Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / phladky / Malé veľké víťazstvo rozumu nad biznisom

Malé veľké víťazstvo rozumu nad biznisom

Autor: Pavol Hladký Poslední změna: Úterý 08.12.2009 01:09

  Keď som minulý týždeň v utorok večer odchádzal zo zasadnutia Komisie pre životné prostredie, výstavbu a dopravu, mal som malú dušičku. Bola to moja prvá skúsenosť s fungovaním komisie a musím povedať, že nebola vôbec dobrá.

Našim malým víťazstvom bolo, že komisia presunula schválenie materiálu ZÁMER KOMPLEXNÉHO RIEŠENIA ZBERU, NAKLADANIA A SEPAROVANIA KOMUNÁLNEHO ODPADU V MESTE POV.BYSTRICA V BUDÚCOM OBDOBÍ o 6 dní. Mali sme k dispozícii 3 pracovné dni na vypracovanie pripomienok a zabezpečenie toho, aby tieto pripomienky boli do spomenutého materiálu zapracované.

Juraj ako člen komisie si zobral na starosť pripomienkovanie materiálu a odbornú argumentáciu, SaS medializáciu a vytvorenie tlaku verejnej mienky proti reálne hroziacej možnosti výstavby spaľovne komunálneho odpadu v meste.

Dnes musím s potešením skonštatovať, že dnešné zasadnutie tej istej komisie síce začalo v podobnom duchu, ako skončilo minulý utorok, postupne však prešlo do jasnej deklarácie zhody, že vlastne nikto spaľovňu v meste nechce. Neuveriteľne jednoducho prešli všetky pripomienky a nepredpokladám, že by sa v mestskom zastupiteľstve našlo 13 poslancov - politických samovrahov, ktorí by za takýto zámer v blízkej budúcnosti zdvihli ruku.

Dnes to bolo veľké víťazstvo rozumu (bez ohľadu na politické tričká) nad osobnými záujmami niektorých úradníkov Mestského úradu a podnikateľských skupín.

V politike síce platí: Nikdy nehovor nikdy! Ja ale dnes verím, že v Považskej sa smeti vo veľkom spaľovať nebudú.  N I K D Y !

Příbuzné položky
Kauza: zberný dvor a spaľovňa
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 08.12.2009 01:25
Treba povedať, že rozhodujúcimi momentmi dnešnej komisie boli:

- vystúpenie poslankyne Belásovej, ktorá predniesla podrobné pripomienky a výhrady k predloženému materiálu, pričom upozornila, že SNS rozhodne nepodporí akékoľvek aktivity smerujúce k spaľovni alebo "smetisku" v podobe predimenzovaného zberného dvora
- vystúpenie Ing. Petríka (prednosta úradu životného prostredia, Strana zelených), ktorý potvrdil, že je neekonomické budovať spaľovňu len pre potrebu mesta - ak by k takémuto projektu došlo, mal by byť minimálne krajský
- vystúpenie PhDr. Janasa, ktorý informoval o dohode SMERu, že žiadny poslanec najsilnejšej strany nezdvihne ruku za projekt, ktorý by umožňoval spaľovanie odpadu v meste.
- vyjadrenie Ing. Haviara, ktorý potvrdil takú interpretáciu prijatého uznesenia, že v žiadnom prípade nedôjde k predloženiu návrhu konkrétneho zberného dvora na zastupiteľstvo, ak predtým návrh neprejde komisiou.

Zdá sa že hrozba "energetického zhodnocovania odpadu" je zažehnaná. Žiaľ s odpadovým hospodárstvom mesta sa budeme v najbližšom období ešte potýkať viac, než by nám bolo milé. Separácia je na zúfalo nízkej úrovni, a tak každý deň naše mesto produkuje 50 až 70 ton nevytriedeného odpadu.

Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 07:40
Ja som vždy triedil. ALE.... dnes mám pred bytovkou iba jeden kontajner.... A vlastne jedni vravia, že PET fľaše idú do plastu, to je jasné, ale kam idú kelímky z jogurtu ? Kam idú prasknuté pravítka, plastové obaly, obaly z adaptérov, prasknuté tyče z vysávača... . Niekedy chcem separovať, ale niekedy skutočne neviem, čo áno a čo nie a hlavne kam. A ak mám kvôli jednému upratovaniu navštíviť 5 rozličných miest bez auta, že kde čo s čím, tak ďakujem pekne.
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 13:23
Je to pomalá evolúcia myslenia občanov PB okresu nu verím že je to nezastavireľné!!!!!! a aj nenávistní sedliaci sa prebudia z komunistického sna............a začnú konečne myslieť vlastnou hlavou a nie čapkať Robertovcom a nevidieť tú DEVASTÁCIU ŠTÁTU a ROZKRÁDANIE!
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 22:05
Ja to tiež tak vidím. Postupne sa nám zviditeľňuje budúca červenohnedá koalícia zbytočným bojom proti veterným mlynom. Maríkovci, učme sa nový pozdrav :
Česť práci-Na stráž !
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 13:41
mám také inofrmácie, že p. poslanyňa Belásová kritizovala na komisii okrem iného, aj to, že materiál neobsahuje informačný systém pre občanov.
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 17:49
Dobré ráno. Veď ani divá sviňa nevie, kedy sa čo vyváža. Pozri si dnešný Obzor, ako mesto chaosí s odvozom zeleného odpadu.
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 07:50
Áno, nakoniec sa presadil zdravý rozum. Ale je zúfalé, keď v jednom okresnom meste niekde v strede Európy koncom roku pána 2009 prídu páni mestskí radní na to, že odpad možno aj separovať, prípadne zneškodňovať aj inými spôsobmi ako spaľovaním.
A môj bezprostredný dojem z celej komisie? Asi ten, že naozaj nebyť aktivít Jura Smatanu a Paľa Hladkého, prípadne niektorých ďalších zanietencov, tá spaľovňa by mestu asi reálne hrozila.

Jaro Ševčík
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 13:18
Pán Ševčík, pripadá mi akoby ste na tej komisii nesedel... Jediný kto tam fundovane vystupoval proti pripravenému materiálu bola poslankyňa Milada Belásová a Ing. Pavel Petrík. Oni dvaja sú práve tí, ktorí už 3/4 roka bojujú o to aby spalovňa nebola v našom meste... Už si zabudol na úvahy o nadregionálnej skládke, kde z toho logicky vyplývala spalovňa???????? Kde bol vtedy pán Hladký, keď oni dvaja bojovali proti tomu??? Na túto otázku pani poslankyni Belásovej, ktorú mu položila v komisii, odpovedal, že sa v tej dobe venoval športu. Buďte prosím viac objektívny...
Anonym píše:
Pátek 11.12.2009 18:14
výborná pripomienka, konečne si niekto všimol aj to, že niekto príde a chce odrazu zlízať všetku smotanu
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 08:04
Odmietavé stanovisko k spaľovni je veľmi pozitívna informácia, ale "nekrič hop, kým nepreskočíš"... Predpokladajme, že tento materiál odíde do zabudnutia. No myslíte si, že skupina, ktorá za zámerom vybudovať spaľovňu stojí, sa len tak ľahko vzdá a "odcupitá" hľadať iné povolnejšie zastupiteľstvo?
Ak je faktom to, že v PB je separovanie takmer nulové, čo tak prísť s návrhom ako to robiť podľa príkladu iných miest? Využiť situáciu, že sa vám podarilo zablokovať niečo odporné a predložiť voči tomu alternatívu. Je mi jasné, že to majú v náplni práce a sú za to sú platení úradníci na MsÚ či inde, ale ak to oni nevedia, nedokážu, nechcú...
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 09:51
Veľmi dobrá pripomienka. Určite žiadna "žraločia skupinka" neodcupitá len preto, že zopár ľuďom v PB sa nepáči, že by im tu mala smradiť nejaká spaľovňa. A najmä, keď je to taký lukuratívny biznis. Ale uvidíme...
Čo sa týka ms. úradnikov, nájdu sa medzi nimi aj takí, čo zrejme by aj chceli a vedeli. Len asi nemôžu. Vcelku pozitívne na mňa zapôsobil p. Strašík, zrejme pracovník msú. Mal napočudovanie celkom realistické názory, len asi na nadriadených miestach nenájde pochopenie.
Paradoxne, naopak predseda tejto komisie pre životné prostredie na mňa pôsobil dojmom, že o životnom prostredí, či ekológii počul včera prvý krát.

