Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Chátrajúca budova DIAMONu a pokus majiteľov dosiahnuť zámenu pozemkov s mestom

Chátrajúca budova DIAMONu a pokus majiteľov dosiahnuť zámenu pozemkov s mestom

Autor: redakcia Poslední změna: Pátek 17.10.2014 20:37
[2014-10-17] Archivujeme dva inzertné články o snahe majiteľov budovy DIAMONu dosiahnuť zámenu pozemkov na pešej zóne za pozemok, vhodný na vybudovanie parkoviska pri budove.
http://povazska.sme.sk/c/7402359/chatrajuci-diamon-sa-zmeni-na-diamon-residence.html

INZERCIA
Chátrajúci Diamon sa (z)mení na DIAMON Residence

V roku 2009 bola účelovo pre projekt rekonštrukcie budovy „DIAMONU“ založená spoločnosť  SLOVUNIT POVAŽSKÁ BYSTRICA s.r.o., do ktorej bola vložená budova aj pozemky. Potom, ako sa nepodarilo realizovať pôvodný zámer a po odstúpení partnera sa zmenil v roku 2013 jej názov na DIAMON RESIDENCE s. r. o.

Súčasná architektonická štúdia tímu architektov zo spoločnosti Arkon atelier s. r. o. rieši stavebné úpravy existujúceho objektu tak, aby po realizácii nadobudol nové funkčné využitie polyfunkčný objekt s prevažnou časťou obytnej funkcie s novým materiálovo-technickým riešením, ako aj architektonickým  vzhľadom s dominantným postavením v centre mesta. „Cieľom projektu je vytvoriť  atraktívny projekt rezidenčného bývania, ktoré umožní moderné mestské bývanie v rôzne veľkých bytových jednotkách,“ hovorí  architekt zo spoločnosti  Arkon Ing. arch. Dušan Chupáč. „ V prízemí objektu budú situované obchody, kaviareň a služby, ktorým poskytuje komfortnú a strategicky výhodnú polohu,“ dodáva. 

Štandard i nadštandard

Polyfunkčný objekt „DIAMON  RESIDENCE“ je 11-poschodová budova, ktorá ponúka 53 bytových jednotiek  o celkovej rozlohe 2 801,1 m2 , obchodné prevádzky s občianskou vybavenosťou s celkovou rozlohou 571,5 m2  a kancelárske priestory s celkovou rozlohou 1 212,0 m2. Modulárna koncepcia bytových jednotiek o veľkosti 1+KK až 4+KK poskytuje pri výstavbe možnosť  variability dispozičných rozložení, ktoré tak môžu byť realizované podľa konkrétnych požiadaviek ich budúcich majiteľov. Každému bytu prislúcha skladový priestor, ktorý je situovaný na tom istom podlaží ako byt.  Bytové jednotky na 10. a 11. poschodí budú mať nadštandardné vybavenie vrátane klimatizácie ako aj prístup na strechu objektu, kde bude umiestnená terasa s vyhliadkou, zelené plochy ako aj zóna pre oddych a relax. Ako ďalej vysvetlil  Dušan Chupáč , súčasťou prestavby budovy DIAMONU bude i rekonštrukcia terasy s obnovou nefunkčnej fontány, ktorá bude doplnená lavičkami, k čomu samozrejme prislúcha i  oprava chátrajúcich schodov vedúcich z pešej zóny.  Zámerom rekonštrukcie má byť  využitie  potenciálu  celej budovy a oživenie  života  v centre mesta.

Projekt v ohrození

Problém v celej fáze prípravy projektu vzniká  z dôvodu nedostatku parkovacích miest, kapacitu ktorých určujú zákonné normy.  „Hľadali sme plochu na tento zámer a ako najvhodnejšie sa nám javí pozemok pod kruhovým objazdom smerom na Rozkvet,“  hovorí Dušan Chupáč.  Investor ponúka  mestu pozemok v centre mesta na pešej zóne, ktorého je vlastníkom, formou výmeny 1:1 . Po realizácií výmeny na základe už vydaného stavebného povolenie termín začatia stavby môže byť  rok 2015. Všetko však závisí aj od prístupu kompetentných“ skonštatoval architekt.

