Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Alergológ Ivan Hlinka je proti výrubu každého zdravého stromu

Alergológ Ivan Hlinka je proti výrubu každého zdravého stromu

Autor: redakcia Poslední změna: Pondělí 21.05.2012 12:30
[2012-05-12] Spišský KORZÁR priniesol zaujímavý rozhovor s uznávaným alergológom MUDr. Ivanom Hlinkom. Doktor Ivan Hlinka pôsobí v Spišskej Novej Vsi, Kežmarku a na Štrbskom Plese, ale jeho poznatky platia aj pre Považskú Bystricu. "Topole plnia nezastupiteľnú úlohu – zachytávajú prach, hluk a vyrábajú kyslík, čím vlastne eliminujú pravú príčinu vzniku alergií. „Je na škodu veci, že výruby topoľov s nami nikto nekonzultuje. Ja za seba môžem povedať, že by som v žiadnom prípade nevyrúbal ani jeden strom. Alergické problémy sú približne z 80 percent spôsobené práve peľom tráv a bylín a len 20 percent ľudí je citlivých na peľ drevín. V období máj, jún a júl sa prebúdzajú trávnaté plochy. Pozornosť je potrebné venovať úprave trávnatých plôch v obývaných častiach mesta. To je tá správna cesta,“ pripomína I. Hlinka.
Alergológ Ivan Hlinka je proti výrubu každého zdravého stromu

Ivan Hlinka. Je proti výrubu každého zdravého stromu. Foto: ešl

http://spisskanovaves.korzar.sme.sk/c/6383805/alergolog-i-hlinka-vyrub-topolov-neschvalujem.html

Alergológ I. Hlinka: Výrub topoľov neschvaľujem

Všeobecná averzia voči topoľom je spôsobená ich chumáčmi. Často sa stretávame s názorom, že spôsobujú alergie a preto treba podporovať ich výrub. Patria topole medzi najväčšie alergény a skutočne ohrozujú naše zdravie? Treba ich ostraňovať z mestských aglomerácií? Na tieto otázky sme hľadali odpovede u alergológa.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Doktor Ivan Hlinka je uznávaným alergológom. Pôsobí v Spišskej Novej Vsi, Kežmarku a na Štrbskom Plese.

Podľa jeho informácií sú dreviny vo všeobecnosti alergénne, poznáme zhruba 50–tisíc druhov.

„Topoľ spôsobuje alergiu, ale len veľmi malá časť populácie je naň precitlivená. Vo svojich ambulanciách alergiu naň ani netestujem. Najčastejšie alergické ťažkosti vyvoláva u nás peľ brezy, jelše, menej hrab,“ prekvapuje I. Hlinka.

Topoľ je zaujímavý aj tým, že kvitne koncom apríla a vykvitne veľmi rýchlo v priebehu týždňa.

„Obdobie, kedy by mohol spôsobiť alergiu, je veľmi krátke. Ľudia majú mylnú predstavu, keď vidia okolie týchto stromov pokryté chumáčmi, ktoré sa vetrom šíria aj na väčšie vzdialenosti. Chumáče najpravdepodobnejšie dráždia sliznice postihnutých osôb. Na jeho prípadnom alergizujúcom pôsobení sa však môže podieľať nachytaný prach alebo peľ travín,“ prízvukuje alergológ.

Nevyrúbal by ani jeden strom

Topole plnia nezastupiteľnú úlohu – zachytávajú prach, hluk a vyrábajú kyslík, čím vlastne eliminujú pravú príčinu vzniku alergií.

„Je na škodu veci, že výruby topoľov s nami nikto nekonzultuje. Ja za seba môžem povedať, že by som v žiadnom prípade nevyrúbal ani jeden strom. Alergické problémy sú približne z 80 percent spôsobené práve peľom tráv a bylín a len 20 percent ľudí je citlivých na peľ drevín. V  období máj, jún a júl sa prebúdzajú trávnaté plochy. Pozornosť je potrebné venovať úprave trávnatých  plôch v obývaných častiach mesta. To je tá správna cesta,“ pripomína I. Hlinka.

pondelok 21. 5. 2012 | ešl
© 2012 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Anonym píše:
Čtvrtek 24.05.2012 17:39
Hlavne si treba uvedomiť, že príčinou alergie nie sú stromy alebo trávy, ale príčina je vnútri v človeku, v jeho imunite poškodenej E-čkami z potravy, farbivami, chemikáliami, výfukovými splodinami, ťažkými kovmi, smogom.
Jaroslav Ševčík
Jaroslav Ševčík píše:
Čtvrtek 24.05.2012 22:06
Je to tak ako hovoríš. Súhlasím.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359