Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / ZIVOT.AZET.SK | Sú to supermani! Títo politici robia viac funkcií naraz, koľko za ne berú?

ZIVOT.AZET.SK | Sú to supermani! Títo politici robia viac funkcií naraz, koľko za ne berú?

Autor: Mesto Poslední změna: Úterý 08.10.2013 15:10
[2013-10-08] Predstavte si politika, ktorý je poslancom parlamentu, primátorom mesta a ešte aj poslancom VÚC. Má funkcií ako kalkulačka, ale tvrdí, že všetko stíha.
ZIVOT.AZET.SK | Sú to supermani! Títo politici robia viac funkcií naraz, koľko za ne berú?

Ján Podmanický, Jana Vaľová a Pavol Frešo stíhajú okrem funkcie poslanca NR SR vykonávať zároveň aj ďalšie dve. Autor fotografie: Miro Miklas, Tomáš Bokor, anc

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://zivot.azet.sk/clanok/14904/su-to-supermani-tito-politici-robia-viac-funkcii-naraz-kolko-za-ne-beru.html

 

Sú to supermani! Títo politici robia viac funkcií naraz, koľko za ne berú?

Predstavte si politika, ktorý je poslancom parlamentu, primátorom mesta a ešte aj poslancom VÚC. Má funkcií ako kalkulačka, ale tvrdí, že všetko stíha.

 

Takých má Slovensko plno.

Medzi „supermanmi“ sa dajú nájsť muži aj ženy. Poslankyňa Národnej rady SR Jana Vaľová (Smer) je poslankyňa VÚC a primátorka Humenného. Po zrátaní platov vychádza, že berie mesačne vyše 6-tisíc eur. Richard Raši (Smer) je primátor Košíc a poslanec Národnej rady, berie vyše 7-tisíc. Zaujímavý je Pavol Frešo, lebo ten okrem kresla poslanca Národnej rady a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja šéfuje aj SDKÚ.


Mamonárstvo?

Keď na „supermanov“ niekto poukáže, bránia sa ako naozajstný Clark Kent. Najviac im leží v žalúdku divoký poslanec Igor Matovič. Ten v parlamente predložil návrh, aby sa funkcie kumulovať nemohli. Parlament ich zmietol zo stola. Bez ohľadu na to, kto by návrh predložil, poslanci by ho vždy prevalcovali.

 

Igor Matovič dvakrát navrhol zákon, ktorým by zakázali politikom mať množstvo funkcií, ale nepochodil.

Igor Matovič dvakrát navrhol zákon, ktorým by zakázali politikom mať množstvo funkcií, ale nepochodil.


„Cítil som sa, ako keby som hádzal hrach na stenu. Poslankyňa Jana Vaľová napríklad hovorila, že keď je na rokovaní parlamentu v Bratislave, tak má v Humennom zabezpečený riadny chod úradu. Ale veď práve o to ide – ona musí zabezpečiť a platiť z mestských peňazí jedného človeka ktorý namiesto nej robí jej prácu, kým je ona v Bratislave.  Lenže ju ľudia nezvolili za primátorku Humenného na to, aby zabezpečovala chod iným človekom, ale na to, aby sa mestu venovala. Keď rokuje parlament a ona je tri týždne v Bratislave, tak neexistuje, aby sa dokázala venovať aj Humennému. Tak fungujú všetci, čo majú viac funkcií,“ tvrdí Matovič. „Je to plytkosť, mamonárske zištné správanie. Tu majú jeden plat, tam druhý, hentam tretí. Predstavte si, ako môže byť niekto naraz primátorom Košíc a poslancom. Čistá nestíhačka,“ hovorí Matovič, čím poukazoval na Richarda Rašiho (Smer).Dušan Galis už nie je len poslancom parlamentu a splnomocnencom vlády pre mládež a šport. Popritom stíha byť aj trénerom Slovana Bratislava.

Dušan Galis už nie je len poslancom parlamentu a splnomocnencom vlády pre mládež a šport. Popritom stíha byť aj trénerom Slovana Bratislava.