 


Príspevok obsahuje komerčné informácie.

© 2014 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.


http://povazska.sme.sk/c/7416857/rokovali-o-zamene-v-diamone-chcu-robit-aj-byty.html

Rokovali o zámene, v Diamone chcú robiť aj byty

Opäť sa objavil zámer rekonštrukcie chátrajúceho Diamonu, budovy, ktorá špatí vstup do pešej zóny Považskej Bystrice. Komisie rokovali o zámene pozemkov, ktorú žiada majiteľ budovy.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Firma, ktorá je majiteľkou chátrajúcej budovy, prišla opäť so zámerom rekonštrukcie. Pôvodný musela zmeniť, lebo po prestavbe na administratívnu budovu by objekt len ťažko zaplnili.

Teraz chcú v objekte robiť aj byty a potrebujú viac parkovísk, aj zázemie pre výstavbu. Nemajú pozemky v blízkosti budovy, kde by sa dali veci realizovať, ale pozemok v pešej zóne. Požiadali preto mesto o zámenu. Stavebná komisia ju odporučila, finančná nie.

Pripomienky poslanca

Firma požiadala o zámenu pozemkov vo vlastníctve mesta pred budovou Diamonu pod cestou za pozemky vo vlastníctve žiadateľa v pešej zóne. V stavebnej komisii mesta mal najviac pripomienok poslanec František Matušík. „Absolútne nepotrebujú prejednávať pozemok na rekonštrukciu budovy. Stavebný dvor, siete a prístupové cesty majú schválené v stavebnom povolení, ako aj parkovacie plochy. Táto výmena nie je výhodná pre mesto a spustila by oprávnené nároky občanov na výmeny, ktoré boli v minulosti zamietnuté,“ povedal okrem iného v stavebnej komisii Matušík.

Poukázal aj na dlhodobo zlý stav objektu, prísľub, ktorý bol na opravu a nezrealizoval sa, ako aj to, že budova nie je poriadne zabezpečená.

Reakcia člena komisie

Jeden z členov komisie, neposlanec, zareagoval na pripomienky poslanca, že ide výlučne o jeho názor ako poslanca alebo fyzickej osoby, dokonca človeka, ktorý má určitý vzťah k nehnuteľnosti. „Je smutné, že sa privatizácia nehnuteľností v rámci budovy ako celku udiala tak, ako sa udiala. Takýto objekt potrebuje zázemie. Bolo urobené stavebné konanie, pokiaľ viem. Ale to, čo bolo dohodnuté, už nevyhovuje. Teraz sa preprojektováva a zmenil sa pomer bytových a nebytových priestorov, ktoré si vyžadujú zázemie parkovacích miest,“ uviedol člen komisie.

Dodal, že ide o výmenu jedna k jednej a až po nej môže prebehnúť realitný projekt prestavby, ktorý by komisia mala podporiť.

Vysvetlenia prednostky

Aký je momentálny zámer majiteľa budovy, vysvetlila Tatiana Kozárová, prednostka mestského úradu.

„Posledné rokovania sa dotýkali zmeny účelu využitia tejto stavby na podstavanosť v troch podlažiach pre obchody kancelárie a zvyšok na byty. Bola vypracovaná štúdia, ktorú sme si pozreli, ale podľa normy, ktorá platí, či už pre bývanie, alebo pre kancelárske priestory, táto vyžaduje, aby bol zabezpečený aj zvýšený počet parkovacích miest,“ uviedla Kozárová. Jediné územie, ktoré je k dispozícii, je podľa nej pod cestou. „Mali by tu byť potom postavené terasovité garáže a riešiť sa musí aj doprava a prístupy,“ vysvetlila prednostka.

