Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / TERAZ | Zmena zdola chce v trenčianskej župe ponúknuť alternatívu

TERAZ | Zmena zdola chce v trenčianskej župe ponúknuť alternatívu

Autor: Mesto Poslední změna: Neděle 03.11.2013 18:08
[2013-10-07] “Pôvodne som sa pripravoval kandidovať len na post poslanca. Po zverejnení kandidátov na predsedu TSK sme sa však zhodli na tom, že napriek tomu, že sme malá strana, je našou povinnosťou ponúknuť alternatívu. Pretože v súčasnosti v TSK majú ľudia na výber, či budú voliť dominantnú stranu, ktorá už ovláda všetko, aj so všetkými negatívami, alebo pána Lohyňu, ktorý pri všetkej úcte k športovým výsledkom nemá skúsenosti v politickom živote. Chceme dať alternatívu, aby si mohli vybrať ľudí s odbornými i politickými skúsenosťami,“ povedal Smatana.
TERAZ | Zmena zdola chce v trenčianskej župe ponúknuť alternatívu

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://www.teraz.sk/regiony/zmena-zdola-trencin-kraj-vuc/60244-clanok.html

 

Zmena zdola chce v trenčianskej župe ponúknuť alternatívu

TASR, 4. októbra 2013 13:18

Ako dodal, kampaň bude maximálne skromná, financovaná bude z vlastných zdrojov prípadne zo zdrojov malých darcov.

Trenčín 4. októbra (TASR) – Hlavným impulzom k rozhodnutiu kandidovať na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) bola podľa kandidáta na predsedu za Zmenu zdola – Demokratickú úniu Juraja Smatanu snaha ponúknuť voličom v kraji alternatívu.

“Pôvodne som sa pripravoval kandidovať len na post poslanca. Po zverejnení kandidátov na predsedu TSK sme sa však zhodli na tom, že napriek tomu, že sme malá strana, je našou povinnosťou ponúknuť alternatívu. Pretože v súčasnosti v TSK majú ľudia na výber, či budú voliť dominantnú stranu, ktorá už ovláda všetko, aj so všetkými negatívami, alebo pána Lohyňu, ktorý pri všetkej úcte k športovým výsledkom nemá skúsenosti v politickom živote. Chceme dať alternatívu, aby si mohli vybrať ľudí s odbornými i politickými skúsenosťami,“ povedal Smatana.

Ako dodal, kampaň bude maximálne skromná, financovaná bude z vlastných zdrojov prípadne zo zdrojov malých darcov. „Nie sme naviazaní na žiadne finančné skupiny ani firmy, ktoré by očakávali po voľbách nejaké predražené zákazky. Cieľom kampane bude pripomenúť ľuďom, že naozaj kandidujeme,“ doplnil Smatana s tým, že voličov chcú osloviť cez sociálne siete a lokálne noviny.

Predseda Zmeny zdola – Demokratickej únie Ján Budaj pripomenul, že v porovnaní so všetkými politickými stranami budú kandidáti Zmeny zdola hendikepovaní. O nejakej rovnej štartovacej čiare tam podľa neho ani nechyrovať.

Súčasného poslanca mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici, stredoškolského pedagóga, občianskeho a protikorupčného aktivistu a bývalého poradcu expremiérky Ivety Radičovej nominovala Zmena zdola. Smatana zároveň kandiduje aj na poslanca TSK, spolu s ním za Zmenu zdola aj ďalší dvaja kandidáti. „Ako predseda chcem byť spravodlivý, ako poslanec dôsledne prísny v kontrole. Politické strany dlhodobo zlyhávajú, sú pod zhubným vplyvom finančných skupín, a preto musí náprava prísť len zdola, od aktívnych občanov a nezávislých odborníkov, ktorých oslovujeme a dávame im šancu kandidovať,” uzavrel Smatana.

