Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / TERAZ.SK | J. SMATANA: Treba výrazne obmedziť priestor pre politických nominantov

TERAZ.SK | J. SMATANA: Treba výrazne obmedziť priestor pre politických nominantov

Autor: Mesto Poslední změna: Úterý 05.11.2013 12:04
[2013-11-04] Článok uverejnený na teraz.sk s kandidátom na predsedu TSK Jurajom Smatanom, ktorého jednou z priorít je výrazne obmedziť priestor pre politických nominantov, ktorí sú podľa neho najväčším problémom nášho štátneho a samosprávneho aparátu.
TERAZ.SK | J. SMATANA: Treba výrazne obmedziť priestor pre politických nominantov

Mgr. Juraj Smatana

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://www.teraz.sk/regiony/j-smatana-tsk-kandidat/63150-clanok.html

 

J. SMATANA: Treba výrazne obmedziť priestor pre politických nominantov

TASR, 1. novembra 2013 13:23

Stredoškolský pedagóg, protikorupčný aktivista a bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej, 48-ročný Juraj Smatana, kandiduje za Zmenu zdola, Demokratickú úniu.

Trenčín 1. novembra (TASR) – Pre kandidáta na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Juraja Smatanu je v prípade zvolenia do funkcie predsedu TSK jednou z priorít výrazne obmedziť priestor pre politických nominantov, ktorí sú podľa neho najväčším problémom nášho štátneho a samosprávneho aparátu.

Stredoškolský pedagóg, protikorupčný aktivista a bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej, 48-ročný Juraj Smatana, kandiduje za Zmenu zdola, Demokratickú úniu. Rozhovor s J. Smatanom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje kandidátov vo voľbách na predsedov vyšších územných celkov (VÚC).

-Filozofiou Zmeny zdola je podľa vás v regionálnych voľbách ponúknuť alternatívu voči dominantnej politickej strane, či politicky neskúsenému pravicovému kandidátovi. V čom spočíva táto alternatíva a má v prípade vášho zvolenia do funkcie Zmena zdola dostatočný ľudský potenciál presadiť zmeny pri riadení TSK?-

Zmena zdola síce nie je masovým hnutím, avšak združuje skúsených nezávislých odborníkov a občianskych aktivistov z celého Slovenska. Zmeny pri riadení TSK si samozrejme nepredstavujeme tak ako klasické politické strany - teda "vyhádzať všetko a dosadiť si svojich". Určite by som sa oprel o rady odborníka na slovo vzatého, bývalého riaditeľa úradu pre štátnu službu, Ľubomíra Plaia. Práve vďaka nemu viem, že je možné - vhodnou kombináciou výberových konaní, služobných predpisov, etických kódexov, systému vzdelávania a riadenia kvality a správnych manažérskych rozhodnutí – súčasne udržať prežívajúcich profesionálov na úrade a výrazne obmedziť priestor pre politických nominantov, ktorí sú asi najväčším problémom nášho štátneho a samosprávneho aparátu. 


-Tri nemocnice v pôsobnosti TSK sú zadlžené sumou viac ako 31 miliónov eur. Kde vidíte príčiny neustáleho zadlžovania a ako by ste ich v prípade zvolenia vedeli odstrániť?-

Najpodrobnejšie samozrejme poznám situáciu považskobystrickej nemocnice s poliklinikou. Za hlavnú príčinu jej krízy považujem fakt, že NsP sa svojho času stala útočiskom nominantov HZDS, potom, ako boli voľbami vytlačení z mestského úradu. Práve politické nominácie do vedúcich funkcií na úkor skutočných odborníkov, ktorí v našej nemocnici stále ešte našťastie prežívajú, považujem za koreň problému zadlžovania, aj nízkej spokojnosti pacientov - nemocnica sa chronicky umiestňuje na najnižších priečkach hodnotiacich rebríčkov. Stačí si spomenúť na prípad zrušenia prenájmu pre výborne fungujúcu lekáreň Anja, pričom toto rozhodnutie urobil riaditeľ, ktorý bol súčasne spolumajiteľom konkurenčnej súkromnej lekárne, ktorá mala navyše nevypovedateľný prenájom na 33 rokov. Obdobnú situáciu predpokladám aj v ostatných nemocniciach nášho kraja. Terapiou môže byť len preseknutie korupčných väzieb a nevýhodných zmlúv, obmedzenie politických nominácií, podpora skutočných odborníkov.


