Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Čitateľský návrh na skvalitnenie diskusie (bodovanie príspevkov)

Čitateľský návrh na skvalitnenie diskusie (bodovanie príspevkov)

Autor: redakcia Poslední změna: Pondělí 14.05.2012 12:59
Kategorie: ,
Anonymný čitateľ dňa 11.mája 2012 o 11:56 PM napísal nasledovný návrh na technickú úpravu diskusie:

Pán Smatana, nedali by sa nejako bodovať príspevky asi takým spôsobom, že napr. od -5 do +5. Kto nazbiera určitý počet mínusových bodov (teda jeho jedinečná IP adresa, či ako sa to volá) mal by týždeň dištanc. Kto by bol vysoko v pluse, jeden mínusový týždeň by sa ho netýkal. Máme tu totiž veľa rozumných príspevkov, k veci, posúvajúcich debatu dopredu, ktorí prinášajú informácie, ktorým sa dá aspoň zčasti veriť a potom tu máme niekoľko debilov, ktorí o čo majú menej dôvodov na písanie, o to viac píšu a zamorujú túto milú stránku svojimi komplexami a svojou hlúposťou. Takto by sme tu vytvorili akýsi prirodzený výber. Je mi jasné , že na slnečnom Slovensku sa môže stať, že debili diskvalifikujú ostatných a ovládnu diskusiu, ale to by bolo pre diskvalifikovaných celkom srandovné čítanie, či nie?

Odpoveď:

Ďakujem za návrh a hlavne za záujem o skvalitnenie diskusie. Skutočne, niektorí čitatelia slobodu diskusie zneužívajú, a sú tu aj podozrenia na systematické ovplyvňovanie diskusií (najmä pred voľbami). Nad systémom, aký navrhujete, sme už uvažovali - podobné hodnotenie diskusných príspevkov používa napríklad www.sme.sk. Čitatelia môžu príspevky hodnotiť plusovými aj mínusovými bodmi, a pri zobrazovaní diskusie sa potom dajú nízko hodnotené príspevky odfiltrovať.

Žiaľ, nasadeniu takéhoto systému bráni niekoľko skutočností. Usporiadam ich podľa dôležitosti.

1. Museli by sme zaviesť povinnú (nútenú) registráciu diskutujúcich. Teda každý čitateľ by mal meno alebo nick, a diskutovať by sa dalo len po zadaní mena a hesla. Viazať hodnotenie na IP adresu by bolo veľmi problematické, keďže niekedy má jednu pevnú IP adresu celá inštitúcia (úrad, firma, internetová kaviareň), a  inokedy sa dá IP adresa jednoducho zmeniť (reštartovaním modemu, použitím proxyservera atď.) V minulosti sme už o zavedení registrácie uvažovali, ale nakoniec rozhodla anketa - drvivá väčšina diskutujúcich si povinnú registráciu nepriala. Takže pod svojím menom alebo trvalou prezývkou sa tu dá diskutovať (ale aj publikovať články) na báze dobrovoľnosti.

2. Každý bodovací systém sa okamžite stáva terčom pokusov o manipuláciu. Naklikávanie hlasov, znižovanie karmy aby príspevok zmizol... na stránkach celoslovenských denníkov, s návštevnosťou počítanou na desaťtisíce, a s pracovníkmi vyčlenenými len na spravovanie diskusií sa tomu brániť dá. Ale u nás, kde je čítanosť článku obvykle rádovo v stovkách, by stačilo pár "negatívnych klikov" a príspevok by mizol, resp. diskutér by bol zablokovaný.

3. Veľké stránky tieto systémy zavádzajú hlavne kvôli tomu, že tam už je fyzicky nemožné čítať celú diskusiu, pretože pod každým článkom sú stovky príspevkov. Na PB.OTVORENE.SK bol za minulý týždeň celkový počet jedinečných návštevníkov 1244, a denný "rekord" okolo 25 diskusných príspevkov. To nepovažujem za dostatočnú "masu", aby bol hodnotiaci systém dostatočne stabilný.

4. Prevádzka a vývoj stránky PB.OTVORENE.SK funguje len na dobrovoľníckej práci, vzájomnej technologickej pomoci mimovládnych organizácií a členských príspevkoch Klubu Strážov. Naprogramovanie takéhoto systému nepovažujem za najefektívnejšiu investíciu. Existujú aj free diskusné fóra s takýmito funkciami, jedno z nich sme testovali (SMF - SimpleMachineForum), ale pre väčšinu návštevníkov to bolo príliš neprehľadné a prihlasovacia procedúra zdržovala.

