Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Ako prebiehala mestská rada, venovaná pozemkom v Orlovom

Ako prebiehala mestská rada, venovaná pozemkom v Orlovom

Autor: redakcia Poslední změna: Středa 10.02.2010 18:39
Na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci takmer jednomyseľne rozhodli o tom, že mesto predá pozemky občianskemu združeniu Orlové a príroda, zastúpenému Miroslavom Stachom, za cenu 2,09 EUR/m2. K dispozícii bol pritom aj vyšší cenový odhad, 3,92 EUR/m2. Primátor Miroslav Adame sa rozhodol, že uznesenie nepodpíše, vzhľadom na jeho zrejmú nevýhodnosť pre mesto. Zákon o obecnom zriadení mu ukladá povinnosť prerokovať takúto skutočnosť s mestskou radou. Pripomeňme si časovú postupnosť tejto kauzy.
Ako prebiehala mestská rada, venovaná pozemkom v Orlovom

Takto poslanci hlasovali o predaji za nižšiu cenu, ktorú navrhol Pavol Jurčík. Kliknutím obrázok zväčšíte.

- Prvýkrát sa mestská rada Orlovským pozemkom  venovala 20. januára 2010. Hlasovalo sa dvakrát - o nižšej cene, aj o vyššej cene. Prvé hlasovanie skončilo výsledkom Za: 0, Zdržal sa: 1, Proti: 6. Druhé hlasovanie prinieslo výsledok Za: 4, Zdržal sa: 1, Proti: 2. Hovorca mesta oznámil, že hlasovanie mestskej rady sa nezaznamenáva menovite.

- Oba znalecké posudky si dalo vypracovať mesto. Mestská rada odporučila vyššiu cenu, finančná komisia, ktorej členom je aj Miroslav Stacho, odporučila cenu nižšiu. Podľa viceprimátora Kuboviča preto, lebo posudok s vyššou cenou v čase zasadnutia finančnej komisie ešte nebol vypracovaný.

- Na rokovaní mestského zastupiteľstva navrhol prijatie nižšej ceny poslanec Pavol Jurčík. Odôvodnil to tým, že ide o sceľovanie pozemku kvôli čerpaniu eurofondov na areál pre športové použitie. Predaj bol odsúhlasený - ZA bolo 16, poslancov, 4 sa zdržali (Strašíková, Petrík, Pekár, Kostelanský), a jeden poslanec (Péli) bol proti.

- Primátor Adame sa rozhodol, že využije svoju sistačnú právomoc, a uznesenie nepodpíše. Zákon o obecnom zriadení však určuje, že nepodpísanie uznesenia musí byť prerokované mestskou radou (hoci na jej výsledok nemusí brať ohľad).

- Všetci členovia mestskej rady sa na svojom rokovaní dňa 3. februára zdržali.

- Člen mestskej rady Karol Janas sa vyjadril, že považuje za šokujúce, že medzi dvomi znaleckými posudkami bol rozdiel v cene až 100%. Navrhol, aby bol prípad preverený a posunutý na úrad súdneho inžinierstva.

- K pochybnostiam o posudkoch sa pridal aj Stanislav Haviar.

- Poslanec Pekár povedal, že na poslednej mestskej rade hlasoval za vyššiu cenu, avšak na zastupiteľstve sa priklonil k nižšej cene, pretože nejde o obrovské peniaze (13 684 EUR - 7 296 EUR = 6388 EUR).

- Členka mestskej rady a poslankyňa Marta Kavecká mala výhrady voči cene aj na minulom zasadnutí rady, na mestskom zastupiteľstve však nebola prítomná.

 

Zastupiteľstvo sa teda bude k odpredaju vyjadrovať znovu. Primátorské veto môže byť prekonané trojpätinovou väčšinou, a takéto uznesenie už nemôže starosta pozastaviť.

