Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / NAMO / Predvolebné sľuby

Predvolebné sľuby

Autor: NAMO Poslední změna: Čtvrtek 13.11.2014 10:48
[2010-11-25] Koho voliť v komunálnych voľbách 2010
Na tomto diskusnom fóre sa už veľa popísalo o voľbách 2010 veľa odporučení veľa ohovárania, tak koho vybrať keď ich v PB máme xxx. Ťažko odpovedať ale jedno zamyslenie, je všeobecná predstava voliť dobrého čestného spravodlivého takého čo nás vyvedie z finančnej krízy ale zabúdame akú moc mu dávame do rúk môže sa z čestného a spravodlivého po vola bach stať niečo iné?
Možno síce išiel do komunálnej politiky s dobrým a čestným úmyslom ale okolnosti ho môžu dostať až na hranicu žita a môže aj ten dobrý čestný podľahnúť vplyvom rôznych skupín.
Preto skôr spravme systém poslancom a primátorovi kde nebude mat kam uhnúť komu podľahnúť rôznym finančným skupinám strane ktorá ho kandidovala úplatkom atd.. Nevoľme dobrého lebo nevieme čo sa stane keď bude poslancom môžeme len dúfať že ostane dobrý nevoľme zlého lebo bude zlý ale voľme toho kto ponúkne nadstavenie systému.
A začnime od zdola informovanosť ta otvára občanom oči.
 
Bude dobrý ale nemôžem ti veriť že to tak ostane na 4roky. Nechcem voliť dobrého ktorý to len teraz vraví a potom...,  chcem voliť toho kto ponúkne zmenu a konkrétnu aby sa nedalo kradnúť aby to bolo tak že sa nebude 15primatorov kandidátov ale ledva jeden dvaja lebo si každý povie tam na meste je to také prísne že si žiadnu zákazku neprihrám tam to je tak sledovane systémovo nadstavené že tam nejdem. Potom sa tam budú hlásiť naozaj ty dobrý lebo zlý už môžu len sedieť a spať na úrade, keď im systém obmedzí možnosti.
 
1. Všetky komisie musia byt verejne nemôže sa stať že si komisia odhlasuje že bude jednať za zavretými dverami, už sa to stalo že niektoré finančné skupiny chcú aby komisie jednali bez prítomnosti médií a ľudí. Mne je jedno čo si dobrý zlý podnikateľ alebo obyčajný človek, hlasuj tak aby sme všetci videli ako si hlasoval.
 
2. Ako sa môže komisia zvolávať na 13:00 alebo 14:00 hod keď sú ľudia ešte v práci. O 17:00 vtedy, a keď je to pre teba neskoro nehlás sa do komisie, komisia ma byt vedy keď už sú ľudia z práce doma aby sa mohli zúčastniť.
 
3. Presná účasť čelenou komisie aby sa nestalo tak ako nedávno že sa bude volať členovi komisie kde si príď, lebo sme neuznášania schopný a on odpovie je pekne som na záhradke a neprídem to ako na čo si išiel do komisie aby si bola na záhradke ? Ty ako člen komisie máš dávať svoj odborný názor. A nie komisiu kôli tebe zvolávať nabudúce zaplatíš všetkým členom aj občanom stratu ktorú kôli tebe majú brali si dovolenku atd..,
 
To je len príklad, nadstavania systému aby sa v ňom nedalo kradnúť aby nebolo všetko za dverami kde nevidíme kto ako hlasoval, ak sa bojíš že takto by všetci videli ako si hlasoval lebo ta zamestnávateľ  ovplivnoval ,  hlasuj za lebo ta prepustím nechoď do tej komisie ani za poslanca ak vieš že na teba bude tlak zhora nehrab sa do komisie ani za poslanca.
 
