Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / TSK | Prečo Trenčiansky samosprávny kraj stále nemá rozpočet

TSK | Prečo Trenčiansky samosprávny kraj stále nemá rozpočet

Autor: Mesto Poslední změna: Úterý 01.10.2013 17:01
[2013-09-23] V júli 2013 nemal Trenčiansky samosprávny kraj stále schválený rozpočet na roky 2013 - 2015.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://www.tsk.sk/trenciansky-samospravny-kraj/aktuality/preco-trenciansky-samospravny-kraj-stale-nema-rozpocet.html?page_id=63446

 

Prečo Trenčiansky samosprávny kraj stále nemá rozpočet

Rozpočet Trenčianskeho samosprávneho kraja na roky 2013 – 2015 bol síce schválený uznesením Z TSK č. 572/2013 zo dňa 24.6.2013 ale s pozmeňujúcimi poslaneckými návrhmi bez toho, aby boli tieto prerokované v niektorom z poradných orgánov TSK. Takto schválený rozpočet je v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách a pre Trenčiansky samosprávny kraj je nevýhodný:

  • nekryje záväzky vyplývajúce z dlhodobých zmluvných vzťahov,
  • nezahŕňa investičné akcie, ktoré je nevyhnutné realizovať z dôvodov efektivity a zákonnosti,
  • nezohľadňuje vyrovnanosť zdrojov financovania,
  • vzhľadom na neschválenie kompetencií predsedu TSK na uskutočňovanie zmien rozpočtu a schválenie rozpočtu poslancami na úrovni ekonomických podpoložiek bez pozmeňujúcich návrhov rozpočtu v programovej štruktúre je zapracovanie poslaneckých návrhov schválených na úrovni ekonomických položiek nerealizovateľné.

Na základe uvedených skutočností predseda TSK pozastavil výkon tohto uznesenia.

K zásadným zmenám predloženého návrhu rozpočtu v členení požadovanom poslancami došlo aj napriek vyjadreniam predsedu poslaneckého klubu Smer-SD, ĽS HZDS doc. PhDr. PaedDr. Karola Janasa, PhD. „...Zastupiteľstvo a poslanci očakávajú od Trenčianskeho samosprávneho kraja len jedno jediné a to je transparentný, podrobne rozpoložkovaný a konsolidačný rozpočet. Nič iné nechceme, nechceme žiadne zmeny, chceme len to, čo bolo v minulosti predložené, aby sa transparentne rozpoložkovalo a to sa dodnes nestalo.“

Preto nie je na mieste vyjadrenie poslanca doc. PhDr. PaedDr. Janasa, PhD. „...Viacerí poslanci sú presvedčení, že vedeniu župy sa rôznymi obštrukciami darí sabotovať úsilie poslancov všetkých politických strán o prijatie transparentnejšieho, konsolidačného, a najmä na reálnych rozpočtových východiskách založeného rozpočtu...“.

Sabotuje rozpočet ten, kto predloží návrh rozpočtu spracovaný v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách, v súlade so zákonom o štátnom rozpočte a v súlade s memorandom o spolupráci pri uplatňovaní rozpočtovej politiky orientovanej na zabezpečenie finančnej stability verejného sektora na rok 2013 podpísaným medzi vládou SR a združením samosprávnych krajov v SR „SK8“ alebo ten,

  • kto vypustí návrh rozpočtu z programu decembrového rokovania zastupiteľstva bez akejkoľvek odbornej diskusie, a to aj napriek odporúčajúcemu stanovisku hlavného kontrolóra na jeho schválenie,
  • kto pri opätovnom predložení návrhu rozpočtu na januárové rokovanie zastupiteľstva tento neschváli a to opätovne bez akejkoľvek odbornej diskusie,
  • kto požiada o zvolanie rokovania zastupiteľstva s jediným bodom programu „Návrh programového rozpočtu TSK na roky 2013 – 2015“ a neschváli jediný bod programu tohto zasadnutia,
  • kto na júnovom rokovaní zastupiteľstva schváli rozpočet v požadovanej štruktúre (s podpoložkami) so zásadnými zmenami len na úrovni položiek bez kompetencií predsedu na vykonávanie zmien rozpočtu a to ani vo výške 1 Eur?

Na mieste je teda otázka, kto a najmä z akých dôvodov sabotuje rozpočet a brzdí financovanie jednotlivých činností Trenčianskeho samosprávneho kraja, rozvoj Trenčianskeho samosprávneho kraja a poškodzuje jeho dobré meno, lebo ak sa vylúči neznalosť, nastupuje úmysel.

Podrobnejšie zdôvodnenie rozporu so zákonom a nevýhodnosti takto schváleného rozpočtu je v prílohe „Stanovisko k Rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja na roky 2013 – 2015“.