 

Podrobnosti si môžete prečítať v článku Bernadetty Pitoňákovej na stránke POVAZSKA.SME.SK:

http://povazska.sme.sk/c/5232823/primator-vyuzil-moznost-pozastavit-platnost-uznesenia.html


Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 11.02.2010 08:41
Chcel by som upozorniť na fakt, ktorý by mohol uniknúť pozornosti pri sledovaní zamotanej pozemkovej kauzy.
Tento článok je prvou novinárskou správou zo zasadnutia mestskej rady. Reportérka B. Pitoňáková dostala možnosť sledovať zasadnutie mestskej rady a priniesla odtiaľ informácie, ktoré doteraz zostávali verejnosti skryté.
Považujem to za prekonanie ďalšej dôležitej vývojovej úlohy - po sprístupnení komisií, zverejňovaní faktúr na internete, a vysielaní nezostrihaného záznamu mestského zastupiteľstva.
Súčasné politické figúrky odídu odkiaľ prišli, avšak systémové zmeny majú trvalejšiu platnosť.
Ešte aby sa verejnosť naučila tieto možnosti aktívnejšie využívať a obhajovať svoje záujmy.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.02.2010 09:50
Naše zastupiteľstvo je osobnostne úplne la(de)bilné. Odhliadnúc od odsvedčených a časom preverených darebákov sediacich za vrchstolom msú, zopár vyslovených poslaneckých truľov (typu napr. Babušík, Matušík, Štábel, Tomanová,...) zrazu človek zistí aj u tých poslancov, u ktorých by čakal akú-takú známku súdnosti (napr, Gregušová, Karas), že všetko je inak. Len tak ďalej...
Anonym píše:
Čtvrtek 11.02.2010 14:31
Zaujímavé že táto drsno nízka cena nebola v rozpore ani so svedomím nášho najspravodlivejšieho smeráka phdr,phd,janasa! Ani na vecko nodskočil aby neprišiel o premie.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.02.2010 21:18
Janas ma sklamal,za tento nehorázny podvod na občanoch PB dvíhal ruku ako prvý!Prečo?
Anonym píše:
Čtvrtek 11.02.2010 23:08
Ano a v rozhovore p. Pitonakovej na povazska.sme.sk sa rozhorcoval nad dvoma roznymi znaleckymi posudkami . Ale zahlasovat v prospech smiesne nizkej ceny sa mu uz nebridilo !
Je to herec, vsade bude hrat svoju rolu podla toho ako sa situacia otoci.
Anonym píše:
Pátek 12.02.2010 17:35
odhlasovaním tohto bezprecedentného chrapúnstva ste klesli na úroveň tvorcov tohto podvodu, štbáka Kuboviča a zlodeja Adama! Hambite sa
Anonym píše:
Pátek 12.02.2010 21:37
Ten vás má všetkých na háku. Má sľúbené výborné miesto na kandidátke Smeru v parlamentných volbách.Tak dovidenia v parlamente NR SR.
Anonym píše:
Pátek 12.02.2010 07:32
Pri tomto hlasovaní sa ukázalo v plnej nahote, že prakticky VŠETCI NAŠI POSLANCI SÚ PREDAJNÍ. Všetky ich siahodlhé reči sú len maskovacie bláboly. Skutky rozhodujú súdruhovia, nie keci!!!
Anonym píše:
Sobota 13.02.2010 11:35
Ako občan P.B som vrcholne pobúrený konaním poslancov ohľadne odpredaja pozemku Stachovi.
Po prvé - poslanec Jurčík mal navrhnúť ako cenu - symbolické Euro za celý pozemok , ktorí by samozrejme poslanci prijali ako primerený návrh miestu a cene !!
Po druhé: Niektorí ďalší z poslancov sa mal ihneď pripojiť k takejto aktivite a dať návrh na uznesenie, aby mesto refundovalo všetky prípadne vzniklé náklady s platbami na registráciu pozemku, odmeny znalcom a pod.
Po tretie ďalší poslanený návrh mal znieť na preplatenie všetkých vzniklých financií v budúcnosti - najmenej na 30 rokov s v súvislosti so zhodnocovaním pozemkov v Orlovom pre súkromné osoby ktoré fungujú akože občianské združenie!
Prípadne ďalšie benefity ktoré by vylepšili činnosť toho spolku a hlavne finančna výpomoc v neobmedzenom množstve !! Po odhlasovasní by boli poslanci určite viac spokojní so svojím výkonom a členovia združenia tiež!
Anonym píše:
Neděle 21.02.2010 14:23