Kozárová súhlasila s členmi komisie, že situáciu s Diamonom treba riešiť rýchlo a netýka sa to len tejto budovy, ale aj chátrajúcej budovy VVZ neďaleko nástupišťa a firmy PSL a prázdnej časti objektu v centre kúsok od podchodu. „Opakovane vyzývame vlastníkov, aby niečo s objektmi robili. V prípade Diamonu sme chceli, aby ho omotali nejakými sieťami, aby časti budovy nelietali kade-tade. Bohužiaľ, k tomu, že by natiahli nejaké zabezpečovacie siete, sme nedospeli. Najnovšie predložili túto štúdiu. Ale k akému koncu to nakoniec dôjde a či tam byty naozaj budú a aké, to je už aj na rokovania v zastupiteľstve. Či by sa išlo aj cez Štátny fond rozvoja bývania s nejakou perspektívou odpredaja mestu a podobne, to tiež neviem. O tom už nerozhoduje len vedenie mesta, ale aj zastupiteľstvo,“ vysvetlila.

Dodala, že záujem vedenia mesta je, aby sa to hlavne v pešej zóne dalo čím skôr do poriadku.

Prednostka pripomenula, že platné stavebné povolenie síce vlastník chátrajúcej budovy má, ale nie na byty. Bolo na vytvorenie kancelárskych priestorov. „Vtedy vedenie úradu práce súhlasilo, že im poskytnú časť parkovacích miest na zriadenie stavebného dvora, aby nám nechodili s autami cez pešiu zónu. Ale ak chcú mať aj byty, tak parkovanie bude potrebné hlavne pre ľudí, ktorí tam budú bývať. Na každom podlaží by malo byť šesť bytov a malo by tu byť osem podlaží, tak to je naozaj veľa ľudí,“ zdôvodnila Kozárová.

Výmeny pozemkov a ďalšia diskusia

Poslanca Matušíka zaujímalo, či je mesto pripravené na výmeny pozemkov, ktoré boli aj v minulosti zamietnuté. Kozárová pripustila, že určite nebudú všetci uspokojení. „Ku každej zmluve treba vždy súhlas minimálne dvoch,“ dodala.

Matušíka ešte zaujímalo, ako sa dostane firma počas opráv do budovy. „Toto vraj nemajú vyriešené. Ako chcú potom prerábať?“ spýtal sa. Kozárová zopakovala, že aj tu treba dvoch. „Buď sa s niekým dohodnú alebo nie,“ reagovala.

Do diskusie sa zapojili aj ďalší členovia komisie. Poslanec Juraj Pekár povedal, že každý obyvateľ mesta, ktorý sleduje, čo sa deje v meste, sa pýta na osud tejto budovy. „Je to budova nezabezpečená, nebezpečná,“ zdôraznil.

Dodal, že bola spomenutá aj budova VVZ a spomenul výsledky jedného auditu. „Mali sme v PSL nedávno audit bezpečnostných rizík. Nemeckí experti týždeň chodili po firme a okolí a definovali sa potenciálne bezpečnostné riziká, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť, ale aj prevádzku celej firmy. Jediné riziko, na ktoré prišli, je objekt VVZ a jej stav. To bol názor nezainteresovaných osôb,“ povedals tým, že k veľmi podobnému osudu smeruje aj objekt Diamonu, takže treba niečo robiť.

Vyjadrenia firmy a projektanta

Firma podrobnejšie predstavila zámer v stavebnej komisii. Opravou budovy by sa podľa jej zástupcov skultúrnilo prostredie a vstup do pešej zóny mesta, pribudli by nové služby aj pracovné príležitosti. „Tiež nové možnosti bývania, štartovacie byty pre mladé rodiny, ale aj byty vyššieho štandardu, teda štvorizbové. Po oprave by sa zvýšila aj hodnota okolitých nehnuteľností,“ uviedol Dušan Chupáč z ateliéru, ktorý pripravil projekt.

Konateľ spoločnosti Jaroslav Klimek spomenul aj výšku investície. „Odhadovaná cena investície je 4 milióny eur. Štúdia bola konzultovaná s odborníkmi, takže postoj odborníkov je ústretový, rovnaký je aj postoj verejnosti a ústretovo sa k financovaniu postavili aj banky. Výmenu pozemkov považujem za kľúčovú preto, aby sme vôbec začali s realizáciou zámeru,“ povedal Klimek.