Na post predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja oficiálne kandidujú tiež exminister obrany Jaroslav Baška (Smer-SD), bývalý zápasník Jozef Lohyňa, ktorého nominovala pravicová koalícia (SDKÚ-DS, KDH, SaS, Most-Híd, OKS, NOVA), nominant Komunistickej strany Slovenska Peter Palko a nezávislí kandidáti Ľubomír Žabár a Marián Herdel.

 

 

Anonym píše:
Čtvrtek 10.10.2013 08:50
Dobry den pan Smatana. Ja by som chel vediet co hodlate ako predseda VUC robit. ako vam mam dat svoj hlas ked ani len netusim ake mate s krajom plany? ak si najdete chvilku tak vas poprosim o odkaz alebo nejaky navod ako sa dostat k vasmu volebnemu programu. dufam ze to bude nieco realizovatelne. ked som si pozrel zoznam kandidatov som si velmi povzdychol lebo je to hrozne a tym nechcem nikoho urazit. volit pojdem len preto ze nevolit je este horsie, ale desi ma ta Sofiina volba.
Anonym píše:
Pondělí 21.10.2013 14:07
Chceme dať alternatívu, aby si mohli vybrať ľudí s odbornými i politickými skúsenosťami. Ako predseda chcem byť spravodlivý, ako poslanec dôsledne prísny v kontrole. Politické strany dlhodobo zlyhávajú, sú pod zhubným vplyvom finančných skupín, a preto musí náprava prísť len zdola, od aktívnych občanov a nezávislých odborníkov, ktorých oslovujeme a dávame im šancu kandidovať. úžasný program, len čo je pravda. Ako občan a volič samozrejme ďakujem za oboznámenie s plánmi v našom kraji . Hneď som kľudnejší keď som sa podrobne oboznámil s programom kandidáta pána Smatanu. Nečudujem sa že pán Baška si na plagáty už teraz píše váš župan...
hehe
hehe píše:
Pondělí 21.10.2013 14:14
No tak si prečítaj "program" pána Bašku, z jeho webu. Je to len hrča otázok a sľub, že raz nejaký program možno aj urobí, lebo do hĺbok šuplíkov na VÚCke zatiaľ nevidí: "Moje priority

Mnohé z priorít, a teda kľúčových problémov ľudí trenčianskeho kraja sa stali obohratou platňou. Už roky sú na papieri, ibaže zahádzané kdesi v spodnej zásuvke župného pracovného stola. Prednosť z tej kopy majú často iné priority. Neviem posúdiť, či práve tie sú potrebnejšie. Do papierov a hĺbky župných zásuviek nevidím.

Čo však pozorujem počas môjho detailného mapovania kraja celkom jasne, je fakt, že sme zadriemali. Akoby sme sa nechali uspať pozitívnymi štatistickými ukazovateľmi spred rokov. Hoci mnohí z poslancov krajského parlamentu by sa aj chceli pohnúť, aktuálne sa však potvrdzuje, že väčšina je menej ako jeden.

Často pri stretnutiach s ľuďmi nášho kraja dostávam zásadné otázky typu:

Aké služby má poskytovať trojuholník župných nemocníc v rámci komplexnej zdravotnej starostlivosti o občana v celom trenčianskom kraji? Ako sa lepšie postarať o starších ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc v jeseni ich života?

Čo s hrozivým stavom cestných komunikácií ako napríklad Trenčín – Prievidza, či Nové Mesto nad Váhom – Myjava, kvalitu ktorých navyše „vylepšuje“ tranzit kamiónov? Ako dopredu potlačiť realizáciu oboch rýchlostných komunikácií R2 a R6 v kraji, obchvaty okolo Bánoviec, Prievidze a ďalších miest? Prečo investovať finančné prostriedky kraja do reformy stredného školstva s apelom na odbornú prípravu?