-Európska únia vyčíta Slovensku nedostatočné čerpanie prostriedkov z eurofondov. Čo je podľa vás príčinou zaostávania a kde vidíte najmä v súvislosti s cezhraničnou spoluprácou rezervy čerpania na regionálnej úrovni?-

Z celkového záväzku na obdobie 2007 - 2013 Slovensko vyčerpalo zatiaľ len niečo cez 45 percent, čo nás notoricky zaraďuje na posledné miesta medzi členskými štátmi. Časť vyčerpaných prostriedkov pravdepodobne budeme musieť vracať pre nedodržanie podmienok EÚ. Hlavná príčina je zrejmá - základy čerpania eurofondov u nás nastoľovali ľudia Mikuláša Dzurindu a neskôr dokonca Jána Slotu. Cieľom nebolo využiť európske peniaze čo najefektívnejšie, ale preliať z nich čo najviac na účty spriaznených firiem. Nahrával tomu aj prevládajúci postoj verejnosti – "veď to je z eurofondov, to nás trápiť nemusí". Časť úradníkov z vlastnej iniciatívy komplikovala požiadavky EÚ a výsledkom boli žiadosti zamietnuté pre nesprávne otočený znak únie alebo dopísanie bodky za vetou perom. Vzorom v čerpaní by nám malo byť Poľsko. Podrobnú analýzu vecí, ktoré treba zmeniť, už dávno urobili organizácie ako Transparency International Slovakia, Inštitút hospodárskej politiky a mnohé ďalšie. Je tu však pred nami obdobie 2014 - 2020, kedy na Slovensko pritečie 20 miliárd eur, pričom slovenské príspevky do spoločného rozpočtu budú len 7 miliárd eur. Možno sa niekomu bude zdať, že sa opakujem, ale aj v tomto prípade je základným predpokladom pozitívnej zmeny odstavenie politických nominantov a vytvorenie priestoru pre odborníkov, ktorých cieľom je pomôcť krajine a nielen svojim sponzorom.


-Ako ekologický aktivista máte zrejme zmapované ekologicky nebezpečné projekty v TSK. Ktoré sú podľa vás najnebezpečnejšie a je priestor na zastavenie, prípadne regulovanie projektov, ktoré by mohli byť neúmernou záťažou pre životné prostredie?-

Ekologickí aktivisti sa o nebezpečných projektoch dozvedajú zvyčajne až vtedy, keď sa začnú prípravné práce a projekt sa už nedá ďalej pred verejnosťou utajovať. I tak však majú aktivisti náskok pred občanmi, ktorí sa niekedy začínajú prebúdzať až vtedy, keď im "jazdí buldozér po záhradke". Výnimkou bývajú len projekty, ktoré sú také kontroverzné, že s nimi majú problém aj bezcitní úradníci a informujú aktivistov. Tak to bolo i v prípade veľkokapacitnej spaľovne odpadu, ktorú sa podarilo spoločnými silami z Považskej Bystrice vypudiť, ale projektová dokumentácia sa údajne ešte stále vynára. Áno, i na tento projekt boli získané eurofondy... Takže jedným z mojich prvých krokov by bol poriadny prievan v zásuvkách TSK a zverejňovanie nielen rozpracovaných projektov, ale aj projektov v štádiu úvah a úvodných štúdií.


