Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / TRENCIN.SME.SK | Trenčiansky župan Baška zakázal podriadeným hovoriť s médiami

TRENCIN.SME.SK | Trenčiansky župan Baška zakázal podriadeným hovoriť s médiami

Autor: Mesto Poslední změna: Středa 22.01.2014 20:38
[2014-01-21] Článok Michala Piška. Nový župan chce mať komunikáciu s médiami pod kontrolou.
TRENCIN.SME.SK | Trenčiansky župan Baška zakázal podriadeným hovoriť s médiami

Foto: SITA

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://trencin.sme.sk/c/7073967/trenciansky-zupan-baska-zakazal-podriadenym-hovorit-s-mediami.html

 

Trenčiansky župan Baška zakázal podriadeným hovoriť s médiami

Novinári sa vraj pýtajú aj na citlivé otázky, preto im odpovie iba vedenie župy.

TRENČÍN, BRATISLAVA. Na Zelený štvrtok sa vždy dievčatá na hornom Považí umývali v potoku, aby voda odplavila všetky chrasty a celý rok zostali krásne, vysvetľovala vlani veľkonočné zvyky pre miestne noviny riaditeľka Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici.

Tento rok už odpovie iba po porade s predsedom samosprávneho kraja či jeho hovorkyňou.

Nový trenčiansky župan Jaroslav Baška zo Smeru vydal minulý týždeň príkaz, aby župné organizácie „všetky výstupy pre médiá“ vopred konzultovali s vedením kraja.

O medvede stratia záujem

Priamo odpovedať novinárom nebudú môcť ani riaditelia nemocníc, stredných škôl, sociálnych zariadení, správy ciest, múzeí či hvezdární.

Hovorkyňa župy Petra Čimová vysvetľuje, že novinári sa zaujímajú aj o citlivé témy, ktoré nové vedenie zdedilo, a preto chce zabrániť zmätkom.

„Príkaz bol prijatý, aby sa predišlo situáciám, že k rovnakej téme zástupcovia kraja prezentovali do médií tri protichodné informácie,“ povedala. O aké prípady išlo, odmietla prezradiť.

Zákaz sa týka aj aktivistu a učiteľa považskobystrického gymnázia Juraja Smatanu, ktorý sa v novembri stal nezávislým poslancom župy.

„Očakával by som, že prvý príkaz župana bude smerovať k riešeniu problémov nášho kraja, a nie k obmedzovaniu kritiky v médiách,“ hovorí.

Pripomína, že podobné zákazy sú aj v školách, kde sa učitelia často nemôžu vyjadrovať bez súhlasu riaditeľa.

„K dokonalosti chýba ešte podobný príkaz predsedu strany županom a novinári sa budú so všetkým rovno obracať na komunikačný odbor Smeru.“

Plošný zákaz sa nepozdáva ani riaditeľovi gymnázia v Partizánskom Tiborovi Csollarovi. „Viem si predstaviť, že isté informácie treba konzultovať, ale úplný zákaz sa mi zdá trochu veľa,“ vraví.

Šéfka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová považuje zákaz za dôsledok „prvého elánu“ nového vedenia. „Podobné snahy boli aj na začiatku predošlého vedenia.“

Časom o vyjadrenia vlastivedcov, napríklad o zimnom spánku medveďov, podľa nej stratilo záujem.

Zakazuje aj Bystrica

Vo väčšine žúp podobný zákaz neplatí.

„Všetky naše organizácie komunikujú s médiami priamo bez konzultácií. Sú to inštitúcie s právnou subjektivitou, za ktoré plne zodpovedajú ich štatutárni zástupcovia,“ povedala napríklad hovorkyňa prešovskej župy Veronika Fitzeková.

Rovnakú prax ako v Trenčíne priznala len banskobystrická župa. „Úlohou smernice nie je dehonestovať zamestnancov, ale poskytnúť im pomoc pri komunikácii,“ tvrdí Iveta Kureková z jej úradu.

Šéf Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš si myslí, že konzultácie majú význam iba pri špecifických otázkach napríklad o cenovej politike župy.

„Pri väčšine tém by som očakával, že keď sú už tých ľudí vymenovalo zastupiteľstvo, mali by sa dokázať samostatne vyjadrovať za svoju organizáciu.“

Zákaz hovoriť bez súhlasu biskupa majú od vlani aj kňazi. „Je to aj o skúsenosti, ktorú s médiami máme,“ vraví hovorca KBS Jozef Kováčik. Tvrdí, že zákaz sa netýka zrejmých otázok viery.


Anonym píše:
Čtvrtek 23.01.2014 07:14
Zaciname pekne postupne. Pomaly a potichucky sa nam najprv zalepia usta, neskor sa zakryju oci a zlahka pridame plyn. Ani by som sa velmi necudoval, keby sa niektore z institucii spadajucich pod samospravny kraj ,postupne tichucko posunuli novym panom. Napriklad nemenovanej financnej skupine ,ktora ponukla istemu nemenovanemu kandidatovi na post prezidenta fakt dobru kolu. Ano chcem tym naznacit ,ze by sa nemocnice v kraji alebo ich casti mohli dostat v skrytej privatizacii da sukromnych ruk. Najprv ich nechaju padnut na dno (aj ked to tak nevyzera toto co je teraz nieje najhorsi stav) potom sa akoze budu snazit zachranit co sa da a a za drobne nakoniec vsetko rozpredaju ,lebo vraj nebude penazi. Je to cista hypoteza bez akehokolvek dokazu, cas ukaze ci je tato fikcia pravdiva.
Anonym píše:
Čtvrtek 23.01.2014 16:23
pohodicka, potom zvolim Kotlebu a vsetkci budeme zachraneni..
Anonym píše:
Pondělí 27.01.2014 08:58
to je taky isty ..uj ako vsetci ostatni, som rad ze ho v BB zvolili aspon sa ukaze, ze je to jeden nechopny tlčhuba co nic pre kraj neurobi, iba sa pokusi nabalit svoj okruh znamych. a najhorsie na tom je, keby aj chcel s ciganmi robit poriadky ,tak je pod takym drobnohladom ze sa budu hladat uplne banality aby poukazali na to aky je rasista a teda robi daco nezakonne.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 28.01.2014 14:50
Baška zrušil vlastný nezmyselný zákaz po 4 dňoch: http://prievidza.sme.sk/c/7[…]pov-vydrzala-styri-dni.html

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359