 
4. Točené komisie aj v komisiách sú ľudia čo podliehajú tlakom finančným podnikateľským preto čelenou bude viac ale na konkrétne sedenie sa budú losovať nikto do predu nebude vedieť kto tam teraz na tomto zasadaný komisie bude sedieť ak chceš mat vplyv podplať si všetkých lebo nevieš ktorý konkrétne bude dnes v komisii sedieť.
"VMČ" dnes neni povinnosť aby sa zverejňovali zápisnice z VMČ prečo nech je to povinnosť. Predseda VMČ  je do 3 dni povinný odovzdať zápisnicu z VMČ primátorovi ale primátor a mesto už neni povinný zápisnicu zverejniť na mestskom webe a zase informovanosť načo je nám mestský web keď sa nedostanem k informáciám. Povinnosť všetky komisii a všetky VMČ bude povinné zverejňovať zápisnice na webe nielen aby sme ich videli ale aj vedeli kto ako hlasoval a  bol by na toho človeka čo hlasuje v komisii vo výbore tlak ale nie zo strany finančných a podnikateľských skupín ale zo strany ľudí aby sa niektorý radšej vzdali členstva v komisii keď ľudia susedia uvidia ako hlasoval a za čo.
 
Aj toto všetko môže poslanec sľúbiť a nakoniec nesplniť preto mi to nesľubuj ale na druhom novom zasadaný zastupiteľstva navrhni,  možno to neprejde ale ja sa ako občan pozriem kto bol proti kto sa zdržal hlasovania ja si ho v meste zastavím spýtam sa ho prečo bol proti, prečo sa zdržal.
 
Základ nesľubuj mi čo všetko bude ,  už neverím bude na teba tlak podľahneš ale keď navrhneš zmenu sýtemu potom ti uverím a môžeš byt aj zlý ja ta budem voliť.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 17:31
snažím sa pochopiť, čo autor chcel povedať... ale je to napísané veľmi zvláštnou slovenčinou...
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 17:34
Jednoduché nevoliť kto je dobrý ale ten kto zmení systém.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 17:36
čítaj aj medzi riadkami...
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 17:42
čítal som aj za riadkami...
"Točené komisie aj v komisiách sú ľudia čo podliehajú tlakom finančným podnikateľským preto čelenou bude viac"

nemôže to napísať normálne?

