Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Cirkus a čo po ňom zostalo

Cirkus a čo po ňom zostalo

Autor: redakcia Poslední změna: Pátek 14.10.2011 13:56
[2011-10-14] Občan Boris Mada poslal žiadosť o informácie na mestský úrad Považská Bystrica, a dal ju na vedomie aj regionálnym médiám. Uverejňujeme ju v plnom znení, rovnako ako radi uverejníme odpoveď Mesta Považská Bystrica

Dobrý deň,

v dňoch 29.09.-10.10.2011 navštívil Považskú Bystricu cirkus Medrano (www.medrano.it). Na tom by nebolo nič neobvyklé, keby mestské zastupiteľstvo šalamúnsky nerozhodlo umiestniť ho "za Hypernovu", teda na jediné námestie, ktoré v PB máme (ak sa ten kúsok úbohej trávy dá ešte nazvať námestím). To, že na danom pozemku sa pravidelne pretŕčajú kolotoče spolu s maringotkami ich obsluhy sme si už ako občania mesta zvykli a berieme to ako "folklór". Veď Bystrica je len trošku väčšia dedina a k tomu patri aj kolotoče, však? Ale to, čo ostalo po talianskom cirkuse Medrano je... nepopísatelné. Tak sa pýtam mestskí páni:
 

1. Čí to bol skvelý nápad, umiestniť cirkus do tejto lokality?
2. Bude námestie vrátené do pôvodného stavu a kedy sa tak stane?
3. Ak áno, z akých peňazí, zaplatí to cirkus, bude sa to platiť z peňazí za prenájom pozemku cirkusu, alebo to uhradíme my, občania mesta a pozemok upravia technické služby?
4. Naozaj v meste nemáme lepšiu lokalitu, musíme si maštale (áno, stany pre kone a ťavy sa dajú s kľudním svedomím nazvať maštaľami!) a kopy hnoja stavať v centre mesta, kde ich slastný óder obšťastňuje nielen okoloidúcich, ale aj blízku základnú školu a bytové domy?
5. Alebo to bolo rozhodnuté na základe správnej výšky všimného správnym ľuďom na mestskom úrade?
6. Je to súčasť širšieho plánu, ako sa danej plochy zelene zbaviť a predať ju kamarátom ako lukratívny stavebný pozemok?

Fotogaléria - 19 fotografií, ako to vyzeralo 13. októbra po odchode cirkusu z Považskej Bystrice:

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2441166198199.138903.1523147355&type=1&l=87ac481336


Nie som autorom fotografií, mám ale povolenie autora (taktiež nespokojný občan Považskej Bystrice) ľubovoľne ich šíriť a publikovať.

Boris Mada

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 14.10.2011 11:51
Predpokladám, že otázku č. 5 ste mysleli čisto ako rečnícku :-)
Ale čo sa týka otázky 6., tak predaj týchto pozemkov sa nepripravuje, lebo už sú dávno predané. Za posledného funkčného obdobia primátora Ľuboša Lackoviča poslanci odhlasovali predaj centra mesta. Ak vás zaujímajú podrobosti, tak napríklad tu nájdete jeden zo starších zámerov využitia tejto plochy:
http://povazska-bystrica.ot[…]-bytoveho-komplexu-v-centre
Majiteľ pozemkov najprv plánoval vybudovanie tzv. Námestia republiky (v skutočnosti niekoľko polyfunkčných objektov medzi ktorými by zostal priestor cca 30 metrov - čiže nie námestie, ale plácok). Potom prišla finančná kríza a tak sa pozemky prenajímajú - každé euro dobré.
Samozrejme, vlastíctvo pozemkov ešte neznamená, že majiteľ ich môže svojvoľne prenajímať na ľubovoľný účel. Umiestnenie cirkusu tam určite musel odsúhlasiť mestský úrad.
Viď podobný prípad cirkusu (kolotočov) na Rozkvete, kde kolotočiari súhlas nemali, a museli odísť:
http://povazska-bystrica.ot[…]ciarov-aby-opustili-rozkvet

