Otvorenie výstavy Domografia
Autor: PBlog
—
Poslední změna:
Pondělí 13.09.2010 20:32
Kategorie:
architektúra a urbanizmus,
občianske aktivity
[2010-09-10 Tlačová správa] Stavba rodinného domu nie je len o streche nad hlavou, ale o dobrodružstve a uvedomení si, ako chcem bývať. Projekt Domografia širokej verejnosti predstaví alternatívu cez príbehy ľudí, ktorí toto dobrodružstvo zažili a odvážili sa stavať inak, ako je na Slovensku zvykom. Vernisáž sa uskutoční v sobotu 18. septembra o 17:30 v pešej zóne pred Mestským úradom v Považskej Bystrici. Organizátormi sú považskobystrickí architektonickí aktivisti PBlog. Projekt podporilo Ministerstvo kultúry SR prostredníctvom grantového programu umenie.
Tentokrát neprídu ľudia na výstavu, ale ona príde za ľuďmi. Filmy s príbehmi obyvateľov sa budú premietať v pavilóne na prívesnom vozíku. Objaví sa všade tam, kde to žije: na považskobystrickom jarmoku, v nedeľu pred kostolom aj na školskom dvore. Organizátori ponúknu svieži pohľad na architektúru. Chcú búrať predsudky o tom, že moderná architektúra nie je pre bežných ľudí, že rovná strecha musí zatekať, že rodinný dom musí byť murovaný.
Tím PBlog-u prešiel Slovensko od východu na západ aby našiel ľudí s netradičnými, ale kvalitnými domami. V piatich filmoch predstaví rôzne stavby, ktoré vznikali za rôznych okolností pre rôzne cieľové skupiny. Rodina z Modry bývala v malebnom vinohradníckom dome obrastenom ružami v centre mesta, ktorý si sami zrekonštruovali. Keď však vedľa otvorili krčmu, nedalo sa tam ďalej žiť. Rozhodli sa pre absolútnu zmenu: konvertovali z dobovej klasiky na súčasnú progresívnu architektúru. Postavili si moderný úsporný dom. Navonok bije do očí jeho fasáda, je totiž celý obitý plechom. Majiteľka hovorí: „Netreba robiť kópie. Každá doba by mala zanechať stopu v architektúre. Nevidím dôvod v dvadsiatom prvom storočí stavať niečo, čo sa podobá na devätnáste. Chcela som vtlačiť stopu tohto nášho storočia.“
Študent architektúry staval dom pre otca pri Bratislave. Rozpočet bol 1,2 milióna korún (cca 40 tisíc eur). Polovicu minuli za pozemok. Málokto by si trúfol začať stavať dom zo zvyšnými 600 tisícami. Im sa to podarilo. Za dva mesiace. Príbytok je skromný, nie je tam nič navyše. Podľa autora projektu Ivana Príkopského majú ľudia často nereálne predstavy o bývaní: „Človek chce dom, chce tam mať práčovňu a všetky tie klišé, ktoré mu od malička nútili o tom, čo je dom. Neuvedomuje si, že stačí niekde ubrať, vie bez toho žiť a ušetrí mu to kvantum peňazí.“
Každý návštevník výstavy si môže nájsť svojho hrdinu, s ktorým sa stotožní. Okrem spomínaných to bude pár z Prešova čakajúci prírastok v novom dome, kde obývačka prechádza do záhrady, rodina z Muránskej planiny s tromi dospievajúcimi deťmi, ktorá sa pustila do netradičnej rekonštrukcie, ale aj kňaza, čo stavia faru pri Nitre.
Harmonogram putovania výstavného pavilónu:
18.september vernisáž o 17.30 pred Mestským úradom v Považskej Bystrici (PB)
19.september pred farským kostolom (PB)
20.- 21. septembra pred Mestským úradom (PB)
22.- 23. septembra pred kinom Mier (PB)
24.- 25. septembra pred OD Prior počas Považskobystrického jarmoku (PB)
26. septembra pred Juniorom na sídlisku SNP (PB)
27. septembra Helénske námestie na sídlisku Rozkvet (PB)
28.septembra - 2. októbra školský dvor, okolité obce (PB)
8. - 9. október Nové Zámky
29. október stanica Žilina-Záriečie
PBlog tvoria dvaja diplomujúci študenti architektúry Peter Lényi a Ondrej Kurek a mladá architektka Lenka Zábovská, všetci z Považskej Bystrice. Vo februári 2010 založili blog PBlog aby prispeli k diskusii o verejnom priestore a aby podporili kultúrne dianie v meste, ale aj v regióne.