- komisie navrhujem natáčať na kameru a navrhujem, aby mali viac členov?
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 17:49
A čo z toho keď budú natáčaný keď vie podnikateľ kto v komisii sedí kúpi si jeho hlas ale keď nevie presne koho na konkrétne hlasovanie komisia vylosuje nebude si nikoho kupovať a bude čakať ako to dopadne. Ale systém nikdy nezmenia boja sa.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 17:51
toto je naozaj dobry napad, suhlasim s NAMO
a vybodnite sa laskavo na gramatiku a skladbu viet... kazdy, aj podpriemerne inteligentny, musi pochopit zmysel
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 19:28
Načo publikujete článok, keď máte problém ho vôbec napísať?
Mimochodom, viete že to, o čom ste sa tu útrpne pokúšali napísať článok už má veľmi dobre spracované Transparency international a ponúkla tento systém transparentného riadenia samosprávy okrem iných miest aj Považskej Bystrici, ktorá ho na rozdiel napr. od mesta Martin neprijala?
A boli to práve súčasní poslanci, čo opäť kandidujú aj v týchto voľbách, ktorí robili všemožné obštrukcie, len aby toto hlasovanie v mestskom zastupiteľstve neprešlo!
A zaklincoval to slávny Ferko Matušík: "Hádam nám tu gdosi nebuje robic audity a školenia - kej nesceme brac úplatky , tak nebujeme..."
A teraz pred voľbami sa zrazu všetci bijú do pŕs, že sa polepšili a od nového volebného obdobia budú robiť všetko transparentne.
Na to je však len jeden liek: kopnúť všetkých bývalích poslancov do zadku a voliť nové tváre, aby pochopili, že kto občanov ocigánil raz, nedostane viac v tomto meste šancu.
Pozrime sa na Lackoviča ten to pochopil, aj keď nám trvalo 12 rokov, kým sme ho do toho zadku kopli...
Takže aj my sa máme čo poučiť - nevoliť nikoho, kto nás už raz oklamal, či okradol. Len tak sa nám podarí vychovať čestnú a slušnú samosprávu, lebo táto úloha je len na nás, voličoch.
Darmo nám kandidáti sľubujú pred voľbami hory-doly, jediný spôsob ako im to my môžeme spočítať, je dať im v nasledujúcich voľbách poriadny odpočet.
Totiž na čo sa politici najviac spoliehajú je krátka pamäť voličov a dlhé volebné obdobie...
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 19:48
...článok treba čítať dvakrát aby človek pochopil, ale čo chcelo Transparenty internactional to neviem ale z tohto článku viem čo chcel autor. Takže publikujte ďalej.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 20:07
Transparency international chcelo to isté čo autor článku, len to dokáže podať tak, aby to pochopil každý človek, bez toho, aby musel nejaký článok čítať dva krát.
Inými slovami - načo útrpne vymýšľať niečo, čo už dávno pred nami vymyslel niekto iný a je to aj praxou preverené...
To je ale tá naša považskobystrická ješitnosť - vždy sa potrebujeme naparovať na vlastnom smetisku. Potom to tak aj v meste vyzerá - namiesto toho aby sme sa poučili hoc aj od menšieho mesta, kde to funguje, radšej budeme špekulovať, prečo by sa to u nás nedalo, že my si musíme nájsť vlastnú cestu... a podobné blbosti, a ani sa nenazdáme a 4 roky preletia ako voda v bystrine, a my sme stále na tom istom mieste. Ale tak nám treba - ako to hovorievali naši predkovia: Komu niet rady, tomu niet pomoci!
A tak spokojne objavujme ďalej niečo, čo je už objavené a prežívajme vegetatívne vyhnívanie v ospalej diere, zatiaľ čo v takom Púchove sa z nás už všetci smejú...
A autorovi článku ešte jedna dobre mienená rada z pera klasika slovenskej literatúry Stanislava Štepku:
Ak chcete písať, musíte najskôr veľa, veľa čítať...
A moja rada - začnite trebárs tu: www.transparency.sk
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 20:48
Pozrel som www.trasparency.sk sice zbežne je tam vela omačky nie je to písane priamo ale jedno som si všimol
transparency chce :Sprístupniť rokovania poslaneckých komisií a zapojiť do ich práce občanov

Až na to že komisie v PB su pristupne občanom ale o 13:00 tam príde minumum ludí taže sa priklanam k verzii po 17:00
je konkretnejšie ako všobecne: Sprístupniť rokovania poslaneckých komisií a zapojiť do ich práce občanov
 
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 20:57
Kto sa o problematiku zaujíma hlbšie a dlhšiu dobu, vie, že Transparency ponúkala mestu "na mieru" balíček protikorupčných opatrení, ktoré fungujú v iných mestách, a ktoré by si občania mohli "vybrať" vo verejnej diskusii, lebo pre nich je na prvom mieste občan a nie politik...
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 21:01
Kde najdeme ten balíček na mieru? že sa baliček ponukal vime ale čo v nom presne bolo???
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 21:05
Transparency sú takí istí zdierači ako aj iní. Koncepcia je na 80-90% taká istá-ale chlapia sa, že na mieru, pre každé mesto zvlášť - za 700 000 Sk ! Takto sa pomáha-nezištne pomôcť samospráve. No proste - ohromné !
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 21:08
Čo?! chcú za to 700 000Sk to snáď nie to radšej budeme od začiatku robiť sami ale zadarmo.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 25.11.2010 21:21
Presne takto argumentovali niektorí poslanci. Že načo platiť externú firmu, keď si to môžeme urobiť sami.
Realita je však aká? Zaviedli odvtedy celé dve opatrenia z balíčka: zverejňovanie poslaneckých materiálov a vytvorenie redakčnej rady mestských novín.
Obidve opatrenia však sfušovali, či presnejšie, urobili v ňom diery: na zastupiteľstvo sa dajú dať materiály, ktoré verejnosť ani nevidela. Viď komunitný program.
A redakčná rada? Sama nevie, čo má robiť. Primátor si nedávno uverejnil celostranovú obhajobu svojho súkromného súdneho sporu, a čo s tým urobila redakčná rada?