Juraj Smatana
Anonym píše:
Úterý 18.10.2011 20:37
ďakujem za reakciu. s tým pozemkom naozaj neviem, podľa niektorých poslancov mestského zastupiteľstva, s ktorými som komunikoval prevod pozemku nebol uskutočnený, teda pozemok stále patrí mestu.
Anonym píše:
Úterý 18.10.2011 21:39
Nevidím do toho, ale nie je za tým náhodou zmluva o budúcej zmluve?
Anonym píše:
Pátek 14.10.2011 14:02
Panebože, čo sme to tu v považskej za ľudia...Buď len mykáme plecom nad tým ako to tu vyzerá, alebo zo zásady všetko kritizujeme a obviňujeme...
Prepáčte, pán Mada, ale prečo dva dni po odchode cirkusu hneď publikujete takéto listy. Čo Vám vadí na tom, že do nášho mesta zavítal cirkus. Môžeme byť radi, že u nás vôbec hosťovali, že naše deti a mládež mali možnosť pozrieť si niečo tak krásne a nesedieť len doma pri počítači. Bývam tu 25 rokov, ale Považská Bystrica ešte taký cirkus nezažila, myslím na úrovni. A čo sa týka toho umiestnenia, povedzte, kde by bolo vhodnejšie? Ten priestor určite upravia, naviac teraz bolo upršané počasie.
Keď už chcete alebo lepšie povedané chceme kritizovať naše priestranstvo, myslím, že sú na to vhodnejšie lokality, ktoré by stáli za zmienku, chodníky, schodištia, ktoré dennodenne využívame a sú v dezolátnom stave a pomohlo by, keby sme ich aspoň pozametali a odstránili z nich minuloročný posyp, aby na nich niekto neprišiel k úrazu.
Ale k danej téme asi toľko:
Buďme radi, že sme mali možnosť zažiť hodnotný kultúrny zážitok.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 14.10.2011 14:12
Podporím občana Mada :-)
1. Vhodnejšie miesto? Veľké cirkusy bývali na tom priestore pri zimnom štadióne, ako mal naposledy koncert Elán. Je to stále v meste, ale izolovanejšie, väčšia vzdialenosť od cintorína, obytných budov atď.

2. "Priestor určite upravia". Ide o to, kto to upraví a kto to zaplatí. Ak cirkus zaplatil za to, že megawaste očistí chodníky a zarovná trávniky, tak je to v poriadku. Ale možno nezaplatil - a na to sa občan pýta.

3. Nikto vám neberie, čo považujete za "hodnotný kultúrny zážitok". Ja by som hovoril skôr o jednoduchej zábave na úkor zvierat, nútených žiť v neprirodzených podmienkach. Artisti sú fajn, ale načo učiť medveďa bicyklovať alebo tuleňa žonglovať s loptou na nose? To už radšej zoberte deti do kvalitnej zoologickej záhrady, napríklad v Prahe, kde si môžu pozrieť zvieratká v dôstojných podmienkach, v prostredí blízkom prirodzenému.
Anonym píše:
Úterý 18.10.2011 20:33
ja neútočím na cirkus, ale na jeho umiestnenie a najmä nato, čo po cirkuse ostalo. prepáčte, ale chodníky sa čistili v piatok!!! poobede. cirkus odišiel v utorok ráno. ak vám nevadia 4 dni chodníky plné blata, mne áno, vám možno nevadí, že za ten kultúrny zážitok platíme rozrytým námestím, mne ale áno.
k hodnotnému kultúrnemu zážitku asi len toľko - čo dodať, za všetko hovorí sledovanosť šeherezády a mama ožeň ma.
a áno, presne ste trafil(a) kliniec po hlavičke, mlčíme, všetci mlčíme a hľadáme ospravedlnenia, pršalo, ve´d ešte neuplynulo dosť času. viete, pracujem v čechách vo valašskom meziříčí. neviem si predstaviť, že by si tam v centre mest dotiahli taký "buger". akcia tam skončí o 4.00 ráno a o 6.00 je mesto čisté a upratané nech sa deje čo sa deje, leto, zima, dážď, sneh. to je kultúra národa.

boris mada
Anonym píše:
Pátek 14.10.2011 14:48
Pán Smatana, myslela som, že nebudem komentovať Vašu reakciu, ale predsa len...

1. Čo sa týka danej lokality, v začiatkoch "polackovičovej doby" bol presadzovaný návrh na jej využitie na výstavbu športového areálu pre bikerov a skaterov. Až to by bola pohroma pre okolité prostredie. Cirkus tam bol pár dní.

2. Nekomentujem.

3. Zaujímavé by bolo vedieť, čo si o živote v cirkuse myslia samotné zvieratá :) Ale ak chcete poukázať na drezúru zvierat, tak ja by som povedala, že sa to dá porovnať s vrcholovým športom. To je zasa drezúra ľudí.
A čo sa týka hodnotného zážitku návštevou pražskej ZOO, ten by bol určite oveľa drahší ako bola cena vstupeniek.

