Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / SPRAVY.PRAVDA.SK | Volebné letáky z Považskej Bystrice stále zadržiava polícia

SPRAVY.PRAVDA.SK | Volebné letáky z Považskej Bystrice stále zadržiava polícia

Autor: Mesto Poslední změna: Čtvrtek 28.11.2013 08:25
[2013-11-27] Článok Milana Kráľa. Juraj Smatana tvrdí, že zhabaním letákov, ktoré dali vytlačiť a rozniesť do schránok, boli porušené jeho ústavné práva na slobodu prejavu a účasť na volebnej kampani.
SPRAVY.PRAVDA.SK | Volebné letáky z Považskej Bystrice stále zadržiava polícia

Autor: Milan Kráľ

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/300602-volebne-letaky-z-povazskej-bystrice-stale-zadrziava-policia/

 

Volebné letáky z Považskej Bystrice stále zadržiava polícia

Polícia vyšetruje letáky, ktoré dostávali ľudia do schránok počas volebnej kampane v Považskej Bystrici. Letáky ironickou formou vyzývali voličov, aby za poslanca trenčianskej župy volili považskobystrického primátora Karola Janasa.

Ten ich považoval za ohováranie a podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Polícia veľkú časť letákov zabavila. K autorstvu sa prihlásil Juraj Smatana, ktorý takisto kandidoval za župného poslanca a zhabanie letákov považuje za porušenie svojich ústavných práv.

Letáky roznášali do schránok traja brigádnici, s ktorými sa Juraj Smatana dohodol. Pri roznášaní dvoch ich zastihli mestskí policajti, ktorí ich vypočuli a odovzdali štátnej polícii. Tá si zadržanú časť letákov, asi 6 tisíc kusov, ponechala.

„Keďže autorom a majiteľom letákov som ja, týmto zásahom mestskej a štátnej polície bolo obmedzované moje ústavné právo na slobodu prejavu a na právo zúčastňovať sa volebnej kampane. Súčasťou volebnej kampane nie len vyzývanie voličov, aby niekoho volili, ale aj upozorňovanie na problémy verejných funkcionárov,“ vraví Juraj Smatana.

Letáky sa zaoberali primátorom Karolom Janasom a jeho pôsobením vo viacerých funkciách, napríklad vo funkcii okresného predsedu Smeru, šéfa katedry politológie na Trenčianskej univerzite, poslanca VÚC a ďalších. Za to by mal mať úhrnný mesačný príjem vyše 8 tisíc eur. Štvorstranový farebný leták vyzýval voličov, aby volili viac funkcií pre Karola Janasa a prispeli mu na ďalší plat, aby prejavili svoje sociálne cítenie a pomohli mu udržať si funkciu poslanca. Na jednej fotomontáži je primátor s hrnčekom na milodary, na ďalšej so žobráckou palicou.

„Tieto letáky útočili na moju dobrú povesť a nezakladali sa na pravde. Preto som podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Politický boj môže byť tvrdý, ale mal by byť korektný. Všetky svoje majetkové aj daňové priznania v marci alebo apríli transparentne zverejním na internetovej stránke mesta alebo svojej internetovej stránke,“ zareagoval primátor Karol Janas. Podľa právničky Ivety Rajtákovej obsah tohto letáku nenapĺňa skutkovú podstatu trestného činu ohovárania, ide o kritiku a prejavenie názoru. Pozastavila sa aj nad rýchlosťou, s akou polícia v tomto prípade pracovala. Nevidí tiež žiadny dôvod, prečo by polícia mala naďalej zadržiavať zhabané letáky. Polícia však popiera, že by postupovala neštandardne.

„Polícia v tomto prípade postupuje podľa trestného poriadku. Prokuratúra sa s postupom polície stotožnila. Daná vec je v štádiu vyšetrovania. Predmetné letáky sú zaistené ako dôkazový materiál,“ povedal Pavol Kudlička z Krajského riaditeľstva PZ v Trenčíne. Juraj Smatana sa obáva, že tento incident smeruje k jeho zdiskreditovaniu. Predpokladá, že polícia ho v krátkej dobe obviní a potom sa už ďalšie konanie spomalí.

„Možno až do komunálnych volieb budem v režime obvineného, čo pre väčšinu ľudí znamená niečo strašné, pretože nerozlišujú medzi obvinených, obžalovaným a odsúdeným,“ dodal Juraj Smatana, ktorý je aj poslancom mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Kotleba
Kotleba píše:
Pátek 29.11.2013 05:04
O vsetkom uz premier je informovany budu sa robit zmeny v Povazskej Bystrici na policii, na sude ako i na Mestskom urade ake dozviete sa.
ja
ja píše:
Pondělí 02.12.2013 14:03
Rozmyslal som nad tvojou vetou a nie som si isty, ci je to pravda... zmeny na mestskom urade budu po volbach a neviem ako by sa o to pricinil premier... zmeny na sude, a ake, ved sudcov vymenuva a odvolava prezident na navrh sudnej rady... a policia? tam nema byt dovod zmeny, robila len to co ma, teda zaistila podozrive letaky... ale ty tusim siris poplasnu spravu, kedze su zamesnanci uradu, policie a sudu teraz v neistote... a na to je podla trestneho zakona paragraf a ked tak vela vies, pozri si ho
Anonym píše:
Pátek 06.12.2013 15:56
Priemer sice môže byť informovaný, no zmenu môže urobiť jedine minister vnútra so šéfom polície.
No ale keďže tam bol ním dosadený na pokyn Bašku, v tomto - zmena je nemysliteľná, jedine, že by si ho povolali vyššie!
Takže toť vsjo - v našej dedinke to pofiči rovnako i ďalej.
Pokiaľ tu budu taky tupovoliči ako sú doteraz / mečiarovci, smeraci a pod! /tak sme stále v srač...ch !
Púchov je síce ako inšpirácia - ako by mesto v 21. storočí malo vyzerať, no ale asi 80 % bystričanov tam asi nebolo a ani nevedia kde Púchov je!

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359