Garancia vrátenia

Poslanec Roman Jaroš si tiež myslí, že budovu treba jednoznačne prerobiť. „Druhá stránka veci je to, že ak sa urobí zámena pozemkov a investor sa rozhodne, že nemá na realizáciu financie, už bude mať náš pozemok. Ak to pôjde do zastupiteľstva, čo pravdepodobne pôjde, budem žiadať od pána Hamara nejaké garancie v rámci zmluvy, pokiaľ oni budovu neprerobia, aby pozemok vrátili,“ uviedol Jaroš.

Komisia odporučila zámenu, teda tie časti pozemku, ktoré sú určené pre dopravné stavby.

Pripomienky finančnej komisie

Ďalej postúpila žiadosť do finančnej komisie. V nej sa pôvodne požiadavka neobjavila. Na prvom zasadnutí nebola tiež komisia uznášaniaschopná. Na druhom zasadnutí v programe požiadavka opäť nebola. Predsedníčka Katarína Drevenáková priamo na zasadnutí navrhla, aby sa doložila do programu, čo sa aj stalo.

Pripomienky k zámene pozemkov boli aj vo finančnej komisii. Táto nakoniec zámenu neodporučila. „V tejto lokalite sú viacerí vlastníci objektov, tak nech sa dohodnú a postavia parkoviská spoločne a majú z toho úžitok všetci. Nie že jeden to postaví, a potom budú problémy a v komisii sa to bude musieť riešiť. Nech sa pod garanciou mesta urobí rokovanie a dohodnú sa všetci majitelia, ktorí sú v objekte,“ uviedol jeden z členov komisie, neposlanec.

Poslanec Jozef Keruľ pripomenul, že pred niekoľkými rokmi dával František Matušík návrh na projekt ihriska v súvislosti s pozemkom, o ktorý je teraz záujem. „Vtedy sa to nedalo, podával ho medzi prvými a zamietol sa mu. Bolo tu veľa záujemcov, ktorí chceli aj v minulosti vymieňať pozemky, a vtedy sme povedali, že to neexistuje. V meste je veľa pozemkov pod cestami, chodníkmi a inými nehnuteľnosťami, a nie sú vysporiadané. Som razantne proti tomu, aby sa robili zámeny za zámeny,“ uviedol Keruľ s tým, že by vzniklo veľa problémov.

V komisii tiež odznelo, že keby existovala nejaká dohoda, aj čo sa týka pozemku pred úradom práce, bolo by to o inom. Budova je totiž podľa názoru viacerých členov tejto komisie veľká a parkovanie treba riešiť veľkorysejšie.

Viacerí členovia komisie sa vyjadrili, že po finančnej stránke nemá zámena pre mesto žiadny efekt. „Keby išlo o kúpu, bolo by to v inej polohe. A pozemok na pešej zóne, ktorý má investor, by mohol kúpiť úrad práce,“ odznelo ešte v komisii.

Poslanec Roman Jaroš ešte upozornil, že ak nebude mať firma pozemok, projekt opravy nemôžu vôbec spustiť: „Vec treba vyriešiť. Nech zadefinujú, koľko je to dostatok parkovacích miest a kde majú ostatné.“

Stanovisko a ďalší postup

Zámena pozemkov nakoniec hlasovaním neprešla, finančná komisia ju neodporučila. Časť jej členov odišla pre časovú tieseň.

Zámer potom ešte prezentovali zástupcovia firmy. Jej zástupca sa vyjadril, že nechápe, čo sa na návrhu členom komisie až tak nepáči, lebo pozemky majú približne rovnakú výmeru, zámer je v súlade s územným plánom mesta a ponúkajú navyše pozemok, ktorý by malo mesto vlastniť, lebo je v pešej zóne.

Na zasadnutie zastupiteľstva ani do mestskej rady sa zámer nedostal.

© 2014 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.