Život ma naučil nešetriť na veciach, ktoré na seba vedia rýchlo zarobiť.
Tých 600 litrov už možno mohlo byť naspäť len na povinných dražbách.

Je možné že budeme musieť balíček zavádzať nie naraz, ale postupne.
O tom je 92 protikorupčných opatrení, ktoré má vo volebnom programe Zmena zdola. Ale pst, moratóóórium!
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 21:34
Len stále nevieme čo konkretne v balíčku je. Ale vieme že to bude stát 700 000 Sk

Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 21:43
Žiadný baliček toto mesto nespasí, ale dotyčným prefíkancom znepríjemný život. Ale ľudia sú vynachádzavý, tak ako obchádzajú elektronické výberové konania, aj keď sa všetko robí cez ne , ale vyhráva stále firma PSS. Tak prefíkanci vypečú aj s baličkom... A VO TOM TO JE
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 21:55

Ked bude blíček dobre systemovo nadstavený s tým že sa da aktualizovat na konkretne zmeny ktore sa môžu časom objavit, beriem to. Ale skôr sa priklánam k nazoru že si tento balíček sami vytvorime ako ho dat niekomu za peniaze spravit.
Na druhej strane takýto balíček môže vytvorit len nestraná skupina ludí, ale zase znala pomerov v PB.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 25.11.2010 22:31
Konkrétne opatrenia, zavedené v Martine, si môžete pozrieť tu:
http://www.martin.sk/transparentne/
Treba ísť do ľavého panela - časti projektu.

Len pozor, niektoré návrhy TIS poslanci v Martine odmietli.