Takže opakujem, buďme radi, že k nám cirkus Medrano zavítal.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 14.10.2011 15:05
Zdôrazňujem, že témou článku nie je, či cirkus áno alebo nie, ale kde ho v PB najvhodnejšie umiestniť a ako majú vyzerať priestory po jeho odchode. To je podstatné.

Čo sa týka drezúry zvierat a drezúry ľudí, je tam jeden závažný rozdiel. Ťava v cirkuse, na rozdiel od gymnastu, nedostala možnosť voľby.
Áno ZOO je drahšia (kvôli cestovnému), ale ak ide o poznávanie zvierat alebo o budovanie vzťahu k prírode, lepšie je zobrať deti do lesa, a exotické zvieratá ukázať v dokumentárnom filme.
Anonym píše:
Sobota 15.10.2011 06:42
U nás v prírode ešte žijú nejaké zvieratká? Prosím vás, kde ste ich videli, aj ja by som ich rád videl.
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Sobota 15.10.2011 23:23
Pán poslanec Smatana má pravdu; ide o týranie zvierat, ktoré žijú v nedôstojných a predovšetkým neprirodzených životných podmienkach. Tieto zvieratá sú väzňami - nedobrovoľnými.
Anonym píše:
Pátek 14.10.2011 21:11
Veľmi dobre chápem, o čom list pána Mada je, aj čo je jeho podstatou.
Napriek tomu si myslím, že tento "problém" nie je problémom.
Anonym píše:
Sobota 15.10.2011 20:44
Materská firma - cirkus odišiel z mesta.
No dcérska spoločnosť tu je stále.
Volá sa Mestský úrad, na čele s dvoma klaunami Janasom a Sopčákom!!
V nedeľu je tu Repete. Opäť časť nákladov cvakol MÚ!
Som zvedaví, kto sa tam z tých dvoch príde pretrčať a dôchodcom dať na vedomie, že iba jeho zásluhou sú zadarmo na kultúre!!
Anonym píše:
Neděle 16.10.2011 22:48
" Na tom by nebolo nič neobvyklé, keby mestské zastupiteľstvo šalamúnsky nerozhodlo umiestniť ho "za Hypernovu", ...to čo za debila píše takéto kydy, Ty chu...j. Poslanci s tým nemajú nič a okrem toho cirkus bol perfektný. To čo po sebe zanechli, o tom sa da debatovať- kto-prečo-za čo atď...
Anonym píše:
Pondělí 17.10.2011 20:04
Ty si šalamun, Ty pako, nech tu neni v mesce ništ, to budeš spokojný? Aj inde bol tento Cirkus a verim že nechal takéto isté po sebe. No tak sa to uprace a ide sa dalej. Mesto nech vyberie toľko od nich, aby sa to za to spravilo.
Anonym píše:
Úterý 18.10.2011 13:57
Čo sa bojíte. V Novinkách písal ctený víceprimátor že to už manažérsky rieši. Že pri ich najbližšej návšteve bude stáť s lopatou pod sloniou riťou a chrániť naše krásne mesto od výkalov.Martausa si zoberie ku koňom a Janasa k levom. Správne,tak to ma byť,kázanie je to hlavné.
Anonym píše:
Pondělí 17.10.2011 20:06
No ja som síce na tom cirkuse nebol, ale určite tvrdím, že ak bol dobrý, tak je aj dobre že v meste bol.
Na druhej strane -lokalita pre občanov je výhodna, približne v strede mesta.
Horšie sú na tom po dobu pobytu cirkusu ľudia čo byvajú za Hypernovou, no ale v meste to inak nejde. Niekto býva celý život pri ceste a čo ma robiť?
Je to proste daň civilizacií a konzumnému spôsobu života, ktorý nám vyhovuje!
A čo sa týka poškodenia trávnika - no proste to pracovníci MŠK uhrabu, zaprší, tráva sa spamätá a všetko je OK !
Radšej, nech ľudia majú možnosť isť na takéto podujatia, ako čumieť z okna v depke, alebo isť slopať niekde do krčmy!!
Anonym píše:
Úterý 18.10.2011 20:41
poslanci s tým nemajú nič, ale môžu veľa ovplyvniť v budúcnosti. úradník a politik je podriadený občanovi, nie naopak, preto svoje namietky vždy adresujem tak úradu, ako aj poslancom. hlas jedného občana je ľahko prehliadnuť (sám to svojim príspevkom dokazujete), ale hlas volených zástupcov už nie.
Anonym píše:
Středa 19.10.2011 14:57
na sme písali, že za 900€ to mesto poskytlo, ak je to vážne tak, neverím, že na tom ktosi nezarobil.
Za 2 týždne iba 900€ tomu sa ani veriť moc nedá....

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359