Najnovší prírastok do rodiny multifunkčných politikov je Dušan Galis – poslanec, splnomocnenec vlády pre mládež a šport a teraz aj poradca realizačného tímu futbalového klubu Slovan Bratislava. Matovič však hovorí, že Galis nie je problémom, lebo on na rokovania parlamentu chodí a „je tu určite častejšie ako iní s viacerými funkciami“. Ešte lepší je ďalší smerák Vladimír Maňka, ktorý stíha bruselské povinnosti europoslanca a zároveň dokáže „plnohodnotne“ plniť povinnosti v budove na banskobystrickom Námestí SNP, keďže je aj predsedom kraja.Juraj Blanár – tento fešák má tiež dobrú kondíciu, dokáže byť poslancom v Bratislave a predsedom kraja v Žiline.

Juraj Blanár - tento fešák má tiež dobrú kondíciu, dokáže byť poslancom v Bratislave a predsedom kraja v Žiline.

Nestíhajú

O tom, že sa multifunkční poslanci nedokážu všetkým aktivitám venovať naplno, svedčia aj výpisy z hlasovaní v Národnej rade. Parlament vždy funguje tak, že poslanci z vládnych strán majú najvyššiu účasť na hlasovaniach, keďže sa snažia podporovať vládne návrhy. Naopak, poslanci z opozičných strán na protest často odchádzajú zo sály, nehlasujú a majú najvyššie absencie.

 

Ešte výkonnejší je Vladimír Maňka, ktorý je schopný skĺbiť prácu europoslanca v Bruseli s prácou predsedu kraja v Banskej Bystrici.

Ešte výkonnejší je Vladimír Maňka, ktorý je schopný skĺbiť prácu europoslanca v Bruselis prácou predsedu kraja

v Banskej Bystrici.

 

V tomto volebnom období sa v parlamente hlasovalo 2 359-krát. Najvyššiu účasť má smerácky poslanec František Petro, ktorý chýbal iba 33-krát. Za ním sú ďalší smeráci Daniel Duchoň a Marián Kovačócy, ktorí chýbali 40-krát. Lenže ich stranícky kolega a zároveň primátor Košíc Richard Raši je až pri 555 hlasovaniach evidovaný ako neprítomný. Štrnásťkrát predložil predsedovi parlamentu ospravedlnenku, že nebude na rokovaní parlamentu pre „neodkladné pracovné povinnosti“. Lebo nestíha byť naraz aj v Košiciach, aj v Bratislave.


Primátor Košíc Richard Raši je až pri 555 hlasovaniach evidovaný ako neprítomný.

Primátor Košíc Richard Raši je až pri 555 hlasovaniach evidovaný ako neprítomný.


Podobne chýbajú na hlasovaniach i ďalší vládni poslanci s viacerými funkciami – Igor Choma 439-krát, Ján Podmanický 404-krát. Rekordérmi v počte nehlasovaní sú opoziční poslanci. Najväčšie číslo v kolónke „neprítomný“ má Magdaléna Vášáryová z SDKÚ (686).


Zaujímavá je poslankyňa Magdaléna Vášáryová, ktorá síce nemá funkcií ako kalkulačka, napriek tomu najviac chýbala pri hlasovaniach.

Zaujímavá je poslankyňa Magdaléna Vášáryová, ktorá síce nemá funkcií ako kalkulačka, napriek tomu najviac chýbala pri hlasovaniach.

 


Rekordér Smeru z Považskej Bystrice: 8 funkcií

Slovo superman sa pre multifunkčných politikov používa od vlani, keď Hospodárske noviny zistili, že Smer má rekordéra – Karola Janasa. Je to primátor Považskej Bystrice a v čase medializovania jeho prípadu mal osem rôznych funkcií plus dve stranícke. Okrem riadenia mesta stíhal výučbu na troch vysokých školách, na dvoch z nich mal plný úväzok! Okrem toho je poslanec Trenčianskeho samosprávneho kraja, člen správnej rady Ústavu pamäti národa, funkcionár zväzu protifašistických bojovníkov, člen futbalového zväzu. A v strane bol predsedom okresnej rady Smeru a šéfom poslaneckého klubu Smeru v Trenčianskom kraji. Kolegovia z ďalších denníkov potom zistili, že z platených funkcií má nárok na mzdu najmenej 9-tisíc eur.