A doplnil by som pána Romana Bátoru: tá "kniha pravidiel" sú vlastne základné dokumenty mesta. Napríklad: pravidlá hospodárenia, rokovací poriadok, štatúty mestských organizácií, etické kódexy atď. Je v tom aj kus právnickej práce, aby to sedelo dokopy a pritom rešpektovalo aj napríklad existujúci informačný systém mesta atď.
Anonym píše:
Pátek 26.11.2010 06:54
Martin ako mesto má zavedené ISO9001 asi jediná samospráva na Slovensku.
Anonym píše:
Pondělí 06.12.2010 20:34
Zmena je v tom, že primátor si ten článok musel zaplatiť ako súkromná osoba. Nebyť rady, tak sa to nestane
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 21:53
Balíček "na mieru" znamená, že Transparency naštartuje v danom meste verejnú diskusiu s občanmi, na ktorej postupne predstaví jednotlivé protikorupčné opatrenia, nastaví mechanizmus ich výberu (dotazníkove ankety pre občanov, zriadenie "medzirezortných" pracovných skupín, kde majú prevahu občania a nie politici...) až po záverečnú schvaľovaciu diskusiu, kde sa občanom nakoniec prednesie aké opatrenia si vybrali - vznikne tak akási doslova kniha "pravidiel hry"
podľa ktorých potom mesto funguje - ak tie pravidlá ovšem poslanci MsZ schvália.
Problém Považskej Bystrice je v tom, že mesto ani nechcelo ísť do takejto spolupráce s Transparency - poslanci to svojimi obštrukciami pri hlasovaní zmarili!
Takže konkrétny balíček pre Bystricu nemôžete vidieť nikde, lebo si nepamätám že by sa v kine Mier uskutočnila nejaká verejná diskusia na túto tému...
A občanom sa potom povie, že by to bolo drahé, treba šetriť - je kríza (treba 4 roky budovať Mariánske námestie).
Ale kam nás toto "šetrenie" našich poslancov priviedlo vidíme všetci...
Ešte pár úvah k cene takejto parády:
V záujme objektivity zostaví obyčajne Transparency tím ľudí, ktorý má daný projekt na starosť - sú to obyčajne ľudia zo vzdialenejších lokalít ako je samospráva pre ktorú daný projekt spracovávajú, aby bola zaručená objektivita a neprepojenosť tímu s miestnou samosprávou. Títo ľudia to potom robia ako svoje zamestnanie, za ktorým musia navyše cestovať riadny kus cesty. Materiál, ktorý takto vznikne je doslova kniha, ktorú (obrazne) napísali občania pre "svojich" politikov aby vedeli ako sa majú správať pri výkone funkcie poslanca či primátora. A že tento špás aj niečo stojí, to je jasné - alebo chodí niekto z nás do roboty len pre pocit z dobre vykonanej práce a výplatu necháva zamestnávateľovi?
Áno už počujem to povestné považskobystrické šomranie - šak my by sme si to vedeli vymyslieť aj sami a zadarmo! Nie nevedeli - za 20 rokov po "nežnej" to nedokázalo žiadne zastupiteľstvo. A dôvod? Jednoduchý - urobili by sme capa záhradníkom. Žiadny poslanec si predsa neupletie bič sám na seba. Túto knihu pravidiel hry musí svojim politikom napísať občan. A je dobré ak mu pri tom pomôžu aj nejaký odborníci, ktorí sa môžu oprieť o skúsenosti z krajín, kde to funguje nie 20, či 40 rokov...
Všetci predsa chceme aby to aj u nás raz vyzeralo ako v Rakúsku, či vo Švajčiarsku... :-)
Roman Bátora
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 22:15
Dosť to pripomína ISO 9001
Len škoda že aj v parlamente taký balíček neni v parlamentze NR SR.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 22:17
Áno, Švajčiarsko, to chceme. Ale tuším to tu už niekto skúšal? Nie nahodou pán Mečiar? Cmuk
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 22:25
Motáš hrušky s jablkami, tu neide o parlamentnú (veľkú) politiku. Tu ide o to urobiť si poriadok na vlastnom dvore, teda aby Bystrica vyzerala aspoň tak ako Púchov
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 22:29
Ty si bol niekedy v Púchove. Tak to je iná diera. Ja by som tam nechcel bývať ani keby mi tam dali byt zadarmo. Studené mesto. Akurát ten sterd vybudovali, ale ináč nič moc. Považská je krajšia. Škoda, že ju týto chruňovia za 4 roky riadne nevylepšili/ okrem dialničiarov/.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 22:47
Uznávam, že niekomu môže prílišný lokálpatriotizmus obmedziť schopnosť pozerať sa na svoje mesto objektívne, ale:
koľko škôl v PB je zateplených?
natočila niekedy nejaká televízia reportáž o PB ako o meste, kde sa ukážkovo separuje a spracováva komunálny odpad?
a mohol by som pokračovať, ale nechcem , lebo aj ja som vlastne lokálpatriot...
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 22:37
Lenže Mečiar chcel výsledky, ktoré by si pred plebiscitom nadiktoval. Toto je o niečom inom. Cmuk, cmuk.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 22:41
čo tu stále splietaš nejakého mečiara, ktorý skončil na smetisku dejín, sedel nejaký mečiar niekedy v MsZ v PB???
Anonym píše:
Čtvrtek 25.11.2010 22:46
Mečiar, nie. Ale jeho odchovancia spolupútnici áno. Mám menovať?
Anonym píše:
Pondělí 06.12.2010 21:10
No menuj ty vševed.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359