""Poslanec Pekár povedal, že na poslednej mestskej rade hlasoval za vyššiu cenu, avšak na zastupiteľstve sa priklonil k nižšej cene, pretože nejde o obrovské peniaze (13 684 EUR - 7 296 EUR = 6388 EUR)"".Pán Pekár osobne vás nepoznám, ale takéto vyhlásenie v čase krízy môže prehlásiť iba skorumpované a nekompetentné hovado!!Tých podľa vás zanedbatelných 6388€ ja zarobím skoro za celý rok tvrdej driny. Janas s Haviarom sú zase šokovaní z rozdielov v posudkoch, ale to im nebránilo hlasovať pre ten smiešne nižší. Do riti s vami všetkými, iba sa pretvarujete a ste obyčajné skorumpované svine všetci!!!
Anonym píše:
Neděle 21.02.2010 14:36
celkom dobre si to vystihol :)
Anonym píše:
Neděle 21.02.2010 19:54
Čo si čakal od reinkarnovaného komouša Pekára a ostatných lumpov? Hádam nie pravdu a dobro pre občanov ako stále nám v televízii opakujú? Je to len samá faloš a pretvárka a mogoni im to už 4 roky pekne z dlane žerú.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.02.2010 18:35
Pekár-pohlad na tohto premúdralého ex komunistu mi spôsobuje napínanie a keď dotyčný súdruh prehovorí moja schuti zjedená tlačenka sa hlási uzrieť svetlo sveta po druhý raz. Ostatná vermež tiež nezaostáva. Z ich predvolebných starostlivých rečičkách mi naskakovala koprivka. Od volieb do VÚC neprešiel ani mesiac a už nám do radu všetci dvíhali paprče za pozemok pre Stracha.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.02.2010 20:40
múdro hovoríš :-)
Anonym píše:
Čtvrtek 11.02.2010 15:55
xgcbcbb
Anonym píše:
Čtvrtek 11.02.2010 18:35
uff!
Anonym píše:
Sobota 13.02.2010 16:42
ked kydas na vsetkych,od Babusika ,matusika ,Tomanovu,Janasa atd.,napr.Peli bol proti a to nevyzdvihnes?,tak si pekne neferovy,maj rovny meter!!,ci si nova strana a lobujes za SaS a vstci su vrahovia,takto nepochodis,keby si spomenul Peliho a povedal ze ten sa ako jediny neposral,tak by som to bral...,uplne si prekuknuty..
Anonym píše:
Sobota 13.02.2010 19:46
ja som djckb. či nevieš čítat?
Anonym píše:
Neděle 14.02.2010 15:33
Sorry - s tým Mgr. Pelim máš pravdu - ospravedľňujem sa mu!! No na druhej strane ako právny zástupca mesta sa pri toľkých prehraných súdných sporoch nevyznamenal. No ale to asi nie je až tak jeho chyba, skôr je to chyba vedenia mesta že sa bezhlavo rútili do vopred prehratých sporov. A keby to nezobral on - tak to zobrie druhý!
Anonym píše:
Středa 17.02.2010 18:00
u mňa si p.poslanec Péli urobil veľké očko,je jeden z mála ,čo sa nedal ovplyvniť p.Stachom.
Anonym píše:
Čtvrtek 18.02.2010 18:32
Péli
Anonym píše:
Pátek 19.02.2010 07:00
Peli nehrá tenis,tak má smolu,Stacho ešte nenašiel sposob,ako ho uplatit,ale on na to príde....
Anonym píše:
Neděle 07.03.2010 00:07
To co sa deje v P.B.nema obdobu..Vazeny, Obcianske zdruzenie sport a priroda Orlove neexistuje..Je to fiktivne zdruzenie pod zastitou privatizera Stacha.Bolo to zalozene len preto ,aby podvodom ziskali orlovske pozemky a ihriska za smiesnu cenu.Ale treba spomenut aj HOSTAKA z orloveho byvaleho poslanca ,ktory ma v tychto predajoch prsty...Stacho sleduje aj v pripade odkupenia tejto cesty,len vlastne zaujmy..A ta cena-tak to je teda sou..Ako je mozne,ze KUBOVIC byvali STB-informator ma take funkcie na meste???Ludia kde to zijeme..Kedy sa spravi konecne s takymito individuami poriadok???????
Anonym píše:
Neděle 07.03.2010 10:53