Jaro Ševčík
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 10:26
Napriek tomu, čo sa dohodlo, obavam sa, ze " zrazu " nikto nebude vediet kde sa vzal, ale budeme tu mat sukromneho investora, ktory bude do problemu znova bušiť, a obavam sa, že bude mať aj poslaneckú podporu.
Je mi jasne, ak to raz neprejde na ms zastupiteľstve - tak by to malo byt hotove a navzdy mrtve, ale sme na Slovensku ...
Čas ukaže.
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 10:50
Pokiaľ to bude aj naďalej o pár ozývajúcich sa ľuďoch, zopakovanie tejto snahy o spaľovňu alebo iných "aktivít" je reálne. Je to celé o pasivite okolo nás. Pobrbleme si doma pred TV a tým to pre nás hasne. Ktohovie akoby reagovali predstavitelia mesta, poslanci a aj tí radoví úradníci, ktorí možno zo strachu o stratu zamestnania mlčia, keby mali proti sebe alebo za sebou masu požadujúcu dodržiavanie pravidiel hry. Nerobím si ilúzie, viď diaľničná estakáda u nás, Pezinok, ale možno krok za krokom by sme sa k zmene dopracovali.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 08.12.2009 12:05
Zlepšuje sa to. Včera boli na stavebnej komisii najmenej štyria občania. Na výbore mestskej časti Lány vraj asi 20 občanov. Ľudia nielen začínajú chápať, že na pasivitu môžu doplatiť, ale asi aj začínajú prichádzať na chuť normálnemu občianskemu životu. Riešiť s normálnymi ľuďmi normálne spoločné problémy je skutočný život. Svet nekončí za dverami vlastného bytu.
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 12:34
Ako sa vraví "babka k babce a bude míting HZDS"... :-)
Môj názor, sorry možno mylný a naivný, ale nezaujímalo by sa viac ľudí o dianie okolo seba, keby existovalo nejaké "desatoro"(čo sa týka účastí na rôznych komisiách, zastupiteľstvách, výboroch mestských častí a pod.)
- čoho všetkého sa občan môže zúčastniť, čo mu nemôže byť odopreté, na čo má na zasadnutí právo a pod? Je vás tu viacero v tomto smere skúsených a nie každému sa chce hľadať v rôznych predpisoch, aby sa nenechal opinkať prípadne nevyzeral ako truľko. Možno by viac ľudí "nabralo odvahu" a boli by v tomto smere aktívni. Tak ako je na Voličskom fóre Minimum slušného politika, možno by veci prospelo nejaké Minimum aktívneho občana.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 09.12.2009 16:15
To je zaujímavý nápad. Skúsim premyslieť, čo by takéto odporúčania mali obsahovať.
Lebo podľa zákonov má občan prístup skoro všade, napriek tomu je celý systém nastavený tak, aby tieto práva ľudia radšej neuplatňovali.
Hlavným cieľom tejto webovej stránky bolo pomôcť aktívnemu občanovi. Aby sa včas dozvedel o tom čo sa chystá, mohol slobodne diskutovať, aby vznikal prehľad úspechov aj neúspechov, aby sa mohli podobne zmýšľajúci ľudia dávať dokopy.
 
