Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Diaľnica a príroda / Vyvlastnené domy sú magnetom pre kriminalitu

Vyvlastnené domy sú magnetom pre kriminalitu

Autor: Diaľnica a príroda Poslední změna: Úterý 26.10.2010 23:24
[2008-05-11] Kvôli pripravovanej výstavbe diaľnice variantom vedúcim ponad centrum mesta sa v dotknutej časti Považskej Bystrice nachádza niekoľko prázdnych budov. Budovy boli pred časom vyvlastnené alebo vykúpené od pôvodných majiteľov a sú určené na asanáciu, pretože na ich mieste majú stáť napr. diaľničné pylóny. Ich súčasným vlastníkom je pravdepodobne Národná diaľničná spoločnosť, a. s. Tieto budovy sú už dlhší čas opustené, nový vlastník nezabezpečil ich uzamknutie a preto sa stávajú magnetom pre rôzne kriminálne živly, čo obťažuje obyvateľov v ich tesnom susedstve. Občianske združenie Diaľnica a príroda sa obrátilo na stavebný úrad, aby nariadil vykonanie zabezpečovacích prác na náklady nového vlastníka.

Občianske združenie Diaľnica a príroda, Nábrežná 999/13, 017 01 Považská Bystrica


Adresát:
Stavebný úrad Považská Bystrica
Útvar stratégie, výstavby a rozvoja mesta
Centrum 2/3
017 01 Považská Bystrica
pavolappel@povazska-bystrica.sk


V Považskej Bystrici dňa 11. mája 2008

Vec: Podnet na nariadenie zabezpečovacích prác

Vážení pracovníci stavebného úradu,
kvôli pripravovanej výstavbe diaľnice variantom vedúcim ponad centrum mesta sa v dotknutej časti Považskej Bystrice nachádza niekoľko prázdnych budov. Budovy boli pred časom vyvlastnené alebo vykúpené od pôvodných majiteľov a sú určené na asanáciu, pretože na ich mieste majú stáť napr. diaľničné pylóny. Ich súčasným vlastníkom je pravdepodobne Národná diaľničná spoločnosť, a. s.

bytovka-zeleznicna-2008_002.jpgTieto budovy sú už dlhší čas opustené, nový vlastník nezabezpečil ich uzamknutie a preto sa stávajú magnetom pre rôzne kriminálne živly, čo obťažuje obyvateľov v ich tesnom susedstve.

V poslednom období dokonca začalo dochádzať k ohrozovaniu ich majetku a obávajú sa aj o svoje zdravie a bezpečnosť.
Preto vás žiadame, aby ste na základe § 94 ods. 1, 2 a 3 Stavebného zákona nariadili oprávnenej osobe vykonať neodkladné práce (najmä bezpečné uzavretie všetkých vstupov do opustených budov), keďže stavby svojím stavom ohrozujú zdravie osôb a dochádza aj ku škodám na majetku obyvateľov susedných domov. Podľa stavebného zákona by tieto práce mali byť urobené na náklad vlastníka stavby.

Odôvodnenie:
Vyvlastnenú budovu na ulici Železničná č. 84/21 začali navštevovať zlodeji a vandali, pretože sa do nej dá vchádzať neuzamknutými dverami aj rozbitými oknami.


Pred niekoľkými dňami neznámy zlodej ukradol medené elektroinštalačné a telekomunikačné káble, namontované na tejto budove. Tým súčasne prerušil telefónne linky obyvateľov susednej bytovky č. 83/19.

Telefónne spojenie bolo obnovené až potom, ako obyvatelia privolali výjazdové vozidlo telekomunikácií.
Nedávno zasa obyvatelia bytovky č. 83/19 začuli z nezabezpečenej budovy zvuky tečúcej vody. Zistili, že neznámy zlodej odmontoval vodovodné batérie a ventily. Opäť susedia museli privolať montérov z vodární.
 

bytovka-zeleznicna-2008_021.jpg
 

V opustenej budove sa dokázateľne zdržiavajú vandali, poškodzujúci zvyšky vnútorného vybavenia stavby, pravdepodobne aj bezdomovci a narkomani. V okolí sa podľa vyjadrení občanov zvýšil počet drobných krádeží, môže dôjsť aj k požiaru.

Estetika zániku 3.


Okrem spomínanej budovy č. 84/21 je opustená aj budova bývalého sklenárstva, neznáme osoby prespávajú aj v blízkom záhradnom altánku.

Okrem požadovaného zákroku, ktorý vyplýva priamo zo zákona, odporúčame Mestu Považská Bystrica vykonať aj nasledovné opatrenia:
1.zvýšiť frekvenciu hliadok Mestskej polície v tomto priestore
2.informovať o probléme Policajný zbor SR
3.informovať obyvateľov mesta o tom, či už stavebný úrad vydal povolenie na odstránenie stavby podľa § 88 ods. 3 stavebného zákona, a o podmienkach zameraných na zmenšenie negatívnych vplyvov asanácií na obyvateľstvo v dotknutom okolí.

Informujte nás prosím bezodkladne o vykonaných opatreniach.

S pozdravom,

Mgr. Juraj Smatana
konateľ občianskeho združenia Diaľnica a príroda


Prílohy:

1.Podrobná fotodokumentácia stavu nezabezpečenej bytovky:
http://povazska-bystrica.otvorene.sk/fotogalerie/vyvlastnena-bytovka-na-zeleznicnej-ulici/
2.Citácie príslušných ustanovení Stavebného zákona (č. 50/1976).

§ 94
Nariadenie zabezpečovacích prác


(1) Ak stavba svojim stavom ohrozuje život alebo zdravie osôb, prípadne značné majetkové alebo kultúrne hodnoty, a ak nie je nevyhnutné stavbu ihneď odstrániť, nariadi stavebný úrad vykonať neodkladné zabezpečovacie práce vlastníkovi stavby.

(2) Ak hrozí nebezpečenstvo z omeškania a ak sa vykonanie zabezpečovacích prác alebo odstránenie stavby nedá zabezpečiť inak, stavebný úrad nariadi právnickej osobe alebo fyzickej osobe, ktorá má oprávnenie na stavebné práce, vykonať neodkladné práce a určí pre ne podmienky.

(3) Neodkladné zabezpečovacie práce a odstránenie stavby sa robia na náklad vlastníka stavby.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359