Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Mesto / SPRAVY.PRAVDA.SK | Trenčianska župa porušuje zákon

SPRAVY.PRAVDA.SK | Trenčianska župa porušuje zákon

Autor: Mesto Poslední změna: Úterý 27.11.2012 14:47
[2011-04-29] Článok Milana Kráľa z apríla 2011 o porušovaní zákona Trenčianskym samosprávnym krajom, ktorý nezverejňuje objednávky a faktúry, hoci mu to prikazuje zákon. Vedenie župy sa obáva, že zverejnené doklady by mohol niekto zneužiť.
Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke
http://spravy.pravda.sk/trencianska-zupa-porusuje-zakon-do9-/sk_regiony.asp?c=A110429_091129_sk_regiony_p09
 

Trenčianska župa porušuje zákon

Milan Kráľ | 29. apríla 2011  12:00
 
Trenčiansky samosprávny kraj nezverejňuje objednávky a faktúry, hoci to samosprávam prikazujú zákony. Vedenie župy sa bráni tým, že zverejnené doklady by mohol niekto zneužiť.
 
Trenčianska župa má obavy zo zneužitia faktúr, preto ich nezverejňuje na internete.
Trenčianska župa má obavy zo zneužitia faktúr, preto ich nezverejňuje na internete.
Autor: Milan Kráľ, Pravda
 
 

"Skúste si z internetu vytlačiť faktúru na farebnej tlačiarni, vyzerá úplne ako originál. Zachytil som, že došlo k zneužitiu takto vytlačených faktúr, k vyzdvihnutiu tovaru, o ktorý organizácia prišla. Ja osobne tento zákon nepovažujem za šťastný, nerozumiem celkom tomu, čo chcel dosiahnuť," vraví predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček.

Zverejňovanie objednávok a faktúr považuje za nezmyselné aj krajský poslanec Pavel Halabrín, primátor Myjavy. Napriek tomu však pripomína, že samospráva si nemôže upravovať zákony podľa vlastného uváženia.

"Viacerí naši obchodní partneri nás upozornili, že nesúhlasia so zverejňovaním a v prípade, že budeme chcieť zmluvy alebo faktúry zverejňovať, tak nebudú pre nás vykonávať služby. Na druhej strane zákon platí, ide o verejné zdroje a treba ich zverejňovať. Nemyslím si, že to môže viesť k nejakým veľkým podvodom, je to len hľadanie argumentov, prečo nie," myslí si Halabrín.

Jeho kolega, krajský poslanec a primátor Považskej Bystrice Karol Janas, nevidí dôvod, prečo by samosprávny kraj nemal faktúry a objednávky zverejňovať. Dodal, že na považskobystrickej webovej stránke zverejňujú všetky tieto doklady a ešte sa nestalo, aby ich niekto zneužil.

"Zverejňovanie je dôležité aj pre verejnú kontrolu. A verejná kontrola je dôležitá na to, aby vznikala diskusia a problémy sa dali lepšie riešiť," zdôraznila Slavka Súlovská, krajská poslankyňa, ktorá na porušovanie zákona upozornila na poslednom rokovaní krajského parlamentu.

Aj Matej Kurian z Transparency International pripomína, že samosprávny kraj porušuje zákon, ak objednávky a faktúry nezverejňuje. "Ak sa obáva zneužitia zverejnených dokladov, nie je potrebné skenovať objednávky a faktúry a dávať ich presné kópie na internet, ale úplne postačuje zoznam objednávok a faktúr, ktorý každý väčší subjekt eviduje vo svojom účtovnom softvére," povedal.

 

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359