Primátor Považskej Bystrice Karol Janas.

A prečo superman? Lebo vlani v decembri bol podľa jeho hovorcu denne v mestskom úrade v Považskej Bystrici, no novinári získali podpísanú prezenčnú listinu z univerzity v Trenčíne (tam tiež pracuje na plný úväzok). Zistili, že i v univerzite bol každý pracovný deň zapísaný ako prítomný. Vtedy sa začali ironické poznámky, že buď dokáže byť na dvoch miestach naraz, alebo je rýchly ako superman a vie byť raz na jednom a raz na druhom mieste bez toho, aby niekde chýbal. Poslanec považskobystrického mestského zastupiteľstva Juraj Smatana hovorí, že časť funkcií Karola Janasa má charakter politického koryta, to je napríklad miesto člena správnej rady Ústavu pamäti národa (pred rokom ho do funkcie zvolil parlament), a skombinovať sa to dá. „Ale kombinovať prácu vysokoškolského učiteľa, poslanca VÚC, primátora a ďalších funkcií, to musí byť na úkor kvality.“ Ešteže pán primátor učí politológiu, a nie medicínu. Hoci aj takých ministrov sme mali.

 


Príklady zárobkov

Andrej Hrnčiar je poslanec Národnej rady a zároveň primátor Martina.

Základný plat poslanca NR SR bol vlani 1 961 eur plus paušálne náhrady –

bratislavský poslanec 1 385 eur mimobratislavský 1 615 eur. Dohromady mal teda

bratislavský poslanec 3 346 eur a mimobratislavský 3 756. K tomu sú príplatky, ak má

poslanec funkciu – podpredseda výboru 83 eur, predseda výboru 166 eur

, podpredseda parlamentu 332 eur, predseda parlamentu 498 eur.

Keď má Richard Raši ako poslanec 3 576 eur a ako primátor Košíc 4 405 eur,

mesačne mu vychádza 7 981 eur. Andrej Hrnčiar má 3 576 eur plus za primátora

Martina 4 172 eur, dokopy 7 748 eur. Pavol Frešo ako poslanec dostáva 3 346 eur,

ako predseda kraja 3 220 eur, dohromady 6 566 eur. Ešte lepšie je na tom

napríklad Vladimír Maňka, pri ktorom je len plat europoslanca 7 665 eur.

Keď politikom vyčítajú, že majú plno platených funkcií, tak sa niektorí bránia, že časť

výplaty dávajú na charitu alebo sa časti platu vzdávajú.                                                Andrej Hrnčiar je poslanec Národnej

                                                                                                                                        rady a zároveň primátor Martina.
Vybraní poslanci, ktorí majú viac funkcií

 

Dušan Galis (Smer) – poslanec Národnej rady, splnomocnenec vlády pre mládež a šport, futbalový tréner

Andrej Hrnčiar (Most-Híd), poslanec Národnej rady, primátor Martina

Juraj Blanár (Smer) – poslanec NR SR, predseda Žilinského samosprávneho kraja

Pavol Frešo (SDKÚ) – poslanec NR SR, predseda Bratislavského samosprávneho kraja, predseda SDKÚ

Igor Choma (Smer) – poslanec NR SR, primátor Žiliny, poslanec Žilinského samosprávneho kraja

Ján Podmanický (Smer) – poslanec NR SR, starosta Starej Bystrice, poslanec Žilinského samosprávneho kraja

