Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / micless / Fotodokumentačná návšteva priestorov bývaleho Colmetu - predtým Farmetu ...

Fotodokumentačná návšteva priestorov bývaleho Colmetu - predtým Farmetu ...

Autor: Michal Bajzík Poslední změna: Sobota 16.01.2010 12:38
Podrobná fotodokumentácia priestorov starej, novej valcovne a lisovne, v ktorých kedysi pracovali zamestnanci Colmetu, predtým Farmetu a iných firiem, ktoré kedysi využívali tieto priestory v Považských strojárňach. Za vybavenie vstupu a pozvanie vďačím Stanovi Bednárovi.

Na začiatok musím napísať, že sa jednalo o návštevu týchto objektov, ktoré sa podarilo vybaviť legálnou cestou a nejedná sa teda o žiadne vniknutie do týchto priestorov "na čierno". Za ochotné prevedenie priestormi a za zaujímavé vysvetlenie touto cestou by som veľmi rád poďakoval správcovi týchto priestorov.

Nebudem písať veľa, ale na zopár vecí sa predsa len oplatí poukázať. Tak napríklad na fakt, že tieto priestory v súčanosti zívajú prázdnotou a to predovšetkým prázdnotou po ľuďoch, nakoľko vybavenia je v týchto priestoroch ešte stále dostatok. Bohužiaľ budúcnosť zariadení je viac-menej spečatená v ceste na šrotovisko, kde budú z nich aspoň nejaké prostriedky pre budúceho potenciálneho majiteľa. Bolo by asi veľmi naivné myslieť si, že v týchto priestoroch ešte niekedy budú tieto linky pracovať. Predpokladá sa, že budúci majiteľ využije iba priestory týchto hál na svoju výrobu, prípadne ich dá zrovnať so zemou a postaví svoje vlastné, nízkonákladové. 

Ďalšou vecou, ktorú by som rád zvýraznil je aj fakt, že v týchto halách ešte stále nájdeme osobné veci v skrinkách presne tak, ako by sa sem ľudia mali na ďalší deň vrátiť a pokračovať v práci. Vidiet to môžete aj na fotkách pod článkom a následne aj v galérií.  Od správcu sme sa dozvedeli, že ľudia tu skončili doslova z minúty na minútu - zhasli svetlá a koniec. Pretože inak by sme tu toľko osobných vecí asi nenašli. Je to naozaj smutná realita, ktorá postihla týchto zamestnancov.  

A ešte posledná informácia, ktorá stojí za zmienenie je fakt, že dané budovy na fotografiách spolu s rozsiahlymi pozemkami by prípadného záujemcu mohli vyjsť na cca 100 000 000 sk, avšak dá sa počítať aj s dohodou.

Podrobnú galériu nájdete na tomto linku   http://povazska-bystrica.otvorene.sk/Members/micless/povazske-strojarne-htc-farmet-a-naposledy-colmet

P.S: Ospravedlňujem sa, ak sú v galérií nejaké nepresné údaje, nie som odborník na tieto záležitosti, snažil som sa len zhruba popísať priestory, odkiaľ daná fotka pochádza. 

P.S 2: autorom všetkých fotografií je Michal Bajzík, akékoľvek používanie fotiek na iné účely ako na prezeranie na tejto stránke bez súhlasu sú zakázané.

skrinky plne osobnych veci, od uterakov, cez pohare, dochucovadla.. az po literaturu, ludia si to nemali ani cas zobrat so sebou

 

vsetko tak.. ako by sa zajtra pokracovalo

 

