečo od " Zlepenca" to ako opravy tých najmudrejších zo Smeru!
Veď to potom nejde nejako dohromady, aby nejaký zlepenec, ropzumiem niečo podradné opravovalo niečo po elite, čo asi podľa Teba Smer je!
Proste si to VEĽMI protirečí a je to aj proti normálnej logike, ale to Tebe asi NIČ nehovorí!
Je mi Ťa v podstate ľúto, no ale už sa nedá asi s tebou nič robiť! Len sa drž pokynov lekárov a
nejako to preklepeš.
Anonym píše:
Neděle 19.06.2011 18:33
Možno to pochopí lepšie, keď namiesto ním nenávideného "pravicového zlepenca" dosadíme ním zbožňovaný považskobystrický SMER-SD:

"Platnosť (Adameho) zmlúv však neskončila voľbami. Ak sa dnes zdražuje MHD, Adame za to nijakým spôsobom nenesie zodpovednosť. Adame sa od novembra 2010 nachádza v opozícii. Za spravovanie mesta nesie zodpovednosť jedine červeno-čiery zlepenec. Ak sa dnes zdražuje MHD a zvyšujú dane, môže za to terajšia vládna garnitúra."Filip A. M. Zvědělík
Filip A. M. Zvědělík píše:
Neděle 19.06.2011 19:19
Prosím, nemiešajte hrušky s jablkami. Porovnávate dve úplne diametrálne odlišné skutočnosti, a tak hrubým spôsobom zavádzate ľudí.
Anonym píše:
Pondělí 20.06.2011 21:36
Tak to je podľa dementa Zvědelíka zavádzanie ľudí.
Keď sa kritizuje Smer je to zavádzanie. Keby sa chválil tak by to bola objektivita.
Ozaj úvahy hodné chovancov liečebného ústavu Pezinok- izolovaná časť!!!
Filip A. M. Zvědělík
Filip A. M. Zvědělík píše:
Pondělí 20.06.2011 22:02
Ak porovnávate nevyplácanie peňazí štátom za pozemky, ktoré ľudia odstúpili štátu, aby ten mohol následne uplatniť verejný záujem, so zvyšovaním cien za poskytovanie služieb verejnosti MDS, isteže miešate hrušky s jablkami, tzn. porovnávate dve diametrálne odlišné skutočnosti, ktoré porovnávať možné nie je.
Smer-SD kritizovať môžete, kedykoľvek. Ale musí ísť o kritiku náležitú, o kritiku s dostatočným stupňom odôvodnenia. V tomto prípade však tomu tak nie je a ani byť nemôže. Kto nesie zodpovednosť za nevyplácanie peňazí za ľuďmi odstúpené pozemky štátu, nie je bývalá vláda s dominantným postavením strany Smer-SD, ale vláda súčasná. Tá pri svojom nástupe prevzala všetky záväzky, ku ktorým sa zaviazala vláda bývala. Tak nech si ich aj splní. Ak to nedokáže, nech odstúpi a dá príležitosť spravovať štát schopnejším, t. j. strane Smer-SD. Smer-SD už dostatočným spôsobom preukázal, že dokáže vládnuť (dokonca i v ťažkých časoch), a to úspešne. Čo okrem iného ocenili i ľudia vo voľbách. Zatiaľ čo v roku 2006 vyslovilo vo voľbách strane Smer-SD svoju podporu 29% občanov, v roku 2010 tak urobilo až 35% občanov. Narozdiel od terajšieho pravicového zlepenca, ktorého "vládnutie" je reprezentované chaosom, zdražovaním a lacným, prízemným, poľutovaniahodným permanentným vyhováraním sa na predchádzajúcu vládnu garnitúru, ktorá pri svojom odchode zanechala, a to i napriek hlbokej hospodárskej kríze, svojim pravicovým nástupcom najvyšší hospodársky rast v Európskej únii. A táto vláda hospodársky rast prešustrovala, do výraznej miery klesol.