Peter Pollák (OĽaNO) – poslanec NR SR, splnomocnenec vlády pre rómske komunity

Richard Raši (Smer) – poslanec NR SR, primátor Košíc

Jana Vaľová (Smer) – poslankyňa NR SR, primátorka Humenného, poslankyňa Prešovského samosprávneho kraja

Monika Flašíková-Beňová (Smer) – europoslankyňa, poslankyňa bratislavského mestského zastupiteľstva, kandiduje za predsedníčku VÚC

Vladimír Maňka (Smer) – europoslanec, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja

 


Občan
Občan píše:
Úterý 08.10.2013 21:41
Ja si osobne myslím, že pán Janas má ešte rezervy!
Určite by ešte 2 -3 dobre platené fleky k tomu čo má zvládol!!
Anonym píše:
Středa 09.10.2013 09:13
On by zvládol aj viac. Veď okrem terajších funkcionárskych povinností ešte stíha písať články a robiť každotýždennú cenzúru v miestnych Novinkách. Je súčasťou každého podujatia, na ktorom sa stretne pohromade viac ako 20 dôchodcov, robí si stavbyvedúceho na prestavbe rodinného domu, cestuje po celej Europe a doplňa si vzdelanie... Je to jedným slovom SUPERMAN.
Anonym píše:
Středa 09.10.2013 11:51
Tesme sa! Pre mna je predsa vedomie, ze mesto vedie jeden tak nadpriemerne schopny superman, opravdu hrejivym pocitom. Lepsie predsa nemozno Povazsku Bystricu zviditelnit, od Zahoria az po Humenne, a preto: HORSA,VOLME DALEJ JANASA!!!! (Alebo spametajte sa, a nevolte dalej trkvasa!!!!)
Anonym píše:
Středa 09.10.2013 16:38
Možno primasovy krivdíte.Ved pod jeho dohľadom fy Megaešte veľmi sofistikovane prerozdeľuje zisk za separovaný zber druhotných surovín v PB pre tých ,čo diskretne prikyvujú k zvyšovaniu poplatkov za komunalny odpad.Takže další job ekonomicke vlastne poradenstvo.Na toto treba talent aj ked bezohladny.
pozn
pozn píše:
Středa 09.10.2013 20:55
Ak ste si všimli niektoré zdroje tohto fora stíchli.Dva postrehy.UPN má na nich nejake poznatky a je tam persona ,ktorá to supervizoruje-nakoľko má popri volnočasovej funkcii primátu na to priestor i eminenntný záujem.
Expanzia Smeru je jasná ,aj ked vlastný by to zvládli bez janasná

 
Anonym píše:
Čtvrtek 10.10.2013 06:08
Je nepochybné, že vyscanec Janas sa snažil dostať do upn aj kôli tomu, aby mohol vydierať zopár ľudí aj z tohto dôvodu. Je to jeho štýl práce, ale vydierať môže len vydierateľných. Tých nevydierateľných bude pre istotu veľkým oblúkom obchádzať.
A to, že tu sa zapája už len málo ľudí, súvisí skôr s tým, že pán Smatana začal naháňa príliš veľa zajacov (napr. komunál, parlamet, teraz vúc a to dokonca dva posty a pod.) a nič nedotiahne.
Robiť niečo len pro forma je začiatok konca. Aj tu sa už len mláti prázdna slama!
učiteľ
učiteľ píše:
Čtvrtek 10.10.2013 14:00
Okrem chamtivého Janasa k nim zrejme pribudne aj tour de Baška flaška. Asi mu bolo málo na ministerstve obrany. Včera sa bol ukázať aj na našej obchodnej akadémii. Tajtrlíkoval okolo ešte stále riaditeľ Bologa známy po celom slovensku ako pornomaniak, ktorému kukláčí zhabali počítač plný nelegálneho porna. Vážení to vám bola dvoja naozaj radosť pozerať. Chýbal už iba superman Janas.
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Čtvrtek 10.10.2013 19:42
A keď príde deň volieb, tupovoličská čvarga všetkého druhu ich opätovne zvolí do ich funkcií.

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359