Vie byť kraj nápomocný pri vytváraní nových pracovných miest? Akým spôsobom? Vieme plnohodnotne využívať možnosti, ktoré nám Európa núka prostredníctvom eurofondov? Popri veľkých otáznikoch sa vynárajú aj menšie, lokálne. Treba ich hľadať priamo v mestách a obciach. Odpovede na mnohé z nich neraz ležia na ceste, len sa treba lepšie pozerať.

Keďže v trenčianskom kraji žijem celý život, viem, čo ho trápi. Poznám jeho najboľavejšie témy a miesta. No ak sa mám uchádzať o dôveru ľudí, mojou prioritou ostáva chodiť medzi nich, stretávať sa s nimi, počúvať ich, diskutovať a navrhovať možné riešenia. Oficiálnu letnú tour po trenčianskom kraji, čo znamená navštíviť všetkých 276 miest a obcí, štartujem s priateľmi na bicykli už onedlho.

Po skončení Tour de Baška predstavím pre náš kraj program, ktorý bude reálny a uveriteľný. Som si istý minimálne v tom, že jeho obsah nebude výsledkom bezduchého frázovania a že som si ho nevycucal z prsta.

Bude totiž mozaikou odkazov zdola, od ľudí. Jaroslav Baška."
Vlastne aj ten smerák Baška sľubuje Zmenu Zdola! :-)))))
Anonym píše:
Pondělí 21.10.2013 14:23
Ja som Smatanov základný program z toho článku jasne pochopil. Bude brániť predraženým zákazkám a dosadzovaniu zbytočných úradníkov na fleky. Čo chceš viac? Aby ti sľúbil že skvalitní zdravotníctvo, keď to má v rukách hlavne vláda a parlament? Alebo že splavní Váh?
Keď sa tam dostane Baška, bude šafáriť tak ako šafáril keď bol minister. Keď sa tam dostane Lohyňa, bude za neho vládnuť nejaký človek z pravice, ktorého ani nepoznáme.
Anonym píše:
Úterý 22.10.2013 21:34
Ak to chapem spravne tak kandiduje lebo sa nemoze pozerat na to akych ludi tam ostatni dosadili. Ani jeden kandidat van neslubi ze bude kupovat predrazene a dosadzovat rodinu, to je chvaly hodne , ale predsalen nejaku viziu co s krajom mat musi a od pana Smatanu som zatial ziadnu nepocul, mna troska zaujima co s nemocnicami v kraji co s cestami, ake su priority, ci bude Jozko alebo Ferko v trencine v budove je mi fuk, ako obcan mam zaujem aby si kraj plnil to co ma a tak ako ma, takze este raz iba zabranit korupcii a rodinkarstvu nestaci aj ked je to uslachtili ciel, aky mate plan pan kandidat? (PRE MENEJ CHAPAVYCH AJ KANDIDAT SMERU TAK AKO KANDIDAT TOHO ZLEPENCA JE IBA PROSTREDNIK CO MA SVOJICH "PRIATELOV" KTORI MU POMAHAJU A BUDE IM MUSIET BYT VDACNY) toto jedine je Smatanove plus ze ho nevnimam ako cloveka v rukach ineho cloveka
Anonym píše:
Úterý 22.10.2013 21:56
Nie je to celkom tak. Ak bude v trencine v budove Ferko, ktory kradne ako straka, alebo Jozko, ktory do tej budovy dosadil celu rodnu dedinu, tak sa ti kazda cesta a kazdy toaletak do nemocnice trojnasobne predrazi. Ja prave ocakavam od zupana uplne nudny vykon funkcie. Nekradnut, nerodinkarcit, cerpat eurofondy, rozdelovat zdroje spravodlivo. Aku "viziu kraja" by si si predstavoval? Ze sa odtrhneme od SR a pripojime k Rakusku?
Anonym píše:
Středa 23.10.2013 07:51