-Milióny eur idú každoročne z rozpočtu kraja do pokrytia strát v prímestskej autobusovej doprave. Je podľa vás prímestská doprava v TSK na dostatočnej úrovni, prípadne, ako si predstavujete jej efektívne fungovanie?-

Za moderný smer považujem vytváranie integrovaných dopravných systémov verejnej dopravy, tak, ako to môžu naši občania vidieť len pár kilometrov za našimi hranicami v Česku alebo Rakúsku. Ide o priamu nadväznosť cestovných poriadkov autobusovej, vlakovej i mestskej hromadnej dopravy, pričom funguje jednotný systém zliav a preukážok. Cestujúci môže s jedným lístkom niekoľkokrát prestúpiť medzi linkami rôznych poskytovateľov. Práve samosprávny kraj má v rukách najviac nástrojov, aby takéto opatrenie presadil, po tom, ako do jeho správy prešla aj regionálna železničná doprava.

V oblasti individuálnej automobilovej dopravy by som sa zameral najmä na efektívne využitie veľkého balíka financií, ktoré kraj získava z dane z firemných vozidiel.

Veľký priestor je tu aj vo vytváraní podmienok pre cyklistiku, nielen ako formy trávenia voľného času, ale ako plnohodnotný spôsob osobnej dopravy na kratšie vzdialenosti.


-Akými ďalšími spôsobmi chcete otvoriť fungovanie TSK verejnosti?-

Odporúčam ľudom, aby si pozreli web Trnavy a porovnali si ho s webom TSK a pochopia, ako sa naša župa uzatvára. Netransparentné toky peňazí a majetku niekomu veľmi vyhovujú. Každý informatik vám povie, že napraviť to je pre župana jednoduché. No doteraz nebola vôľa urobiť ani takúto elementárnu vec na komunikáciu s verejnosťou. Ďalej sa zaväzujem otvoriť komisie TSK pre nezávislých odborníkov a otvoriť ich verejnosti a médiám. Práve na komisiách sa pripravujú podklady pre rokovanie krajského zastupiteľstva, dajú sa teda veci ovplyvniť ešte skôr, než si stranícke kluby urobia svoje dohody. Túto zmenu si trúfam presadiť, aj keby som sa stal len radovým poslancom VÚC, mám s tým skúsenosť z komisií pri mestskom zastupiteľstve v Považskej Bystrici. Považujem za samozrejmé zverejňovať podkladové materiály a nahrávky z komisií na internete a poskytovať ich novinárom a budem to robiť aj ako poslanec VÚC. Náš kraj súčasne používa verejné peniaze na kupovanie si priestoru v médiách, toto však nemá charakter objektívneho informovania občanov, ale skôr nepretržitej volebnej kampane za verejné peniaze. Takúto prax rozhodne treba zmeniť a netreba na to žiadne financie, práve naopak, len sa tým ušetrí.

 

 

Občan
Občan píše:
Pondělí 04.11.2013 20:21
No keď tak pozorujem dianie v P.B. a hlavne akcie typu Považsko - bystricke repete a pod./ tiež sa toho zúčastňujem/ tak som silne presvedčený, že pán Smatana pre Bystričanov je kandidát najlepší, no ale oni to pochopia až mentalne dozrejú tak za cca 20 rokov!
Lebo hoci sa už píše rok 2013, ešte veľa bystričanov je stále postihnutých a nevyliečených z HZDS-áctva.
Tí už vyliečení ale prešli na novú diagnozu - Smer.
A aj im tiež bude dlho trvať kým poc hopia že sa opäť sklamali.
Nestačí im ani poukazovať napr. na rozvoj mesta Púchov, dokonca niektorých dedín,väčšina to neberie do úvahy, im stačia iba nenaplnené sľuby a prázdne reči.
Snáď to porieší iba generačný pohyb, čo však trvá dosť dlho - na smolu občanov P.B. a ich kvality života v meste!
J.Smatana-politický nominant
J.Smatana-politický nominant píše:
Úterý 05.11.2013 09:04
- J. SMATANA: Treba výrazne obmedziť priestor pre politických nominantov
- jednou z priorít výrazne obmedziť priestor pre politických nominantov, ktorí sú podľa neho najväčším problémom...

Náš kandidát sa zahľadel do seba na stene svojej bubliny až zabudol na to podstatné,
že je tiež:
                   STRANÍCKY KANDIDÁT!!!