Anonym píše:
Sobota 18.10.2014 18:58
Typické pre Bystricu!
Netušík si načierno postavil viac ako pol firmy a teraz ide kádrovať a dáva lekcie z legislatívy iným!
Takto dementi z Rozkvetu volíte poslancov, ktorý svojím konaním " sledujú záujem mesta a jeho občanov"!
Výsmech a hanba Matušíkovi a jeho voličom!
Diamon - v súčasnosti sa inak neuživí -iba ako byty/ lebo za Janasa sa akosi zabudlo nie pre rodiny niečo postaviť/!
Kancelárie pre koho?
Investori žiadni - a tých pár podnikateľov čo tu pri Janasovi ešte ostalo, majú kancelárskych plôch aj navyše!
Teda jednoznačne treba primerane vychádzať v ústrety žiadateľovi aj so zámenou, prípadne predajom pozemkov, aby sa budova Diamonu rekonštruovala a začala slúži k niečomu pozitívnemu občanom - nie ich ohrozovať, dokonca fyzický!
Zámena, predaj - aby sa pozemky nezneužili sa dajú hravo ošetriť v zmluve - a Ferka Netušíka by voliči mali poslať tam - kde už dávno patrí - do zadnej časti ľudského teľa!
15:11.2014 majú obyvatelia Rozkvetu skvelý čas na svoj reparát !!
name
name píše:
Úterý 21.10.2014 09:54
nikdy som ich nevolil ani moje okolie, bolo tam veľa mladých, čo netušia ako systém funguje, boli neskúsení, ale radšej som volil ich a skončili tesne pod čiarou.
Lenže títo páprdovia si proste hlasy zabezpečia aj inak ako by mali, potom na pár podujatiach ukážu hubu, niečo niekomu dajú,... a ovcám na rozkvete to stačí.
Stačí im, že sa postavilo pár parkovacích miest pri bytoch páprdov alebo ich známych,..., nikomu nevadí, že to dlhodobo nerieši, stačí čiary, lebo veľa tupcov ani neviee parkovať
Anonym píše:
Sobota 18.10.2014 19:24
Článok dobrý, no akurát tá stať ohľadne občanov Rozkvetu - neviem.
Asi sú na rovnakej charakterovej vlne s Netušíkom - preto je ich " zástupca" !
Anonym píše:
Úterý 21.10.2014 21:47
...“ V stavebnej komisii mesta mal najviac pripomienok poslanec František Matušík. „Absolútne nepotrebujú prejednávať pozemok na rekonštrukciu budovy. Stavebný dvor, siete a prístupové cesty majú schválené v stavebnom povolení, ako aj parkovacie plochy. Táto výmena nie je výhodná pre mesto a spustila by oprávnené nároky občanov na výmeny, ktoré boli v minulosti zamietnuté,“ povedal okrem iného v stavebnej komisii Matušík.!“ ...
!!“ Matušíka zaujímalo, či je mesto pripravené na výmeny pozemkov, ktoré boli aj v minulosti zamietnuté. Kozárová pripustila,... “
...!“Matušíka ešte zaujímalo, ako sa dostane firma počas opráv... “
...“Táto výmena nie je výhodná pre mesto a spustila by oprávnené nároky občanov na výmeny, ktoré boli v minulosti zamietnuté,“ povedal okrem iného v stavebnej komisii Matušík. “
... „ Matušíka ešte zaujímalo, ako...“
Kozárová „Opakovane vyzývame vlastníkov, aby niečo s objektmi robili. V prípade Diamonu sme chceli, aby ho omotali nejakými sieťami, aby časti budovy nelietali kade-tade...“
Ale k akému koncu to nakoniec dôjde a či tam byty naozaj budú a aké, to je už aj na rokovania v zastupiteľstve. Či by sa išlo aj cez Štátny fond rozvoja bývania s nejakou perspektívou odpredaja mestu a podobne, to tiež neviem. O tom už nerozhoduje len vedenie mesta, ale aj zastupiteľstvo,“ vysvetlila. “
No nevoľ takého poslanca ako Matrušík, tvrdo háji záujmy obyvateľstva PB, veď kto by chcel aby v tesnom susedstve Matrušikoveho podniku bol bytový dom? A ešte aj garáže v priestoroch, kde chcel hrdý zástupca obyvateľa PB postaviť šmýkačku a hojdačku a trvalo kosiť porasty?
V úsilí chrániť záujmy obyvateľa PB nezaostáva ani p.Keruľ, veď ako by to bolo ,keby prevádzku p. Matrušika ohrozoval nejaký bytový dom, veď oni by (vlastníci budúcich bytov) mohli robiť komplikácie. A ako ja ako šéf MHD, teda firmy, kde mi priaznivý hospodársky výsledok garantuje mesto a poslanec by som nepodržal Matrušika, ktorý je môj dvorný dodávateľ ? A ako ma firma Matrušík zabezpečenú ochranu životného prostredia to ma až tak nezaujíma?
P. Kozárová nezaostáva v úsilí pracovať pre občana, veď je to hviezda p.šéfa (p. Janas, s prepáčenim bez titulov)
Veď aká krásna by bola tá budova omotaná sieťami, tie by 4 roky vydržali a po štyroch rokoch nech to niekto kto bude hájiť záujmy občana omotá. No nezabudne zo svojej pozície prednostu, či čo to vlastne je, upozorniť majiteľa nech s tým niečo urobí.
Zabodoval okrem anonyma v SK aj Juraj Pekar,(komisia schválila), len neviem či neprezradil služobné tajomstvá spomenutej firmy, ten týždeň auditu vzhľadom na počet zamestnancov tejto firmy, je možno prijateľný, len neviem prečo do budovy „VVZ“ chodia ich pracovníci, žeby tam fungoval bufet? Mimochodom vďaka, že tá firma, ktorá bola pre vtedy riadiacich manažérov PS pre Slovensko neperspektívna a bolo ju treba predať, stále zamestnáva aj obyvateľov PB.

