Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Blog Mateja Gašparoviča: Neodsúdená

Blog Mateja Gašparoviča: Neodsúdená

Autor: redakcia Poslední změna: Neděle 28.08.2011 21:06
Aktuálne vydanie týždenníka .týždeň sa venuje kauze považskobystrickej novinárky Jany Teleki. Po DVANÁSTICH rokoch vláčenia po súdoch zrušila prokuratúra obžalobu Jany Teleki za básničku o tom, ako sa za primátora Lackoviča predával POVBYT.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si blog v pôvodnom kontexte na stránke týždenníka .týždeň:

http://www.tyzden.sk/nazivo-doma/neodsudena.html

Neodsúdená

Novinárka Jana Teleki, ktorá je už dvanásť rokov nezákonne súdená za básničku, si môže vydýchnuť. Dnes dostala rozhodnutie o zrušení obžaloby.
.matej Gašparovič

22. august 2011

Kauze Jany Teleki sa venujeme v aktuálnom vydaní .týždňa. V roku 1998 ju primátor Považskej Bystrice zažaloval za to, že o ňom v novinách napísala verše, kde ho označuje za korupčníka. Keďže sa jednalo o satiru, obvinenie bolo rýchlo zrušené. Krátko nato sa však začalo nové stíhanie s rovnakou obžalobou, no pod novým spisom – čo je trestný čin. V celej kauze nechýba ani jej podpálené auto či uvoľnené kolesá.

Čítal som pozorne všetky rozhodnutia, spisy, nahrávky zo súdov i zápisnice, a v tomto prípade som presvedčený, že celá vplyvná suita sudcov, prokurátorov a vyšetrovateľov, ktorí v prípade rozhodovali alebo na Generálnej prokuratúre riešili podnety proti postupu súdov a prokurátorov, konali vedome a zámerne. Z ich rozhodnutí je zrejmé, že zakrývali trestný čin a stali sa tak jeho spolupáchateľmi. Nechýba medzi nimi ani manželka čoskoro šéfa prokuratúry a prokurátorka GP Lucia Čentéšová.

Dnes prišlo dôležité – najpodstatnejšie – rozhodnutie (ktoré prirodzene počas našej uzávierky nebolo známe), takže tento blog využívam na update svojho článku. Prokuratúra po našich otázkach, ktoré .týždeň rozposlal krížom-krážom približne tuctu zainteresovaných, cúvla a po vyše desaťročí krytia tohto obludného právneho zverstva sa rozhodla ustúpiť „v celom rozsahu od obžaloby“.

Zároveň je to ale príležitosť priblížiť si vážny problém v tejto republike. Prípad Jany Teleki ukazuje, že ak si súdy a prokuratúra zachcú zlikvidovať nepohodlného človeka, dokážu to urobiť aj na základe de iure vymysleného obvinenia a potom sa vzájomne kryť.

Ak by sa vám zdalo, že báseň, ktorú onoho času napísala Teleki, je lacný paškvil, prečítajte si poéziu inej kvality, tentoraz z GP, z listu, kde prokuratúra vysvetľuje, prečo došlo k predchádzajúcim pochybeniam a „nesprávnym názorom“: „Orgány činné v trestnom konaní i súd sa riadili nejednotnou právnou praxou, ktorá umožňovala rozdielne názory pri posudzovaní procesného postupu v predmetnej trestnej veci.“

Takže: A. ak sudcovia vedú konania na základe paragrafov, ktoré už neexistujú, zrejme to znamená, že niektorí sudcovia „nejednotne“ nevedia, že na Slovensku sa nedá odsúdiť za niečo, čo naša legislatíva nepovažuje za trestný čin. B. Ak prokurátori zažalujú niekoho za trestný čin, o ktorom vedia, že bol právoplatne ukončený, niektorí „nejednotne“ nevedia, že je to protizákonné. Stačí si slovo „niektorí“ nahradiť slovom „všetci“ – presne toľkí rozhodovali nesprávne. Náhoda?

Prepáčte, páni a panie sudcovia i prokurátori, to nemôžete myslieť vážne. Vyberte si, vlastne ste si už vybrali: buď ste sa podieľali na trestnom čine, alebo ste hlupáci. Nečudujem sa, že to dnes hráte na to druhé.
 

 

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359