A to znamená, že je politický nominant, ktorý bude musieť presadzovať záujmy nominujúcej strany,
alebo to horšie, nechcelo sa mu zbierať podpisy.

Verím, že nijako nepočíta s prípadným víťazstvom na predsedu TSK a jeho hra mi pripomína hráča pokeru s jedným žetónom na stole, ktorý dá hneď v prvom kole all in. Pravým dôvodom je zadarmo zviditelniť
J. Smatanu - politického nominanta na poslanca VUC.
Nepáči sa mi, keď niekto kandiduje "len" pre 500E poslaneckých a hrá pritom veľké divadlo.

/nie je potrebné reagovať
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 05.11.2013 10:00
JE potrebné reagovať!
Vidím, že nerozlišujete medzi straníckymi KANDIDÁTMI a NOMINANTMI.
Kandidát kandiduje vo voľbách, a uchádza sa o miesto, ktoré sa iným spôsobom ako voľbami obsadiť nedá.
NOMINANT je úradník dosadený do funkcie stranou alebo skupinou strán, pričom jeho silnou stránkou nie je odbornosť, prax, vzdelanie, ale politická tlačenka. Takú politickú tlačenku veľmi často robia aj NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI, lebo na politickú tlačenku nepotrebujete stranu, stačí vyhrať voľby hoci ako nezávislý.

Čo sa týka záujmov ZMENY ZDOLA, ktoré "budem musieť presadzovať" - tak to je naozaj smiešne.
Naším jediným záujmom je plnenie nášho volebného programu. ZMENA ZDOLA nemá žiadnych sponzorov, ktorí by po voľbách čakali s natrčenou rukou.
Nemusíte veriť mojim slovám - pozrite si moje fungovanie ako mestského poslanca, kam som tiež kandidoval za ZMENU ZDOLA. Vidíte nejaké presadzovanie (nekalých) záujmov strany?

Na každovolebnom zbieraní podpisov nevidím nič samo osebe povznášajúce: robia to aj "nezávislí" kandidáti, ktorí neváhajú voziť k voľbám opitých bezdomovcov, a nezávislí sú len preto, lebo ich už z niekoľkých strán vykopli.

Kto sa chce o problematike politických nominantov dozvedieť niečo viac, odporúčam výbornú prednášku Ľubomíra Plaia, bývalého riaditeľa pre štátnu službu. (Mimochodom, v minulých voľbách tiež kandidoval za Zmenu zdola - aj kvôli takýmto odborníkom nie som "sólista", ale člen hnutia Zmena zdola).

http://www.youtube.com/watc[…]page&v=_2kA0TpOMY0#t=59
je
je píše:
Úterý 05.11.2013 11:41
Nehrajme sa na slovíčka, podstatou je, že kritizuje ľudí nominovaných stranou a sám ním ste,
pričom nejde o žiadne úrady ale o tieto voľby a možnosť kandidovať.
stranícky nominant = nominovaný stranou = menovaný stranou
stranícky kandidát = kandidát nominovaný stranou = stranícky nominat

je zmena zdola strana? je
je snáď apolitická? nie
nominovala J. Smatanu do volieb? ano
Ste ňou nominovaný? ano ... potom ste jednoznačne stranícky nominant pre tieto volby.
platí že stranícky = politický?

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 05.11.2013 12:08
Nehráme sa na slovíčka, ale na rozlišovanie základných pojmov.
Zdá sa, že nedokážete, alebo nechcete vidieť rozdiel medzi tým, že ma ZMENA ZDOLA nominovala ako kandidáta do volieb,
(do súťaže s inými kandidátmi, voči ktorým nemám žiadnu protekciu),
a napríklad medzi tým, že na TSK bola dosadená na post zástupkyne riaditeľa úradu TSK a vedúcej správy majetku pani Sedláčková, županova manželka.
Ja medzi tým vidím obrovský rozdiel. Niektoré funkcie treba obsadzovať voľbami, ale ostatné treba obsadzovať na základe férovej súťaže pod verejnou kontrolou.