ja s tebou zdielam to ako by mal predseda a aj kraj fungovat. ale kandidat by mal povedat chcem robit toto a chcem to dosiahnut takto, to ze povie iba budem bojovat proti korupcii je jedna vec, ale ked nepredlozi nejaky program (samozrejme realny) nie take tie tlachy ze bude dobre cesty budu, nemocnice budu ako to ma napisane kazdy, chcem napriklad nieco v style ze prve dva roky skonsolidujeme financie a zistime v ako stave su struktury v kraji, kto je zbytocny kto nam chyba , preco sa necerpaju fondy na viac percent a preco je toaletak v nemocnici nakupovany za 2 eura kus a nie 50 centov a tak. skratka nieco ako ked pride novy manazer do firmy , zistit si v akom stave firma je a postavit ju na nohy, ja viem kraj nieje firma napriek tomu si myslim ze by tak fungoval lepsie. vacsina sukromnych firiem uz teraz pracuje tak ze sa snazi nakupovat co najlacnejsie a vydavky ktore ma si strazi, to znamena ze neda svojim zamestnancom 15 platov ak si ich nezasluzia. ako bude obsadzovat posty? viem kym ich chce obsadit? viem ako je myslene to spravodlive prerozdelovanie? to je velmi subjektivne, ak pred mojou dedinou kraj opravi cestu tak to budem povazovat za spravodlive lebo bola zla uz roky , ale druha obec sa moze citit dotknuta.podla mna je kraj ako taky uplne zbytocna institucia na plytvanie peniazmi, a to co tu robia kazdych priblizne 15 az 20 rokov ze prerozdelia slovensko na 8 potom uvazuju k navratu ku trom krajom je len prostriedok ako minut co najviac penazi, ale to je ina tema, akceptujem sucastny stav a preto chcem pocut co bude robit. chcem verit ze je cestny clovek a ma snahu daco zmenit, a ktej mojej vizii, keby to malo pomoct tak by som sa pridal aj k madarsku nie iba k rakusku, ja s tym problem nemam
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 26.10.2013 22:07
Ďakujem že sa zaujímate o môj volebný program (väčšina voličov volebné programy vôbec nečíta, a riadi sa podľa svojich emócií).
Časť odpovedí určite nájdete tu:
http://povazska-bystrica.ot[…]povedi-z-volebneho-programu
Ďalšie oblasti pridám v priebehu najbližších dní.
Anonym píše:
Pátek 25.10.2013 20:37
každý má len všeobecné otrepané frázy....a plne súhlasím s vyššie uvedeným .....ale kandidat by mal povedat chcem robit toto a chcem to dosiahnut takto....ale bohužiaľ tie otrepané frázy "kandidát" produkuje aj v MZ....množstvo konšpiračných teórií , ktoré sú pre niekoho možno zaujímavé....ale osoh z toho občan nemá....dám jeden typ.....mesto má uzatvorené zmluvy o udržbe a čistení komunikácií ,chodníkov,parkovísk, okolia bus zastávok atď. za to tieto firmy dostávajú nemalé finančné prostriedky,ale,všimli ste si že sa zvyšuje frekvencia prác tzv. soc. odkázaných formou VPP ( verejnoprospešných prác)..a samozrejme od budúceho roku bude každý soc. odkázaný na VPP povinný odpracovať 32 hod. mesačne aby dostal dávku cca 60.-EUR ...pointa je vtom,že mesto posiela odpracovať si túto dávku prácou , za ktorú už platí inému subjektu....a logicky ten šetrí náklady a le mesto aj tak platí ...vlastne platíme to všetcia dvakrát..asi nikto neverí ,že o takto znížené náklady si firmy túto prácu VPP firma ocení a zníži fakturáciu pre mesto.....to len ako príklad ..a v rámci mesta ale aj kraja to sú slušné "tiež dotácie "pre niekoho
samozrejme pri troche fantázie sa aj takýto ofaj dá obhájiť...a vo tom to všecho je ..:)

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359