Kompletný dokument so stanoviskom je v prílohe na stiahnutie.

zverejnené 25. júla 2013

 

 

hypotetik
hypotetik píše:
Úterý 24.09.2013 11:10
A nebude to tak, že Janas blokuje rozpočet, aby mal končiaci Sedláček pred voľbami zviazané ruky, mohol robiť len nevyhnutné finančné operácie a teda viac zostane Baškovi?
Anonym píše:
Úterý 24.09.2013 13:50
Tak nejak to asi bude - je to dosť priehľadné, lebo im ide hlavno o vlastné "korytá". Až niekde ďaleko sú potreby voličov
Anonym píše:
Úterý 24.09.2013 18:31
Je to možné, Janas sa prevelice snaží zavďačiť Baškovi.
Anonym píše:
Pátek 27.09.2013 10:24
 
Anonym píše:
Čtvrtek 26.09.2013 21:46
 Aj vďaka takým ********** ako Janas sme čo sa týka školstva úplne v ****!
http://www.sme.sk/c/6949745[…]ostali-pat-ceskych-ano.html
volič
volič píše:
Sobota 28.09.2013 11:13
Pan Smatana prosime Vas,ozrejmite nam voličom,ako to bolo na zastupitelstve ,slovnym utokom Janasa na vašu adresu, a udajnymi uražkami p.byvaleho riaditela meskych lesov p.Pruszkaja, a prečo sa stratil zaznam.Dakujeme.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 28.09.2013 11:33
Dobrý deň, ostatné zastupiteľstvo bolo naozaj dosť divoké. Pán primátor ho pojal ako súčasť svojej predvolebnej kampane do VÚC. Nevídaného dna dosiahol vtedy, keď "uviedol" bod Interpelácie poslancov svojím asi 20-minútovým preslovom, v ktorom prečítal všetky úspechy mesta pod jeho vedením. Považujem to za hrubé porušenie rokovacieho poriadku a zneužitie priestoru mestského zastupiteľstva. Druhé iskrenie nastalo vtedy, keď som položil otázku, či máme na prevzatie nákladov na vedenie futbalového oddielu mužov, vzhľadom na zhoršenie finančného zdravia mesta Považská Bystrica a prepad v rebríčku slovenských miest, čo sa týka financií. O tom urobím podrobnejší článok. Čo sa týka strateného záznamu - neviem presne, o čo ide, aký záznam sa stratil? Predpokladám že zastupiteľstvo bude vysielané v TV Považie aj ITV, keďže na zastupiteľstve natáčali obe mestom platené televízie.
volič
volič píše:
Sobota 28.09.2013 13:06
Velmy pekne dakujeme,ešte poprosime ako to bolo s p PRUSZAJOM. prajeme vela zdravia a uspechov.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 28.09.2013 13:18
Do diskusie občanov sa prihlásil bývalý riaditeľ mestských lesov p. Pruszkay, a prečítal svoje stanovisko k viacerým výrokom, ktoré zazneli na zastupiteľstve od primátora a iných poslancov, členov dozornej rady, na jeho adresu. Vyvracal ich tvrdenia o jeho zlom hospodárení a podobne. Potom reagoval člen dozornej rady poslanec František Matušík, dosť ohnivo, ťažko to tlmočiť - hovoril o údajnej nevýhodnosti predaja dreva cez sprostredkovateľov, hospodárení s hájovňou, vyčítal p. Pruszkayovi že sa nevie vyrovnať so svojím odvolaním a podobne.
Potom už Ing. Pruszkay nemohol reagovať, keďže v diskusii má občan iba 5 minút. Odhadujem že výroky ktoré tam zazneli ešte budú mať dohru.
Zaujímavé bolo vyjadrenie primátora Janasa, že už nemieni počúvať obvinenia a klebety že chce predať alebo prenajať mestské lesy, a tak predloží VZN, ktoré by podmienilo predaj alebo prenájom mestských lesov obecným referendom občanov. Osobne si myslím, že to by bol dobrý ochranný mechanizmus, aj keď žiaľ - neochránil by mestské lesy pred prípadnými exekútormi.
Treba si pozrieť zastupiteľstvo v TV, - ak nemáte možnosť, čoskoro budeme mať nahrávku aj na internete.
lesak
lesak píše:
Neděle 29.09.2013 19:12
Poznam Mariana je to profesional.Je uplne iste že si ho prizvú kompetentní.No a tam by to mali odtajniť.Ake päť minút.Táto problematika si možno žiada iný režim ,preto to hurvínek zle vyhodnotil./pozor nikoho nemenujeme je to označenie odborníka,ktory všade bol ,vštko vie a nepotrebuje rady./Ak náhodou niekoho spoznávane je to podobnosť čisto náhodná.Určite sa otvorí otázka odbornosti a lojálnosti zástupcov mesta v Mestských lesoch.Všeobecne sa vie že je to mimo kontroly mesta.A čo takto audit??? čo bolo a čo je.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359