...vážený pán anonym,kedže si ma tu už spomenul,dovol,aby som sa ti aj ja vyjadril k týmto slávnym výrokom spojených s mojou osobou.V prvom rade by som bol velmi rád,keby si sa zverejnil,aby sme mohli veci uviest na správnu mieru a nie vyjadrovat sa ako ty nepodloženými faktami.To su iba,prepáč mi,krčmové žvásty.Ano,priznávam,že ma Stacho podviedol,lebo som športoviská videl celkom ináč,ako dopadli.Bol so naivný a sníval o projekte,ktorý v tom čase Stacho pripravol na niečo iné,len nie pre občanov Orloveho.Samozrejme,že to nepovažujem za ospravedlnenie,ale uvediem príklad,neviem či si ženatý,alebo nie,ale ked si berieš nejaké dievča za manželku,tiež nevieš,čo sa z nej neskoršie vykluje,vidíš v tom čase všetko iba ružovo.Asi tolko na začiatok,ale nemám problém hocikedy tieto skutočnosti s tebou predebatovat,či už touto cestou,len nie ako anonym,alebo niekde inde mimo tohoto fora,ale musím poznamet,nie v krčme,lebo tam tie vaše silácke odpovede už dopredu poznám...Dušan Hošták.
Anonym píše:
Neděle 07.03.2010 18:37
Pán Hošták nerozčulujte sa. Máte v tom prsty, či už ste sa na tom podvode na občanoch Orlovéhoto zučastnili úmyseľne, alebo neúmyseľne. Horšie na tom je, že Stracho nájde takých istých truľov ako ste boli vtedy vy aj teraz. Či už aktívnych Kubovič-Adam-Jurčík, alebo pasívnych 20 poslaneckých oviec čo mu to odhlasovalo. Naštastie sa nakoniec primátor posral a nepodpísal to. A súhlasím s anonymom, to čo sa deje teraz v PB nemá obdoby.
Anonym píše:
Pondělí 08.03.2010 06:59
...ked Ste ma už nazvali trulom,asi vačší ste vy,ked sa bojíte podpísat...Dušan Hošták.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 07.03.2010 15:03
Čo myslíte tým, že "Obcianske zdruzenie sport a priroda Orlove neexistuje. Je to fiktivne zdruzenie"?
Podľa zákona o združovaní občanov na založenie združenia stačia iba tri osoby. Takže pochybujem, že by po právnej stránke združenie neexistovalo.
Anonym píše:
Pondělí 08.03.2010 00:34
Samozrejme po pravnej stranke,to maju osetrene enonuno..Chodte do orloveho a opytajte sa orlovcov ako sa stali clenmi..Asi jediny spokojny clen je stacho company
Anonym píše:
Pátek 12.03.2010 20:36
Ja by som tomu združeniu ten ostatok pozemku v Orlovom predal. V porovnaní s tým, čo už vlastní je to zanedbateľný kúsok a hlavne nepoužiteľný na iné účely. Ale by som ich natvrdo donutil robiť aktivity pre občanov mesta-športové, kultúrno-športové, proste účel, na ktorý to má slúžiť ! Lebo takto sa postavia barikády na strane primátora a združenia a občania budú mať z toho h...teda vlastne nič.
Anonym píše:
Čtvrtek 22.04.2010 17:00
už len nerobte z tých orlovcov podvedených chudákov,že ani nevedeli čo podpisovali veď vtedy keď to podpisovali, myslím si že každý vie čítať, tak si mal prečítať čo podpisuje. a čo spravil terajší výbor tejto mestskej časti. samozrejme, že dal súhlas k predaju.opýtajte sa každého člena toho výboru mestskej časti a najmä jeho predsedu, prečo teraz nemysleli na orlovcov. teraz mali ideálnu možnosť nesúhlasiť s predajom, ale načo by to robili, im vôbec nejde o orlovcov, tým piatim členom je to asi jedno, lebo asi ani nevedia k čomu dali súhlas. plne v tomto súhlasím s pánom Hoštákom, lebo za neho sa pre túto mestskú časť veľa spravilo a za tohoto výboru mestskej časti len to najnutnejšie a to skládka odpadu a to keby nás netlačila EÚ, tak sa nespraví ani to.
anonym
anonym píše:
Čtvrtek 22.04.2010 21:43
a už má aj Občianske združenie Centrum mladých olympionikov a pre zmenu ide pripraviť Milochovcov o ihrisko. Dlhodobý prenájom s povodím Váhu. Výpomoc od p. Fortuníkovej, ktorá robila všetko pre Stacha a nie občanov obce. Počul som , že tam vznikla TJ, ktorá prejavila záujem o pozemky. Keď je niekto nenažratý tak nevie kedy má skončiť s okrádaním občanov mesta. Len tak ďalej
Anonym píše:
Pátek 27.08.2010 09:57
Anonym píše:
Pátek 27.08.2010 12:29
Ejha, to bude zaujímavé a hlavne potom zastupiteľstvo. Tuším že jedno z posledných v tomto zložení.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359