Robert Ondrášik
Robert Ondrášik píše:
Úterý 08.12.2009 19:46
Juro, ale dovolim si oponovať, že na lánskej to neskončilo pre mesto dobre...moj názor
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 08.12.2009 20:56
Neviem čo sa dialo, nebol som tam, prekrývalo sa to s komisiou. Len viem že prišlo cez 20 občanov.
Čo nedopadlo dobre?
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 22:56
To by aj mna zaujímalo čo tam nedopadlo dobre...??? bol som tam.
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 00:06
že vraj Matušík bol dobrý, ale občania prišli s peticiou proti zabavnemu centru a natreli mu to aj s jeho udajne nie čiernou stavbou
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 14:31
peticiu mali odovzdať kubovičovi ta stavba udajne patri jeho podarenému vicesynkovi
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 18:47
Bolo treba na VMČ navrhnút aby tede ked nebude spalovna na jej mieste kde mala byt pri teplárni, aby tam Matuši staval to centrum zábavy a reštiku to by mu občania schálily. Tam by ani nevadilo že stavia na čierno...
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 16:32
Zlatí moji, ná hadam nie ste naivný, že by sa niekto vzdal takej šťavnatej koristi. Haviar, Kubovič, Starý uj a ostatní príživníci z úradu sa len tak nevzdajú. Blížia sa voľby a tie nenažrané svine urobia čokoľvek za svoj dobrý obraz pred obyčajným a podľa nich sprostým ľudom a teda aj zaprú podporovanie spalovne na ktorej sami tak intezívne ešte pár dni dozadu pracovali. Takisto pán Hladký, vaše zviditeľnovanie je príiš lacné, dva mesiace dozadu o vás ani chýru ani slychu. Priživiť sa na 95% t rozpracovanej akcii mi príde veľmi lacné a povrchné. Dúfam, že to aj s vašim politickým myslením nebude podobné. Skúste aj niečo svoje,dajte žiadosť o info..napr toho chodníka pred wc , porovnajte náklady a prezentujte výsledok na zastupiteľstve, ako to robí Smatana, Ševčík a ostatní. S tou spalovňou to je veľmi lacné.
Anonym píše:
Úterý 08.12.2009 13:30
Pán Hladký nepreceňujte svoje jednorázové pôsobenie v komisii, a nezbierajte politické body na úkor iných politických subjektov. Mne je jasné, že ste do celého procesu vstúpili na poslednú chvíľu a chceli ste z celej záležitosti vytĺcť iba politický kapitál. Aj takýmto spôsobom sa bohužiaľ snažia zviditeľňovať nové strany. Miesto toho sa radšej okolo seba poobzerajte aké ste mali niektoré kontroverzné "osobnosti" na kandidátke do VÚC. Dôveryhodnosť strany sa meria predovšetkým dôverihodnosťou aj ich region. predstaviteľov.
Pavol Hladký
Pavol Hladký píše:
Úterý 08.12.2009 14:49
A dôveryhodnosť autora príspevku sa meria tým, či sa dokáže pod svoj názor podpísať...
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 00:48
Občania na tom stretnutí VMČ nevideli ViceStanda Haviara a ani Adama. Žeby sa chceli vyhnuť stretu s Matušíkom? Adam isto,lebo Matušík ho tam nepekne spájal aj s Remišom, že majú spolu pozemky kúpené a tak podobne. A že je to ich pomsta Matušíkovi, lebo napadol finančne premrštené zákazky v televizii. Ľudia, bolo tam veselo.
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 00:57
zacítil možnosť uchytiť sa v politike? Pri takej inteligenčne nízkej úrovni väčšiny príspevkov čo sa týka hlavne politiky, by som aj ja bol tu na webe ako jazdec formule1 medzi škodofkami. Že by nový záchranca Bystričanov? Tak ako MUDr. Adame pred 3 rokmi? No uvidíme. Ohrdnutý vo VUCKE, dobrý na primátora.
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 11:34
Asi keď Hladký založil okresnú pobočku strany, tak ide robiť politiku.
Čo sa týka formule medzi škodovkami... tam si trochu mimo. On si tu môže dovoliť diskutovať, lebo nemá kauzy. Z väčšiny súčasných politikov by tu perie lietalo.
Ohrdnutý vo VÚCke? Pozri sa na počet hlasov. Dosť na to, aby boli súčasné strany nervózne. List Smeru a SNS vyšiel okamžite po tom, ako Hladký oznámil spustenie petície. Iiiisto medzi tým nie je žiadna súvislosť, že?
Anonym píše:
Středa 09.12.2009 14:13
typické pre zlodejíčkov z mesta,keď je neaký problém zmiznú,alebo sa tvária,že oni nič.Od Haviara sa to dalo čakať,ale to už aj malého Adama takto naučili?Budú mať títo chmatáci zrejme riadne za ušami.
Robert Ondrášik
Robert Ondrášik píše:
Středa 09.12.2009 16:25
Vážení diskujúci, a čo takto sa zviditeňiť sa a pokecať si otvorene a o všetkom, čo nás trápi a nie sa tu očierňovať a vypisovať pod rúškom anonymného bratstva otvorene.sk. Myslíte si, že je to možné ??? Science ???
Anonym píše:
Čtvrtek 10.12.2009 21:15
Prídeme vicestando. Na zastupiteľstvo 15. Len za tých 5 minút čo nám pridelíte, sa moc toho nedozvieš.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.12.2009 10:42
Som si myslel, že tu reagujú najmä mladý ľudia, ale už som v obraze. Vicestando... :o))
Anonym píše:
Pátek 11.12.2009 18:20
P. Hladký, vôbec neznesiete kritiku na svoju osobu.
Anonym píše:
Sobota 12.12.2009 20:29
cau spoluanonym...z ktorého príspevku vidiet, že Hladký nevie prijať kritiku ?? Ako čítam, tak čítam, nevidím. Skús ukázať...p. Belásová :o))))))

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359