Teda je načase podporiť vo voľbách zmenu, nevoliť trvalo kandidujúcich poslancov, o p. Janasovi to platí oveľa krát významnejšie.
Anonym píše:
Neděle 19.10.2014 09:58
Nemyslím si, že ľudia na Rozkvete sú na rovnakej charakterovej vlne ako spomínaný pán. Mám tu veľa známych a priateľov, rodinu. Pri rôznych debatách sme dospeli k poznatku, že tá negatívna skúsenosť sa musí dotknúť osobne viacerých, aby sa to prejavilo potom pri hlasovaní.Ak občania Rozkvetu začnú vnímať toho pána ako osobný problém, prejaví sa to na hlasovaní.
Anonym píše:
Neděle 19.10.2014 10:02
Chcem povedať, že ľudia sa potrebujú učiť na vlastných chybách a to je ten najhorší spôsob učenia.Ale tiež si myslím, že Matušík už presvedčil dostatočné množstvo ľudí o svojich prioritách, nadaní a charaktere, že nebude zvolený.
Anonym píše:
Neděle 19.10.2014 11:15
František Matušík za éry Adameho ponúkol mestu, že pozemok (trávnatá plocha medzi pešou zónou, kruhovou križovatkou a budovou GR - rádovo stovky metrov) kúpi, bezodplatne vezme do svojho vlastníczva a za to ho bude kosiť a dá tam tri preliezky. Ponuka hodná primitíva, zlodeja a nenažranca. A veľmi trefná k Matušíkovi.
Anonym píše:
Pondělí 20.10.2014 11:24
A Matušíkovci už expandujú do Domaniže. Matušík mladší ide kandidovať v Domaniži.Takejto inteligenčnej špici dáva Janas zelenú. Z toho vidieť, že to s tou jeho docentúrou nie je celkom košér.Inteligentného Adameho išiel utopiť v lyžičke vody a ľudí jednoduchého vzdelania, spôsobov a morálky ťahá na zodpovedné miesta. No hijó, bystrický furman!
Anonym píše:
Pondělí 20.10.2014 11:38
Janas nikdy pri sebe nezniesol nikoho inteligentného, s reálnym pohľadom na svet. On zbožňuje primitívnych ľudí, ktorých bude riadiť, ktorí mu budú visieť na perách a hltať každé jeho klamlivé slovo.
Anonym píše:
Pondělí 20.10.2014 12:59
Typické pre Bystricu. Všetci kričia ža sa tu nič nerobí, a keď niekto príde s projektom, tak nájdeme 100 dôvodov, ako to nejde. Hľadajme jede ako by to išlo. Čo takto pozemok neodpredať, ale dať ho investorovi do prenájmu s podmienkou, že jediná možná investícia je tam parkovisko. Mestu zostane majetok, investícia ho zhodnotí, a keď Vám projekt nevyjde, my máme parkovisko a Vy ako investor stratu. Ako prvé urobí stavebné úpravy na pozemku a až potom začne s rekonštrukciou a prestavbou budovy. Je to také ťažké?
Anonym píše:
Pondělí 20.10.2014 18:56
Už som o tom písal pred týždňom, ale som rád, že aj ďalší občania pragmatický rozmýšľajú!
Časť občanov v realizácií nevidí žiaden problém, no pre časť " vládnych "poslancov je to nepredstaviteľná dilema!
Ale dosť bolo humoru - viete v čom je problém u tohto projektu?
Ferko Netuším ma s mestom zmluvu - na predkupné právo pri ich odpredaji!
No a keby ich dostal do prenájmu niekto iný, a niečo tam vybudoval, jeho túžba o ich získanie do vlastníctva by sa týmto pomaly začala roztápať!
A keďže " kozáci" sú už v zastupiteľstve dosť dlho - hlavne väčšina tých istých, vzájomne si " vypomáhajú " pri dojení mestských financií pre seba!
Preto finančná komisia nerozhodla, aby Netušíkovi zostal priestor na nové " hry" ako vyhnať investora!
Čo na tom, že v strede mesta bude chátrajúca opacha, hlavne že si Ferino príde na svoje!
O to tu ide, o svoje osobné záujmy, mesto a zbytok občanov nech si fajčí handry!
Anonym píše:
Pondělí 20.10.2014 20:42
Finančná komisia nerozhodovala lebo odchodom časti členov,
sa stala nefunkčná, ale len pár dobrovoľníkov si vypočulo
návrhy investora. Tento bod bol totiž ako posledný a časť členov
ktorí odišli veľmi nezaujmal.