Anonym píše:
Sobota 16.01.2010 19:31
p.Bajzík, trochu ste zahltili web, fotky by mali byt prehľadne na jednej stránke a neviem, čo ste chceli týmto príspevkom povedať. Ak to, že vedenie privatizérov v HTC je banda darebákov, to mi vieme. A tí čo to nevedia, z vašeho príspevku to nepochopia.
redakcia
redakcia píše:
Sobota 16.01.2010 21:20
Desiatky fotiek nemôžu byť v jednom článku - to by sa načítaval niekoľko minút. Na väčšie množstvo fotografií slúži fotogaléria, kde sa dá preklikávať medzi fotkami a komentovať jednotlivé fotografie.
Michal Bajzík
Michal Bajzík píše:
Sobota 16.01.2010 23:13
add 1. nechapem trocha co som zahltil, ale myslim ze tento problem asi redakcia vyriesila, add 2. príspevkom som chcel povedať presne to čo som povedal a add 3. o tom ci je HTC banda darebakov alebo nie, tazko povedat, ked som sa rozpraval s byvalym zamestnancom, povedal mi, ze vsetci asi aj vratane vas nadavali na HTC, ked to vsak predali inym firmam - ako napr. Med povrly potom az zistili, ze vlastne za HTC sa az tak mizerne nemali.. cize niekedy mozno menej nadavat.. ved HTC tych ludi neprepustilo.. do konkurzu sa dostal az colmet, ale ako hovorim, ja som odobrnik na tieto zalezitosti neni, vsetky informacie, ktore mam mam od byvalych zamestnancov, a od toho spravcu, ak viete viac.. nech sa paci
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 17.01.2010 00:37
Tým "zahltením" asi čitateľ myslel to, že hromadný upload fotiek sa objavil v "aktuálnych zmenách", kam si ľudia chodia kontrolovať najnovšie príspevky. Ale to nie je chyba autora, ale nastavenie webu. Druhá čitateľská výhrada možno vychádza z toho, že Michalovi Bajzíkovi je vlastné vyjadrovať sa objektívom, a nie klávesnicou :-)

Neviem, čo presne chcel svojím príspevkom povedať Michal, ale viem, ako som to vnímal ja.

Považská nemá estetiku toho druhu, ako Banská Štiavnica, alebo hoci Bytča. Ak tu chce človek vidieť krásu, musí ju nájsť v priemyselných objektoch, vrátane zanedbaných, alebo opustených.

Michal to vidí, pozrite sa:
http://povazska-bystrica.otvorene.sk/[…]/image_view_fullscreen

alebo táto:
http://povazska-bystrica.otvorene.sk/[…]/image_view_fullscreen

a táto:
http://povazska-bystrica.otvorene.sk/[…]/image_view_fullscreen

Druhý kopanec do hlavy zas dáva rýchlosť, v akej museli pracovníci "svoju" halu opustiť. Na pracovisku to vyzerá, ako keby ľudia ušli pred nájazdom, alebo ich uniesli mimozemšťania:

http://povazska-bystrica.otvorene.sk/[…]/image_view_fullscreen

Niekto uprostred smeny prišiel a povedal - končíme:
http://povazska-bystrica.otvorene.sk/[…]/image_view_fullscreen
 
Na iného návštevníka zas zapôsobia iné fotky. Napríklad tie panorámy. A úplne inými očami sa budú pozerať tí, ktorí tam niekedy pracovali.
Preto som rád, že Michal urobil takú rozsiahlu galériu, aj keď celú podrobne si ju nepozrie každý.
Anonym píše:
Úterý 19.01.2010 09:17
          Iste si spomeniete na nezvestneho teraz neviem či posledného, skratka alebo jedného z posledných
generalneho riaditeľa Farmetu, Colmetu alebo ako sa ta firma volala Jozefa Špánika ?!

Čo je s tým chlapom ?
Vie mi niekto odpovedať ?
Ď.
Anonym píše:
Středa 10.02.2010 09:10
Momentálne je chudáčik na úrade práce.
Anonym píše:
Středa 10.02.2010 15:34
Najdeš tu odkaz na email: farmet píš možno odpovedia.
Anonym píše:
Středa 20.01.2010 21:43
Bude o Farmete aj seminárna práca časom to bude na www.farmet.sk
Kto chce prispieť spomienka kontak na niekoho z farmetu, technológia výroby atd.. nech píše na: robilsom@farmet.sk
Anonym píše:
Středa 16.02.2011 22:29
Z tejto firmy som odchádzal po 20 rokoch z vlastného rozhodnutia v roku 2006.Neodchadzalo sa mi vtedy ľahko.Potom o dva roky tato firma skončila.Je mi to ľúto,aj my sme ju budovali.Ja som dostal aspoň všetky výplaty.
Anonym píše:
Středa 16.02.2011 22:55
Zatial so prečítaj na www.farmet.sk tvoj príspevok ak niaky maš čakám na farmet@farmet.sk

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359