Anonym píše:
Úterý 21.06.2011 08:24
Prosím ťa, skús tú percentuálnu podporu smeru prerátať na celkový počet obyvateľov. Lebo takto to vyzerá, že tretina národa sú blbci... A čísla sú niekde inde
Filip A. M. Zvědělík
Filip A. M. Zvědělík píše:
Úterý 21.06.2011 10:16
Ak tvrdíte, že Smer-SD, ktorý získal v parlamentných voľbách 35%-nú podporu zo strany občanov Slovenskej republiky, nemá podporu medzi obyvateľstvom takú, aká mu bola vyjadrená vo voľbách, a tým nemá ani silný mandát k tomu, aby realizoval politiku na objednávku tých občanov, ktorí mu vyslovili vo voľbách svoju dôveru, tak sa Vás chcem opýtať, aký mandát má SDKÚ-DS? Aký mandát má SaS, ktorej preferencie v dnešných dňoch dosahujú horko-ťažko hranicu 5%? Do konca roka to nebude ani na úrovni 3%.
Buďte radi, že sa volieb nezúčstňuje 100% obyvateľstva. Ak by tomu tak bolo, Smer-SD má minimálne 60% a SNS 15% voličskej podpory.
Anonym píše:
Úterý 21.06.2011 21:35
Mám 60 rokov a už som niečo zažil. Tiež si všímam svoje okolie a podľa toho sa snažím žiť a reagovať na dobu.
Čo sa týka inteligenta a klonovaného Smeráka Žvědelíka, tak k tým jeho percentám asi nasledovne!
Súhlasím, že ľudí chodi voliť málo, do 50 %. Z týchto dajme tomu 50 % oprávnených voličov čo chodia voliť je štruktúra nasledovna.
95 % voličov nad 65 rokov, ktorí majú zo socializmu volenie zakódované ako povinnosť.
Samozrejme z nich 80 % volia strany - nie podľa rozumu, ale podľa srdca, ako ich to naučil Mečiar.
Lebo títo ľudia neboli zvyknutí rozmýšľať, vždy za nich všetko vybavil hniekto iní a tak aj volia tých čo najviac natrepú.
Predtým Mečiara teraz Fica. Strany, ktoré nemalú lídrov tárajov - nemajú šancu, aj keby na Slovensku zniesli modré z neba!
Potom ďalšia voličská vrorka - dlhodobo nezamestnaní a rôzní prížizvíci , Rómovia a pod.
Títo volia politikov typu Mečiar, Fico, lebo od nich niečo dostanú cez socialné dávky!
Dzurindu a jemu podobných´politikov nebudú voliť nikdy, lebo takýto politici im beruic socialné dávky a dokonca chcú aby pracovali!!
Proste nehoráznosť!! No a ten zbyto voličov, sú zúfalci, ktorí naivne veria, že sa niečo zmení a volia pravicové strany z dôvodu toho, že z ich daní nebudú platení darmožráči!
No a tí čo nechodia voliť, sú hlavne mladí šudia, lebo tí to majú zatiaľ všetko " v paži".
Ďalej osoby, ktoré sú zabezpečené a voľbam neprikladajú žiaden význam, lebo vedia, že pre nich sa aj tak nič nezmení. Sú schopne postarať sa o seba a svoje okolie za každého režimu.
Teda, keby táto skupina - čo je tých druhých cca 50 % oprávnených voličov šla voliť, tak učite by nevolila Fica a jemu podobných tárajov a zbohatlíkov!
Lebo na rozdiel od Vás pán Zvědélík, oni všetci majú MOZOG a hlavne ho POUŽÍVAJÚ !!
A záverom. Fico vyhral voľby - prečo teda nezostavil vladu? Je asi jediny politik v Europe, ktorý s takým výrazným náskokom vyhral voľby/ po Lukašenkovi/ , ale vládnu iní.
To je situácia na šľaktrafenie - nemyslíte??
To ale neznamemá, že terajšia koalícia ma tiež neserie! Ale to je už iná diskusia!

jan zolna
jan zolna píše:
Středa 08.02.2012 06:46
vy vsetci ste nenormalny. pozrit sa na seba co robite. Je uz jedno kto je vo vlade. vyplatte tie pozomky a hotovo.zataraste cesty na svojich pozemkoch a peniaze vam uvolnia cuby dub. Slovensko potrebuje novu politicku stranu s nezlodejskym charakterom. lebo to co vidim s dialky co sa tam deje je vlastizrada a vela politikov by malo uz davno vysiet.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359