 
anonym
anonym píše:
Úterý 21.10.2014 08:09
Ferko, Jurko, Mirko ... Tak to pôjde ďalej Nevidel dom ešte primátora ktorý by nekšeftoval s majetkom mesta. Alebo budete pán Smatana výnimka? Keď by ste sedeli na úrade čo spravite s budovou vojenskej správy? Predáte ju? Alebo ju zachováte ako majetok mesta?
Anonym píše:
Úterý 21.10.2014 11:43
Neide o to, či kšeftuje s majetkom mesta - ale či je to pre mesto výhodné, alebo nevýhodné a v tomto Jurajovi verím, že on nebude konať v neprospech mesta, ale práve naopak.
anonym
anonym píše:
Středa 22.10.2014 08:09
Otázka bola na p. Smatanu, nie na anonym. Mňa nezaujíma či mu veríš ale akú filozofiu má kandidát na primátora.
Anonym píše:
Úterý 21.10.2014 11:43
Neide o to, či kšeftuje s majetkom mesta - ale či je to pre mesto výhodné, alebo nevýhodné a v tomto Jurajovi verím, že on nebude konať v neprospech mesta, ale práve naopak.
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 04:33
Ja budem volit p.Matusika,mna presvedcil inymi sluzbami a hlavne bol k nasmu zduzeniu na Rozkvete ustretovy,pomohol nam,ci financne a hlavne ludsky sa ku man choval..podporime ho a ze tu nanho pisete nezmysli o nejakej ciernej stavbe,to nas neodradi,to sa vzdy spini pred volbami.
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 11:58
Jasné, Matušík dáva so svojho a kde to berie v Mestskej dopravnej spoločnosti na ktorú sú upichnuté jeho Autoagregáty. Preto muselo hneď zdražieť cestovné? A to kto ho môže voliť so zdravým rozumom a charakterom. Kto písal ten príspevok? Jeho žena, či Keruľ. Alebo Ferino sám, čo Ferino?
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 13:16
Ferino je kus ľudský. Jeho firma Autoagregáty je prepojená na Mestskú dopravnú spoločnosť, ktorú ošefováva Keruľ a jeho zať Briestenský je šéfom mestskej polície. Ale inak kus ľudský je tento Ferino.
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 20:18
Lieskovský nie Briestenský
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 20:11
Vlastne - Ferina už ani nemožno brať ako živnostníka, ale ako zamestnanca verejnej správy, lebo je platený mestom Pov. Bystrica cez MDS!
Je to síce trošku komplikovanejšie - papierovo, ale výsledok je ten istý!
anonym
anonym píše:
Pátek 24.10.2014 18:32
Pán Smatana dostali ste jasnú otázku ako plánujete naložiť s mestským majetkom v prípade vášho zvolenia. Nemáte žiadnu filozofiu alebo už teraz ste sľúbili niečo oligarchi a bojíte sa dať akékoľvek stanovisko?
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 24.10.2014 18:57
Pardon, nesledoval som diskusiu pod týmto článkom.
Nakladanie s mestským majetkom? "Filozofia" je jednoduchá a je sformulovaná v zákone o obecnom zriadení: starať sa o majetok mesta starostlivosťou dobrého hospodára a zveľaďovať ho. Teda mestského majetku by malo pribúdať a jeho stav by sa mal zlepšovať, alebo aspoň zostať nezhoršený. Čo v súčasnosti znamená zastaviť zadlžovanie, a to najmä upchávaním najväčších dier do rozpočtu: MDS, MŠK, Megawaste. Všade sú narobené dlhodobé zmluvy a záväzky, avšak primátor, ktorý chráni mestský majetok ako svoj vlastný, musí začať bojovať o každé euro a o každú čiarku v zmluvách. Jedným z prvých krokov bude zavedenie systému kontroly nad všetkými transakciami a úlohami, ktoré vykonáva úrad a mestské firmy. Aby sa plytvanie a tunelovanie stalo extrémne rizikovým až nemožným športom. Súkromné firmy to vedia nastaviť, tak prečo by to nemohlo fungovať na meste? Bude na to tiež potrebné zapojiť do obrany mestského majetku podnikateľov, verejnosť, nezávislých odborníkov, médiá. Inak nie je možné ustáť tlaky silných subjektov.