Prečo nekandidujem ako nezávislý kandidát?
Pretože nezávislí kandidáti majú viacero nevýhod.
- nezávislí kandidáti nemajú právo kontrolovať férovosť volieb pomocou nominovania členov okrskových volebných komisií
- nezávislí kandidáti nemajú možnosť kandidovať do NR SR
(obe tieto veci považujú členovia ZMENY ZDOLA za nesprávne - máme vo volebnom programe ich zmenu)
- neexistuje taký nezávislý kandidát, ktorý by mal dostatočné odborné aj časové kapacity na zvládnutie celého okruhu problémov, ktorý regionálna politika prináša.

Vo svojej práci sa pravidelne opieram o konzultácie s členmi a spolupracovníkmi Zmeny zdola - sú tam ochrancovia prírody, právnici, znalci stavebného zákona, občianski aktivisti z oblastí, ktorým som sa nikdy nevenoval, ľudia skúsení z viacerých funkcií vo verejnej správe.

Odmena poslanca VÚC nie je mojím hlavným motívom: takú sumu si naozaj dokážem zarobiť aj iným spôsobom, a s menším množstvom problémov a konfliktov.
Hlavným motívom mojej kandidatúry je ukázať na osobnom príklade, že aj v našom regióne je možné uspieť vo voľbách, proti konkurencii kandidátov, ktorí zneužívajú mestom platené médiá, mestom zriadené organizácie na svoju sústavnú politickú kampaň.

A na základe tohoto výsledku budovať regionálnu štruktúru ZMENY ZDOLA. Aby som už v budúcom zastupiteľstve nebol "sám vojak v poli", len s občasnou podporou kolegu Karasa, Jurčíka, Beranovej.

Ak si myslíte, že koordinovanej sile politických strán je možné čeliť ako nezávislý, tak vám to neberiem - kandidujte, skúste to, uvidíte. Držím palce.
Ak budete dlhodobo obhajovať verejný záujem a nezneužívať svoj mandát na osobný profit, ZMENA ZDOLA vám určite ponúkne spoluprácu.
Jaroslav Farský
Jaroslav Farský píše:
Čtvrtek 07.11.2013 18:10
Ahoj Juro. Poznáme sa sto rokov. Kedysi sme narukovali na vojnu do Zvolena. Držím ti teraz palce. Si vzdelaní a objektívni, a hlavne skromní. Pre mňa si Jednička.
Pozdravuje ťa: stavebný projektant, TI SR, prax 25rokov
Anonym píše:
Pátek 08.11.2013 06:26
Ahoj JARO
Pani Oľga Janotová sa musí v hrobe obracať.
Veď keď sme chodili na III. ZDŠ pred 43 rokmi,tak nám tĺkla do hláv, že príd. meno v jednotnom čísle podľa vzoru "pekný" sa píše vzdelaný,objektívny a hlavne skromný.
Ale ty si si radšej kreslil holé baby po lavici a teraz sa to prejavilo.
Spolužiačka.
Anonym píše:
Pátek 08.11.2013 08:07
Ahoj. Podstatu som vystihol. S niekym si ma ale mýliš.
Anonym píše:
Sobota 09.11.2013 18:48
Čo je na tom pravdy že boli prichytení niekoľkí gymnazisti roznášajúci plagáty ohovárajúcich nášho pána primátora a po následnej prehliadke u ich "profesora"nájdené ďaľšie pripravené na roznos?
Anonym píše:
Sobota 09.11.2013 19:19
Čo je na tom pravdy?
Asi ako v tomto vtipe o Rádiu Jerevan:

„Otázka: Čo je na tom pravdy, že v Moskve rozdali 100 Mercedesov? Rádio Jerevan: V princípe áno. Len to neboli Mercedesy ale Žigulíky, nebolo ich 100, ale 10 a nerozdali ich, ale ukradli."
Anonym píše:
Sobota 09.11.2013 19:35
Ohováranie nášho primátora? Posúďte sami:
http://www.facebook.com/pho[…]7950&type=1&theater

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359