5. Za najúčinnejší spôsob zvyšovania kvality diskusie považujem kvalitné, zaujímavé, aktuálne a pravidelne pribúdajúce články, pod ktorými diskusia prebieha. Akonáhle sa "vydarí" pár dobrých článkov, okamžite stúpa čítanosť, množstvo aj kvalita diskusných príspevkov.

6. Nerezignujeme však ani na technické riešenia. Momentálne pripravujeme prechod na novú verziu nášho publikačného systému - bude umožňovať napríklad e-mailové notifikácie diskusných príspevkov, čo umožní čitateľom obmedziť zbytočné kontrolovanie aktualít, a skráti čas ktorý redakcia potrebuje na zachytenie a odstránenie diskusných príspevkov, porušujúcich pravidlá diskusie.

Juraj Smatana, redaktor PB.OTVORENE.SK

Anonym píše:
Pondělí 14.05.2012 15:05
Ďakujem za Vašu reakciu, vysvetlenie a za to, že ste sa mojim návrhom zaoberali.
Anonym píše:
Pátek 18.05.2012 13:08
Inak vôbec sa nečudujem, že mnohým Španielom sa cnie za érou generála Franca. Začal síce ako krvavý diktátor, čo rozhodne neschvaľujem, ale jeho autoritatívna vláda napokon priviedla krajinu na cestu hospodárskeho rozmachu a prosperity. Prečo to píšem? Lebo si myslím, že táto tzv. demokracia vyhovuje iba mafiám, finančným skupinám, tzv. politikom a ďalším skupinám, ktoré parazitujú na štáte. Radšej by som oželel isté "slobody" výmenou za vládu, ktorá by na Slovensku zjednala poriadok s mafiami, neprispôsobivými skupinami "občanov" a dala ľuďom prácu a perspektívu slušnejšieho života pre široké vrstvy obyvateľstva, nielen pre hŕstku vyvolených. Na čo je dobrý taký štát, kde máte 3-4% takých, ktorí nevedia, čo s miliónmi a 90% ľudí žije takpovediac z ruky do huby a stredná vrstva je zrazená na kolená a je na pokraji zániku? Aristoteles mal svojho času pravdu, keď označil demokraciu za zlú formu vlády - načo je nám taká demokracia, keď s prepáčením čoskoro väčšina z nás nebude mať čo "žrať"?!
Anonym píše:
Pátek 18.05.2012 16:15
Každý tvrdšá režim priviedol národ k prosperite - niektorí diktátori to nezvládkli pri konci a to ich pochovalo!
Hitler - vojna , dovtedy národ v kríze!
Tiso tiež sa hospodárstvo zlepšilo - no potom Židia, spojenectvo s Hiterom -zlé!
Pinochet Chile - upadlý ! socialistický " štát ako podvihol - no na druhej strane vraždy a pod!
No a ani Libyjčania sa už nikdy nebudú mať tak dobre ako doposiaľ - myslím obyčajných ľudí!
U nás za socíku boli rozdiely minimálne - hrstka krčmárov, zeleninárov, doktorov , vedenie miest, štátu a pod. sa malo lepšie, no rozdiely neboli až také priepastné k ostatným!
No a teraz?
25 drogový díler si žije sám lepšie ako rodinas učiteľa, a o robotnických profesiach ani nehovorám - žobráci!!
No a privaterizeri - bohovia na zemi!
Vidno to napr. v politike.
Socialná demokracia bojujúca za obyčajného človeka a vedú to najbohatší ľudia štátu!
Na či úrok zbohatli?
Veď ten koláč má svoje dimenzrie a teda keď hŕstka ľúdí z neho enormne ťaží, zbyto má žobracku palicu!
napr. Kaliňák 3 byty v hodnote cca 850 000 EUR a ostatné k tomu, zariadenie, autá, oblečenia - došli by sme nad milion E! A takých tam je včšina !!
Takýmto demokracia maximálne vyhovuje!! Viď nakoniec aj škandýl v ČR a MUDr. Rathom !!
Nosí v škatuli miliony a štvrtina národa pomaly hladuje!
U nás je to to iste !!

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359