Čo sa týka predávania mestského majetku, tak tam si treba uvedomiť, že to nie je právomoc primátora, ale zastupiteľstva: každý majetkový prevod musí byť schválený 3/5 väčšinou zastupiteľstva, čo znamená 15 hlasov. Verím, že v budúcom zastupiteľstve už nebude možné nazbierať týchto 15 hlasov tak jednoducho, ako v súčasnom. Aj preto kandidujem v tíme nezávislých odborníkov a aktivistov, aby sa do zastupiteľstva dostalo nadkritické mnnožstvo ľudí, schopných čeliť tlakom na rozpredávanie mestského majetku.

Sľuby oligarchii: nikomu som nedal žiadny sľub alebo záväzok, ktorý by bol na úkor mesta. Zatiaľ všetci podporovatelia chceli len jednu záruku: aby som nezačal kradnúť a brať úplatky a šikanovať odporcov ako tí predo mnou.

Poznámka: uvítal by som, keď už chce niekto so mnou diskutovať takým drsňáckym štýlom vyšetrovateľa ("Pán Smatana dostali ste jasnú otázku - bojíte sa dať stanovisko?) aby sa aspoň podpísal vlastným menom. Rád sa totiž zoznamujem s odvážnymi považskobystričanmi - nie je ich veľa. Zato anonymní internetoví hrdinovia ako keby sa kotili.
Anonym píše:
Pátek 24.10.2014 19:13
Pán Smatana prajem Vám aby ste si zachovali tento pevný a rozhodný postoj,toto sú slová chlapa .A ako sa hovorí slovo robí chlapa.Nie ako náš súčasný primátorský drístala.

« září 2021 »
září
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359